MELANOZ, Gayriresmi Hayatlar'ı inceledi.
12 Mar 18:07 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Ailesinden 18 kişiyi kaybeden ve bir deri bir kemik kalan Rami, kampa giren bir hocaya halimizi görüyorsun hocam, yiyecek hiçbir şeyimiz kalmadı, sokaktaki kedileri yiyebilir miyiz diye sormuş. Soru karşısında şaşkınlıktan donakalan hoca, İslam fıkhındaki domuz fetvasından hareketle çaresiz bir şekilde yiyebilirsiniz, demiş.
San Francisco'da bir çocuk obeziteden ölürken Yarmuk'ta bir çocuk kedi bulamadığından ölüyor."

Ciğerim yandı, yüreğim kavruldu, dert ettiğim şeylerden utandım, yaşadığım hayattan, sahip olduğum bolluktan utandım. Allah'ım ne büyük bir imtihan. Onlar açlık susuzlukla tecavüzlerle ve insanlık dışı daha birçok olguyla imtihan edilirken, biz bollukla imtihan ediliyoruz. Ne çok şükürsüzüz. Bu gerçeklere bu acılara bu çığlıklara nasıl yüz çeviriyoruz. Görmezden gelip duymaz oluyoruz. Kitap incelemesi yapmicam. Onun yerine dicem ki; mülteci kamplarına yardım faaliyetleri yapan derneklerle iletişime geçelim, belki milyonlarca çocuktan sadece birinin bile açlıktan ölmesine engel olabiliriz Artıralım verelim, biriktirelim verelim, kazandıklarımızdan verelim, gerekirse yemeyelim içmeleyelim verelim. Ama verelim, yardım edelim, dertleriyle dertlenelim, unutmayalım, hatırlayalım, herkese hatırlatalım, anlatalım, dua edelim..

Kesinlikle okunması gereken kitaplardan, sürekli erteliyordum okumak için, ne çok geç kalmışım yazık olsun bana.

MELANOZ, bir alıntı ekledi.
 12 Mar 16:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Özgür insan, kahveniz nasıl olsun sorusuna farketmez cevabını veren değil midir? Orta şeker kahve içen bir insan ki kahvesi şekersiz geldiğinde yüzü buruşmakta Türkiye'de. Gazze'de kahveler, şekerine bakılmadan da içilebilmekte. İnsanlarda araç ve ev tutkusu bulunmamakta. Kıyafetler caka satmak ve böbürlenmek için değil tesettür için kullanılmakta.

Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 68 - undefined)Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 68 - undefined)
MELANOZ, bir alıntı ekledi.
12 Mar 16:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gençler vardı. Lüks arabaları olmayan, bir eşarba 500₺ vermeyen, arkadaşını hasetle ve rekabetle değil gıpta ile izleyen ve arkadaşının varlığıyla mutlu olan gençler. Östrojen ve testesteron hormonları dengede olan gençler vardı. Birbirine namahrem olan ve hududa saygı duyan. Erkekleşmemiş kadınlar ve kadınlaşmamış erkekler vardı. Genç kızda ağırbaşlılık genç erkekte beyefendilik vardı. Dost meclisinde ön plana çıkmak için insanlıktan çıkmayan, ortamlara girebilmek için kırk kılığa girmeyen gençler vardı.

Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 68)Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 68)
MELANOZ, bir alıntı ekledi.
12 Mar 15:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kadınlar vardı. Anne gibi müşfik, teyze gibi müdavi. Çocukları ile ilgilenmeyi ibadet sayan ve onların dertleriyle hemdert olan kadınlar vardı. Misafirlikte dostunun anlattığı acıyı taa ciğerinde yaşayan kadınlar. Ev oturmalarında koltuk ve yemek takımlarından fırsat bulup(!) hasbi meseleleri konuşan kadınlar vardı. Dünyaya dair, öteye dair adamakıllı ancak kadınca konuşan kadınlar.

Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 67)Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 67)
MELANOZ, bir alıntı ekledi.
12 Mar 15:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Adamlar vardı, adam gibi adamlar. Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir Nebevi hadisine kulak verip komşusunu gözeten adamlar. Evine ekmek götürme kaygısı ile gözü dışarda olmayanlar vardı. Kim ne giyer, kim ne yer ne içer diye merak etmeyip mütevazi hayatında tevazuu içinde yaşayanlar vardı.

Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 67)Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 67)
MELANOZ, bir alıntı ekledi.
11 Mar 16:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Batı'nın oburluğunu ne Latin Amerika ne Kuzey Amerika ne de Doğu'dan akan kan ve göz yaşı doyurabilmiştir. Nihayetinde oburluğun ve açgözlüğün bir sonucu olarak 10 milyondan fazla insanın öldüğü Birinci Dünya savaşı ve 60 milyona yakın insanın can verdiği İkinci Dünya Savaşı yaşanmıştır. İnsanlık tarihinin bu en yıkıcı iki savaşı da Batı'nın eseridir.

Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 14)Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 14)
MELANOZ, bir alıntı ekledi.
11 Mar 16:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Batı özellikle Birinci Dünya Savaşına kadar mütemadiyen savaşmıştır. Otuz Yıl Savaşları, Din Savaşları, Yüzyıl Savaşları Avrupa tarihini en iyi anlatan ifadelerdir.

Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 13)Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 13)
MELANOZ, bir alıntı ekledi.
11 Mar 16:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Myanmarlı Müslümanlardan en az 180 bininin budistlerin insanlık dışı saldırılarına maruz kalıp mülteci konumuna düşmesine ve yaklaşık 800 bininin vatandaşlıktan çıkarılmasına rağmen Dünya Bankası verilerinde Myanmar'daki mülteciler "sıfır" olarak gösterilmektedir.

Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 12)Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 12)
Hilal M., Gayriresmi Hayatlar'ı inceledi.
16 Şub 15:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her birimiz kendi baloncuğumuzda dış dünyadan bihaber, kendi dertlerimizle meşgul halde yaşıyoruz. Yeri vakti geldiğinde birkaç damla gözyaşı diğerleri için. Bir dakika sonra aynı hayatı yaşamaya devam ediyoruz. İşte bu büyük ayıbı, özellikle de kendine Müslüman deyip geçinenlerin yüzüne vuruyor kitap. Uyuduğumuz uykudan uyanmalı, rüya aleminin sarhoşluğundan kurtulmalı bu ümmet. Gerçekten ele aldığı konuda bilinç oluşturmaya yönelik muazzam bir kitaptı. Herkes okumalı, herkese okutulmalı.

Papatya Rayihasi, Bir Buçuk Günde Seyr-i Alem'i inceledi.
 02 Şub 13:50 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Acıya alışık hayatların yaşandığı bütün coğrafyalarda çaylar tatlı içilir, bayramlarda baklava yenirdi . Ürdün'deki Filistinliler de acıya alışık bir hayat yaşadıklarından çaya şekeri fazla atardı."

Yazarımız , 80 yaşında Gazze'deki bir mülteci kampında doktorluk yapan Yakup 'un son bir buçuk gününü anlatıyor . Doktorumuz Filistinliydi , dertliydi , davalıydı..Bir buçuk gün dediğime bakmayın . Aslında bir Filisitinli doktorun 80 yıllık tecrübelerini, yaşadığı acıları , çektiği sıkıntıları okuyorsunuz . Kitap Doktor Yakup'un ağzından geçmişte ve günümüzde devam eden Filisitin İsrail olaylarının temel nedenlerine dikkat çekmiş . Üçüncü bir göz olarak gördüğümüz olayları daha detaylı ve hissederek yaşayabilirsiniz .
Zaten yazarın üslubu çok akıcı .Bir solukta bitebilecek bir kitap.

Şiddetle tavsiye ederim.


İncelemeye kitaptan sevdiğim bir alıntıyla son vermek istiyorum.

"Ah Filisitin! Tek başına yaşadığın acılar dünyada yaşanan mutluluklara denk midir? Vallahi değildir..."