Nikos, bir alıntı ekledi.
6 saat önce

"...Ve gafil dostundan talihin varsa bir iki lira borç alırsın.İşte ondan sonra mucize başlar.Eski sıkıntı pır deyip uçmuştur.İşte,iki gözüm,citlerce kitabın,saatlerce tefekkürün yapamadığı işi iki kirli kağıt başarır.Sen ruhumuzun bu kadar ucuz bir bedel mukabilinde takla atmasını haysiyetine yediremediğin için belki daha asil sebepler peşinde koşarsın.. "

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 16 - YKY)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 16 - YKY)
handan, bir alıntı ekledi.
8 saat önce

Borcumuzdan kaçmıyoruz, hayattan kaçıyoruz; ama hayat da borç da yakamızı bırakmıyor.

Dünya Ağrısı, Ayfer Tunç (Sayfa 31 - Can Yayınları)Dünya Ağrısı, Ayfer Tunç (Sayfa 31 - Can Yayınları)
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Birkaç yıl içerisinde bütün ada halkını vahşice yok eden bu azgın insan sürüsünün hemen hepsi de kısa zaman içinde öyle bir borç batağına düşüyorlar ki, valinin verdiği mal ve mülkten başka pelerinlerini, şapkalarını ve hatta üzerlerindeki son gömleklerine varıncaya kadar her şeylerini sattıkları halde, yine de satıcıların ve tefecilerin elinden kendilerini kurtaramıyorlar.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweigİnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig
Esranur Kırbaş, Ufukların Sultanı'ı inceledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · 30 günde · Beğendi · 10/10 puan

En sevdiğim ve şu zamanların tabiriyle idol olarak gördüğüm bir güzel insan, ilim ve devlet adamı ancak bu kadar tanıtılabilirdi. Bu kitap için Mustafa Armağan'a teşekkürü borç bilirim.

Asırlar, devirler geçti; insanoğlu ödünç aldığı şeylere gittikçe bağlandı. Dünyayı kendinin sandı. Emanet aldığı cana ve onun olmayan eşyaya iyice sarıldı. Yıldız tozundan yapılmış ve sulanarak canlanmış bedenleri kendinin değildi, ama öyleymiş gibi yaptı. Yücelttiği “kendisi” gerçek bile olmayabilirdi. Haddizatında kişilik bir serap gibiydi. Çoğu kişi gelip geçmişti, kalan sadece düşlerdi. Geçici bir varsayım nasıl da her şeyin önüne geçmişti. Kişilik olsa olsa bir borç kaydı gibiydi. Bu yüzden insanoğlu bir dine inanmaya, borcunu ödemeye niyetlenmişti.

Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
Dün 04:41 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Karada şehit olan, üzerinde borç ve emanetten dolayı başkasında hukuku kalmamak şartı ile suçları affedilir. Denizde şehit olanların da bilâ istisna bütün suçları affedilir.

3003 Hadis, Nuri Tatlıdede (Sayfa 222)3003 Hadis, Nuri Tatlıdede (Sayfa 222)
S. Ali, bir alıntı ekledi.
Dün 00:28 · Kitabı okuyor

Ekim 1979’da ABD Merkez Bankası, doların çökmesin engellemek amacıyla aniden faiz oranlarını %300 arttır. Arjantin başta olmak üzere dünya çapında faiz oranları sarsıldı.

1982’de Arjantin artık borç tuzağındaydı. Bu tuzak 1880’de İngiltere’nin Süveyş Kanalı’nın kontrolünü ele geçirmek için Mısır’a kurduğu tuzaktan farklı değildi. Rockefell er önderliğindeki New York bankaları, İngiltere’nin borç empyalizminden çok şey öğrenmişti.

Ölüm Tohumları, F. William Engdahl (Sayfa 156 - Bilim + Gönül Yayınları - 3.Basım 2010)Ölüm Tohumları, F. William Engdahl (Sayfa 156 - Bilim + Gönül Yayınları - 3.Basım 2010)

Kahvenin Hikayesi Eşliğinde Yola Çıkıyoruz;
Merhabalar;

Yeni çıkmış olan Kahvenin Hikayesi kitabını hızlıca sipariş verdim.. :) bu kadar kahve'den bahsedip, böyle güzel bir kitabı almamazlık edemezdim.. Kahvenin yolculuğu efendim bu.. Ben bu yolculuğa hazırım. :) Yanına da Yolda kitabını sipariş verdim... Yolculuğun tadını artırdım diyebiliriz. İlk kitabını severek okuduğumuz Mehmet Genç'in Rotasız Seyyah yani ikinci kitabı da hali hazırda kitaplığımda vardı ve harika bir üçlü kombinasyon yaptım kendime..

Kahve eşliğinde bu güzel üç kitabı da aynı anda okuyacağım ve yolculuğumu üst seviyeye çıkaracağım...

Bendis ve Moira Hanımlar da bu yolculukta beni yalnız bırakmayacaktır. Kahveleri ile eşlik edeceklerdir. :)

Bakalım damakta nasıl bir tat bırakacak.. :))

Not: Kahvenin Hikayesi kitabını hızlıca siteye ekleyen yardımsever DUA Hanım'a da teşekkürlerimizi bir borç biliriz... İyi ki varlar... :)

Buda böyle bir anımdı.. Sağlıcakla kalın.. :)

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
21 Mar 12:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

‘Türklerin Padişahı ve Müslümanların Halifesi’ unvanını taşıyan Vahdettin’in, Haçlı subaya tazarrûnamesi şu utanç verici satırlardan oluşuyor:
 "Mustafa Kemal ve arkadaşları ihtilalcidirler. Bunlar sizin ve benim düşmanlarımdır. Asidirler. Türkiye'yi yalnız siz kurtarabilirsiniz. Ben sizin dostunuzum. Ne isterseniz size vermeye hazırım. Halbuki siz Ankara'dan bir şey alamazsınız. İsterseniz saltanatı ve hilafeti kurtarabilirsiniz. Bana yardım için 4 milyon sterlin borç veriniz. Size mal vererek bu borcu öderim. Ankara'yı tanımayın, barışı benimle yapın. Propaganda yapmam için uçak, adamlarımı korumam için bir savaş gemisi verin. Bursa'ya gider herkesi etrafıma toplarım. Halk benim davetime koşar. Boğazları açık tutarım. Halife olarak sizin lehinizde çalışırım. Çünkü siz müminlerin savunucususunuz. Onlar da size bağlı uyruklar olarak kalacaklardır. Ankaradakiler katil adamlardır. Moskova'nın tesiri altındadırlar."

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 326 - Yeni Boyut Yayınları)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 326 - Yeni Boyut Yayınları)
《Mizgine_İslâm / ميزگينه اسلام》Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ, bir alıntı ekledi.
21 Mar 12:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ömer Hayyam - 11 :
Son yıllarda Ömer Hayyâm rubailerini çevirenlerden kaçının bu satırlardan haberi vardır, bilmiyorum ama ben 1957-1958 yıllarında önünde oturmak suretiyle kendisini
dinlemek mutluluğuna eriştiğim rahmetli öğretmenimin bu uyarılarına hep kulak verdim; Ömer Hayyâm rubailerini çevirirken özü (temayı) biçimle (söyleyişle) birlikte ele aldım
ve birini diğerinden hiç ayırmadım. Ömer Hayyâm’la oturup kalktım. Bu vesile ile, Ömer Hayyâm rubailerini çevirme çalışmalarım esnasında beni kabul etme inceliğini göstererek yardımlarını esirgemeyen Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Profesör Sayın Mürsel Öztürk’e, değerli yardımcısı Doçent Dr.Derya Örs’e, bu çeviriyi yapıp yayımlamam konusunda başlangıçtan sona kadar beni destekleyerek sonuca ulaşmamda büyük payı olan çok sevgili kardeşim ve sınıf arkadaşım Tahsin Benli’ye en içten teşekkürlerimi sunmayı bir borç biliyorum. 14 Şubat 2006 / Kadıköy, İstanbul - Ahmet KIRCA

Ömer Hayyâm Rubâîleri, Ahmet Kırca (Sayfa 24 - Ötüken)Ömer Hayyâm Rubâîleri, Ahmet Kırca (Sayfa 24 - Ötüken)