bizdiyozki

bizdiyozki
@bizdiyozki
Sabitlenmiş gönderi
Yirminci yüzyılın moda yaşam güvencesi, otomobillerdeki emniyet kemerlerinde, sigara içmemekte, kolesterolsüz yemeklerde ve genel olarak sağlıklı yaşam anlayışında kendini gösteriyor. Ölümü yadsımanın, ölümsüzlüğe öykünmenin en acizane arayışları türümüzün yok olup olmama ikilemiyle aynı anda gündeme geliyor. Ölümü yadsıyarak, ölümü gülünç ve çaresiz çabalarla ertelemeye çalışarak hayatı körleştiriyoruz.
Sayfa 160Kitabı okudu
bizdiyozki
Bir kitabı okumaya başladı
Beden Asla Yalan Söylemez
Beden Asla Yalan SöylemezAlice Miller
8.2/10 · 2.827 okunma
200 syf.
10/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Kitapta Yer Alan Kitaplar
Oğuz Atay - Tutunamayanlar John Lehrer - Proust Bir Sinir Bilimciydi Simon A. Grolnick & Leonard Barkin - Between Reality and Fantasy: Transitional Objects and Phonomea Reinhard C. Kuhn - The Demon of Noontide: Ennui in Western Literature Carl Gustav Jung - Psikiyatri Araştırmaları David
Erteleme
ErtelemeNihan Kaya · Eksik Parça Yayınları · 2023102 okunma

Okur takip önerileri

Tümünü gör
200 syf.
10/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Erteleme
ErtelemeNihan Kaya
9.1/10 · 102 okunma
Depresyon, erteleme, anksiyete gibi sorunlar, o kişilere değil bizim kendi kendimize karşı sert iç sesimize karşı bir savunma biçimi.
Sayfa 190Kitabı okudu
Erteleme, dışımızdaki ilişkilerde yaşadığımız sorunların, içimizdeki çocuğun içimizdeki anne babayla ilişkisine etki etmesi demek.
Sayfa 190Kitabı okudu
Hastalık hiçbir zaman beyinde değil ilişkilerdedir.
Sayfa 189Kitabı okudu
Zihnimizde sert kalıplar olmasaydı ve her insanı doğduğu günden, hatta öncesinden itibaren olduğu gibi kabul edebilseydik zaten bu kitapta anlattığım şeyleri anlatmama hiç gerek olmayacaktı, kimse erteleme, depresyon, kaygı utanç ve benzeri şeyleri yaşamayacaktı.
Sayfa 188Kitabı okudu
Talep edilmeyen eleştiri saldırganlıktır.
Sayfa 185Kitabı okudu
Biz işi para, kariyer, takdir, tanınınırlık gibi şeylerle ölçersek yaratıcılığı, işi, bize heyecanlandıran ânı anlamamız, onları bulup çoğaltmamız çok zor.
Sayfa 183Kitabı okudu
Siz hiç, işini iyi yapan birinin iş yerinde başkalarının ayağını kaydırarak yükseldiğini gördünüz mü? Nitelikli ve zeki kimseler neden hep böyle saf, kaldırılmaya müsait zannediyorsunuz? Her yerde, aptallar ve kalitesizler kandırdılar zeki kimseleri. Zekası da niteliği de olmayan, mecburen kurnazlığı öğrenir, onunla kendine yer edinmeye girişir. Kurnazlık, aptal ve niteliksizlerin tek kozudur; ne var ki dünyada işlerde zeki ve nitelikli olanların değil, kurnazların lehine işliyor. İş yerlerini, fakülteleri, devletleri, dünyayı ve kültür sanat sayfalarını neden iyi ve nitelikliler yönetmiyor sanıyorsunuz? Bakın size ne diyeceğim: birinin iyi bir insan olduğunu mu düşünüyorsunuz? Önce eline biraz güç verin.
Sayfa 182 - Nihan Kaya - KırgınlıkKitabı okudu
İşinde iyi olanı değil, temiz, dürüst, ahlaklı olanı seçiniz.
Sayfa 182 - Ali ŞeriatiKitabı okudu
Kendinizden bir şey katma imkânımız olmayan, yani yaratıcılığa alan vermeyen işlere mecbur bırakılmak, ruhumuzu öldürmektedir.
Sayfa 181Kitabı okudu
Maskeyi öven kültürlerde maskenin yaygınlaşması gibi, bir başkasının maskesizliği bizim de maskelerimizi çıkarabilmemize yardımcı oluyor.
Sayfa 180Kitabı okudu
Bizi ayağa kaldıran şey, heyecanlandığımız anlara dönmemiz olacak.
Sayfa 180Kitabı okudu
Psikolojik sorunlarımız, içten olması engellenmiş benliğimizin, yani gerçek benliğimizin çağrısı.
Sayfa 179Kitabı okudu
1.595 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.