Sinem, Kürk Mantolu Madonna'yı inceledi.
13 dk. · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Bazen insanlar hakkında ne kadar insafsızca yargılar yürütüyoruz oysaki çoğu haketmiyor bunu. Bazen bazı insanlara inanmakta hata ediyoruz bazense bazılarına inanmamakta. Hayat Bize bunu zamanla gösteriyor..

Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
 18 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi

Bazı soru(n)lar, insanda, saça yapışmış çiklet duygusu uyandırır. Aslâ çıkmaz. Hem de yıllarca. Ezelden ebede. Belki de doğuştan itibaren.
Eline yapışır. Çektikçe uzar. Uzadıkça uzar. Atamazsın. Orada da tutamazsın. Kesecek olsan, büyükse, öyle bir iki tutam saçtan kendini mahrum etmekle de ondan kurtulamazsın.
Operasyonun alanını genişletmek zorundasındır. Mecburen. İş büyümüştür artık. O hâldeyken hiç beklemez suçluluk duyguları saldırıya geçer. İkidebir pişmanlıklar. Biteviye hem de. Hep. Daima.
Sırası mıdır şimdi? Ne işi vardır orada? Nereden yapışmıştır? Nasıl da farketmemişsindir? Neden başkaları değil de sen?
Acıdan çok korkutur, tiksindirir. Bazen iğrenirsin. Fakat en çok korkuyla ürperirsin. Tarifsiz bir korkuyla kendini kavrarsın; tıpkı tüm vücudunu karıncalar sardığında kendini kavrayacağın gibi.
Kendini hiç böyle kavradın mı?
Sorunlar karşısında kendini böylesine saldırı altında, böylesine çaresiz hissettin mi?
Güçlü başağrılarından kurtulamadığında başını gövdensinden ayırmayı isteyen adamın hissettiği gibi, çölde çay içmeyi hayal ettin mi?
Etmediysen, bırak bu yazıyı, başkasına geç!

Ölümün Dört Rengi, Dücane Cündioğlu (Sayfa 54)Ölümün Dört Rengi, Dücane Cündioğlu (Sayfa 54)
TOUJOURS, bir alıntı ekledi.
37 dk.

AĞAÇLAR VE KENT ÇOCUKLARI
"...Kırda büyümemiş kent çocukları için ağaçların birbirinden farkı yoktur ki. Kahverengi gövdeleri vardır, dalları vardır; bazen yeşil, bazen sarı, bazen turuncu yaprakları vardır. Pembe beyaz çiçek açarlar. İşte hepsi bu. Ağaç sadece ağaçtır. Ama yaşlandıklarında ağaçların insanlara benzediğini, kent çocukları bile görebilir. Gövdelerinin boğum boğum olması, ihtiyarların eğilip bükülmüş mafsallarını hatırlatır. İnsanlar da yaşlandıkça, bir anlamda ağaçlaşırlar. Gençken insan insandır, ağaç ise ağaç. Yaşları ilerledikçe birbirine benzemeye başlarlar. Hiç kimseyi bağışlamayan merhametsiz yerçekimi, insanların da ağaçların da gövdelerini aynı biçimde büker; eklemlerini aynı amansız şişkinliklerle yumrulaştırır, düğümler..."

Elia İle Yolculuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 13 - Karakarga)Elia İle Yolculuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 13 - Karakarga)

Sevdiğimiz sorunlar vardır bazen; çözmemeye özen gösteririz; çünkü biliriz ki çözüm problemin ölümüdür.

Mehmet ulak, bir alıntı ekledi.
1 saat önce

 “İnsanlar bazen karşılarındaki kalben uzak olduğu için anlamakta güçlük çekerler. Bazen her ne kadar karşımızdakine yakın olsak bile, duygularını bilmediğimiz olabilir.”

İki Şehrin Hikayesi, Charles Dickensİki Şehrin Hikayesi, Charles Dickens