Giriş Yap
362 syf.
·
8/10 puan
Yine bir Macar araştırmacının eseriyle birlikteydik. Ancak bu kez daha farklı bir bakış açısı göze çarpıyordu. Yazar, içindeki milliyetçilik ateşini dışa vurmakla kalmamış; açık açık “ben/biz” dili kullanarak yanlı bakış açısını okura iyice göstermiştir. Evet, Türkoloji çalışmalarının Macaristan’da başlaması, ülkenin vatandaşları için gurur vericidir mutlaka ancak bu gururu akademik bir eserde pek de hissettirmemek gerekli. Ayrıca biraz da İslâmiyet’ten hoşlanmadığı izlenimini bıraktı bende. Eserin içeriği ise oldukça kendine has ve ilgi çekici. Çünkü, sıradan akademik eserler gibi devletler veya milletler tarihi değildi. Aksine, seyyahlar ekseninde, coğrafî özelliklerin çerçevesinde anlatılan bir tarih ile karşı karşıyayız ki bu açıdan oldukça güzel. Sıra sıra siyasî tarih anlatarak sıkmayan bu eserde dipnot kullanılmamış. Dolayısıyla hangi bilginin nereden alındığını anlamak zor. En sonunda bulunan birkaç sayfalık kaynakça haricinde herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Eserin dili ise son derece akıcı ve anlaşılır durumdadır. Yalnızca akademik okuma yapanların değil, merak ettiği için okuyanların da rahatça ilerleyebileceği bir eserdir. İlgililerine iyi okumalar dilerim. :)
Reklam
·
Reklamlar hakkında
“Yaradılışı öyleydi, sadece kavrarsa çalışabilirdi. Ürettiğinin ne olduğunu görmeden, yarattığı etkinin doğru ve güzel olması için şansına ve dehasının yıldızına güvenerek, karanlıkta ve körlemesine çalışamazdı. Yarattığı etkinin şansa bağlı olmasına tahammülü yoktu. Neden ve nasıl olmasını bilmesi gerekiyordu.”
Sayfa 226 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Simyacı, Paulo Coelho tarafından yazılan ve 1988 yılında yayımlanan bir roman. Kitabın konusu, Santiago adında bir küçük çobanın macerasını anlatır. Santiago, bir gün rüyasında bir tesadüfen gümüş bir kupa bulur ve bu kupayı almak için Endülüs'e gider. Endülüs'te, Santiago, bir simyacı olan Melchizedek adlı bir kral ile karşılaşır ve ondan yolculuğunun amacı hakkında bilgi alır. Kitap, Santiago'nun yolculuğunun sürecini ve yaşadıklarını anlatır. Simyacı, insanların hayalleri ve amaçlarına inen bir roman ve okuyucuların düşünmeye teşvik eden bir eser. Coelho, kitapta insanların hayallerini ve amaçlarını derinlemesine inceler ve insanların nasıl bu hayallere ve amaçlara ulaşabileceklerini gösterir. Kitap, ayrıca insanların nasıl yolculuk yapabileceklerini ve bu yolculuklar sırasında nasıl deneyimler kazanabileceklerini gösterir. Genel olarak, Simyacı, insanların hayalleri ve amaçlarına inen ve okuyucuların düşünmeye teşvik eden bir eser.
O nefes, uğruna çabaladığım, mücadele ettiğim, ruhumun bütün güçleriyle tutmak istediğim o ilk insan… elimden kayıp giderken… bilmediğim bir yere doğru, dakika dakika, giderek daha büyük bir hızla kayıp giderken ve hummaya tutulmuş beynimde, o, o biricik insanı nasıl sımsıkı tutabileceğime dair hiçbir bilgi yokken… benim hissettiklerimi yaşadıktan sonra, nasıl oluyor da yaşamaya devam edebiliyor…
Sayfa 47 - TİB-Kültür yayınları
·
Reklam
·
Reklamlar hakkında
İşte bunun gibi bir kimse, dünya meşgalesini kalbinden atar, İslâm yolunu tutarsa, tuttuğu yolun sahibi tarafından sevilir. Buna ermek için ayrıca bilgi yolunda emek harcaması ve gelecek ufak yollu ezaya sabırla karşı koyması gerekir. Böyle olursan Allah'ın lütfu yetişir ve seni her ezadan kurtarır. Onun marifeti gelir sana has olan bir hil'at giydirir. Elinden bir şey çıkarsa üzülme, şah kendi mülkünde tasarruf ediyor. Kul ve elindeki cümle emlak, efendinindir. O, bugün senden bir şey alır, yarın verir.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.17