Sevgiyi,sevgilerde çoğaltıp
Nefreti,nefretlerde boğalım
Aşkı,aşıklardan ödünç alıp
Aşık olmak istenlere paylaştıralım

Herşey maşuktur, aşık bir perdedir..!! Yaşayan maşuktur, aşık bir ölü..!! #by yargic

Ebrar Görgülü, bir alıntı ekledi.
39 dk. · Kitabı okuyor

Bende Mecnûn'dan füzûn aşıklık isti'dâdı var
Âşık-ı sâdık benim Mecnûn'un ancak adı var
(Bende Mecnun'dan daha fazla âşıklık yeteneği var.
Gerçek âşık benim; Mecnun'un ise adı çıkmış!)

Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Sayfa 37 - Fuzûlî)Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Sayfa 37 - Fuzûlî)

Her acı zamanla geçmez, her giden mutlaka dönmez, her aşık birgün affetmez, kalbi artık çarpmayınca..

https://youtu.be/sVUYboCn9KY

Nebahat Kaya, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

...
Daha önce aşık olmadıysan bunun aşk olduğunu nasıl biliyorsun?
Çünkü hissediyorum.
Nerede?
Midemde. Sıcacık. Her zaman bir düğüm vardı orada ve artık... gitti.
Mathilda, artık midenin ağrımamasına sevindim. Ama bunun bir şey ifade ettiğini sanmıyorum.

LEON

Tezgah Dergisi - Sayı 2, KolektifTezgah Dergisi - Sayı 2, Kolektif
Habibe, Masumiyet Müzesi'ni inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazara karşı olan önyargımı kırmak adına başladığım bu kitap ilk cümlesiyle bana hayatımı sorgulattı. "Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum." Belki de kitabı okumamın tek nedeni de bu içten itiraftı. Kaçımız o mutlu anları içindeyken sevebiliyorduk hak ettiğince ?

Beni saran naif ve Türk filmi tadındaki o havasıyla sayfaları nasıl çevirdiğimi bilmiyorum. Edebi bir tattan öte okuduğum, rastladığım her detayın müzeleştirildiği ve bir gün gidip görebileceğim fikriydi beni çeken. 8 yıl boyunca bir aşkı çocuğu gibi büyüten bir adamın tüm hayatıydı bize sunulan. Çukurcuma o aşkın mabediydi ve gidip görülmeliydi. Aklıma şu soruyu getirdi "Kaldı mı böyle sevdalar?" Bana kalırsa hayır..

Fakat gelin görün ki kitap haddinden fazla uzun ve malesef ki kendini tekrarlıyor.(Birkaç sayfa atladım itiraf ediyorum.)Çünkü kısır döngüye girdiğimi hissettim. Karakterler o kadar sessizdi ki analizini dahi yapamadım diyebilirim. Sessiz bir romandı ve üstüne düşündürmüyordu. Evet daha önce duyduklarıma katılmak durumundayım "daha derin yazılabilirdi." yada belki de aşık olarak okunmalıydı bilmiyorum. Tarif edemiyorum fakat bir şeyler gerçekten eksikti. Belki his, belki metin. Ağır diye başladığım kitabın Türk filmi yalınlığında bir metinle karşıma çıkması biraz üzdü. Üstelik Kürk Mantolu Madonna gibi soluğunuzu yarıda kesen, ruhunuzu acıtan bir kitaptan sonra malesef ki gönül tahtıma kurulamadı. Fikir çok sağlam, gidiş yolu yanlış fikrimce. O kadar beklediğim finalin bile beni sarsmaması ne yazık ki bu izlenimi bıraktı.
Ama yine de akıcı bir aşk romanı okuyayım derseniz alın okuyun, onun dışında tavsiye edemeyeceğim. Belki de ağır kitap okumaktan sonra direkt böyle bir inişti beni sarsmış olan. Her halükarda karar sizin :)

Habibe, Sarnıç'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İçinde 5 6 sayfalık kendi minik ruhu dev birçok öykü bulunan bu kitap tekrar tekrar kendini okutacak nitelikte. Karakterler her gün göremeyeceğiniz, görseniz de bu kadar şeffaf bu kadar çarpıcı tahlil edemeyeceğiniz insanlar. Tam bir Sait Faik ruhu seziliyor her kelimede. Duygu çok yalın olsa da anlamak için derin bir anlayış gücü gerektiriyor. Çok basit bir cümle bambaşka mevzuların simgesi olabiliyır. Bazen cümleler o kadar art arda geliyor ki cümleleri başa sarmak durumunda kalabiliyorsunuz. Hayır elbette yorucu değil ama hazır olmak gerek anlayabilmek için. Eğer doğru zaman ve ruh halinde okursanız aşık olabilirsiniz öykülerine ve Abasıyanık ruhuna.

Habibe, Seni İçime Gömdüm'ü inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Bütün tehlikelere, savaşlara, ırkçılık fikirlerine karşın sol yanınızı sızlatan o kadını,o yarasına aşık olduğunuz kadını ne kadar koruyabilir, ne kadar süre sevmeye devam edebilirsiniz?" sorusunun cevabını size 124 sayfada verebilecek şahane, iç sızlatan, aşk tanımını sorgulatan bir kitap.
Bunca savaşın ortasında siz olsanız aşkınızı nereye gömerdiniz ? En korunaklı en muhteşem yere, gönlünüze değil mi ?
Yalın ve akıcı anlatımıyla yazara hayran olmakla birlikte doğaya karşı verilen o çetin mücadeleyi en az deneyimlemiş kadar yoruldum,bitkin düştüm. Bu da onun duyguyu ne kadar iyi geçirebildiğinin kanıtı. Okurken The Revenant filmindeki o tadı aldım ki onu da çok severim. Belki o yüzden bu kadar iyi yorumlar yapıyorum bu kitap en iyiler listeme girmese de.

Yazar sanki bu kitabı var edebilmek için gelmiş dünyaya. Çok fazla bilgi yok fakat Tomris Uyar bu dev kitabı keşfetmiş ve beğenimize sunmuş. O da var olsun.
Okumalı ve aşk hakkında bir kez daha düşünmelisiniz.

Habibe, Son Kuşlar'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikle bir süre önce okuyup fikir beyan etmediğim için beni huzursuz eden dünyanın en naif en zarif en şahane kitaplarından birini takdim edeyim size, Son Kuşlar..
Hikayeciliği babası Sait Faik'i bana sevdiren Alemdağ'da Var Bir Yılan kitabı oldu hemde öykü okumaktan pek haz duymayan bana. Gerçi bu tabumu Gogol yıkıp geçmişti. Ama Türk edebiyatında da aynı tadı bulmam tamamen benim şansım ve mutluluğum oldu.
Son Kuşlar ile başlayan öykü serüveni önce içinizi cız ettirecek. Kuşları düşünecek, özleyeceksiniz. Daha sonra peşi sıra gelen öykülerle ada hayatını tanıyacak ve benimseyeceksiniz. Sanki ömrünüzce adada yaşayıp, balığa gitmiş gibi olacaksınız. Rüzgarı da, denizi de, güneşi de kalbinizde hissedecek ve Sait Faik'e teşekkür edeceksiniz. Bu kitap beni denize bir kez daha aşık etti.
Yine yine ve yine okurum.

Habibe, Dövüş Kulübü'ü inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir hayalle başlayan dövüş kulübü bir anda insanların tek gerçeği oluyor ve olaylar çığrığından çıkma noktasına geliyor. Mobilyalar arasına ve medeniyet/kültür arasına sıkışmış insanların popüler dünyadan uzaklaşma çabasında meşaleyi Tyler yakıyor hani o acıyla beslenen bundan keyif alan Tyler. Ölüme aşık bir adam var bir de. Kendini iyi hissedebilmek adına kanser hastalarının tedavi gruplarına katılan, orada ölümü gördükçe hayatına daha güçlü sarılan bir adam.. Ve bir kadın en az onlar kadar güçlü,mutsuz ve tüm dünyaya meydan okuyabilecek cesarette, Marla.

Kitabın ilk sayfasını okuduğunuz andan itibaren beyninizi kemiren bir soru olacak: "Bu adamın adı ne ?". Ve sonuna kadar da öğrenemeyeceksiniz. Son 30 40 sayfa yokuş aşağı gidiyor, bildiğiniz her şey tepetaklak oluyor. Ve elbetteki siz de altüst oluyorsunuz.
Hani her kitabın ve belki her yazarın bir atmosferi olur ya işte Chuck abimizin havası da sizi ilk dakikadan sarıyor. Gizemli, başına buyruk ve bütün dünyaya kafa tutan bir hava. Bir de Hakan Günday romanlarında çok rastlarsınız bu atmosfere ve karakterlere. Hiçbir şey sizin zannettiğiniz kadar önemli değildir. Medeniyet çiğnenmesi gereken bir kurallar yığınıdır. Uyanmak için gözünüzü açmanız ve dünyayı başka pencerelerden görmeniz gerekir.
Daha önce okuduğunuz hiçbir kitaba benzemeyecek. Bazen sokak diline de rastlıyorsunuz. Fakat yeraltı edebiyatı dediğimiz tür de size gül bahçesi vadetmiyor. Aksine sizi sarsmanın derdinde.

Chuck Palahniuk tokat niteliğinde bir kitap bırakmış bize yada şöyle demeli kitap bittiğinde kendinizi dövüş kulübünden yeni çıkmış gibi hissediyorsunuz. Sarsılmış, düşünceli ve hayran bir enkaz halinde.