Az eşya, loş ışık. İhtiyacımız olan tek şey alçak bir yatak, bir buçuk kişilik.Tek kişilik olsa sığmayız. İki kişilik olsa uzak kalırız.

Aşsız eşsiz işsiz, Satranç'ı inceledi.
5 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

kahramanının ruhsal gelgitlerinin incelikle işlendiği dokusuyla bir
solukta okuduğum kitapta ......şuan içerisinde bulunduğum gelgitli durumdan birkaç şey çıkarmama ustaca yardımcı olan yazar ....belki size de yardımcı olur ... ;) evet yazarın insanı kendi derinliklerine ulaşmasını sağlayan garip bir tılsım var belki kahramanlarına kaçıncı kitabını okuyorum bilmem ama takip ettiğim okur (mukavvadan adam) arkadaşa teşekkür ederim ....okumak için değer....hemen başlayın derim

Küçük kara balık, bir alıntı ekledi.
11 dk. · Kitabı okuyor

Bir kadını sevmek ne demektir, bilirsiniz, günler nasıl kısalıverir, insan kendini ne sevdalı bir tembelliğe bırakır, bilirsiniz. Şiddetli, güvenli, paylaşılmış bir aşktan doğan şu her şeyi unutmayı bilmez değilsiniz. Sevilen kadın olmayan her varlık, gereksiz bir varlık gibi görünür. Daha önce yüreğinin bazı parçalarını başka kadınlara attığına pişman olur insan, ellerinde tuttuğu elden başka bir el sıkmayı olanaksız bulur. Beyin ne çalışma kabul eder, ne anı, durmamacasına önüne sunulan biricik düşünceden uzaklaşmasına yol açabilecek hiçbir şeye yanaşmaz. Her gün sevgilisinde yeni bir çekicilik bulur insan, bilinmedik bir haz bulur.
Yaşam sürekli bir arzunun durmadan yenilenen gerçekleşmesinden başka bir şey değildir artık, ruhta aşkın kutsal ateşini sürdürmekle görevli vesta rahibesinden başka bir şey değildir.

Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul)Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul)
Küçük kara balık, bir alıntı ekledi.
21 dk. · Kitabı okuyor

Aşkı hep kırla birleştirmişler, iyi de etmişler: Mavi gök, kokular, çiçekler, meltemler, tarlaların ya da koruların göz kamaştıran yalnızlığı kadar hiçbir şey çerçeveleyemez sevilen kadını. İnsan bir kadını ne kadar çok severse sevsin, ne kadar güvenirse güvensin ona, geleceği konusunda geçmişi ne kadar güven verirse versin, gene de az çok kıskançtır. Aşık olmuşsanız, gerçekten aşık olmuşsanız, tüm benliğinizle kendisinde yaşamak istediğiniz varlığı dünyadan ayırmak gereksinimi herhalde duymuşsunuzdur.

Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul)Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul)

“II: Dünya Savaşı’nın son yıllarında güneşin ışıkları altında olgunlaşmış üzümlerden yapılmış bir şarabı kilerden alıp içerken, çok önceden hayata veda eden, fakat 1945 yılının tam da o günlerinin nasıl bir doğa sunduğunu sizlere ileten kadınlar ve erkekler tarafından sevgi ve özenle üretilmiş bir şeyi tadarsınız aslında. Tattığınız, sadece şarabın kalitesi değildir; beş duyunuzla yapamayacağınız bir şeyi yapar ve tarihten bir şey tadarsınız. O insanların emeklerinden, geleneklerinden ve kültürlerinden, başkaları zevk alsın diye şarap yapmak için işledikleri ve ektikleri o topraktan bir şeyler tadarsınız. Bizler, bunu portakal suyundan elde edemeyiz.”

İnsana bitmeyecek gibi gelen her şey
bir şekilde bitiyor
Ömür gibi...

Gülşah Şahin, O Muhteşem Hayatınız'ı inceledi.
44 dk. · Kitabı okudu · 26 günde · 5/10 puan

öncelikle kesinlikle kalemi çok kuvvetli yazarlarımızdan Oya Baydar...
Bu kitapta yalnız akıcı olmayan eksik birşey var gibiydi. Konu itabiri ile daha farklı bir roman bekliyordum... Neredeyse sonlarına doğru konuya giriş yapıldı belki de bu beni biraz yordu...

Ladyinblack, bir alıntı ekledi.
49 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan iyi bir şey beklediği zaman yaşıyor demektir, hiçbir şey beklemiyorsa eğer, yaşamak değildir o.

Ana, Maksim GorkiAna, Maksim Gorki
Meyrem KARADENİZ, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Bir çatışmanın ya da güç ilişkisinin içinde hiçbir şey inşa edilemez.

Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer, Laurent Gounelle (Sayfa 419 - Pegasus Yayınları)Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer, Laurent Gounelle (Sayfa 419 - Pegasus Yayınları)