Gayriresmi Hayatlar

·
Okunma
·
Beğeni
·
330
Gösterim
Adı:
Gayriresmi Hayatlar
Baskı tarihi:
Haziran 2014
Sayfa sayısı:
135
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054956043
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
3 Çivi Yayınevi
Ortadoğuda yaşanan çileli hayatlar üzerine kurulan insan pazarı. Mülteci kamplarında ölüme terk edilen çocuklar;
hastalık, açlık, sefalet..
Mülteci olmak...
Yaşamları sınırlandırılmış hayatlar ve sınırlar arasına sıkıştırılmış dramatik hayat hikayeleri
135 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
"Ailesinden 18 kişiyi kaybeden ve bir deri bir kemik kalan Rami, kampa giren bir hocaya halimizi görüyorsun hocam, yiyecek hiçbir şeyimiz kalmadı, sokaktaki kedileri yiyebilir miyiz diye sormuş. Soru karşısında şaşkınlıktan donakalan hoca, İslam fıkhındaki domuz fetvasından hareketle çaresiz bir şekilde yiyebilirsiniz, demiş.
San Francisco'da bir çocuk obeziteden ölürken Yarmuk'ta bir çocuk kedi bulamadığından ölüyor."

Ciğerim yandı, yüreğim kavruldu, dert ettiğim şeylerden utandım, yaşadığım hayattan, sahip olduğum bolluktan utandım. Allah'ım ne büyük bir imtihan. Onlar açlık susuzlukla tecavüzlerle ve insanlık dışı daha birçok olguyla imtihan edilirken, biz bollukla imtihan ediliyoruz. Ne çok şükürsüzüz. Bu gerçeklere bu acılara bu çığlıklara nasıl yüz çeviriyoruz. Görmezden gelip duymaz oluyoruz. Kitap incelemesi yapmicam. Onun yerine dicem ki; mülteci kamplarına yardım faaliyetleri yapan derneklerle iletişime geçelim, belki milyonlarca çocuktan sadece birinin bile açlıktan ölmesine engel olabiliriz Artıralım verelim, biriktirelim verelim, kazandıklarımızdan verelim, gerekirse yemeyelim içmeleyelim verelim. Ama verelim, yardım edelim, dertleriyle dertlenelim, unutmayalım, hatırlayalım, herkese hatırlatalım, anlatalım, dua edelim..

Kesinlikle okunması gereken kitaplardan, sürekli erteliyordum okumak için, ne çok geç kalmışım yazık olsun bana.
135 syf.
·Beğendi·10/10
Her birimiz kendi baloncuğumuzda dış dünyadan bihaber, kendi dertlerimizle meşgul halde yaşıyoruz. Yeri vakti geldiğinde birkaç damla gözyaşı diğerleri için. Bir dakika sonra aynı hayatı yaşamaya devam ediyoruz. İşte bu büyük ayıbı, özellikle de kendine Müslüman deyip geçinenlerin yüzüne vuruyor kitap. Uyuduğumuz uykudan uyanmalı, rüya aleminin sarhoşluğundan kurtulmalı bu ümmet. Gerçekten ele aldığı konuda bilinç oluşturmaya yönelik muazzam bir kitaptı. Herkes okumalı, herkese okutulmalı.
135 syf.
·Beğendi·10/10
Yazarın başka kitabını da okumuştum. Ama doğruyu söylemek gerekirse bu kitap ile diğer kitabı arasında yazım hususunda uçurum var. Tabi diğerinin de konusu ve vermek istediği mesaj güzeldi.
Kitaba gelirsek; yazarın gittiği ülkelerdeki mülteci kampları hakkında kısa bir bilgi veriyor ve orada yaşadığı kimi gerçek kimi kurgu hikayeleri öykü şeklinde anlatıyor. Bu anlamda iyi. Çünkü öyküsel yazım sizi daha çok etkiliyor ve oradaki yaşamı hissediyorsunuz. Güzel. Okunmalı.
''Yaşasın beyazlar, yaşasın Amerika, yaşasın Batı. Siz yaşayın! Siyahlar ölür. Müslümanlar ölür. Yeter ki siz yaşayın."
Kâmil manada iman sahibi olmak için sevmek gerekiyor. Bir binanın tuğlaları gibi içten sevebilmek için tanımak, tanımak için bilmek, bilmek için okumak gerekiyor. Pislikten daha değersiz olan cehaletten kurtulmak gerekiyor. Alim olunmasa da ilim yolunda dirsek çürütmek gerekiyor.

Bilseydik, severdik!

Sevseydik, ağlardık!
Özgür insan, kahveniz nasıl olsun sorusuna farketmez cevabını veren değil midir? Orta şeker kahve içen bir insan ki kahvesi şekersiz geldiğinde yüzü buruşmakta Türkiye'de. Gazze'de kahveler, şekerine bakılmadan da içilebilmekte. İnsanlarda araç ve ev tutkusu bulunmamakta. Kıyafetler caka satmak ve böbürlenmek için değil tesettür için kullanılmakta.
Adamlar vardı, adam gibi adamlar. Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir Nebevi hadisine kulak verip komşusunu gözeten adamlar. Evine ekmek götürme kaygısı ile gözü dışarda olmayanlar vardı. Kim ne giyer, kim ne yer ne içer diye merak etmeyip mütevazi hayatında tevazuu içinde yaşayanlar vardı.
"Elleri ayakları felçli olduğu için, Kuran okurken sayfaları oğlundan çevirmesini istirham edecek kadar nazik babaların, çocuğu uyuduğunda rahatsızlık vermemek için diliyle Kitabın sayfalarını çeviren gül yüzlü insanların cennete uçtuğu coğrafyanın adıdır Gazze.
"Çünkü görülen paylaşılır. Paylaşıldığında bilenler çoğalır, bilenler çoğaldığında bilinç artar. Bilinçle birlikte tepki artar. Artmamalıdır. O halde paylaşılmamalı, görülmemelidir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gayriresmi Hayatlar
Baskı tarihi:
Haziran 2014
Sayfa sayısı:
135
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054956043
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
3 Çivi Yayınevi
Ortadoğuda yaşanan çileli hayatlar üzerine kurulan insan pazarı. Mülteci kamplarında ölüme terk edilen çocuklar;
hastalık, açlık, sefalet..
Mülteci olmak...
Yaşamları sınırlandırılmış hayatlar ve sınırlar arasına sıkıştırılmış dramatik hayat hikayeleri

Kitabı okuyanlar 29 okur

 • Kırlangıç cicegi
 • htcsgn
 • Furkan Çetin
 • Murat Sülev
 • Tuğçe AKSU
 • Sümeyye Aydoğdu
 • Nur
 • Sümeyye Özarslan
 • N.E.A 'nın Kütüphanesi
 • Hileal

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%80 (8)
9
%0
8
%0
7
%20 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0