devil's good intention, bir alıntı ekledi.
19 Mar 15:43

Antalya, dünya üzerinde kendine ait güneşi olan tek kenttir. Bu güneş ısıtmaz ama ıslatır. Kanser yapmaz ama kan kusturur. Irkçı bir orospu çocuğudur. Turisti bronzlaştırırken, çalışanı buharlaştırır. O kadar erken doğar ki geceyi kimse anımsamaz. Güneş Antalya’ya, Isparta’dan yakındır. Kirpik terletir, dudak yapıştırır. Tatil köyüne doğuyorsa, kahvaltı sonrası için havuz kenarındaki şezlonga havlu atma, Topaz’ın bahçe girişindeki güvenlik kulübesine doğuyorsa beyin kanaması zamanıdır.

Malafa, Hakan GündayMalafa, Hakan Günday
Metin Kibar, bir alıntı ekledi.
15 Mar 13:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Şu evi de üstüme yapayım, şu arabayı da üstüme yapayım, Antalya'daki yazlığı da üstüme yapayım. Kardeşim hiç endişe etme toprağa girince hepsini üstüne yapacaklar zaten.

Aşk 5 Vakittir, Mehmet YıldızAşk 5 Vakittir, Mehmet Yıldız
julien, Şans Müziği'yi inceledi.
 14 Mar 09:50 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitabı okurken Mario Puzo'nun Aptallar Erken Ölür kitabını hatırladım. Bu sefer Vegas'ta değiliz belki, ama bu kadar sıkı bir hikayeyi Vegas'a gitmeden anlatmak asıl ustalık değil mi?

Auster Baba yine karakter yazmamış, adeta doğurup büyütmüş. Nash ve Pozi'nin hikayesini okuyunca değil poker, sayısal loto bile oynamaya korkacaksınız.

Buradan Antalya'daki babama selamlar.

Söylenti Dergi, İyilik Güzellik'i inceledi.
13 Mar 21:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

‘’Küçük bir deney yapalım:

Cebinizde bir kitap taşıyın. Çantanızda. Gürültüye bakarken, gürültü içinde yer alırken durup bazen o kitabı okuyun. Kitaptan başınızı kaldırdığınızda gürültüde daha önce duymadığınız sesler duyacaksınız. Okumak gürültünün içindeki sesleri ayırt edebilmenize yarayacak. Böylece gürültü, kaçmak istediğiniz bir kakafoni değil,içinde anlamlı seslerin,hatta güzel seslerin de olduğu dev senfoniye dönüşecek. Sesleri ancak kitap okuyarak duyabilirsiniz. Kitapsız baktığınız sokakta bir sokak görürsünüz. Kitapta baktığınız sokakta, o sokaktan başka bir insan olarak geçme imkanını seyredersiniz.’’

Düğümlere Üfleyen Kadınlar’ın, Ağrı’nın Derinliği’nin Muz Sesleri’nin Devir’in yazarı Ece Temelkuran’ın yeni kitabı İyilik Güzellik..

Çok genç olmasına rağmen sadece Türkiye’de değil dünyanın bir çok yerinde tanınan, ülke gündemine kulaklarını kapatmayan yazarlarımızdan olan Temelkuran bu kitabında ‘’Gürültüde’’ serisiyle başlayan ve eskiye dayanan çoğu köşe yazısını-dergi yazılarını birleştirip okuyanı aydınlatan bir eser çıkarmış ortaya.

Kitap oldukça akıcı,yazdığı dönemleri hatırlayıp o günkü ülke gündemine ister istemez gidiyorsunuz.

Düğümlere Üfleyen Kadınlar’ı beğenerek okumuştum fakat dili farklı gelmişti. Bu kitabın da dilini öyle sanarak geçtim başına ama öyle olmadığı gibi bir sürü gazete okumuş gibi hissetmemi sağladı. Uzun zamandır okumadığım bir tarzdı ve beğenerek okudum. Temelkuran’ın yazılarını kaçırmadan okumaya çalışan biri olarak bu tüm yazılarının toplanmış bir kitap olması bulunmaz nimetti diyebilirim.

Kitapta iyiliği, kötülüğü sorguladığı, insanı eleştirdiği, herkesin gözünün önünde olan ama hiç konuşmaya başlayamadığı her şeyi konu aldığını ve bunlara cevaplar verdiğini söyleyebilirim.

Kadınlara, erkeklere dünyaya ülkeye ve çocuklara sosyolojik bir gözlem niteliği taşıyor.

Kadınlar Gününü yeni geçirdiğimiz şu günlerde Ece Temelkuran başarılarıyla ve yazı yeteneğiyle gurur duymamızı sağlayan hoş yazarlarımızdan biri..

Aynı zamanda kardeşi İnan Temelkuran’ın yönetmenliğini yaptığı ve 46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi film ödülü alan ‘’Bornova Bornova’’ filmini izlemeyenlerin izlemesi gerektiğini düşünüyorum.

Son olarak ”kuşların kanatları,kurtların dişleri,bukalemunların renk değiştirme becerisi var ve bizim hayal gücümüz; bu, bizim boş zamanlarda yaptığımız bir hoşluk değil. Hayal kurmak insanoğlunun tarihinin ilk gününden itibaren hayatta kalmak için geliştirdiği bir beceri. Toplama kampında bir lahanayı çiçek yapmak ve karşılığında o lahanayı bir çiçek olarak görebilmek insan türünün yaptığı bunca ahmaklığa rağmen sürebilmesinin esas sebebi. İyiliğin olduğuna inanmak ve lahanayı bir aşk süsüne çevirebilecek hayal etme becerisini korumak…”

İnceleyen: Güldal Göçer
https://www.soylentidergi.com/...ran-iyilik-guzellik/

Ömer Faruk Kavak, bir alıntı ekledi.
12 Mar 21:30 · Kitabı okuyor

"15 yaşındaki ortaokul talebelerinden 90 yaşındaki dede ve ninelere kadar millet dimdik ayaktaydı. Kars'tan Edirne'ye, Samsun'dan Siverek'e, Antalya'ya hatta Anadolu dışında bu milletin misyonuna inanmış, aynı kültürde birleşmiş olan milletimizin fertleri seferber olmuş, düşmana Çanakkale'nin geçilmez olduğunu gösterecekti."

Fotoğraflarla Çanakkale Savaşları, Lokman ErdemirFotoğraflarla Çanakkale Savaşları, Lokman Erdemir
%99 pokerface, bir alıntı ekledi.
02 Mar 20:29

Turist masadan kalkmadığı sürece kaybeder. Masadan kalkmasını engellemek için yapılması gerekense Antalya'dakiler gibi center'ları birer labirent gibi inşa etmektir.

Malafa, Hakan GündayMalafa, Hakan Günday
Feyza Sönmezocak, Dava'yı inceledi.
02 Mar 03:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

#okudumbitti Bazı insanlar, 'Varoluş Mücadelenize' uzakta olsalar da ufak şeylerle 'varlıklarını' sunarak katkıda bulunurlar.Öncelikle benim bu kitabı okumama taaa Antalya'lardan vesile olan dostuma teşekkürü huzurunuzda borç bilirim.Varlığıma varlığını kattığın için dostum çok teşekkür ederim @iron.iwo.man
Sonrasında ise herkese değil belki ama ilgilenenlere mutlaka bu distopik(!) eseri tavsiye ederim. Zira biraz iç karartıcı, fazlasıyla beyin yakıcı ve farkındalık artırıcı bir kitap(!)

Romanda suçsuz yere tutuklanan Josef K. bir dava sürecine girer. Suçunu bilmediği halde bu davadan kurtulmanın peşine düştüğünde ise şunu farkeder: "zaten yaşam ya da dünya tarafından tutuklanmış, fakat bunun bilincine hiçbir zaman varamamıştır." Farkındalık onun suçudur(!) yaşamak ise cezasıdır. Ölümse kurtuluşu....

Kafka'nın 'Gragor Samsa'sınsa "Varoluş Korkusu' diye kavramsallaştırdığı korkuyu en derinden hissettmiştim fakat 'Josef K.' tiplemesinde bu korkuyu daha yoğun bir şekilde hissettim.İnsanlık tarihinden korkunç ideolojiler, buyurgan rejimler, bozuk sistemler, gayri adil yönetimler geçmiştir ve geçecektir.Böyle olduğu sürece de 'Varoluş Korkusu' devam edecektir.Ancak ilahi adalete inan biri olarak bu korku içimde elbette baki değil.
Ve Kafka'nın vurgulamak istediği gerçeği ondan yüzyıllar önce yaşamış olan Mevlana Hazretleri aslında dile getirmiş:
"Ey sen ki bu dünyanın esirisin, cânın da bu dünya hapishanesinde mahpus.Daha ne vakte kadar kendine 'Dünyanın Efendisi' diyeceksin?"

%99 pokerface, bir alıntı ekledi.
01 Mar 16:16

Dünyayı satın alanların kim olduğunu öğrenmek için Antalya'ya gelmek yeterlidir. Dünyanın tapusunu satanlara tezgahtar, alanlara turist denir.

Malafa, Hakan GündayMalafa, Hakan Günday
%99 pokerface, bir alıntı ekledi.
01 Mar 16:14

Antalya'daki otellerin görkemli Rus yapılarının benzerleri olması tesadüf değildir.

Malafa, Hakan GündayMalafa, Hakan Günday