..bu dünyada inandığım tek bir slogan varsa, o da şudur: Eşit haklar herkese, özel ayrıcalık hiç kimseye.

-Tespih Ağacının Gölgesinde, Harper Lee

Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 8/10 puan

Pek çok tanrının isimleriyle kirlenmiş olan duvar tek ve biricik Tanrı'nın çok güzel adlarıyla doldu. Sonra hükümdar duvarın en altına, bu manzumenin son satırına, tam da ayak izi hizasına, kendi adını küçük ve ince bir yazıyla yazdı: "Tek ve biricik Tanrı'nın sadık hizmetçisi", "Senin adın bir kalpten yol bulup bu hükümdarın kalbine aktı". En son da mühürünü değiştirdi, bütün hükümdar isimlerinin başında sıralıduran ve onları da tanrı kılan ayrıcalık isimlerini ve gereksiz bütün sıfatları kendi isminin başından sildi attı. İsminden ibaret kaldı. Sıfatıysa sadece hükümdardı.

Cam Irmağı Taş Gemi, Nazan BekiroğluCam Irmağı Taş Gemi, Nazan Bekiroğlu
Nuri Torun, Bir Çöküşün Öyküsü'ü inceledi.
20 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Zweig okumak bence bir ayrıcalık. 7 kitaplık bir seri aldım ve ilk kitap olarak bunu seçtim. Kitapta şana, şöhrete, sevgiye, kalabalığa vs. alışmış bir kadının beklemediği bir anda yalnız kalması anlatılıyor. E tabi tüm bunlara alışmışken bir anda dımdızlak ortada kalmak hayli boşluğa düşürür insanı. Madame de Prie ise inanılmaz bir boşluğa düşmüş. Şatafatlı bir dünyanın ardında gözden uzak bir yerde "yalnız" bir hayat sürmektedir. Ama daha üçüncü günden bu hayat tarzından sıkılır. Konuşacak kimsesinin olmaması da onu hayli üzer. Tek kelimeyle muazzam bir eserdi bence. Olayı anlatım tarzı yine sade ve akıcıydı. Keyifle okudum...

Simurg (ϜϓſϞ), bir alıntı ekledi.
21 May 11:17 · Kitabı okudu

Neden bazıları, memleketi kendilerinin daha çok sevdiğini ileri sürerek bir ayrıcalık elde etmeye çalışırlar?

Serenad, Zülfü LivaneliSerenad, Zülfü Livaneli
Emine Üstün, bir alıntı ekledi.
20 May 16:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Birisi sahip olduğunuz bir ayrıcalık yüzünden size kızmaya karar vermişse onun algısını değiştirmek için çok uğraşmanız gerekiyor.

Kitapçı Dükkanı, Deborah Meyler (Sayfa 164)Kitapçı Dükkanı, Deborah Meyler (Sayfa 164)
Seçkin Kanık, bir alıntı ekledi.
20 May 11:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kimin daha vatansever olduğunu ölçmenin bir yöntemi mi var? Neden bazıları, memleketi kendilerinin daha çok sevdiğini ileri sürecek bir ayrıcalık elde etmeye çalışırlar?

Serenad, Zülfü LivaneliSerenad, Zülfü Livaneli
Bahadır Demirbaş, bir alıntı ekledi.
19 May 23:42

Bir dönem tarihin kurbanı olanların, tekrar kurban olması yüksek ihtimaldir. Aynı şekilde, tarihin zamanında ayrıcalık tanıdığı kesimlerin tekrar ayrıcalıklı olma ihtimali yüksektir.

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Sayfa 150)Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Sayfa 150)
Eylül daştan, bir alıntı ekledi.
19 May 18:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Eşit haklar herkese, özel ayrıcalık hiç kimseye.

Tespih Ağacının Gölgesinde, Harper Lee (Sayfa 95 - Sel)Tespih Ağacının Gölgesinde, Harper Lee (Sayfa 95 - Sel)
İsmail Özdemir, bir alıntı ekledi.
19 May 12:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Birikimli ve aydın kişiler olmanız sizin için bir imtiyaz ve ayrıcalık gerekçesi olamaz.Hakimiyet,şan şöhret ve kaygısız,refah dolu bir hayata sahip olma hakkı da vermez.Aydin olmak sizler için bir vazife,ifa etmeniz gereken bir hizmettir.Sizin göreviniz bir mum gibi yanarak,halkı aydinlatmaktır.Mumu yaktıktan sonra fanus altında tutmazlar,etrafa daha fazla ışık saçması için yüksek bir şamdana yerleştirirler.

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory PetrovBeyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov