N.B, bir alıntı ekledi.
6 dk.

Şimdi biz neyiz biliyor musun?
Akıp giden zamana göz kırpan yorgun yıldızlar gibiyiz.
Birbirine uzanamayan
Boşlukta iki yalnız yıldız gibi
Acı çekiyor ve kendimize gömülüyoruz
Bir zaman sonra batık bir aşktan geriye kalan iki enkaz olacağız yalnızca
Kendi denizlerimizde sessiz sedasız boğulacağız
Ne kalacak bizden?
bir mektup, bir kart, birkaç satır ve benim şu kırık dökük
Sessizce alacak yerini nesnelerin dünyasında Ne kalacak geriye savrulmuş günlerimizden Bizden diyorum, ikimizden
Ne kalacak?

Yaz Geçer, Murathan MunganYaz Geçer, Murathan Mungan
Kasım İ., Jurnal Cilt 1'i inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ben, yalnız mıyım? Toplumun içine girince... Tek başıma kalınca kendimle konuşabiliyorum bu yüzden de yalnız değilim. Yalnız kalmak için mi kitaplara koşarız yoksa yalnız kalmamak için mi?
Yalnızlık hakkında herkes bir şey söylemiş. Kimi düşünerek, kimi yaşayarak...Meriç, 38 yaşında gözlerini kaybediyor. Ve "Kör bir insanın yalnızlıktan şikayet etmeye hakkı yoktur," diyor. Haklı mı? Evet, haklı.

Meriç, karanlıkla döğüşen bir kibrit çöpü...
Çöp mü? Evet, çöp... Değeri bilinmeyen, sövülen, dışlanan, sevilmeyen...
Oysa bir kibrit tanesiydi, çıkardığı ateş sönünce, "kibrit çöpü" ilan ettiler.

Kitap, kalabalığın kurşunlarından korunmak için bir kalkandır. Kalabalık kim? Çevremiz. Meriç, kitaplara sığınıyor. Hayat zor; insanlar kötü... Kötü hadiselerinde bir güzelliği var: Dostunu, düşmanını tanırsın. Meriç, birçok kötü hadise geçiyor: Hapishane, yoksulluk, acı, keder, yalnızlık, sevgisizlik...Hepsinin de bir nedeni var...

Sağlık için yapılan koşu, bir yerden sonra spor olmaktan çıkıp, işkenceye dönüşür. Bir obur gibi kitap tüketiyoruz. Tad almak için değil, doymak için okuyoruz. Kelimeler sıcak, bizler açız. Aç olan bir insan, yemeğin sıcaklığına hissetmez. Kelimeler birer tohum; hiçbirimizin cümlesi yok. Neden? Kelimeleri suladığımız yok.

Keşfettiğimiz her yeni bir şey, hürlüğümüze kısıltan bir zincir...Bunalıyoruz, yaşayamıyoruz; hiçliğin içine düşmüşüz. Gözlerimizdeki nefreti, sahte gülüşlerimizle kapatmaya çalışıyoruz. Tutunamıyoruz. Tutunacak bir dal arıyoruz. Düşüncerimizi önemseyen ne bir hoca var ne de bir ebeveyn...Onlar gün görmüş insanlar, diplomalı insanlar...Onlar âlim, bizler cahil...Bilinçlendirme yok, eşekleştirme var. Zihni genişletme yok, zihni küçültme var. Düşünmek yok, sorgulamayan yok; öğrenmek var, kabul etmek var. Sonra da "sizden bir bok olmaz. Gidin inşaatlarda amelelik yapın," diye sitemde bulunmalar var.

Meriç, okunmak, tanınmak için yazmış kitabı. Okyanus, bir balığın yokluğundan bir şey kaybetmez, Meriç. Senin yerin okyanus değil, akvaryum...Kendi hayatını anlatıyor; acısını, çilesini, yalnızlığını, kederlerini; okuduğu yazarları, okuduğu kitapları... Kulak veren var mı? Bilmiyor. Belki veren olur diye yazdıklarını denize atıyor. O şişeyi hangi dalga, hangi fırtına sahile ulaştıracak bilmiyor. Umut ediyor.

Ülkenin gidişatını da ele alıyor. Aydınları, hocaları, sistemi, yazarları, şairleri eleştiriyor. Kimileri de övüyor. Birileri mi O'nu jüri olarak seçti yoksa O'mu kendini jüri olarak belledi? Orası meçhul... Ne kadar engin bir birikime sahip olduğu kullandığı cümlelerden bariz bir şekilde anlaşılıyor. Eleştirdiği yazar ve şairlere hak verdim mi? Tabii ki de hayır. Çünkü pek çoğunu okumadım. Bir aklımız var, onu da biz kullanalım.

Bu kitap Meriç'in öyküsü; içinde acı, yalnızlık, küskünlük, yabancılık, kitap, şiir, kelime var. Cemil Meriç sesleniyor, kulak verecek misin?

Neylersin
Bazen acı dinmez, bazen de yağmur
Sevgilim gülümse, herşey unutulur
Suskunuz bu akşamüstü
Hasrete yanmışız, neylersin
(Yusuf Hayaloğlu)

Nasıl muhteşem bir acı bu içimdeki, bu durumda nasıl insan birbirine iyi geceler diyebilir ki?

Esther. Sema, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tıpkı Ben
İnsan acı çekmeyi ya da uzun süre mutlu olmayı beceremiyor. Böylece değecek hiçbir şeyi beceremiyor.

Veba, Albert CamusVeba, Albert Camus

Kalb-Zihin-Psikoloji Adına Mülahazalar...
Kalbini düşünüp de bir insanın hele ki zaafıyla oynamak ne acı bir duygu. Her şey sensin senin kalbindir. İki kelimendir. Senin vaktindir. Her şey sana inhisar edilmiş. Her şey sensin. Ardında kalanlar bir hiç. Egosentrik olmuş dünyamız. Ben ise sana göre bir hiçim. Ne kadar ötesinde bir hiçlik varsa; en son durağındaki bir hiç benim.

Acı Bir Gerçek
Çok yorgunum, gecenin karanlığı değil de sanki yılların yorgunluğu çöktü üstüme.
Zamanın devinimi, ruhumunkinin yanında bir kaplumbağa misali. Saatin tik takları, zihnimin aynı noktada mıhlanıp kalışına inat ediyor.
İnsanlar arasındaki eşitsizliğe bir başkaldırış, ölüm gerçeği yankılanıyor zihnimin dört duvarında.

Acizim ben de diğer her fani gibi, ölümün karşısında. Suskunum da.
Oysaki daha dün nasıl da acı bir feryat yankılanmıştı evimizin duvarlarında.
Ölüm gerçeği, tüm odaları, evdeki nesneleri dolaşıp cansızlara çarpıp geri dönmüş, biz ölümlülerin bedeninde karar kılmıştı.
O korkuyu iliklerime kadar yaşamıştım. Bir sevdiğini kaybetme korkusunu. Koşar adım kaçmak, bu gerçeği ardımda bırakmak istemiştim. Duvarlarda yankılanan ses, benimdi. Kendime yabancılaştığım o ânlarda, kendi canımdan vazgeçmiştim.
Babamın canına can olsun istemiştim canım.
Acizdim ben de diğer her fani gibi, ölümün karşısında.

Dün bir kez daha anladım ki, insan yaşamla verdiği savaşta ölüme yazgılı ve her an onun soluğunu hissediyor ensesinde. Kimi insanın ensesi kalın, hissetmiyor bile. Kiminin de işte benim gibi ölüm gerçeğiyle yüzleşince inceliyor.

Evet, yaşam gelip geçici. Bütün hırsların, arzuların, kibrin tutsağı olmuşuz. Aynı zamanda güzelliklere de açmışız penceremizi. Bahar çiçeklerine, sevgiye, âşka, umuda, iyiliğe.
Geç olmadan, yaşamın o buğulu mahmurluğundan bu gerçekliğe uyandım.
Ölümün yanında diğer her şey, koca bir hiç. Bizler ölümü unutmak zorundayız, yaşayabilmek için. Ölümün o kekremsi tadını duymamak için.
Ama işte ölüm var, biz kaçsak da, o kapı duvar, tüm gerçekliğiyle dört başı mamur duruyor karşımızda.

Bilirim fiyakalıdır bazı itiraflar, bende
ne fiyakalı bir itiraf var ve ne de bir cümle
acı ve trajedi, aşk ve ölüm üstüne, şöyle;
Aşk tek kişilik cinayettir ve herkes
kendine kıyar sevdiğini öldürmeden önce!


...Haydar Ergülen...

sözdehayat, İnsanın Anlam Arayışı'ı inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 22 günde · 8/10 puan

Kitabın ismi ona olan hevesimi kabartırken. Alıp önsözü okumaya başladığımdaki (yazar bu önsözü 78 yaşındayken yazmış) "eğer yüzbinlerce insan, yaşamın anlamına ilişkin çok az şeyi vaad eden bir kitaba yöneliyorsa, bu, insanların iliklerinde hissettikleri kavurucu bir sorun demektir. " sözü beni tamamen kitabın içine odakladı. Daha öncesinde 2. Dünya savaşındaki toplama kamplarını içeren filmler izlemem yaşanan gerçekleri göz önüne getirmeme yardımcı oldu. Bedenin ve ruhun yaşadığı acı ve mutluluğu uçlarda hissettirmesi etkileyiciydi. Umudun, yaşama bağlanmak için en önemli sebep olduğunu yaşamımızın her anında deneyimleyebileceğimizi anladım. İlginç bir konuya gelirsek beklenen ve hayalleri süsleyen özgürlük geldiğinde bazı insanların çok değişik davranışlar sergilemesi ve yazarın bu konudaki güzel tespitleri. Yaşadıklarının ve mesleğinin getirdiği deneyimlerle hayatı anlamlandırmaya dair örnekler veren yazar, kafamızdaki sorulara cevaplar bulmamızı, bazen de yeni sorgulamalar başlatmamızı sağlıyor.