Mert Kurtaran, bir alıntı ekledi.
21 May 03:32 · Kitabı okudu · İnceledi · 3/10 puan

Limanlar ardında batan güneş! Deniz kıyısındaki şehirlerin mukayese kabul etmez şanları, semanın durgunluğu, suların kızıllığı... acı veya neşenin gürültüleriyle dolu hangi yüreğe sükûnet vermezsiniz! Karşınızda hangi adamlar durmamış, hangi şehvetler duraklamamış, hangi sesler susmamıştır!

Afrodit, Pierre Louys (Sayfa 69 - Kum Saati Yayınları, 2012. Çev: Ali Taş)Afrodit, Pierre Louys (Sayfa 69 - Kum Saati Yayınları, 2012. Çev: Ali Taş)

Kötü günlerim için gönlümden, yüreğimden arttırdığım bir kaç güzel hayalim var. Onları tüketmelerine izin vermedim kimsenin. Şimdi senin gülüşlerini bu hayallerime ekleyerek bir yola çıkmak istiyorum. Yolumuz uzun ve uzun olduğu kadar kısıtlı bir zamanımız var mutlu olmak için. Şimdi sen sessizce oturduğun yerden kalkıyorsun ve elimden tutmak için yanıma geliyorsun. Bir çanta hazırlamana gerek yok. Yolumuz güzel duraklardan geçecek ve bir kaç güzel renkli kıyafetler alacağız. Saçlarını bağlamak için bir girişimde bulunayım deme! Bu kadar rüzgar boşa gitmemeli. İlk bulduğumuz deniz kenarında durup bir fotoğraf çekinmeliyiz. Sen ayakkabılarını çıkarıp deniz kenarında turlarken, ben seni izlerken ve güneş gözden kaybolmadan bir şiir yazmalıyım. Şiirde o batan güneşin yerine senin geldiğini ve senin ölene kadar batmayacak bir güneş olduğunu anlatmalıyım. Sonra başımızı sokacak bir yer bulup yağmur yağsın diye dua etmeliyiz.

— Emre Koçak

Sanırım sensiz kalacağım, sanırım ansız, sanırım sensiz
Beni anla.
Kalbim çizilmiş bir plak gibi tutuklu,
Canım, sıkılmış bir çamaşır gibi eş eli değmiş
Gözlerim bir batan güneş,
Umudu kaybedenlerin yolundayım
Beni anla.

Berra Nisa GENÇ, bir alıntı ekledi.
14 May 18:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Batan güneşe ağlayacağına, güneş yeniden doğduğunda neler yapacağını düşün."

Sınav Kazandıran 4 Yöntem, Eftal Orhan (Sayfa 39 - Hayat Yayıncılık)Sınav Kazandıran 4 Yöntem, Eftal Orhan (Sayfa 39 - Hayat Yayıncılık)

Belki de batan güneş değil, sensindir geceyi getiren...
Gece midir insanı hüzünlendiren, yoksa insan mıdır hüzünlenmek için geceyi bekleyen? Gece midir seni bana düşündüren yoksa ben miyim seni düşünmek için geceyi bekleyen?

(Alıntı)

İklim, bir alıntı ekledi.
10 May 16:14 · 7/10 puan

“Ah! Evet! Hayatımda ne kadar çok saat, uzun ve tekdüze saatler, düşünmekle” şüphe etmekle geçti! Kaç kış günü, batan güneşe soluk ışıklarıyla beyazlaşan közlerimin önünde başım eğik; kaç yaz akşamı, kırda, güneş batarken, bulutların kaçışına, yayılışına, buğdayların meltemle boyun eğişine bakarak, ormanların ürpermesini duyarak ve doğanın geceleyin iç çekişini dinleyerek geçti!”

Bir Delinin Anıları, Gustave Flaubert (Sayfa 18)Bir Delinin Anıları, Gustave Flaubert (Sayfa 18)