• 98 syf.
  ·1 günde·6/10
  Her zaman ilgi duyduğum ve merak ettiğim konular arasında yer alır uzay ve astronomi. Tamamen bu konulara adanmış bir dergiye de kayıtsız kalamazdım. Özellikle sosyal medya reklamlarıyla dikkatimi çeken dergiyi birkaç gün önce edindim ve ara ara okuyarak 2-3 günde bitirdim. Şimdi gelelim ilk izlenimlerime.

  Doğan Burda Dergi tarafından çıkartılan derginin yayın yönetmeni aynı zamanda Chip ve Popular Science gibi dergilerin de editörlüğünü yapan Şahin Ekşioğlu. Dergi yurtdışında yine "All About Space" ismiyle yayınlanmakta olan dergideki makalelerin Türkçeye çevrilmesiyle oluşmuş. Açıkçası makale çevirisine karşı değilim ancak 98 sayfalık bir derginin birkaç sayfa da olsa Türkiye'den özgün içerik oluşturmasını çok isterdim. Emin değilim, belki telif hakları bu tür eklemeler veya özgün içerikler oluşturmalarını engelliyordur ama yine de bir şeyler yapılabilir. Olmadı küçük bir ek verilebilir.

  Derginin baskı kalitesi ve kullandığı fotoğraflar ülkemiz ortalamasında. Uzay fotoğrafları genelde siyah zeminli olduklarından olsa gerek pek çok yerde koyu zemin üzerinde beyaz font kullanılmış. Görselleri büyük tutabilmek adına yazı fontları küçük kalmış gibi geldi bana. İçeriği zengin tutmak ve ilgi çekmek adına bence fazla sayıda konu işlenmiş. Bu da makale başına 2-3 sayfayı zor geçen yazılar oluşmasına neden olmuş. Görselleri de ekleyince yazılar biraz doyurucu olmaktan uzaklaşmış ama bu da hızlı okunurluğu getirmiş. Fakat bu hızlı okunurluk bende sabun köpüğü etkisi yapıyor ve daha konuya giremeden bir anda çıkmama sebep oluyor. Beni rahatsız eden bir diğer şey ise yazıların neredeyse hiç referans kaynak veya daha fazla detay için link içermemesi oldu. Örneğin, Uluslararası uzay İstasyonunda Problem başlıklı yazı için "James Romero", "Büyük Patlama" adlı yazı için "Andrew May" denmiş ama bir kimdir bu şahıslar, bu yazıları çeviren arkadaşlar kimdir hiç belirtilmemiş. Bu belirttiğim durum dergide tüm yazılar için geçerli. Haydi yazının sahibi ben kendim araştırıp öğrenme imkanım olabilir ama çeviren kim sorusunun yanıtı yok. İlerleyen sayılarda bu durum belki geliştirilebilir.

  Dergi ilk sayısında bir de e-kitap hediye ediyor. İç sayfalarda yer alan kod aracılığıyla "Yeni Başlayanlar için Astronomi" adlı e-kitabı ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. Dergi de bir de poster hediyesi var. Hatta ilk 4 sayıda verilen posterlerin bir yüzü daha büyük bir görselin parçası. Böylece 4 sayı sonra daha büyük bir postere de sahip oluyorsunuz; ancak 2020 yılına şurada 2 ay kalmışken hala posterlerin bir albenisi var mı bilemiyorum!

  Özet olarak, ilk sayı için belki fazla eleştirmiş gibi görünebilirim ama ortalamanın üzerinde bir içerik sunduğu ve geniş kesimlerce rahat okunabilecek bir seviyede olduğunu düşünüyorum. İlerleyen sayılarını takip etme konusunda isteğim var. Uzay ve astronomi meraklılarına hayırlı olsun.