Benim beklediğim aşk başka! O bütün mantıkların dışında, tarifi imkansız ve mahiyeti bilinmeyen bir şey. Sevmek ve hoşlanmak başka; istemek bütün ruhuyla, bütün vücuduyla, her şeyiyle istemek başka… Aşk bence bu istemektir. Mukavemet edilmez bir istemek!.

VENTUS, bir alıntı ekledi.
39 dk. · Kitabı okuyor

Ve sanırım beni ölüm döşeğimden çağırsan, birden ayağa kalkıp sana gelecek gücü bulurdum..

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan ZweigBilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan Zweig
Duygu Baş, bir alıntı ekledi.
40 dk. · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sen, beni asla, asla tanımayan, bir su birikintisinin yanından geçercesine yanımdan geçip giden, bir taşa basarcasına üstüme basan, hep ama hep yoluna devam eden ve beni sonsuz bir bekleyiş içerisinde bırakan sen, kimsin ki benim için?

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan ZweigBilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan Zweig
Furkan ÇANKIR, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Sizler, karın üstünde yalınayak yürüyüp ölmeyenlerdensiniz.
Biz, bir kış boyu, yufka ekmek, otlu peynir, bulgur pilavı yiyip, çay içerek yaşayamayız.
Bizim meyvelerimiz, sebzelerimiz, etlerimiz vardır. Bütün bunları aradaki ayrımı göstermek için söylüyorum çocuklarım, beni yanlış anlamayın. Yalan söylemek günahtır, yalan söylemek insana yakışmaz, demedim. Beni yanlış anlamayın, yalan da söylenir. Benim size bütün bir kış söylediklerimin büyük bir çoğunluğu da yalandı. Ama şimdi söyleyeceklerim gerçek:
Yavrularım, insanlar üç aylık bebekken, nedeni bilinmeyen hastalıklardan ölmeden de yaşayabilirler.
Cüzzam, trahom, bir alınyazısı değildir.
Hiçbir şey, alınyazısı değildir, yavrularım.
Bu kadar.
Benim söyleyeceğim gerçek de bu kadar işte.

Hakkari'de Bir Mevsim, Ferit Edgü (Sayfa 188)Hakkari'de Bir Mevsim, Ferit Edgü (Sayfa 188)

Yeryüzünde nice bilinmeyen vardır ki,
Gökyüzünde şöhret sahibidirler.

Hz Ömer (ra)

Seher B, bir alıntı ekledi.
6 saat önce

insan ziyan olmak için yaratılmıştır
Bir isteğimiz karşılandığında mutlu olmayız. geçici bir mutluluk yanılsaması yaşarız. bir istek her zaman başka bir isteği doğurur. sırada ne olduğunu asla bilemeden, kör isteklerin peşinde manasızca yürüyoruz. hedef, amaç, vizyon, kariyer. bu manasız yürüyüşte bizi teselli etmek için uydurulmuş kelimeler. Schopenhauer çok basit bir şey anlattı. dünyaya hoş geldiniz orospu çocukları dedi. insan ziyan olmak için yaratılmıştır. (belki de bu yüzden geç anlaşıldı. kant harıl harıl okunurken onun başyapıtı irade ve tasarım olarak dünya, iki yüz adet sattı. çünkü insan zihni basit şeylerden ziyade komplike şeyleri anlamaya müsait.) her neyse. şunu anlattı Schopenhauer: insan düşünenden ziyade isteyen bir varlıktır ve isteklerinin sonu asla gelmez. aklıyla bir dünya kurmuştur ama onu yöneten bedenidir. Kant’ın dediği gibi aklı değil. beden de kör bir iradeye tabidir. bu iradenin de nereden gelip nereye gittiğini asla bilemezsin.
Joshua ferris’in bilinmeyen romanı da bunu anlatıyor. bir avukat durup dururken yürümeye başlıyor. her şeyi bırakıyor ve sadece yürüyor, yorulduğu yerde uyuyor. bedeni aklını ele geçirmiş, kör bir iradenin peşine takılmış yürüyor. nereden geliyor bu yürüme dürtüsü, bilinmiyor.
Bir istek başka bir isteği doğuracaksa ve biz sonunda hep mutsuz olacaksak neden istemeye devam ediyoruz. bilinmiyor. geçen gece sokakta bekledim. kar altında, kapalı kapılar önünde, saatlerce. köpekler geldi beni ısırdı. neden? bilinmiyor. Koltés bir oyununda, “hayır diyen insan hala biraz mutludur,” diyordu. ne demek istediğini yeni anlıyorum.
Mutluluk bir vazgeçiştir ve çok ender rastlanan bir ruh dinginliğidir.

Hikayem Paramparça, Emrah Serbes (Sayfa 97 - iletişim yayınları)Hikayem Paramparça, Emrah Serbes (Sayfa 97 - iletişim yayınları)
Alyoşa, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

Auschwitz'de öldürülen insanların satışa yollanan ayakkabıları arasına gizlenen bir esir, kaçmayı başarır ölüm kampından. Adı bilinmeyen ama saçlarının renginden dolayı "Kızıl saçlı adam" olarak adlandırılan katliam tanığı, uzun ve korku dolu bir yolculuk sonrasında İstanbul'a ulaşır. Bu kentte, Auschwitz'de yapılan zulmü, işkenceyi ve gaz odalarını Filistin'den gelen temsilcilere anlatır. Böylelikle İstanbul, toplama kamplarının gerçek yüzünün ilk kez anlatıldığı kentlerden biri olarak tarih sayfalarındaki yerini alır!

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 50 - Çınar Yayınları - 8. Basım)Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 50 - Çınar Yayınları - 8. Basım)
Alp Kaan Kara, bir alıntı ekledi.
9 saat önce

Gerçi ben orada o vaziyette kalmaya, gözlerimi yumup hayatları benimkiyle çakışanlarla, beni bilinmeyen yollara çıkaranlarla beraber sonsuz uykuya dalmaya niyetliydim.

Bir Kuzey Macerası, Jack London (Sayfa 43 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Bir Kuzey Macerası, Jack London (Sayfa 43 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Zeynep Buse Küçük, Orhun Abideleri'ni inceledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

İlk olarak kitap oldukça anlaşılır bir dil ile yazılmış. Tabi ki bilinmeyen kelimeler çıkıyor ama bunda da kitabın sonlarında bulunan sözlük yardımcı oluyor. Ben özellikle sol tarafta metinin verilip sağ tarafta da Türkçesinin verilmesini sevdim. Ayrıca kitabın başında verilen Göktürk harfleri de oldukça bilgilendirici olmuş.

Meraklıların okumasını öneririm ama sırf genel kültür için bile okunabilecek bir kitaptı. Sürekli adını duyduğumuz Orhun Abideleri'nde ne yazdığını öğrenmiş oluyorsunuz.