İsmail | Kvothe, Zihin Kontrol'u inceledi.
 14 dk. · Kitabı okudu · 18 günde · 7/10 puan

''İnsanın düşünmemesi yöneticiler için ne büyük şans.''
Adolf Hitler,
Kitaba genel olarak bakarsak; soy gelişim deneylerinden 25. kare gerçeğine, elektromanyetik dalgalarla insan zihni kontrolünden ışın dalgası gibi konulara kadar yıllar boyunca üzerinde çalışılan bilimsel deneylerin olduğunu söyleyebiliriz. Şaşırmadım değil. Almanya Nazisi ve CIA'nin, mükemmel soy gelişimi ve kısırlaştırma programları karşımıza çıkıyor. Üstün vasıflı bir liderin üstüne çip konulup, senelerce izlenerek, bilimsel verileri ortaya dökülüyor. Ve bu çipin yeni doğan bir bebeğe takılmasıyla, liderin tüm özellikleri bebeğe aktarılması gibi. ABD istihbaratı CIA'nın bu gibi deneylerde milyonlarca çocuğu denek olarak kullandığı, eğitimini verdiği cinsel konularla, üst düzey başkanlara seks kasetleriyle şantaj uygulanması. Sinsilik hat safhada!

Dünyanın en güçlü uyuşturucularından biri olan LSD üretiminin en önemli savunucularından yine en meşhur iki yazarı öğreniyoruz:George Orwell ve Aldous Huxley . Evet bu iki İngiliz yazar çok güçlü uyarıcı ve halüsinasyonların sebebi olan bu LSD adlı uyuşturucunun deneklerde ve sosyal hayatta kullanılmasını şiddetle savunduğunu öğrendim. LSD ise tahribatı çok ağır, ölüme bile sebep olan bir uyuşturucu. Yazarları eleştirmiyorum elbette. Ve yine çok yakın tanıdığımız bir yazar olan bilim-kurgu türünde vermiş olduğu eserlerle hafızaya kazınan ve yine İngiliz bir kişi: H. G. Wells
Şöyle ki Wells İngiliz istihbarat ajanı. Yıllar boyu CIA ile işbirliği de yapmıştır. M16'nın önde gelen bir ismi...

Tabii bunlar işin akademik ve siyasi boyutu. Deneklerin yaşamından kesitler ve şüpheli ölümlerinin eserle birlikte bizlere sunulması ise ayrı bir trajedi. Bunun yanında bu kitabın yazarı Keith de girdiği ufak bir dirsek ameliyatı ile hayatını kaybetmiştir. Daha fazla insanlara bilgi vermemesi için acaba yine CIA mı vardı işin içinde, kim bilir?

Ve ayrıca https://www.youtube.com/watch?v=uy98kdI4Ia0 videoda ki gibi Abd'nin dünyadan sakladığı 51. bölge ve Ufo sırları. Alman bilim adamları ve CIA çalışanlarının üzerinde durduğu bu uzaylı maceralarının tamamen bir kurmaca olduğunu belirtiyor yazar. Tüm bunlar korku atmosferinde insanları sindirmek içinmiş. Fakat şu videoda ki sözler de kafamı karıştırmış durumda. https://www.youtube.com/watch?v=aSIfY7_OwI4 Ufo'nun gerçek olduğunu ve yakın zamanda bu tür canlılarla karşılaşabileciğimizi anlatıyor.

Son olarak yapılan Vietnam Savaşı'nın bile çok farklı nedeni var, yazarın emekli bir gazi askerle yaptığı röportajda. Diyor ki Vietnam Gazisi ''Ölen ABD askerlerinin ülkeye getirilirken, vücutlarına doldurulmuş uyuşturucuyu gizlice gördük. Anladık ki yapılan savaş uyuşturucu içinmiş.''

Televizyon ve net dünyasından yayınlanan çizgi filmlerin çocuklarda yaptığı olumsuz etki, film izlerken 25. karede savaş ve erotik grafiklerle beyinlere mesaj gönderildiği, cinsellik, içki ve uyuşturucunun gençler arasında hızla yayılması gibi olaylar zihnimizin bir kontrolör tarafından kontrol edildiğini unutmamak lazım... Ben demiyorum, gizli araştırmaları ve şüpheli ölümüyle yazar Jim anlatıyor.

Şehir, halkın hep birlikte yalnız kaldığı ortamdır. Prochnow

irem subaşı, Zamanın Kısa Tarihi'yi inceledi.
20 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

zamanın resminli kısa tarihi ile birlikte (içerik aynı)keyfi olarak 3 kere okuduğum tek kitap olma özelliği gösteren kitap.bilgiler aklınızda kalıyorsa daha da güzelleşen kitap

Berfin, bir alıntı ekledi.
29 dk.

''Yüreğimin tam ortasında büyük bir yorgunluk var. Asla olamadığım kişi beni üzüyor, ondan bana kalan anılardan neye olduğunu anlayamadığım bir özlem kabarıyor. Umutlara ve keskin inançlara çarpıp düştüm, benimle birlikte bütün batan güneşler de düştü.''

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando PessoaHuzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa
Tuana, bir alıntı ekledi.
31 dk. · Kitabı okudu · Puan vermedi

... İnsanlar bir yığın acayip şey söylüyorlar. Bazen, koyunlarla birlikte yaşamak çok daha iyi, konuşmaz koyunlar, yiyecek ve su aramaktan başka bir şey yapmazlar. Ya da kitaplar, dinlemek isterseniz size ilginç öyküler anlatır kitaplar. Ama insanlarla konuşurken durum başka, öylesine tuhaf şeyler söylerler ki, konuşmayı nasıl sürdüreceğinizi bilemezsiniz ...

Simyacı, Paulo CoelhoSimyacı, Paulo Coelho
Büşra Elemana, bir alıntı ekledi.
31 dk.

- Gözden ırak, gönülden de ırak olur mu efendimiz?
- Hayır Olric. Yüreğinde bir yer açıp oraya oturttuğun her kimse, seninle birlikte gider her yere.

Tutunamayanlar, Oğuz AtayTutunamayanlar, Oğuz Atay
Onur Buğra, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çocuklara dair
Onlar sizin sayenizde gelir ama sizden değildir. Sizinle birlikte olsalar da size ait değildir. Onlara sevginizi verebilirsiniz ama düşüncelerinizi değil... Zira kendi düşünceleri var onların.

Ermiş, Halil CibranErmiş, Halil Cibran
Ebru Ince, Yasımı Tutacaksın'ı inceledi.
 2 saat önce · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

#spoiler#
"Kordobalı her kadının "aşk "ı "
Manuel Benitez EL CORDOBEZ

"Kovalanan ...açlık ve soğuktan titreyen bir yoksul Endülüs 'lü..düşlerini gerçeğe çevirir , ....bizi de alır götürür "impulsivo"nun karşısına elimizde aile yatağından alınmış , kırmızıya boyanmış çarsaftan bozma bez parçasıyla diker ..

Manuel 1931/1936 ıspanya iç savaşı sırasında doğar ..general Franco kabus gibi halkın üzerine çökmüştür. .insanlar evlerinden ayrılır ,kacar ..kilometrelerce uzayan bu kaçış yürüyüşünde Manuel ve ailesi de vardır .."savaşın ilk haftasında Endülüs 'ün verdiği kayıp yani on bin kişide üçyüz elli erkek evlat ,bütün ispanya daki ölüm oranına uygundur. .savaş bittiğinde 350000 ölü ve sayısız kayıp ilanı duvarlarda ,kurşun izleriyle birlikte yerini almıştır ..
1940/1941 yılları ıspanya yı "kıtlık"ile sınar
"Aç kalmadınızsa...açlık nedir bilemezsiniz o günler aklıma geldikçe hâlâ ağlarım ..o zaman lar elimizden gelen tek sey ağlamaktı, gece yatarken ağlardık ,çünkü yiyecek bir şey yoktu ..sabah ağlardık ,çünkü gene yiyecek bir şey yoktu "
......Angelita Benitez :o savasta ölen babasının ve açlık da (hastalığının ne oldugu bilinmeden ) ölen annesinin yerine Manuel'e kol kanat gerecektir ..

Manuel'in her zaferinden sonra ablasina dönüşleri, portakal çaldığı için tutuklanıp yediği dayaklar,hiç vazgeçmeden her gece buzlu sulardan geçip toprak agasının boğalarına ulaşma çabası (antreman için )...köyden sürülmeler, arenaların ortasına atlayıp jandarmalarca götürülmeler.. (kitapta fotoğrafı da var ) ..yaralanmalar ,ameliyatlar ,doktor ayaya kalkamazsın dediğinde hastahaneden kaçıp sabah 2 boğa kulağı ile geri dönmeler. ...arena hileleri ,paranın satın aldığı gazeteciler ,kanla kaplı ikinci el matador giysileri ..detaylar ,detaylar. .

Manuel Benitez"EL cordobez" bir -vazgeçmeme - hikayesidir ...istediği şeyi elde etmenin her yolunu , canı yana yana ,dövüle ,sövüle elde etme hikayesidir ..bir kendine inanma hikayesidir ..

Çok keyifle okudum , lütfen elinize geçerse siz de okuyun .
Bu adama saygı için

"Oleeeeeey Oleeeeeey ,Oleeeeey "'


https://youtu.be/sjOAxEZZ2oM"Kordobanın korkulu sokağından
Ünün yayıldı bütün dünyaya
Madrid boyandı kırmızı kana
Sen sen gelince bu güzel bir ara
Güneş bile senden renk alıyor
Alev alev gök sanki yanıyor
Parlayan canlı gözlerin
Fethetti bütün arenayı
Dövüşün zamanı geldi
Heyecan sardı sahayı
Gölge ve güneş raksediyordu
Ayaklarının altında senin
Fırtına gibi saldırıyordu
Korkusuzdun herkes biliyordu
Herkes onu biliyordu
Ölüm bile senden korkuyordu
Sivri kılıcı ona saplarken
Coşkular her yerinde çınladı oley oley sesleri
Madridde her yer titredi
Sonsuzluk zafer neşesi
Toledo Barselone Sevlle Linares
Kutluyor seni Manuel Benites
Kalplerdesin artık
el Cordobes
El cordobes "

Emre başatlı, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Çoğu zaman, bu tartışmaların aralannda hiçbir ortak yan bulunmayan ve birlikte konuşmamaları gereken insanları karşı karşıya getirdiği anlaşılmamak
tadır (bir bakıma, sanki bir astronom ile bir astroloğu, bir kimyacı ile bir simyacıyı, bir din sosyoloğu ile bir tarikat liderini, vb. biraraya getirmişsiniz gibi bir şey - kötü gazeteciler buna bayılırlar).

Televizyon Üzerine, Pierre BourdieuTelevizyon Üzerine, Pierre Bourdieu