Füsun'dan uzaksam dünya,tıpkı parçaları karmakarışık bir bilmece gibi beni huzursuz ederdi.Füsun'u görünce bilmecenin,her şeyin bir anda yerli yerine oturduğunu hisseder,dünyanın anlamlı ve güzel bir yer olduğunu hatırlayarak rahatlardım.
Thebai sfenksinin Ödipus'a sorduğu bilmece
"Sabahları dört ayak, öğlen iki ayak, akşam üç ayak üstünde yürüyen nedir?" Cevaplar yorumlarda 👇🏻
Reklam
Dün artık tarih oldu.Yarın ise bir bilmece ama bugün sana bir hediyedir,bunun kıymetini bilmek gerekir.
Mesut olmak için hayat felsefesini basitleştirmekten ve kolaylaştırmaktan daha doğru ne olabilir? İngiliz nüktesi denen şey bile ciddinin keyifleşmesinden ibarettir. Bu nükte, Fransa'da karışmaya başlayarak şarka bilmece haline gelir. İngiliz en iyi dinlenen ve hayat felsefesi İnsanı en çok kıskandıran olgunlaşmış adamdır. Bir güneyli veya şarklı oluştukça, hayat, ona zevk verecek hassalarından sıyrılmaktadır. Güneyde ve doğuda, yaş, yalnız beyaz kıl veya buruşukla değil, somurtuşla ölçülebilir.
Sayfa 44
İnsanoğlu, biyolojik ve psikolojik istiklâline rağmen çözülmeyen bir bilmece idi. Fakat yaratılış boyunca da kendi mahdut idrâkiyle, kendi bilmecesini çözmeye uğraşmaktan geri durmamıştı.
Eğer Tanrı’yı bilmek isterseniz, bilmece çözmeye girişmeyin. Onun yerine çevrenize bakın, O’nu çocuklarınızla oynarken göreceksiniz. Evrenin derinliklerine bakın; O’nun bulutta yürüdüğünü, şimşekte kollarını uzattığını ve yağmurla yeryüzüne indiğini göreceksiniz. O’nun çiçeklerde gülümsediğini, sonra doğrulup ağaçlarda el salladığını göreceksiniz.
Reklam
Susuz, soğuk dudaklardan döküldü birkaç hece. Bak, gökyüzü berrak, yağmur var ve ıslandım. Her dervişin dimağında yer eden bir bilmece. Yıl 57, yer Nedim divanında bir gece. Huzurlu bir ses yükseliyor Sıla-i Rahim’den. Ölmenin tam zamanı hazır hava güzelken. Çeşminden dökülmüş doğarken kıvırcık saçların, bir ezanla fısıldanmış en güzel isim; ADIN. Şair Lütfü (Tutanamayanlar)
hayat birbirinden habersizmiş gibi görünen bir sürü tesadüfün kurduğu bir bilmece
Hayat ne değildir
Tırmanılacak bir merdiven Çözülecek bir bilmece Bulunacak bir anahtar Varılacak bir yer Halledilecek bir sorun
Sayfa 57 - Domingo,5.baskıKitabı okuyor
Füsun'dan uzaksam, dünya, tıpkı parçaları karmakarışık olmuş bir bilmece gibi beni huzursuz ederdi. Füsun'u görünce, bilmecenin, her şeyin bir anda yerli yerine oturduğunu hisseder dünyanın anlamlı ve güzel bir yer olduğunu hatırlayarak rahat- lardım.
Reklam
''Dün artık tarih oldu, yarın ise bir bilmece, bugün sana hediyedir bunun kıymetini bilmek gerekir.'' |Alıntıdır.
Bir söz var duydunuz mu acaba;
Dün artık tarih oldu Yarın ise bir bilmece Ama bugün sana hediyedir Bunu kıymetini bilmek gerekir.
Bunun kıymetini bilmek gerekir...
Dün artık tarih oldu, Yarın ise bir bilmece, Ama bugün sana bir hediyedir...
Olmuş olanla ve olacak olanla çok fazla ilgilisin.Bir söz vardır; Dün artık tarih oldu, yarın ise bir bilmece.Ama bugün sana hediyedir, bunun kıymetini bilmek gerekir.
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.