1000Kitap Logosu
Yusuf Özyaman
Yusuf Özyaman
Yusuf Özyaman
TAKİP ET
Yusuf Özyaman
@Yusuf4427
Bu gelip geçici dünya da misafir olduğumuzu unutmadan, vicdanımızın varlığını hiç etmeden yaşama ümidiyle...
Sınıf Öğretmeni
Lisans-Neü
Gaziantep
Malatya Pütürge
Erkek
31 kütüphaneci puanı
272 okur puanı
28 Eki 2017 tarihinde katıldı.
94
Kitap
88
İnceleme
61
Alıntı
8
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Yusuf Özyaman
bir alıntı ekledi.
"Ölüme kesin olarak inandıktan sonra, neşelenen kimseye hayret ediyorum. Cehenneme inandıktan sonra gülen kimseye hayret ediyorum. Kadere inandığı halde canına eziyet vererek yorulan kimseye hayret ediyorum. Dünyayı ve onun içindeki mahluklara karşı istediği gibi hareket etmesini gören, sonra da dünyaya bel bağlayıp sükûnet bulan kimseye hayret ederim. Yarın kıyamette hesaba çekileceğine inandığı halde amel etmeyen kimseye hayret ederim."
1
45
Yusuf Özyaman
bir alıntı ekledi.
İslam'a bağlı olmak dış görünüşe göre yapılan bir bağlanma olamadığı gibi, miras yoluyla veya nüfus cüzdanıyla olan bir bağlanma da değildir. Bu bağlanma ancak, İslam dinine mensup olmakla, İslami prensiplere sarılmakla ve hayatın her yönünde İslam'a göre hareket etmekle gerçekleşir.
38
Yusuf Özyaman
bir alıntı ekledi.
Vesveseler
Huzeyfe b. Yeman (ra) anlatıyor: "Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurdu: " Hasır tek tek örüldüğü gibi vesveseler de kalbe tek tek gelir. Gelen vesveseyi kabul eden kalpte siyah; reddeden kalpte ise beyaz bir nokta oluşur. Kalp bu ikisinden birine tamamen dönüşünceye kadar vesveseler gelmeye devam eder. Kararan kalp, yan yatırılmış testi (böyle bir testide hiç su toplanmaz, dökülür gider) gibidir. Ne bir iyilik yapar, ne de bir kötülükten sakınır. Hep isteklerinin peşinden gider. Beyaz kalp ise, yer ve gökler varoldukca vesveseler artık ona zarar veremez." Muslim (144)
1
39
Yusuf Özyaman
bir alıntı ekledi.
İmam Ahmed, Hz Ömer'in şöyle dediğini nakleder: "Başkası sizi hesaba çekmeden önce kendinizi hesaba çekin. Sizi birileri tartmadan önce siz kendinizi tartın. Sizin bugün kendinizi hesaba çekmeniz, yarın başkasının sizi hesaba çekmesinden daha kolaydır. O gün gerçekleşecek "Büyük Geçit" için süslenin. O günde Allah'a arz olunursunuz da sizin hiçbir şeyiniz O'na gizli kalmaz."
25
Yusuf Özyaman
bir alıntı ekledi.
Bugün kendi menfaatleri uğruna en ince ayrıntılarına kadar hesap yapan, alacak verecek meselelerinde kuruşların hesabını gözeten, siyaset denince erbabından bile daha iyi siyaset yapan, sözde cahil vatandaşlar! Acaba din denince veya İslam'ın hakikatleri dile getirilince neden aynı hassasiyeti göstermemektedirler? Kafaları ticarete, siyasete, hıyanete veya yorumculuğa herkesten daha iyi çalışan bu insanlar neden İslami meselelere gelince hiçbir şeyden anlamaz olurlar? Don almaya giderken elli kapı gezen bu zavallılar, iş dine gelince neden hiçbir araştırmanın içine giremezler? Yoksa donlarına verdikleri değeri dinlerine vermemekteler mi?
1
44