Hiçbirimiz üslûp ve kişiliğimizi her yönde tam olarak ve sessiz bir şekilde geliştirmekle yetinmeyiz; aksine kişiliğimizi diğerlerine ispat etmeye ve onları daima kendi etkimiz altına almaya çabalarız. İşte eğitimimizin keşfedici niteliğini gösteren durum budur. Hangi bilginin gerçekten yararlı olduğu düşünülmeyip; hangisinin en çok alkış, en çok şeref, en çok saygı göreceği, hangisinin daha iyi toplumsal statü ve nüfus sağlayacağı, özetle hangisinin en çok gösterişli olacağı düşünülür. Hayatın tamamında mesele ne olduğumuz değil; başkaları tarafından nasıl algılandığımızdır.
Kader hep oynayamayacağı rolleri yükler insana ve ıslıklar. Alkış sahtekârların.
Sayfa 398Kitabı okudu
Televizyon, çekiciliğini gündelik tipleri, gündelik hayatları renklendirerek kurgusal bir bütün olarak sunmasından alır. Aslında satış ve pazarlama tekniği inceltilmekle birlikte aynıdır: İhtiyacımız olmayan bir ürünü nasıl satarız? Alıcının zeki, çevik ve akıllı olduğunu ve bu malı aldığı takdirde de bu özelliklerine katkı sağlayacağını hissettirerek! Sokak satıcısı bunu beceriksizce yaparken uzman endüstriyel satıcılar bunları çaktırmadan yapabilecek bilgi ve teknolojileri kullanırlar. Televizyon da bunlardan biridir. En salak tipler sergilenerek halka kendini zeki, çevik ve akıllı hissetmesi sağlanır. Reklamlarda ise hangi malları tükettiğimizde salak olmayacağımız gösterilir! Alkış makinesiyle nerede gülüneceğine bile yapımcılar karar verir. Alkışlayan seyirciye dahi ihtiyacı yoktur.
İnsanların çoğu ahmaklığa iman eder...
Ne kadar rezalet, o kadar güçlü alkış. Kifayetsiz zümre her daim çoğunluğu oluşturur. Neden? Çünkü insanların çoğu ahmaklığa iman eder gönülden...
İnsanların çoğu ahmaklığa iman eder !!!
Ne kadar rezalet , o kadar güçlü alkış . Kifayetsiz zümre her daim çoğunluğu oluşturur . Neden ? Çünkü insanların çoğu ahmaklığa iman eder gönülden .
88 syf.
·
Puan vermedi
·
1 saatte okudu
"Düşmek ise öğrenmenin bir başka yolu. Yara geçer, belki yaranın izi de geçer ama sana öğrettikleri, içinde bir bilge yetiştirir." Düşmez kalkmaz bir Allah'tır diyeceğim... Var, var acının verdiği bir bilgelik gerçekten de var. Bilgelik her şeyi bilmek değil bence; tüm duygularını
Hare
HareŞule Alkış · Destek Yayınları · 2019214 okunma
Düşmek ise öğrenmenin bir başka yolu. Yara geçer, belki yaranın izi de geçer ama sana öğrettikleri, içinde bir bilge yetiştirir.
“Yaş” hem zamanı barındırır anlamının ruhunda hem de suyu. Belki de o yüzdendir ihtiyarlamış bir bedene yaşlı denilmesi. O yüzdendir suyun bilgeliği akınca kirpiklerine, adının yaşlı gözler olması.
Her şeyi unutur da insan, kokuyu unutamaz...
Sayfalarca yazılmış bir kitabın iki cümlesiydim; arayıp bulman için bütün kitabı okuman gereken.
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.