ROMANTİK AŞK, Hayatımı Değiştir'i inceledi.
20 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Nihal ve Deniz'in aşk hayatı anlatılıyor.
Deniz, zengin bir ailenin oğlu tıp mezunu kardiyoloji uzmanı , yakışıklı, bir zamanlar aşık olmuş ve aşık olduğu kız tarafından aldatıldıktan sonra hayata kendini kapatmış. Özellikle aşka..
Nihal, kıt kanaat geçinen bir ailenin kızı burslu olarak kazandığı üniversitenin 4. sınıf öğrencisi tıp okuyor. Ve boş zamanlarında harçlığını çıkarmak için çalışıyor.
Nihal, cafe de Deniz'i okuldan bir hocası ile otururken görür ve daha görür görmez hoşlanır. Sonra Deniz onların okulda hoca olur ve derslerine girer ve acilde beraber nöbet falan da tutarlar. Nihal akıllı bir kız, çalışkan bu açıdan Deniz takdir eder Nihal'i.
Nihal, anket işinden pek para kazanamadığı için part time başka iş bulmaya çalışır ve Deniz'in babasının şirketine temizlikçi arandığını görür ve başvuru yapar sonra işe alınır. Deniz'in babası Nihal'i çok beğenmiştir. Araştırır ve her yönü ile iyi biri olduğunu anlar. Deniz bir gece clübünde eski sevgilisi ile karşılaşır ve kızla paparazilere yakalanır babası artık bıkmıştır. Deniz'in bu hallerinden ve Onu Nihal ile evlendirmeye karar verir. Nihal teklifi kabul eder. Çünkü Deniz'den hoşlanıyordur ve en önemlisi ailesine yardım edilecektir. Kardeşinin tüm eğitim masraflarını karşılanacaktır vs.
Deniz karşı çıksa da bir şey yapamaz . Ve evlenirler. Deniz'i aldatan eski sevgilisi piyasaya çıkar vs.
Sonrasında evlilikleri gerçek evliliğe dönüşür ama Nihal'e bir mesaj gelir ve kimsen geldiği belli değildir kitap orada yarım kalır. Devamını okumak için sabırsızlanıyorum.

Irelia, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'yu inceledi.
18 Mar 23:44 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

***spoiler***

bu kitaba ben incelikle sevmek cümlesini yakıştırdım.

55 sayfaya bir ömür sığar mı?
55 sayfada bir aşk anlatılır mı?
peki bir kadın, bir ömür bilinmezliğe dayanabilir mi?

bilinmeyen bir kadın, sen öyle bir kadınsın ki, hayatının başlangıcını onu gördüğün ilk gün sayacak kadar naifsin. ben bu sorulara bu yüzden olumsuz cevap veremem. çoçuğunun ölümüne duyduğun acıyı anlayamam belki ama canın kadar sevdiğin çocuğunun acısını hafifletmek için babasına mektup yazdığını sindirebilirim. dayanmak değil bu pekâlâ, biliyorum ki sen ölüm döşeğinde bile onu sevmiş olduğun için kıvanç duyacak bir kadınsın. sadıksın, içinde bir ömür taşıdın onu. sadıksın, ondan olan çocuğunu gözlerden sakındın, onun için farklı acılara katlandın. ve yine sadıksın, bilinmemene ve bilinmeyecek olmana rağmen bu mektubu yazdın.

iki düzine olan mektubun neden bu kadar canımı yaktı? kendimden parça/parçalar bulduğum için mi? anılar kesiştiği kadarıyla da olsa nasıl da derine işliyor cümleler. hem de kelimesi kelimesine...

yıllar sonra onu gördüğünde karşında, seni davet ettiğinde evine, anlatamaz mıydın her şeyi ona? hatırlaması için elinden geleni yapmaz mıydın? hatta başaramaz mıydın bunu? ya da gönderdiğin güllerin üzerine not düşemez miydin hep o bilinmek isteyen adını? hepsini yapabilirdin, biliyorum bilinmeyen bir kadın. içten yapılan şeylerin kıymeti vardır, bilirim, zorlamakla olmaz, onun kendi istemiyle hatırlanmak, tanınmak istemiştin.

kızamıyorsun, seviyorsun çünkü. darılamıyorsun, seviyorsun çünkü. o bilmese bile sen biliyorsun ya, yetiyor bu, ne kadar acıtsa da. belki, incelikle sevdiğin bu adam, kendisi için yaptıklarını, vazgeçtiklerini, fedakarlıklarını bilse, bilmesini geç, aşık olurdu sana. ama sen belkilere ihtimal vermeyecek kadar onun bilmesini istiyordun. ve bir defa daha o saatlerin cehennemini yaşamak zorunda kalsaydın, ve seni neyin beklediğini önceden bilseydin de, yapmış olduklarının hepsini yine yapardın, bir defa daha, binlerce defa daha yapardın. cümlelerini okudukça ne kadar da senim diyorum. sen boşluğa aitsin bilinmeyen bir kadın, yine olsa yine düşerim dediğin o boşluğa aitsin.

neden güçlüsün bu kadar anlatsana biraz bilinmeyen bir kadın? sevmek bunun gibi bir şey işte, sevmek diyorum, öyle ki sevmek, canını yaksa da, benliğini ezse de her hatırada, tanınmasan da, hatırlanmasan da, bilinmesen de tarafından, sevebilmek, bilmezden gelerek. ondan olan her değere, her varlığa, her şeye sahip çıkabilmek, sırf ondan diye koruyabilmek.

sayfalar sayfaları acıyla kovalarken beni en çok sarsan tarafı bu olayda, seni asla tanımamış olanın okumayı bitirdiğinde yazdıklarını, silüetini rüya görme hali gibi hatırlamasıydı, hatırlamak denebilirse. ama sen zaten bunu biliyordun, bu yüzdendir ki ölümünden sonra R.nin eline ulaştı mektubun. "her şey olduğu şekliyle iyiydi, her şeye rağmen... sana teşekkür ederim... seni seviyorum, seni seviyorum... elveda." diyebilecek kadar incelikle sevebildiğin için bilinmeyen bir kadın, gece, sana imrendiğim gecedir.

mektubunu bitirirken şu sözler eşlik etti bana sanki:

"sen zahmet etme ne gerekiyorsa ben yaparım, hatta gerekirse sen olurum kendimi aldatırım."

هچ اندر هیچ, bir alıntı ekledi.
18 Mar 22:55 · Kitabı okuyor

Benim adım Kinyas. Gün ağrıyor. Başım ağrıyor. İsmimi kendime ben verdim. Bitmeyen bir öfke ve bitmeyen bir mutsuzluğun ifadesi. Bütün insanlara kızgınım. Yaşadıkları için. Hayattan midem bulanıyor... Ateşle oynarım. Yeterince benzin ve karşımda oturan adamın ceketinin iç cebindeki çakmakla dünyayı yakabilirim. Benim adım Neron. Geceleri, çaldığım arabalarla gezerim. Tokyo’da doğdum. İki zenciye üç gram kokain karşılığında bileklerimi kestirttim. Sabah uyandığımda okyanus beni yıkadı. Benim adım Steve McQueen. Bütün bildiklerimi kusarak hayatta kalıyorum. David Bowie’yi rüyamda gördüm. Sabah bir gözüm yoktu. Şiir yazdım. Tam üç tane. Birini rendeleyip makarna sosuma kattım. Diğerini yakıp küllerini kum saatine koydum. Biraz zaman kazandım böylece. Sonuncusunu ise şimdi yazdım. İşte geliyor:
 
Sözlerimin sonunu duymadığın zaman.
Cümlelerimin sonunu duymadığın zaman.
Değiştiriyorum son kelimelerimi.
Değiştiriyorum sonumu.
 
Kendimi ölümsüz olarak görüyorum. Mekân ve zamandan kopalı yıllar oluyor. Bir kıza âşık olmuştum. Onu görmek için altı saat yol almam gerekiyordu. Bir sabah, treni kaçırdım. Âşık olmaktan vazgeçtim. Kendinden vazgeçmenin ne olduğunu asıl ben bilirim. Benim adım Kaygusuz Abdal. Tanrı’dan vazgeçtim. Ölmekten vazgeçtim. Çünkü ölürsem ve eğer yukarıda beni ödül ve ceza sisteminin bekçileri bekliyorsa çok büyük kavgalar etmem gerekecekti. Ölmek istemiyorum, çünkü Tanrı’yı da öldürürüm diye korkuyorum. Ve böyle bir vefata benim dışımda kimse dayanamaz... Platon’un Mağara İstiaresi’ne karşılık, ben de Kuyu İstiaresi’ni yazdım: doğdukları andan itibaren düşen insanların, yanlarından hızla geçen fırsatlara ve başka insanlara tutunup tırmanmalarını ve bunu sadece doğdukları andaki yüksekliklerine erişebilmek için yaptıklarını anlattım. Ancak ellerini ağızlarına sokup, parmaklarını ısırıp hiçbir şeye tutunmamaya kararlı olanları da anlattım. Ve sordum, Tanrı’nın yukarıda mı yoksa aşağıda mı olduğunu. Eskiden poker oynardım. Şimdi de, Tanrı’nın aşağıda, kuyunun dibinde olduğuna oynuyorum. Hayatım masada, birkaç kırmızı oyun fişiyle.
Az yedim, çok içtim. Hâlâ içiyorum. İçki ayırmadım. Alkolü kendime yakıştırdım. Her türlü uyuşturucudan tattım. Bağımlılıktan nefret ettim. Gitmemi, terk etmemi engeller diye. Ne bir maddeye, ne de bir insana bağlandım. Sırf bunu kendime kanıtlamak için eroin kullandım, âşık oldum. İkisini de arkama bakmadan bırakıp gittim. Geçmişe tükürüp geleceği çiğnedim. Bugünü ise uyuyarak geçirdim. Benim adım Houdini. Dünyayı bir oyuncağa çevirdim. Ayak basmadığım yer kalmadı. Kalan varsa, onları da amuda kalkar geçerim! Duvarlara, bedenime resimler çizdim. Bir gün öyle gürledim ki önümde duran şarap kadehi çatladı. Benim adım Hitler. Kendi ordumu kurmak için bir sürü kadına tohumlarımı bıraktım... Şimdiyse ağlıyorum. Hepimiz için. Çünkü hiçbiri işe yaramadı...
Kendimi defalarca buldum, defalarca kaybettim. Gerçek adımı hatırlamıyorum. Kimliğimi bir çocuğa sattım. Çirkinleşmek için çok uğraştım. İsteyene ruhumu kiraladım. Vücudumdaki dikiş sayısını artık bilmiyorum. Hayatımı diktiler. Oysa yırtmak için çok uğraşmıştım... Bir psikiyatra tecavüz ettim. İsminin ve unvanının üzerinde yazdığı, masasındaki mermer parçasıyla. Hapse girdim. Çıktım. Hayat bitmedi. Piyano çaldım. Sattım. Benim adım Deacn Moriarty. 140’ı geçince direksiyonun üzerine yattım. Bagajına ceset sığdırabileceğim arabayı seçtim. Nargileyle sevişenleri seyrettim. Beş bin film seyrettim. Her şeyin farkına vardım. Farkına varılacak bir şey kalmayınca da “Sıradaki hayat gelsin!” dedim. Ne gelen var, ne de giden. Sadece Kinyas ve ben... Kendimi tanıyamadım. Zamanım olmadı. Binlerce dilim pizza yedim. Pepperonni ve siyah zeytinli. Benim adım Miss Piggy. Bütün hayatım boyunca kaçtım. Önüme okyanus çıktı. Daha ileri gidemedim. İçinde boğulmak istedim. Gözlerimi sahilde açtım...
Uyumadım. Pişman olmadım. Kendimden bile. Ben gerçektim. Dünyanın en gerçek adamı! Bana ait bir gezegen bulana kadar insanlara ve kendime zarar vermeye devam edeceğim... Biliyorum, beni linç edecekler. Beni bütün dünya öldürecek. En derinde benim cesedim olacak ancak bedenimi toprak bile kusacak... Aranızdayım her gece. Dolaşıyorum sokaklarda, sol elimde Şam’dan taşıyıp geldiğim yakutlu hançerimle...
Gittim, jazz dinledim. Duke Ellington’ın plağıyla kendilerini kesen kadınları gördüm... Benim adım yok. Çünkü ben yokum. Delirdim. Yetmedi. Delirttim. İğrendirdim. Dünya bendim. Acıyı inceledim üniversitelerde. Üç ayrı okulda, üç yıl. Sonra acıttım akademik kariyerleri ve tabiî ki kendiminkini. Ne çalışmak, ne de bir işe yaramak. Hiçbirine inanmadım. Tespihle adam boğdum. Ben doğdum! Oysa güneş batıdaydı. Ben geceye geldim. Aya misafir oldum... Bunları söylüyorum çünkü anlatılacak başka bir hikâyem yok. Zaten yazma işlerinde de hiç başarılı olamadım. Ben daha çok, fırça ve boyalarla ilgilenendim. Ve dünyaya bırakabileceğim bir miras yok. Bütün değerleri iyi bir pizzanın üstüne içtim...
Japonya’dan Suriye’ye taşındığımızda on iki yaşındaydım. Arapça öğrenmemek için elimden geleni yaptım. Ama yine de sarmaşık gibi dilime dolandı. Arap’ı ve Bedevî’yi T. E. Lawrence’tan öğrenmiştim. Ve Arap yarımadasında var olabilmek için ya ibne ya da silah kaçakçısı olmak gerektiğini anladım. Ben ikisi de değildim. Ama adına çöl denilen, küreğin batmadığı denizde yaşayan insanların hiç de hak etmedikleri bir tarihleri vardı. Bir zamanlar dünyaya hükmeden esmer savaşçıların düştükleri durumu görünce zamanın ne kadar nankör olduğunu anladım. Geçmiş hiçbir şeydi. Kuma kendini gömüp yeniden Arap medeniyetinin hüküm süreceği günleri beklemek ve o gün gelene kadar birbirlerini öldürmek yapabilecekleri tek işti. Ben de onları seyrediyordum. On altı yaşıma kadar hep seyrettim zaten. Hep iyi bir izleyici oldum. On altımda bozuk Arapça, pokerde kazanılmış bir hançer ve bronz bir tenle Avrupa’ya geldim.
Eski kıta beni bekliyordu. Bir dejenere sürüsünden başka bir dejenere sürüsünün içine düşmüştüm. Burada silah kaçakçısı da yoktu. Hepsi ilk gruba dahildi. Ve daha yakınlaşmadan hiçbirine, nefret etmiştim hepsinden de. İki dünya savaşını da bu geri zekâlıların başlatmış olmasına hiç şaşırmamak gerekiyordu. Birbirlerinden o kadar korkuyorlardı ki aynı metroda beş yüz kişi yolculuk yaparken duyulan tek ses makine gürültüsüydü. Halkı aptal ama azınlıkları var olma çabası içinde yarı tanrılar yaratmış bir toplum. Bu yarı tanrılar bugün üstünde yaşadığımız dünyanın edebiyatını, müziğini, resmini, politikasını belirlemiş olanlardı. Ve ben onları sokakta göremiyordum. Kapalı kapılar arkasındaydı Avrupa’yı yönetenler. Halkın karşısına çıktıkları anda çiğ çiğ yeneceklerini bildiklerinden, ukalaca taktıkları yüksek kültür maskesini sadece birbirlerine gösteriyorlardı. Sömürmeye ve sömürülmeye hayatın amacı olarak bakan bu açık tenli ırk, belki de doğanın en büyük hatasıydı... Atom bombası oraya atılmalıymış. Deniz olmalıymış oralarda. Balıklar bile daha iyi geçinirmiş birbirleriyle!
Ama bütün bunların ne önemi var? Entelektüel sapkınlıklarıyla ve dünyanın diğer bütün kıtalarına karşı hissettikleri korku ve nefret kokteyli duygularıyla, son olarak da yeryüzünün görüp görebileceği en salak turistleri olma unvanlarıyla Avrupa halkı kendini öldürmek ya da öldürtmek için bütün nedenlere sahiptir. Sosyal devlet dedikleri, bana kalırsa Gestapo düzeninden başka bir şey olmayan sistemleri, sokakta biri düştüğünde ambulans gelene kadar, yerde yatanın kendileri olmadığı için şükretmelerinden ibarettir. Arap hiçbir sakınca görmeden hiç tanımadığı, kendinden geçmiş yerde yatan bir adamı sırtlayıp en yakın hastaneye koştururken Avrupa insanı aynı adama, adını yeni öğrendiği bininci mikrobu kapmamak için bir metreden fazla yaklaşamaz bile. Çünkü Avrupalının altına yapacak kadar korkması için bir şeyin ismini bilmesi yeter. İsimsiz canavarlar sadece Arap’ı korkutur. Herkesin kendine göre bir paranoyası var. İklimden, saç renklerinden, el parmakları uzunluğundan ya da her neden kaynaklanıyorsa! Herkesin tercih ettiği bir ölüm var...
Her neyse, zaten üzerinde yaşadıkları çirkin kara parçasına sıkışmış, birbirini yiyen, Ortaçağ’dan beri gelen eş değiştirerek yaptıkları salon danslarından grup sekse kadar ahlak anlayışlarını değiştirmemiş Avrupalıları hayatımın geri kalan kısmında da çok iyi tanıma fırsatım oldu.
Genel olarak normal olmadığımı düşünerek kendimi meşrulaştırıyordum. Anormalliğim o yaşlarda herkesin istediği şeylerden farklı hayaller kurmamla sınırlıydı. Yani bir şeyleri arzulayabiliyordum o sıralar. Gitmeyi, siyah giymeyi, bir kamerayla izleniyormuşçasına yaşamayı, güzel kadınlarla yatmayı, dünyayı çözmeyi, hayata başlama vuruşunu yapanı keşfetmeyi ve yaşıtlarımın çok azının kurgulayabildiği benzer kavramları hayal ediyordum... Her zaman yalnız oldum. Yalnızlığı kendimi geliştirmenin tek yolu olarak gördüm. Ama çevremde olup biteni kaçırmak ve yanımdan akıp giden hayat nehriyle yüzümü yıkamamak da bana aptalca geliyordu. Bu nedenle evde çok az zaman geçirmeye ve sokaklarda yaşamaya başladım. Fahişeleri keşfettim. Silah kullanmasını öğrendim. Poker oynamaya devam ettim. Kitap okumayı bıraktım. Artık en ufak boş zamanımda kilometrelerce uzakta olan bir kasabaya trenle gidip, birkaç kadehten ve caddelerini arşınladıktan sonra evime dönüp uyuyordum. Rüyamda yüzleri, sokakları, tren camındaki pastel renkleri görüyordum. İnsanlardan istediğim ölçülerde, ilgilendiğim alanlarda yararlanıyordum. İlişkilerim kontrolüm altındaydı. Kimseyi kendime fazla yaklaştırmıyordum. Dünyayı, hayatı olduğu gibi kabul ediyor ancak bütün bunların dışında da bir gerçeğin olması gerektiğinin üzerine yoğunlaşıyordum. Yani bir şekilde, çok uzaklarda kimliğimi büyük bir seremoniyle yaktıktan sonra gözlerimi kapatıp son nefesime kadar huzur içinde yaşayabileceğim bir yer olduğunu düşünüyordum. Aslında bu mümkündü. Ve bir ara çok yaklaşmıştım. Ama Kinyas hâlâ ortaya çıkmamıştı ve gerçekten böylesi bir hayat isteyip istemediğimi bilemiyordum.
Bütün bunları yazmak o kadar zor ki. Şu an bulunduğum noktada hiçbirinin olmadığını görmek... Aslında bu kadar yükselmek ya da alçalmak, daha doğrusu bu kadar ileri gitmek istememiştim hiçbir zaman. Aynaya bakıp kendini tanıyamamak, insanın kendi anılarını bir başkası yaşamış gibi anlatması, dünyanın kendisi dahil üzerindeki hiçbir şeye kayda değer bir varoluş nedeni bulamamak ve zihnin bedenden binlerce kilometre uzakta olması o kadar korkunç ki!
Hava aydınlanıyor. Kayra’nın yazdıklarını okuyormuş gibi yapıp ilgilendiğimi düşünmesini istemiştim. Oysa tek bir kelimesine bile bakmadım. Şimdi kaçamak bakışlar atıyorum ona ve görüyorum ki elinde başka bir votka şişesi, arkamdaki duvarda asılı olan afişleri seyrediyor. Ne yazdıklarıma bakıyor, ne de burada olduğumun farkında. Belki de dünyada sadece onun yanındayken kendimi hâlâ yalnız hissedebildiğim için böylesine garip bir dostluğumuz var. Birbirimize anlatacak hiçbir şey ve her şeyimiz var. Ve aynı zamanda, o kadar da umursamıyoruz ki söylenenleri, olanları, aynı odada bulunduğumuzu bile unutabiliyoruz. Onu sevdiğimi söyleyemem çünkü duygularım yok ama hayattaki tek bağımlılığım olduğunu itiraf edebilirim... Yoruldum. Çok yorgunum... Yeryüzüne inme zamanı.
“Kayra! Haydi çıkalım buradan. Biraz dolanalım.”

Kinyas ve Kayra, Hakan GündayKinyas ve Kayra, Hakan Günday

İnsanın uykusunu kaçıran hedefleri olmalı. Aşık olduğunda nasıl ki uyuyamıyorsan sürekli uykundan uyanıyorsan ve aşık olduğun insan için bir sürü fedakarlık yapabiliyorsan kendine öyle bir hedef koy ve o hedefine aşık ol. Gece gündüz aklından çıkmasın onun için yanıp tutuş ve uykularından vazgeç. Ve hiçbir zaman sadece zaman kaybından ibaret olan fazla uykudan haz alma. Uykuyu sadece bir araç olarak gör ve gerçek amacını bu dünyaya gönderiliş amacını sakın unutma.

bayan limon kekiği, Gizli Anların Yolcusu'yu inceledi.
17 Mar 08:43 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitapta hayatta zor durumlar yaşamış evli ve çocuklu bir aile babasının genç bir erkeğe aşık olması anlatıyor. Ama bir kadın yazarın gözünden bu hissiyatta olan bir erkeği anlayıp anlatabilmek ne kadar mümkünse! Ben konuyu da geçişleri de zoraki buldum. Açıkçası sevmedim kitabı.Kısaca anlatılan:

Kitap bu beş kişi etrafında yoğunlaşıyor.
İlhami: Yayınevi sahibi
Eda: İlham'nin eşi
Derya: İlhami ve Eda'nın kızları
Handan: İlhami'nin iş ortağı
Bora: Yayınevi çalışanı

İlhami ve Eda'nın iki çocukları vardır. Kızları Derya ve küçük oğulları. Küçük oğullarını bir trafik kazasında kaybetmişlerdir. Bu olay ailenin belki ruhen olmasa da fiziken dağılmasına sebep olmuştur. Kızları yurt dışında okumaya başlamış, İlhami ve Eda ise birbirlerine zaman tanıyarak toparlanmaya çalışmışlardır. İlhami bu sıkıntılı günlerin birinde iş ortağı ve arkadaşı olan Handan'ın evine gider, içkiyi fazla kaçırır dertleşirken Handan ile birlikte olur. Yaptığından pişman olmuş olsa da hatasını tekrarlamaya devam eder ta ki Handan İlhami'ye aşık olana ve kıskançlık krizleriyle İlhami'yi bunaltana kadar. Sonralarda İlhami'nin kızı Derya tatillerinin birinde Türkiye'ye gelir ve babası İlhami ona kavalyelik etsin göz kulak olsun diye iş yeri personelinden Bora'dan onu gezdirmesini, yanında olmasını rica eder. Bu tatil boyunca gece dışarı çıkmalar sürer. İlhami'nin bir kitap işi için Karadeniz'e gitmesi gerekir ve Handan kıskançlık sebebiyle Bora'yı da peşine takar. İlhami ve Bora çok içtikleri bir gece Bora'nın ilk hamlesi ile yakınlaşırlar. Bu olay İlhami'yi oldukça etkiler. Aynı günlerde Bora'nın bir arkadaşı bir kitap yazmıştır ve bunu onların yayın evine sunmuştur. Handan beğenmiştir, İlhami ise bu Karadeniz iş gezisinde okumaya başlar ve bazı ipuçlarını birleştirdiğinde bu kitabın Bora'nın hayatını anlattığından emin olur. Bu sırrı Handan'dan saklarlar.
İstanbul'a geldikten sonra da İlhami ve Bora'nın ilişkileri gizli saklı devam eder. Sonra bir zaman geçer ve bir zaman gelir Handan İlhami ile Bora ilişkisini öğrenir...

Sâirfilmenâm, İlmihal Yahut Arzuhal'ı inceledi.
 16 Mar 20:07 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Fehm ü idraki zerafete bağlı kitaplardan...

Bir kitaba değer verirken elimde olmadan içimdeki çukurların kaçını kapatmış, kaç kürek toprak atmış ya da içimdeki kuyulardan kaç kova su çekebilmiş ona bakıyorum. Bazen de kaç çukur kazmış, kaç kuyu açmış, ona. Bu kitap hem çukur kazdı, körledi hem kuyu açtı, su çekti. Hatta bunlarda yetmedi. Açtığı çukuru örterken içine bi de tohum attı, kuyularımdan çektiği sularla suladı bir de. Evet bütün bunlar kitabın ilk sayfalarında oldu. Sonra tabi okudukça filizlenmeye, kök salmaya başladı tohum. Okudukça büyüdü büyüdü büyüdü... Kitap bitti evet. Ama o büyüyor. Hala. Ekilen şey ne idi bilmiyorum ama benle ölecek gibi hissediyorum. Ya da ben mi onunla öleceğim. Buğday gibi... Hasat zamanıyla... Ne zaman... İçim sürüldü...

Böyle hislere kapılmış kitabı okuyorken aklıma aniden Âşık Veysel'in bir türküsü geldi.

Uzun ince bir yoldayım
Gidiyorum gündüz gece
Bilmiyorum ne haldayım
Gidiyorum gündüz gece

Dünyaya geldiğim anda
Yürüdüm aynı zamanda
İki kapılı bir handa
Gidiyorum gündüz gece

Kendimden bi haber oluşumu bulduğum bu güzel kitabın satırları bu türküyü fısıldadı kulağıma. Ne halde geçiyoruz dünyadan? Varınca hangi sıfatta olacağız orada? Hangi sıfatta olmak istiyoruz? Nasıl geçtiysek öyle... Ne halde geçiyoruz dünyadan? Varınca hang...

...


Dinin başı sevgidir, muhabbetir. Tek başına ilim ibadetelerde süreklilik ve samimiyet sağlayamıyor. Yani... Sevdiğimiz kişilere inanırız. Onların bizim gözümüzdeki varlığı beslediğimiz sevgi kadardır. Sevgimiz de tanıyabildiğimiz kadarıyladır. Tanımadan sevmek olmaz. Gerçek manada olmaz yani. Peki Rabbimizi tanıyor muyuz? Seviyor muyuz? Bu soruların cevabına göre inancımızı sorgulayalım? Çıkan sonucu teyit için de ona ne kadar teslim olduğumuza bakalım. Teslimiyet... Tanıyıp sevip inanınca teslim olmak kaçınılmaz. Değil mi?.. Mustafa Kutlu bunlardan bahsetmiş. Bunları göstermiş. Bazen umudunda, bazen korkusunda, bazen sevgisinde, bazen de içinde kalan bir ukde de... İbadetlerde, tefekkürde, tevekkülde, hamd ve şükürde, hayâda, ahlakda, utanmada, kalpte...
Sözlerini,ayetlere, hadislere, naatlara, şiirlere bağlamış sımsıkı. Mümin şuuruyla dizmiş cümlelerini ümmet şuuruyla bitirmiş kitabını. İşçiliği fazla, zahmetli, ince...

Bir ağaç toprağa ne kadar iyi kök salarsa o kadar iyi beslenir o kadar da dayanıklı olur. Kalplerimize de iman ne kadar iyi yerleşirse ibadetlerimiz de o kadar sağlam, samimi ve sürekli olur. Rasim Özdenören diyor ya "İçinizdeki İslam' ı gösterin. Çünkü İslam sizin üzerinizde görünmek ister. İman gizlidir, İslam açık. İman kalptedir, İslam zahirde." diye. İçimizdeki imana göre dışımıza vuruyor İslam. İslam da itaatle görünür işte. İslam üzerimizde görünmüyorsa, gösteremiyorsak Müslüman mıyız?
Kalpte iman olsaydı görünürdü zahirde İslam desek... Bunu mu demeye çalışıyor acep bu kitap, yoksa bas bas bağırıyor mu bunu? Ağır oldu... Burkuldum ya da kırıldım ya da...

Son olarak anladım ki; ruhuma hitap etmeyen hiç bir söz, yapılmasında samimiyet görmediğim hiç bir davranış, hayatımda fiillerime yansımıyor. Çünkü sahte... Çünkü aslı olmadan bir şeyin yansıması da olmuyor... Bu kitapta aslı buldum.

Bi de kitabı okuyup bitirdikten sonra girişine şu sözü yazdım:

"Ve bir tomurcukta sımsıkı kalma riskinin, çiçek açma riskinden çok daha acı verdiği gün geldi."
- Anais NİN

Kitabı alın, okuyun. Uzun ince bir yolculuğa çıkın efenim... Gidin gündüz gece...

Not:
Gökçe ablamın naçizane önerisi: Mustafa Kutlu okuyunuz, okutunuz :)

Selim TURAN, bir alıntı ekledi.
15 Mar 12:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir sokak var orada biliyorum
çocukları hala bana aşık olan
bacakları çöp gibi, dağınık saçlı, ince boyunlu
Masum gülümseyişini düşünüyorlar genç kızın
bir gece rüzgarının uzaklara götürdüğü

Bir sokak var yüreğimle
çocukluğumun geçtiği mahallelerden çalınan...

Gitmekti Benim Payıma Düşen, Furuğ FerruhzadGitmekti Benim Payıma Düşen, Furuğ Ferruhzad
Esra D., bir alıntı ekledi.
15 Mar 09:23

Kim bilir? Belki bu gece Semerkant'ta tek bir seven kadın ve tek bir seven erkek vardır. Neden sen, neden ben,diyeceksin. Çünkü Tanrı nasıl bazı çiçekleri zehirli yaratmışsa, bizi de âşık yaratmış da ondan.
................................................................
İçeriye girelim ve kapıyı kapatalım. Mutluluğumuzun sesini duyabilirler.

Semerkant, Amin Maalouf (Sayfa 30)Semerkant, Amin Maalouf (Sayfa 30)