1000Kitap Logosu
Yunus ÇİNÇİN
TAKİP ET
Yunus ÇİNÇİN
@YunusC
" Seni diğerlerinden farksız yapmaya tüm gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada, kendin olarak kalabilmek, dünyanın en zor savaşını vermek demektir. Bu savaş başladı mı artık hiç bitmez." E. E. Cummings
71 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Karsambaç
#ZaferDoruk #Karsambaç #Öykü Karsambaç,Zafer Doruk'un on bir öyküden oluşan son kitabı.Kitabın isminden de anlaşılabileceği gibi Zafer Doruk eserinde Adana insanını, Adana yaşantısını yansıtan öykülere yer vermiş.Bu anlamda,Karsambaç'taki öyküler bir bütünün parçaları gibi de okunabilir.Parçalar bir araya getirildiğinde Adana'ya ilişkin panoramik bir insan manzarası çıkıyor karşımıza. Gül suyu ve buzla yapılan yiyeceğe karsambaç; gül suyu, buz ve küp küp kesilmiş nişastayla yapılan yiyeceğe bici bici dendiğini bu eseri okurken öğrendim.Memleketim İskenderun'da yaz mevsimlerinin vazgeçilmezi bici biciyi çok severek yerdim.Görev yaptığım Manavgat'ta da karsambaçla tanıştım.Bu anlamda kitabın ismi " karsambaç" da Adana'nın yerel tatlarından birine karşılık geliyor. Yöre insanı olmamın ve az da olsa bölge yaşantısına, insanına aşina olmamın etkisiyle öyküleri yer yer duygulanarak yer yer gülümseyerek okudum. Ömrünün elli iki yılını Adana'da geçirmiş, Adana Erkek Lisesi'nden mezun olmuş Zafer Doruk.Adana Erkek Lisesi'nden mezun olduktan sonra fabrika işçiliği yapan,ayakkabı mağazası açan,işleri ters gidince mağazasını kapatıp işportada terlik satan Zafer Doruk'un Adana' ya ve Adana insanına ilişkin gözlemleri ve yaşantıları öykülerine fazlaca nüfuz etmiş. Adana'ya,Adananın insanlarına,kültürüne ilişkin kimi hüzünlü kimi keyifli öykülerden oluşan bu güzel kitabı okumanızı tavsiye ederim.
Karsambaç
7.8/10 · 13 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
Brandenburg'un Dört Atlısı
"...Saniyeleri kaldırırsanız dakikalar,dakikaları kaldırırsanız saatler,saatleri kaldırırsanız günler,sonra haftalar,aylar ve yıllar kalır.Yılları da kaldırın.Ömürlerden başka ne kalır?.."
Mehmet Zaman Saçlıoğlu
Sayfa 7 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
110 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Yok Yolcu
68. Sait Faik Hikâye Armağanı’nın bu yılki kazananı belli oldu. Kâmil Erdem’in “Yok Yolcu” adlı kitabı ödüle layık görüldü. Şair, öykü ve roman yazarı Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen 'Sait Faik Hikâye Armağanı' yeni sahibini buldu. Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle 68. kez düzenlenen yarışmada, yazar Kâmil Erdem ödüle değer görüldü. Doğan Hızlan’ın başkanlığını üstlendiği, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Murat Gülsoy, Beşir Özmen (Darüşşafaka Cemiyeti Temsilcisi) ve Metin Celal’den oluşan seçici kurul, 68. Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, "Hayatı, toplumu, bireyler arası ilişkileri incelikli gözlemleriyle, dile hâkim, şiirsel ve özenli bir anlatımla, ustaca yansıtmasından dolayı” Kâmil Erdem’in "Yok Yolcu" adlı kitabına oy birliğiyle vermeyi kararlaştırdı.
Yok Yolcu
8.3/10 · 22 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
...
3.013 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.