Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol
Yeni Türk düzenini yok etmek isteyen dış düşmanlarımıza yardım amacıyla kurulmuştu. Terakkiperver Parti yıkıcı çalışmalarında dini sloganlardan yararlanıyor, bu sloganlarla özellikle doğuda ayaklanmalar düzenliyordu. Bu gerici parti, kendi ajanlarını Anadolu'nun dört bir yanına gönderiyordu. Mustafa Kemal, partinin düşmanca niyetlerini biliyordu. Mustafa Kemal notlarında, asilerin vali olarak tanıdıkları asılmış Kadri'nin, Şeyh Said'e şunları yazdığını belirtmektedir: "Millet Meclisi'nde, Kâzım Karabekir Paşa'nın fırkası, ahkâmı şeriyeye riayetkâr ve dindardır. Bize müzaheret edeceklerine şüphe etmem..."
Sayfa 163
Bu zamana kadar Türk adı, Türkler arasında bile ancak Anadolu köylüsünün en aşağı tabakası için kullanılabilecek küçültücü bir sözdü. Yıllar sonra, Mustafa Kemal'in bir vecize olarak ortaya attığı bir yurtseverlik sözünde bile bilinçli bir kinaye vardı: "Ne mutlu Türk'üm diyene!"
Reklam
Anadolu!..
~~~ “Biz ona toprak gözüyle bakmayız. O bize yardır, vatandır. O Şirin ise biz Ferhad'ız, Leyla ise biz Kays, o Yusuf ise biz Yakub.” ~~~
''Hiç şüphe etmemelidir ki, Anadolu ortasında süratle vücuda getirilecek çağdaş ve bayındır bir Ankara, asırlarca ihmal edilen Türk vatanı için başlı başına bir medeniyet merkezi, Türk devleti için pek önemli bir dayanak olacaktır.''
Sayfa 25 - Can Yayınları - Cumhuriyet'in 100.YılıKitabı okuyor
giriş
... Tanrım, siz şu uzun Anadolu'yu Çocukluk günlerinizde mi yarattınız? ...
Sayfa 25 - Sülünün YüzüKitabı okudu
Reklam
352 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
17 günde okudu
Dağın Öte Yüzü serisinin ilk kitabıdır Ortadirek. Umutla çıkılan bir yol hikayesi… Yine Çukurova, yine pamuk tarlası, yine köylüler, yine harika betimlemelerle bir Yaşar Kemal klasiği. Ali, Elif, çocukları, Meryemce Ana, Koca Halil, Muhtar Sefer, Adil, Taşbaşoğlu ve daha nice içimizden biri olan karakter... Köylünün muhtara ve hayata karşı mücadelesi… Geçimini pamuk işçiliğiyle sağlayan Yalak köylüleri, her yıl pamuk zamanı diğer köyler gibi Çukurova’ya pamuk hasadına giderler. İşte bu zorlu yolculuğu anlatıyor yazar. İnsanın doğayla ve kaderle mücadelesini, köylülerin umut, dayanışma ve azmini gözler önüne seriyor. "Çok ağır, çok zor şartlarda yaşayan, sonsuz bir dirençle yaşamasını sürdüren insanların hikayesidir." diyor. Gerçekten de öyle… Yaşar Kemal'in kaleminden çıkan gerçekler insanın içine işliyor. Okurken açlığı, umudu, çukurovanın sıcağını, tozunu, sıtmasını, tarhana çorbası ve bulgur pilavının kokusunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Yani buram buram Anadolu kokuyor.
Ortadirek
OrtadirekYaşar Kemal · Yapı Kredi Yayınları · 20182,655 okunma
Zaman şehirdeki gibi hızlı akmaz Anadolu'da, yollarda sürünür saatler, saat bir mi, iki mi, üç mü kimsenin işi değildir. Vakit aheste akar. Günlerin geçtiği, ayların değiştiği sadece mahsullerden, yılların geçiși de yüzlerden anlaşılır. Zaman yürür ve insanların yüzleri kırışıklıklarla dolar.
Sayfa 103
Çift Başlı Kartal
Çift başlı kartalın Türkiye Selçuklularının hakimiyet sembolü olduğu büyük oranda kabul görüyor. Ancak bu sembolün Sümerlerden bu yana Anadolu, İran, Avrupa ve hatta Amerika’da kullanıldığına dair bilgiler var. Her şeyden önce Bizans da kullanıyor. Türkiye Selçukluları daha çok mimari eserlerde kullanmış bu sembolü. Bununla birlikte Mengücük ve Saltuklu Beylikleri döneminde inşa edilen bazı mimari eserlerde de karşılaştığımız bir sembol. Çift başlı kartalın Selçuklu hakimiyet sembolü olamayacağını söyleyenler bulunduğu gibi bu sembolün kartal bile olmadığını söyleyenler var. Dikkatli bakıldığında semboldeki kartalın kulaklı olduğunu görürsünüz. Bundan dolayı Anadolu’ya özgü bir puhu kuşu figürüdür diyenler de mevcut. Hülasa, karışık bir meseledir. (...) Kesin olan ise Büyük Selçukluların hakimiyet sembolünün ok ve yay olduğudur.
1.000 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.