1000Kitap Logosu
Rowlenclay
TAKİP ET
Rowlenclay
@Renaissance
“Hayat kendini bulmakla ilgili değildir. Hayat kendini yaratmakla ilgilidir.” ~George B. Shaw
stuDent
Samsun
17 okur puanı
06 Tem 2019 tarihinde katıldı.
124
Kitap
10
İnceleme
13
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Rowlenclay
Tarihi Dönemlere Ayırmak Şart mı?'ı inceledi.
105 syf.
·
2 günde
·
7/10 puan
Le Goff tarih boyunca tarihçilerin düştüğü bir hataya değiniyor: Akışkan ve kesintisiz olan bir süreci kendi bakış açımızda göre kesmek. Başta tarihi öğrenen bir insan için belki dönemlendirme işini görebilir ama insan okudukça bunların gerçekten çok yapay olduğunu fark ediyor. Özellikle en çok eleştirilen terimlerden Rönesans ve Orta Çağ’a bakalım. Temel mentalite değiştiği için Rönesans’ı daha aydınlık ve parlak görmüş 19.yy tarihçileri ve “ Orta Çağ’dan “ ayırmışlar. Peki süreçleri mentalite değişimi, yaşam stili değişimi, doğaya hükmetme katsayısı gibi büyük kriterler üzerinden değerlendirirsek “Erken Dönem “ Orta Çağ’ın “Geç Modern” Orta Çağ’dan çok farklı olduğunu yine söyleyemez miyiz? Evet 800’lerin Fransa’sı 1400’lerin Yunanistan’ından çok farklıydı. Hatta 1400’lerin Fransa’sından da çok farklıydı.ama ikisi de Orta Çağ’da. Yersen : ) Lafı uzatmadan şuna değinmek istiyorum. Le Goff bu tür değişimlerin tarih boyunca sürekli olduğunu ve gerçekten bir şeylerin değiştiğini katmanlar üst üste çok kez biriktiğinde anlaşılabildiğini söylüyor. Bunu biraz evrim ya da biyolojik yaşam dönemlerimiz gibi değerlendirebiliriz. Evrimde türün süreç içindeki ilerleyişi ve değişiminde tam olarak a’dan b’ye geçtiği dönemi bulamayız. Biyolojik yaşam dönemlerimizde ne zaman gençken yetişkin olduğumuzu yılına ayına gününe bağlı gösteremeyeceğimiz gibi. Tarih de böyle . Tam olarak ne zaman bir dönüşüm olduğunu göstermek çok zordur. Kırılma anları vardır elbet ama bunların gerçekten büyük değişimler yaratması yıllar bazen birkaç yüz yıl alır. Dolayısıyla bizim yaptığımız klasik 375-1453-1789 dönüm noktaları gerçekten kötü birer tercih.Yani yıl seçmek zaten kötü üstüne bir de seçilen yıllar coğrafyalara göre çok alakasız kalabiliyor. Bir yerde şüphesizliğe yer bırakan kesinlik söz konusuysa orada yanlış giden / sezgisel bir şeyler vardır. Esenle kalın..
Tarihi Dönemlere Ayırmak Şart mı?
Okuyacaklarıma Ekle
2
Rowlenclay
Ok, Balta ve Mancınık'ı inceledi.
136 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Bölüm bölüm Avrupa üzerinden ilerleyen bir kitap. Bölümleri zaman ve mekan-millet olarak değerlendiriyor.Bol bol da örneklendiriyor.Adını hiç duymadığım bazı muharebeleri öğrendim sayesinde. İnce bir kitap olmasına rağmen içinde güzel ayrıntılar var.Savaş tarihini merak eden okurlara tavsiye ederim. Eğer hoşlanıyorsanız İş Bankası Yayınları'ndan temin edebileceğiniz Cambridge Savaş Tarihi ve Dünya Savaş Tarihi kitaplarını da önerebilirim.İkisi de birbirini tamamlıyor ve çok güzel şeyler öğretiyor.Bu üç kitapla dönemin savaş anlayışını temel olarak öğrenebilirsiniz.
Ok, Balta ve Mancınık
Okuyacaklarıma Ekle
3
Rowlenclay
Avrupa Tarihi'yi inceledi.
432 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Uzun zamandır kitap okuyamıyordum.Dönüşümü bu pıtırcıkla yaptım.Pıtırcık diyorum çünkü anlatım dili çok güzel ve ara ara hafif laf çakmalı şakalar yapıyor.Anlattığı şeylerin büyük çoğunluğunu bilen okurlar bile eminim üslup sayesinde keyifli zaman geçirecektir. Kitabın en azından Türk tarihi kısmında yakaladığım bazı hataları vardı.Aynı yerleri çevirmen de yakalamış ve yazmış zaten.Diğer ülke tarihlerinde de varsa buna sık rastlamadım.Çok önemli şeyler değil ama insan “bunları nasıl gözden kaçırmış?” diyebiliyor. Tarih kitaplarını çok sevsem de genel olarak hantal okuma tarzlarından dolayı puan kırarım.Bu kitap sizi bilgi bombardımanına tutmaz ama keyifli vakit geçirtir.Bu açıdan alıp okumanızı tavsiye ederim.Fiyatı da gayet uygun zaten.DnR mağazasında bile 25 lira. Özet olarak tarihe biraz olsun ilginiz varsa alın okuyun.Çevirmene buradan kucak dolusu sevgiler.
Avrupa Tarihi
8.0/10
· 14 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
Rowlenclay
Ermiş'in Bahçesi'ni inceledi.
44 syf.
·
1 günde
·
5/10 puan
Hafif Mistisizm
Mistik ögeler barındıran bir kitap.Biraz Simyacı kitabındaki gibi doğunun soyut kelimelerle örülü fikirlerini bulabilirsiniz.Özel bir ilginiz yoksa tavsiye etmiyorum.Çünkü müritlerin hocalarına sorduğu sorulara verilen cevaplar laf ebeliği ve bence çoğu zaman alakasız.Yani aslında alaka var olabilir tabi de bu sizin hayal gücünüzün ne kadar tutkal olabileceği ile alakalı (:
Ermiş'in Bahçesi
7.5/10
· 8,8bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
5
Rowlenclay
Beden Dili'yi inceledi.
202 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Herkese selamlar.Hafızamda hatırladığım en eski kitabı sonunda okudum.Sanırım 17 yıldır hafızamdadır bu kitap. Okuma yazma bilmezken heves ettiğim kitap sonunda şu an okunmuş olarak elimde.Diyorum ki heves ettiğim kadar vardı.Kitap bam bam yapıştırıyor bilgileri.Bir yer dışında hiçbiri bana desteksiz ve manasız gelmedi.Her an her sayfasında yeni şeyler öğreniyorsunuz.Şekilleri ve analizlerini de eklemiş.Herkese tavsiye edeceğim bir başka kitap.Okuyan herkes öğrenebilir ve okurken eğlenir. Dipnot olarak bir bilgi vermek isterim. Vücumuzda temel olarak 2 doğal tepkimiz var diyebiliriz.Mikro ifadeler yani kısaca mimik gibi minimal alan tepkileri ve makro ifadeler yani beden dilimiz ve duruşumuz.Bu kitabı ikincisi için öneririm çok iyi bir temel kaynak bence. Mikro ifadeler için de Oğuz Benlioğlu’nun Mikro İfadeler kitabını öneriririm.Ben ikisini üst üste okudum ve bilgiler birbiriyle daha bağlantılı ve tutarlı hale geldi.İmkanınız varsa size de aynısını yapmanızı tavsiye ederim. Beden dili için Navarro’nun Beden Dili kitabı da önemli bir eser. Herkese keyifli okumalar.
Beden Dili
8.3/10
· 168 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
4
Rowlenclay
Mikro İfadeler'i inceledi.
168 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Oğuz Benlioğlu yeni başlayan insanlara gayet açık ve akılda kalıcı şekilde anlatmış.Kitapta anlatılanlar gayet net ve yorum değil bilimsel olarak tartılmış bilgiler.Okuyan hiçkimse pişman olmaz hatta memnun kalır.Herkese tavsiye edeceğim bir kitap olacak.Keyifli okumalar.
Mikro İfadeler
9.1/10
· 177 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1