Mayası bozuk olana makam asalet mi verir? Altın ile yapılmış palan da vursanız, eşek yine eşektir.
Sayfa 159Kitabı okudu
Bu dünyada her şey ne bayağı, ne beyhude, ne kirliydi!.. Bu dünyada güzellik bir hayal, sezgi bir efsane, asalet ve zarafet, insanın üstünde hafif bir cilaydı.
Sayfa 93 - İletişim Yayınları,SenihaKitabı okuyor
Reklam
Bence İstanbul'un en büyük kusuru bir kibar hayatı ve kibar halkı olmamasıdır. Abdülhamid zamanında İstan­bul'da asalet türlü köpekliklerle zengin olmuş hırsız ailele­rine mahsustu, şimdi hürriyet bunu da mahvetti; önceden zaten kibar yoktu, bugün zengin de kalmadı. Eşitlik ise yalnız herkesin ahlaksızlık ve fikirsizlikte birbirine benzeme­sinde görülüyor demektir.
Sayfa 17
Başka bir insandan üstün olmanın asil bir tarafı yoktur. Gerçek asalet, önceden olduğundan daha üstün biri haline gelmekte yatar.
Hazırlığımın, bugün de beni ayakta, aklı başında tutan hazırlığımın özelliği ikidir: Kadirşinas itaatsizlik ve tevarüs edilmemiş asalet.
Ebu Ubeyde!..
✿✿✿ “Asil duruşun kuruşlarla ölçülemediği o keskin ve keskin asalet!.. ✿✿✿
Reklam
Güzellikten büyük asalet, temiz kalpten büyük bir servet mi olur?
"Başkalarından üstün olmanın asil bir yanı yoktur. Gerçek asalet eski benliğinden üstün olmaktır." ~Hint Atasözü
Sayfa 211
Bu dünyada her şey ne bayağı, ne beyhude, ne kirliydi!.. Bu dünyada güzellik bir hayal, sezgi bir efsane, asalet ve zarafet, insanın üstünde hafif bir cilaydı.
Reklam
“hiçbir şey geçmeyecek baba. kimse kurtulmayacak. çünkü tanrı’nın tanrısı yok. biz ona inanıyoruz, ama o hiçbir şeye inanmıyor. belki de tek gerçek tanrısız, tanrı’nın kendisi. tanrısızlık tanrı’ya mahsus! bu yüzden, kurallarda asalet ve adalet arama! çünkü tanrı, ne asil ne de adil olmak zorunda!”
"Asalet, gösteriş ve servete; Servet, asalet gösterisine tapıyor. Ben, namus ve sevgiye..."
"Yıldızlar karanlık içinde parladığı gibi fakirlik ve sefalet içinde de saflık ve yücelikle parlayan ruhlar yok mudur? Bir kalp sevmek için mutlak servete, asalete mi muhtaçtır? Bence en gerçek ikbal, ruhun göründüğü iki güzel söz, en büyük servet kalbin hissini gösteren gül renginde dudaklardan akseden tebessümdür. Güzellikten büyük asalet, kalp temizliğinden büyük servet mi olur? "
Hz. Ali Radiyallahü Anh’dan Hikmetli Sözler -1-
• “Düşündürücü ve hikmetli sözlerle ruhlarınızı dinlendirin! Zira bedenlerin yorulduğu ve zayıfladığı gibi ruhlar da yorulur.” • “Huşusuz kılınan namazda, dilin afetlerinden ve boş şeylerden sakınmaksızın tutulan oruçta, Kur’an’ı tefekkürsüz okumakta, kalbe nakşolmayan ilimde, infak edilmeyen malda, zor günlerde gösterilmeyen kardeşlikte,
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.