Welat Che, Kırmızı ve Siyah'ı inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

STENDHAL- Kırmızı ve Siyah
Julian fakir bir keresteci nin oğludur.  babası ve kardeşleri tarafından pek sevilmez. Julian İncili iyi bilir dolayısıyla Latinceyi de. Bu nedenle zengin bir aile onu çocuklarına eğitmenlik yapması için yanına alır.  Jülyen bay ve bayan Renali'n çocuklarına eğitmenlik yapar. Julien zamanla Madam renal ile duygusal ilişkileri olur. Madam renal ilk başta Zengin ve Soylu bir aileden olması sebebiyle bu keresteci çocuğuna Bu duygularını yüzünden kendini hakir görür hor görür.  Ancak zamanla Jülyensiz yapamaz bir hale gelecek kadar aşık olur.  Julien de bayan renal i oldukça çok sevmektedir. Zamanla bu durum üzerine bay renal şüphelenmeye başlar.  bunun üzerine Julien Başka bir şehre kilisede eğitim almak üzere gider. Burada da julienin Üstün yetenekleri ve zekası dikkati çeker ve marki adında bir adamın döküman işlemlerini yapmak üzere onun yanına yerleşir. Marki julieni sever zekasını takdir eder. Ancak Julien bu Soylu ailelere karşı pek haz etmemektedir Çünkü Julien bir Napolyon bonapart taraftarı iken bu zengin Soylu aileler muhafazakar Dindar ve kilise Kral taraftarıdır.  Julien her zaman bu fikirlerini gizli tutar ve hiçbir zaman ortaya çıkarmaz Bu da Julienin ikiyüzlülüğünü daima pekiştirmesine sebep olur. Julien bu modern Asil ailelerinin içinde zamanla onlara benzeyecek kadar ilerler ve  adabı muaşeret hususlarını öğrenir. Markinin evinde Jülyen görevini gayet iyi bir şekilde yerine getirmektedir. Bir gün markinin kızı olan mathilde nin dikkatini çeker. Mathilde çevresindeki diğer erkeklerde olan yeteneklerden üstün bir yetenek görür Jülyende. Çünkü Julien fakir ama cesaretli bir insan ve o kadar da Bilgili. Giderek mathilde nin dikkatini çeker Julien.  Kısa zaman sonra Julienin de matilde'ye karşı hisleri olduğu ortaya çıkar.  Julien ve mathilde birer Aşık olurlar. Ancak mathilde bu fakir keresteci çocuğuna kendisi gibi zengin Soylu bir aileden olan bir şahsı yakıştıramıyor ve bu durumu gururunu yediremiyor bu nedenle bir iki defa ayrılıp barışma lar oldu. Bu durum julienin çok zoruna gitti. Bu iki âşık aşklarını ailesinden saklarlar ta ki bir gün mathilde hamile olduğunu anlayana kadar.  Mathilde Julien ile olan ilişkisini babası olan Markiye Açıklar ve markinin kızının  bir düşeş olma hayali yıkılır. Hayal kırıklığına uğrayan marki Julien ile matilde'ye uzak bir yere yaşamaları üzere göndermeyi planlar. Bu arada bir gün Madam renal Markiye Mektup Yazar ve Julien'nin ne kadar insafsız bir insan olduğunu kendisi ile olan ilişkisini açıklar. Marki mathildeye bu  durumu anlatır. Mathilde de Juliene... Julien durumu öğrenince Madam Renalin şehrine gider o an kilisede dua etmekte olan Madam Renalin üzerine kurşunlar yağdırır onu öldürdüğünü zanneder.
Ve orada Jülyen yakalanır hapse atılır. Jülyen Madam renal ve mathilde ile hapiste farklı zamanlarda görüşür. Julien gerçek anlamda Madam Renali sevdiğini ve ona aşık olduğunu anlar. Neticede Julien idam edilir.

Moiz Efendi, bir alıntı ekledi.
8 saat önce

Devlet Yahudilere Borçlarından Nasıl Kurtuldu (!)
Yukarıda da bahsedildiği üzere erken dönemlerden itibaren Yahudilerin saray ve devletle olan yakın para ilişkileri bu işi onların tekeline geçirmiştir. Nitekim bu durum yıllar boyunca devam etmiş, 19.yy. başlarında Carmona, Aciman, Gabay gibi Yahudi aileler Osmanlı ekonomisinin lokomotifi olmuşlardır. Yeniçerilerle de yakın ilişkileri bulunan bu aileler, 1926'da Yeniçeri Ocağı'nın ilgasıyla birlikte tasfiye edilmişlerdir. Yeniçeri Ocağı kaldırıldıktan sonra yeniçerilerle ilişkilerini gerekçe göstererek, idam ettirmek ya da sürgüne göndermek suretiyle bu Yahudi aileleri uzaklaştıran devlet, böylece onlara olan yüklü borçlarından da kurtulmuştur.

Yahudi Bankerler, Nurdan İpek (Sayfa 6)Yahudi Bankerler, Nurdan İpek (Sayfa 6)
Aynur, Dönüşüm'ü inceledi.
 25 May 00:56 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Eger işe yaramazsan böcekten farkın yok gözümüzde diyen bir aile.. Farklılıkların toplum tarafından dışlanması, hor görülmesi ve yalnızlaştırılması.. Kafka bu kitabı bitirdikten sonra sonunu beğenmemiştir. Düşünmeye vaktim olsaydı daha farklı bir son yazardım demiştir. Bana göre de sonu çok yavandı. Bir de hizmetçi kadın Gregor'u evden çıkardım dedikten sonra gülmüştü. Demek ki çok farklı bir şekilde evden çıkardı ama o konuyu hiç anlayamadan hizmetçi kız gitti. Ben merak ettim Gregor'un ölüsünü evden nasıl çıkardığını. Kafka bu eserin yıllarca olunacağını, önemli bir eser olacağını bilseydi, o gözle baksaydı eminim daha farklı bir son yazardı ama bu kitaptan bahsederken hep: çok kötü diye bahsetmiştir. Beğenmemiştir. Belki de kendinden daha iyisini beklediği için de olabilir gerçi.. Bu arada yakın arkadaşımdan gördüğüm bir aile modeli olduğundan kitabı okurken Gregor adına çok üzüldüm. Bizler kitabı okuyoruz belki abartılı bulduğumuz yerler de var. Ama bunun çok çok daha fenasınının yaşandığına şahit oldum. Bazı aileler sebepsizce, çocuğuna böcek gibi davranıyor. Onun yokluğuna sevinirken, varlığından rahatsızlar. Nedenini çok merak ediyorum. Hiç sebep yokken insan bunu çocuğuna neden yapar? Kendi parçasına.. Bence en baştan dışladıkları için artık kendilerinden soyutlamışlar bunu kolaylıklar yapıyorlar. Kimi insanlar şanssız doğuyor.. Hayata çok geride başlıyor ve bunu düzeltecek hiçbir şey yok.. Malesef...

OKUNMUŞ KÜTÜPHANE, bir alıntı ekledi.
23 May 12:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Aileler Şaban ismini vermek istemekte fakat "çocuğumla alay edilir" endişesi de taşımaktadır. Bu nedenle vermemektedir. Şaban filmleriyle, Şaban denince artık ne kadar kötü ahlaksız ve tembelce şey varsa akla onlar gelmektedir

Kuşatma, Mustafa Güldağı (Sayfa 262)Kuşatma, Mustafa Güldağı (Sayfa 262)
Semra Beynel, bir alıntı ekledi.
 21 May 21:40

Sevgililer günü
Benim ailemse tam tersidir.Ben dört yaşındayken annemle babam boşandı,birbirlerinden genelde nefret ediyorlar.Haftanın yarısını babamın Chelsea'deki dairesinde, diğer yarısını da annemin Brooklyn Heights'taki evinde geçirerek büyüdüm.Benden beş yaş büyük ve hakkımda hiçbir şey bilmeyen üvey bir ağabeyim var.Kendimi bildim bileli ailemin kendi başımın çaresine bakabileceğim zamanı zor beklediğini düşünmüşümdür."Markete artık kendi başına gidebilirsin." "İşte dairenin anahtarları."Bazı aileler aşırı korumacı diye tabir edilirken tam tersi anlama gelen bir sözcük olmaması komik.Yeterince korumayan ebeveyni tanımlamak için hangi kelime kullanılır ki ?Az korumacı? ihmalkâr? Bencil? Ahmak? Yukarıdakilerin hepsi.

Mucize, R. J. Palacio (Sayfa 210 - Justin anlatıyor.)Mucize, R. J. Palacio (Sayfa 210 - Justin anlatıyor.)
HACER UYSAL, Kırlangıç Çığlığı'ı inceledi.
21 May 03:23 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

Başkomiser Nevzat yine iş başında.
Ahmet Ümit deyince ilk akla gelen kahramandır o. Babacan, merhametli, anlayışlı...
Çocuk tacizcileri, çocuklarının organlarını bile bile satan göçmen aileler ve tüm bu olaylar olurken işlenen cinayetler.
Evet kitap bir kurgu da olsa maalesef bu olayların hepsi yaşanıyor hala.
Aslında kitabı okurken kötü olan kişilerle (çocuk tacizcileri, katiller...) empati de kuruyorsunuz. Çünkü çoğu, bir zamanlar kurbandı.
Kitap her ne kadar seri katil cinayetleriyle alakalı olsa da tüm bu günümüz problemlerine değinmesi isabet olmuş.
Herkese keyifli okumalar...

İsmail ünsal, Kırlangıç Çığlığı'ı inceledi.
19 May 10:31 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bir Başkomser Nevzat romanı. Dizi film niteliginde, roman kişileri tanıdık, yeni olan işlenen cinayetlerin günümüz Türkiye sorunlarına değinmesi: suriyeli aileler, insanların yedek parça gibi kesilip biçilimeleri, çocukluğunda taciz ve istismara uğramış mağdurları travması, mağdurun seri katil olması vs! Bana oldukca tekdüze ve dizi film manuskripti gibi geldi! Okuduktan sonra birine verip unutacağın bir kitap!

Doruk Çifci, Romeo ve Juliet'i inceledi.
18 May 19:04 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Düşman ailelerin iki çocuğu: Romeo ve Juliet...

--- spoiler --

Birbirlerini severler fakat düşman aileler oldukları için evlenmeleri aileler için kabul edilmeyecektir, bu nedenle gizlice evlenirler. Fakat tam da evlendikleri gün Romeo Montague, Juliet Capulet'in kuzeni Tybalt'ı öldürür ve ülkeden sürgün edilir.

Romeo sürgündeyken, Juliet'in ailesi Juliet'i Kont Paris'le evlendirmek için hazırlıklara başlar. Zaten Romeo ile gizlice evlenmiş olan Juliet, yardım için rahibin yanına gider ve rahipten, onu 42 saat uyutacak bir iksir alır. Yatmadan önce onu içer ve 42 saatlik ölüm uykusuna yatar.

Rahibin gönderdiği ve her şeyi açıklayan mektup eline ulaşmayan Romeo, Juliet'in ölüm haberini alır. Bir zehir alarak Julet'in mezarının başında iksiri içerek intihar eder. 42 saatin sonunda Juliet uyanınca, yanı başındaki Romeo'nun cansız bedenini görür ve Romeo'nun hançerini alarak kendini öldürür.

mmmrymmm, bir alıntı ekledi.
18 May 09:01 · İnceledi

"Ne kadar mutsuz olurlarsa olsunlar, aileler için sofraya konulan ekmek hayatın iplerinin hala elde tutulduğunun kanıtıdır. Dağılmadık, bitmedik, bu soframız, bu ekmeğimiz, biz aileyiz, beraberiz demektir."

Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura, Ayfer Tunç (Sayfa 38)Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura, Ayfer Tunç (Sayfa 38)
Simurg (ϜϓſϞ), bir alıntı ekledi.
17 May 09:48

Babamın hayvan sevgisini de Bursa’da fark ettim. Özellikle oğlak çevirme, kuzu kapama, dana külbastı. Baharda tüm aileler, size anlattığım o sihirli ormanda oğlak çevirirlerdi olmaz böyle bir şey. Herkes mutlu, elektriği toprağa veriyorsun şahane rahatlık, şimdikiler bilgisayardan elektrik yükleniyorlar.

Uçan Halı Babam, Ahmet Şerif İzgörenUçan Halı Babam, Ahmet Şerif İzgören