ORDU İLİ ve YAKIN ÇEVRESİ
ÖMÜR BOYU
KİTAP DEĞİŞİM OKUMA PROJESİ
ve öncelikle TANIŞMA TOPLANTISI/(iletişim-samimiyet-dostluk-arkadaşlık-kardeşlik-bilgi alışverişi)

Esselemualeykum Merhaba tüm değerli 1000 kitap ailemiz
Dahil olduktan sonra, denk geldikçe burada kitaplara dair istifadeli projeler yapıldığını gördüm. Bende böyle istifadeli bir proje niyetiyle buradaki birkaç değerli 1k ailemiz üyesi ile istişare ettim ve aramızda bir kıymetli Kari'e ile şöyle bir konuşma geçti. İsmini vermememi rica etti. Mühim olan bu projemizin hayata geçmesi ve en azami istifadeyi getirmesi,
Sizlerin de desteklerinizi ve teşvik ve yönlendirmelerinizi bekliyorum.

Ahmet Can Tutar, Magnus Chase ve Asgard Tanrıları'ı inceledi.
 1 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Rick Riordan yine yapmış yapacağını ve harika bir kitap ortaya çıkarmış. Gerek kurgusuyla, gerek diliyle kitap adeta akıp gidiyor. Kitap bitince neden 5 kitaplık bir seri değil diye sormadan edemiyorsunuz. Bu kitapta kahramanlarımız, Loki’nin Ragnarok’u başlatmasını engellemek için Magnus’un babasından aldığı gemiyle yola koyuluyorlar. Yolculuk sırasında birbirinden farklı ve zor engellerle karşılaşıyorlar ve bunların üstesinden gelmek için epey çaba harcıyorlar. Serinin son kitabında çoğu karakterimizin bilinmeyen geçmişini öğrenip onlara daha çok ısınıyoruz. Fakat kitapta Sam ve Gunderson hakkında diğer karakterlere göre oldukça az bilgi edinebiliyoruz hatta neredeyse Sam’in geçmişi hakkında hiç bir şey geçmiyor. Kitabın son kısmı oldukça duygusaldı. Magnus’un o yaptığı konuşma, verdiği mücadele, arkadaşlık duygusu cidden gözlerimi doldurmadı değil. Kitabı her açıdan oldukça beğendiğim için 10 puan verdim. Rick Riordan umarım bir gün Türk mitolojisinede el atarsın güzel şeyler çıkabileceğini düşünüyorum.

Şeyma, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dinin kültür, ahlâkın bilgi olmadığından hareketle o dersin adının değiştirilmesini isteyebilirim.

Delilim Yok Kalbimden Başka, Serdar TuncerDelilim Yok Kalbimden Başka, Serdar Tuncer
kader yıldz, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Koyungözü Gözünden
"İnsan bir süreliğine susmalı ve oluşan sessizlikte başka bir öykü anlatıcısının –bir balık, yusufçuk, sansar veya bambunun, bir kedi, orkide veya çakıltaşının– sesine kulak vermeli. Arıların roman yazmadığını, örneğin, nereden biliyoruz? Tek bir bal peteğini bile okuduk mu? Veya balıklardan başlayalım. Evrimin nasıl da büyük bir bölümü balıkların sessizliğinde kilitli duruyor, bizden önceki tüm o asırlar boyunca nasıl da çok bilgi biriktirmişler! Bu sessizliğin derin, soğuk depolarıdır onlar. Dil onlara dokunmamıştır. Çünkü dil, bilgi kaynaklarını bir sonda gibi boşaltarak kurutur."

Hüznün Fiziği, Georgi Gospodinov (Sayfa 161 - Metis Yayınları / çeviri: Hasine Şen Karadeniz)Hüznün Fiziği, Georgi Gospodinov (Sayfa 161 - Metis Yayınları / çeviri: Hasine Şen Karadeniz)

Hayatını değiştirecek bilgi hangi kitapta bilemezsin.
Bu yüzden okumaya devam et!!!

Çetin Ünal Bayazıt, Avrupa'nın 50 Büyük Yalanı'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bence farklı bir bakış acısıyla yazılmaya çalışılmış olan bu kitap fazla delile dayanmadan insanlara yanlış bilgi vermektedir. Kimseye okumasını tavsiye etmem.

Tarih konusunda orta düzeyde bir kitap olup boş zamanınızda genel bilgi sahibi olmak için okunabilecek bir kitaptır. Fazla detaylı ve ilgi çekici bir çalışma değildir.

Aslı Bektaş, Modern Türkiye'nin Doğuşu'yu inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 7/10 puan

Aslen mizaç ve yazım dili olarak fena değil. İnsanı alıp götürüyor bilgi almasını ve gelişmesini sağlıyor. Bu nedenle alınıp okunulabilecek bir kitap... Ben beğendim fakat bazı kısımlar çok karışık yazılmış gibi.

nihal baysal, Devlet'i inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 18 günde · Puan vermedi

Platon, diğer bir ismiyle Eflatun, hocası Sokrates'in ölüme mahkum edilmesi üzerine, eser vermemiş olan hocasını kendi eserinde baş kahraman yaparak ölümsüzleştirdi. Sokrates'in Platon'un hayatında yeri o kadar büyük ki felsefesinde üç dönemle karşılaşılır: Sokrates dönemi, olgunluk çağı ve yaşlılık dönemi. 

Devlet, 10 kitaptan oluşuyor. Ne bir felsefeci ne de bir eleştirmen olmadığım için yapacağım yorumlar kitabın bir özeti ve elde ettiğim düşüncelerden oluşacak. 

1. Kitap 
Yaşlılık ve para üzerine bir konuşma ile başlar. Daha sonra konu adalete gelir. Bana göre kitapta en çok karşıt düşüncenin, tartışmanın bulunduğu bölümdü. Adaleti birçok örnekle tartıştıktan sonra  Sokrates adaletin tanımı yapmayı unuttuklarını ve bu durumda adaletin iyilik olup olmadığına kesin karar veremeyeceklerini söyler. 

2. Kitap
Adaleti konuşmayı insan üzerinden değil toplum üzerinden yapmaya karar verir Sokrates. Toplumun savaşçılarını "koruyucular" olarak adlandırır ve onların sahip olması gereken özelliklerden bahseder. 

3. Kitap
Sokrates tanrıları yanlış anlatan eserlerin okutulmaması gerektiğini uzun örnekler vererek anlatır. Bu bölümde biraz sıkıldığımı itiraf ediyorum :( 

4. Kitap 
Sokrates, toplumun sadece bir sınıfın mutluluğu için değil, her kesiminin mutlu olması için var olduğunu, devletin toprak büyümesinin bir yerde durması gerektiğini söyledi. 

5. Kitap
Çocukların ve kadınların devlette yeri, aile yapısı, çocuk nasıl yetiştirilir konuları konuşuldu. Katılmadığım, açıkça cinsiyetçi bulduğum birkaç yer oldu ama yine de en akıcı bölümdü. 

6. Kitap
Gerçek filozof kimdir, toplumun filozoflara olan önyargısı nedendir? Sorularıyla başladı bölüm. Platon'un "iyi ideası" ve çıkarma bilgi nedir tartışması yapıldı. 

7. Kitap
Mağara metaforu ile başlayan bölüm, eğitimin önemiyle devam etti. 

8. Kitap
Devlet şekillerinin eleştirildiği bölümdü.

9. Kitap
Uzun uzun iyi bir insan nasıl olunur anlatıldı bu bölümde.

10. Kitap
Bu bölümde şiir, tragedya, komedya insanları doğrudan uzaklaştırır, gerçekleri göstermez denildi. Belki de bu fikre katılmadığım içine bu kitapta da sıkıldım. 

Bir eser düşünün ki milattan önce yazılmış ama  bizi aydınlatmaya devam ediyor. Beş yıl sonra tekrar okusam daha farklı şeyler öğreneceğime eminim. Uzun bir zamanda ama sindire sindire okudum. Tabi ki Hasan Ali Yücel klasiklerinin hepsinde dediğim gibi önsözü atlamayın pişman olursunuz. 

Keyifli okumalar

Hırsızı arıyoruz sitede biri de olabilir
Soygun büyük peki ya sizce hırsız kim?

Çin’in Guangzhou kentinde bir banka soygunu. Soygunculardan biri bankadakilere bağırır: “Kımıldamayın. Para devletindir, ama hayatınız sizindir.”

Herkes sessizce yatar… Bunun adı “Zihin Değiştirme Kavramı”dır. Alışılmış düşünce tarzını değiştirmek…

Bu arada müşterilerden bir kadın bir masanın üzerine yatmıştır. Ama bacaklar ortada…

Soyguncu bağırır: “Edebini takın. Bu bir soygun, ırza geçme değil!”

Bunun adı “Profesyonelliktir. İşin neyse onun üzerinde yoğunlaş!

Soyguncular paraları yüklenip eve kapağı atmışlar.

Daha genç olanı (MBA derecelidir) daha yaşlı olanına (ki bu ise 6 yıl ilkokuldan sonra terk): “Abi, hadi şu paraları sayalım,” der.

Daha yaşlı olanı der ki: “Çok aptalsın be. Bu kadar para oturup sayılır mı? Bu akşam zaten TV haberlerinde kaç para çaldığımızı öğreniriz.”

Buna “Deneyim” derler! Günümüzde deneyim kağıt diplomalardan çok daha önemlidir.

Soyguncular bankadan kaçtıktan sonra Şube Müdürü, Şube Şefine hemen polisi aramasını söylemiş.

Şef demiş ki: “Durun hele Müdürüm. Alacaklarını aldılar. Biz de bir 10 milyon daha alıp daha önce iç ettiğimiz 70 milyon dolara ekleyelim, ne dersiniz?”

Buna “Dalgayı yakalamak” derler. Berbat bir durumu kendi lehine çevirmektir bu!

Müdür der ki; “Yahu, her ay bir soygun olsa harika olurdu. Ne eğlenirdik!”

Buna “Sıkıntılardan kurtulmak” derler. Kişisel mutluluk işinden çok daha önemlidir.

Akşam TV haberleri bankadan 100 milyon dolar çalındığını açıklamış!Çaldıkları paranın çok daha az olduğu bilen soyguncular oturup saymışlar parayı…

Tekrar tekrar saymışlar. Bakmışlar hepi topu 20 milyon! Çok kızmışlar bu işe;
“Biz hayatımızı tehlikeye atıp 20 milyon çalabildik. Banka Müdürü bir el hareketiyle 80 milyon götürdü. Galiba soyguncu olmak yerine doğru dürüst eğitim görmek daha iyiymiş!”

Bu “Bilgi altından daha değerlidir” demektir…

Banka Müdürü çok mutludur.

Özellikle bir süre önce borsada kaybettiklerini geri alabildiği için.

Buna “Çalıyor ama çalışıyor” derler.

Bu durumda HIRSIZ kim sizce?