Stefan Zweig bu araştırma üzerinden "herkesin yaratım süreci farklıdır" sonucuna varıyor. Kitabın bir yerinde "bu kitabın adı sanatta yaratıcılığın sırrı değil, sanatta yaratıcılığın bin sırrı olmalıydı" diye ekliyor. Böylelikle, sanatçıların yaratım süreçleriyle ilgili söylediklerinin, bir başka yaratana faydası olmadığı görülüyor. Çalıştığımız alanda ün kazanmış kimselerin çalışma prensiplerinin bizi etkilemesine izin vermemeli, kendi doğamıza en uygun yolu bulmalıyız. Bu konuda doğru ve yanlış olmadığını, her yaratıcının yolunun biricik olduğunu akıldan çıkarmamalıyız.

Ebru Baysan, Tanıdığım Nazım Hikmet'i inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk baskısı 1981 yılında Tarık Dursun K.’nın sahip olduğa Koza Yayınları'ndan çıkar. 12 Eylül Dönemi koşullarında 'Vatan Haini' ilan edilen şair hakkında yazmak hatta farklı yönleriyle 'Nazım Hikmet' portresi çizmek ne derece kolaydır bilinmez ancak Nazım'ı başka bir profilden tanımak isteyenler için oldukça kapsamlı bir çalışma...
Orhan Karaveli'nin kitabında Uluslararası Doğu Bilimciler Kongresinde tanıştığı 'Yurt ve yurttaş özleminin somutlaşmış anıtı' olarak bahsettiği Nazım'la idelojisi, yurt özlemi gibi bilinen çizgilerin dışında birgün mutlaka farklı bir bakış açısına sahip olarak okunmak isteğine sahip bir 'yazar'ın bilinmeyen yanlarına tanıklık edersiniz.
...
Henüz çocuk yaşında 'Kalbe muhabbette buldum ilacı
Ben de müridinim işte Mevlana...' diyecek kadar güçlü bir şairin hayatını dönemi içinde değerlendirmek isteyenler için okunması gereken bir kitap... İyi okumalar...

Sümeyra Aydın, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Düşünceyi ya da zihni durdurmaya çalışma; sadece izle, izin ver. Ona tam özgürlük ver. Bırak istediği kadar hızlı koşsun; hiçbir şekilde onu kontrol etmeye çalışma. Sadece tanıklık et.

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho
Songül D., Freud Bana Masal Anlatsa'yı inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Kitap adı ve içeriği bakımından rafta gördüğümde dikkatimi çekmişti. Biraz inceleyip rafa geri koyup çıkmama rağmen merakıma yenik düşüp aldım.
İlk bölümleri farklı ve pek üzerinde durulduğuna tanık olmadığım masalın psikanalitik incelemesi üzerineydi.
Çeşitli yabancı makalelerden alıntılarla dolu kitapta en iyi söyleyebileceğim şey ‘Özverili bir araştırma sonucu oluşturulmuş bir çalışma’ olduğudur.
Kitabın başında söylediklerine hak verip etkilensem de masalların incelemelerinin olduğu kısımda bazı yerleri çok abartı buldum.
Kitapta katıldığım ve öğrendiğim birçok şey oldu, bana katkı sağladı ama tam olarak benimseyemedim açıklamaları.
Çocuk gelişimi ve çocuk psikoloji üzerine bir şeyler okumak isteyenlere önerilebilir. Farklı bir bakış açısı oluşturuyor.

hudainabit, Gençler İçin Sosyal Medya İlmihali'yi inceledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Raporlara göre Türkiye nüfusunun yüzde 60'ı (yaklaşık 48 milyon kişi) her gün ortalama 3 saat 1 dakikasını sosyal medya kullanarak geçiriyor. Bu oranin %87'si de her gün düzenli olarak internete giriyor ve sosyal medya harici de 3 saat 45 dakika zaman harcıyor. Yani baktığımızda internette geçirilen 6 saat 46 dakika gibi bir zamanla karşı karşıyayız. (Rapor: wearesocial 2017)
İsterseniz sizde sosyal medyada yahut internette geçirdiğiniz süreye bakabilirsiniz.
Peki, bu kadar yoğun zaman geçirdiğimiz bir yer için Müslümanca Yaşamak üzerine etraflıca düşündük mü?
Kul hakkı, yalan, gıybet, dedikodu, falcılık, riya, alay, zan, iftira, müstehcenlik, göz zinası, aldatma, hile, ayıp araştırmak, hırsızlık gibi kavramların buradaki hangi işlere karşılık geldiğini/gelebileceğini biliyor muyuz?
Kitap bu tur konuları oldukça basit ve çarpıcı bir dille ele almış. "Genç kardeşim!" diye hitap ediyor bizlere. Büyük küçük herkesin anlayabileceği bir üslubu var. İçerisinde yer alan bilgiler kaynaklı.
Bu konularda hassasiyet sahibi olmak için gerçekten güzel bir başlangıç kitabı. Başlangıç kitabi dedigime aldirmayin bu alanda yazılmış pek eser yok, sizin miladiniz olmasi açısından böyle dedim :)
Benim kitapla birlikte farkindalik kazandığım bir durumdan bahsetmek istiyorum : Tartışmak
Sosyal medyada çok fazla tartışmaya şahit oluyoruz. Bunlarin büyük bir kismi ilme ve kesin bilgiye dayanmayan, pratik hayatımıza katki sunmayan, sahsi egolari yüceltmekten başka bir işe yaramayan tartışmalar. Sataşmalar, karşılıklı laf atışmaları ve kişilere duyduğu ilgi sebebiyle tartışmaya katılıp körükleyen kimi zaman binlerce insan.. Şu cümleler beni oldukça etkiledi. Daha evvel böyle düşünmemiştim:
"Hele sosyal medya üzerinde yapılan tartışmaların binlerce insanin gözü önünde yapıldığını düşünürsek geri dönmek ya da hata ettiğini kabul etmek bir itibar meselesine dönüşüyor ve ipler zamanla şeytanın eline teslim edilmiş oluyor."
Bu konuya özellikle karşısındaki kişiyi güzele davet etmek isteyen kardeşlerimin dikkatini çekmek istiyorum. Özellikle alenen yapilan kırıcı bir davetin de malesef böyle sonuçlanabileceğini aklımızdan cikarmamaliyiz.
Dikkat çekmek istediğim bir başka husus ise kitabin dilinin basitliği. Boylelikle ortaokul öğrencisi de okuyabilir. Bu basitlik sizi sıkabilir. Ek olarak güncellenmeye ihtiyacı var bazi bilgilerin. Önceden yayinlanan bir eser olduğu için şuan sık kullanılan canlı yayın ve hikaye gibi sosyal medya araçlarına yer verilmemiş. Eksiklerimizin olduğu bir konuda yapılmış özverili bir çalışma. Okumak isteyenlere tavsiyedir.

Son dönemde “Gecenin Sonuna Yolculuk” ile beraber okuduğum en gerçek kitap:”Şikago Mezbahaları”. İşçinin çalışma hayatında değer olarak aslında en sonda geldiğinin sarsıcı gerçekliğini Upton Sinclair’in öfkeli ve basit anlatımı eşsiz kılıyor... Kitap boyunca, emeğinden başka sermayesi ve satacak bir şeyi olmayan işçilerin, kurulu sistem içerisinde, mezbahalarda kesilmek üzere bekleyen domuzlardan hiçbir farkının olmadığına şahitlik etmenin dayanılmaz acısı da biz okurlara kalıyor... Daha evvel bu duyguları Sirkeci ve Ulus’ta amele pazarında bekleyen gözlerinde fer kalmamış işçilere denk geldiğimde yaşamıştım. Bu İster Şikago’nun arka mahallesi mezbahalar bölgesi, ister İstanbul’un göbeği Sirkeci amele pazarı olsun, her nerede olursa da; zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyleri olmayan kurbanların öyküsü...

Monsieur Lazanya, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü inceledi.
19 saat önce · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Gazi Mustafa Kemal ile ilgili eksik bilgiler olsa da yine de güzel çalışma tebrik ederim. Tabii Mustafa Kemal'i bir kitapla tanıtmak imkansız, kendisi gözleri gibi masmavi derin bir okyanus adeta. İlk okuldan beri kitaplarımı atmamamın sebebi içinde Atatürk fotoğrafı içermesi. Bir gün bir arkadaşım "Gazi'nin fotoğraflarını kopar gerisini at" demişti hemen "Olmaz" diye cevap verdim. Sonuçta o kitaba resmi girmişti bir kere çöpe layık değildi o kitap. Neyse 1.Sınıfa giden yeğenimin faaliyetleri için kullanıyoruz kitapları. Atam sağolsun....

S. Ali, Ölüm Tohumları'ı inceledi.
 20 saat önce · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın önsözündeki alıntı da çok çarpıcı ifade yer alıyor. "Biz dünya nüfusunun % 6.3'ünü oluşturuyoruz fakat zenginliğin ise yarısına sahibiz...Kendimizi, çıkarlarımızdan fedakarlık ederek dünyanın iyiliği için lüksümüzden vazgeçeceğimiz konusunda kandırmamıza gerek yok."

Hemen alt kısımda başlayan kitabın başlangıç cümlelerini okuyunca insan kendini film izlemiş gibi hissediyor ve hani bazı filmlerde yer alan kayan yazıları okuyormuş gibi düşündüm kendimi. Siyah ya da flu arka plan ve alttan yukarıya doğru silik kesik titrek beyaz bir yazıda şu söyleniyor: "Bu kitap (film) küçük bir sosyo-politik elit zümre tarafından 2. Dünya Savaşı sonrasında Vaşington'da ele alınmış bir proje ile igilidir. Aynı zamanda bir avuç insanın savaş sonrası tüm kaynaklara ve güce sahip olmasının hikayesidir." Daha kitabı okumaya başlamadan önce önsöz kısmında bununla karşılaşıyoruz ve bu iddialı cümle üzerine pür dikkat kesilip, neler olacağını düşünmeden edemiyor insan.

Kitabın hemen başında etkili ve dikkat çekici bir cümle. O zaman akla şu gelebilir. Sosyo-politik, elit, zümre, Vaşington, proje, 2.Dünya Savaşı, Rockefeller, ABD Başkanları, BM, şirketler gibi gibi onlarca kelimeyi birbirine bağlayan nedir?
Kim? Ne amaçlıyor? Niçin? gibi gibi çeşitli sorular ard arda gelebiliyor.

Ölüm tohumları - Genetik Bilimin Arkasındaki Karanlık Oyunlar- kitabı da bu çerçevede gıda üzerinden oynanan oyunları göstermeye çalışıyor. Açılış Prof.Dr. Oktay Sinanoğlu'nun yazısıyla başlıyor ve yazarla tanışıklığından bahsettikten sonra gen bilimi ya da moleküler biyolojinin insanlığın iyiliği için kullanılmak istendiğinde nasıl güzel şeyler ortaya çıkacağını ama kötü amaçlı kullanım olursa insanlığın karanlığa bile gömüleceğini bize bildiriyor. Moleküler Biyolojinin bir avuç insanlık düşmanı, karanlık güçlerce nasıl bir silaha dönüşebileceğini de ifade ediyor. Bu çerçevede kitap, bazı yapılanmaların, insanların gıdalarını kontrol etmek suretiyle,
bazı ırkları yok ederek dünya nüfusunu azaltmayı amaçladığından bahsediyor.

Diğer konularda olduğu gibi Moleküler Biyoloji sahasının stratejik önemde olduğunu ve bir an önce bu yönde çalışma yapılması gerektiğini 1960'dan beri ifade eden Sinanoğlu, maalesef çeşitli sebeplerle kendi söyleyip kendi dinlemiş olduğunu da üzelerek anlatıyor.

Dünyada her millet içinde insanlığı düşünen bilim insanları, devlet görevlileri var ama bu kişiler görevlerini de bazen yapamaz duruma da getirtilebiliyor. İnsanları bilgilendirmeyi ve daha iyi bir gelecek için birşeyler yapılmasını düşünen de az değil ve William F. Engdhal da bunlardan biri.

Oktay Sinanoğlu kitaba önsöz yazarken, yazarda kitabı Sinanoğlu'na ithaf ediyor. Birileri yine biryerlerde bunlara komplo diyebilir. Varsın desinler. Ama 'komplo' değil gerçekse o zaman ne olacak? (1)

William Engdahl'ın okuduğum ilk kitabı olan Sahte Domuz Gribi, Gıdalar Üstün Irk Yaratma Dünya Nüfus Azaltımı Projeleri den sonra bu ikinci kitabı. Yeni okumaya başladığım Tanrıların Gazabı Kaybolan Hegomonya bittikten sonra diğer kitaplara da sıra gelecek. Muhalif bir yanı var. Muhalif bilgiler veriyor ama öyle laf ola torba dola anlamında da değil. Belki Türkiye'de pek tanınmıyor, okunmuyor olabilir amabu bir takım olguların varlığını da yok saydıramaz. Yazar bize bir görüntü, resim gösteriyor ve onun nasıl okunması gerektiğine dair bazı ipuçları vererek hem kendi bazı yerleri açıklıyor hem de bizim bulmamızı, düşünmemizi istiyor. Yani, körü körüne bir yere bağlanmadan şu, bu, o, onlar, bunlar demiş ben inanırım demeden kabul veya reddetmenin neden-sonuç ilişkisi içinde birşeyleri anlatmaya çalışıyor. Gördüğümüz dünyanın içindeki bazı insanların gün gelip bizim kökümüzü bile kazımak için ellerinden gelen herşeyi peyder pey yapmaya başladıklarını bunun bir adımı da gıda olduğunu ve hatta Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissenger'in "Yiyeceği kontrol edersen insanları kontrol edersin." cümlesinin öylesine söylenmiş bir söz olmadığı vurgusunu kitabın sayfaları arasında görmekteyiz.

Peki ne anlatıyor "Ölüm Tohumları" adlı kitap. Temel yiyecek maddeleri üzerine oynanan oyunlardan bahsediyor ve bir ailenin 'kara altın' petrolden elde ettiği kazancın devamında GDO'lu besinlerle de zenginleştiğinden bahsediyor.
Peki, genetik değiştirme nasıl oluyor diye bir soru insanın aklına takılıyor. Onun da cevabı şu şekilde veriliyor: "Bir bitki ya da organizmada genetik değişiklik demek yabancı genlerin alınarak bir bitkiye eklenmesi ve böylece genetik yapısının normal üreme yoluyla olmayacak şekilde değiştirilmesi.." demek oluyor.

Kabul edelim ya da etmeyelim belki çok da az olabilirler ama dünyada kendini 'Tanrı'nın yerine koymak isteyen küresel bir çete var. . Bu çetenin çeşitli kollarından biri de 'gıda'dır. Bir takım yeni arayışlarla insanlığı kendi egemenlikleri ya da boyundurukları altına alıp, onların peşinden gidecek sürüler haline getirmenin yollarını arıyorlar diye bahsediyor kitap. Kendi imal ettikleri ve kendilerine biat edecek şekilde insanlık arayışı içinde olduklarını ifade ediyor. Tarım ve hayvancılık yani gıda üzerinden ince hesaplar yapıp gelecek zaman içinde peyder pey toplumun kendilerine tabi olmasını yani bir çeşit distopik bir dünya egemenliğine gidecek yollardan biri olan gıdayı kontrol edip dünyayı kontrol etme peşinde koşan insanların yaptıklarından bahsediyor.

Özet olarak gıda işlenmiş kitapta ama bunun çeşitli ayakları olduğu da bilinmektedir diyor yazar. Belki okuyan kişiye bilim kurgu gibi gelebilir ama distopik eserler de bu
yapılan çalışmalardan esinlenmiş olmasın?

İnsan neslinden bir çeşit salt 'temiz' bir ırk oluşturup, onun dışında kalanların yani uygunsuz, engelli, sakat, beyaz olmayan ırkların ayrıştırılıp, yok edilerek yeni bir insan nesli hedeflenmiş olmasın? Belki de ilk adım bu tarım ve hayvancılıkta başlayan çalışmalar olabilir. Genleriyle oynanan ve farklı türdeki meyve-sebzeler
haricinde hayvancılık alanında da uzun yıllara dayanan gen mühendisliği çalışmaları artarak devam ediyor.

Kitap 5 ana kısım ve onların altında yer alan alt başlıklardan oluşuyor. Birbirine bağlı, kaynak verilerek anlatılmaya çalışılan kitapta ilk bölümden son bölüme kadar araştırma kitaplarında yer alan kaynaklar da veriliyor.

Kitaptan çok sayıda alıntı yaptım ama ayrıca kendi notlarıma aldığım yani buraya yansıtamadığım yerler de mevcut. Öyle basite alınacak, tek seferde okunup bitecek, john'la, Jehnn'in aşk hikayesini ballandıra ballandıra anlatan bir kitap değil. Kafa yorup, niçin bizde bazı şeyler değişmediğinin cevabını da bulabileceğiniz nitelikte size kılavuzluk eden bir çalışma. O yüzden bu kitapta sanatsal anlatım, betimlemeler, kelime oyunları gibi unsurlar bulunmaz. Gizlenen, göz ardı edilen, arka planda tutulan ama önemli yani insan sağlığıyla doğrudan ilişkili konular mevcut.

Örneğin, 168.sayfadan başlayan ve devam eden konuda, bir ülkenin yani Arjantin'in ekonomik olarak nasıl batırıldığını ve ele nasıl muhtaç duruma getirildiğini açık kaynaklarla okuyacağız. Aynı şeyler dünyanın her tarafında da isimler farklı olsada yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor.

Türkiye'de bunu gördü. Mesela, 15 günde 15 kanun bunlardan biriydi. Ya da şu anda olan şeker fabrikaların satılması da küresel güçlere yani ÇUŞ (Çok Uluslu Şirketler)'lara yeni pazar elde etmek için olmasın? Arjantin örneğinden yol çıkarsak, 'Hükümet ve özel propaganda araçları, soya diyetinin ne kadar sağlıklı olduğunu, süt ve etten alınacak proteinden daha faydalı olduğu anlatılıyordu ama uzun süreli soya tüketimi insan sağlığını olumsuz etkilediğinden kimse bahsetmiyordu.'

Bu bana hiçte yabancı gelmedi. Şimdi TV, gazeteler , internette bu şekilde bol miktarda haber yok mu? Yok etten bu kadar daha fazla besleyiciymiş, sağlıklıymış, kalorisi yüksekmiş falan filan. Bu haber adı altındaki yönlendirmenin tek amacı parası olamadığı için et alamayan vatandaşları uyutmak. İsyan çıkmasını önlemek, uyuşturmak. Yani, o kadar besleyiciyse kendileri niye yemiyor. Onlar koca göbekleriye ağızlarını şapırtatarak biftekleri, bonfileleri yutacaklar eee, vatandaşa da sağlıklı beslenmek istiyorsan 'soya fasulyesi' ye, rahatlarsın, aynı kalori hatta bak besin değeri daha yüksek ve hatta et kolestrol yapar diyerek milleti aldatmaya devam ediyorlar. Yerinde ya da kararında yenilen bir besin insan sağlığını tehlikeye atmaz ama genleriyle oynanmış ve artık ne olduğu belli olmayan terminatör tohumlardan türetilmiş besin maddeleri her türlü tehlikeye yol açacağını şu andaki sağlık sisteminden de görmekteyiz. Hergün yeni hastalık adları duymaya başladık ve bunlara uygun hemen tedavi yöntemleri de peşinden geliyor.

'ABD ve İngiltere Hükümetlerinin genetik olarak değiştirilmiş tohumları acımasızca tüm dünyaya yayma girişimleri aslında Rockefeller Vakfı'nın 1930'lardan beri onlarca yıldır süren Nazi soy arıtım araştırmasına para aktardığı sır siyasetin uygulanmasıydı.' Ve bu düzen hala devam ediyor.

Ezcümle: Bu kitabı da okumakta fayda var. Bir şeyler öğrenmek için okuyup, anlatmak da önemli. Tavsiye ettiğim bir kitap.

Notlar: Okuduğum kitap 3.baskı 2010 tarihli ve 294 sayfadır.
+ Bilim + Gönül Yayınları yani Oktay Sinanoğlu'nun (ya da onun desteklediği) bir yayınevinden çıkmış.
+ Kitabın baskısı bitmiş ve o yüzden ancak sahaflarda bulabilirsiniz.
+ Kitabın giriş kısmında yazar hakkında ayrıntılı bilgiler bulunmakta ve genelde hangi konular hakkında yazdığını okuyabilirsiniz.
+ İngilizce biliyorsanız yazarı internet sitesinden takip edip ve İngilizce kitaplarını okuyabilirsiniz. Türkçe hariç başka bir dil bilmediğim için, iyi bir yayınevi ve iyi bir çeviri kitapları tercih diyorum.
+ Ayrıca kitabın yayınevine, yazarına, çevirmenine bu güzel çalışmayı bizlere sundukları için teşekkür ederim.
+ Kapak resmi ve arka kapak yazısı bence yerinde ve kitapla bir bağ kurulabilir nitelikte.
+ Kullanılan yazı tipleri ve büyüklük yeterli.
+ (1) olarak geçen bölüm yazısını 18/05/2013 tarihinde yazmışım. Kitabı 25 sayfa okumuşum sonra bu zamana kalmış.
+ 15-23/03/2018 tarihleri arasında okudum.

selim koç, bir alıntı ekledi.
Dün 07:27

1- Her şeyin ulusu, yetkini ve ilahı olan Tanrı her şeyin başlangıcıdır.
2- Zihin, Doğa, Cevher, İşleyiş, Çalışma, Gereklilik, Son ve Yenileme O'ndandır.

Hermes, Engin EmirHermes, Engin Emir

Kendini beğenmiş insan ister erkek ister kadın olsun farketmez. Kimse kimseyi küçük düşürmek ve yorumlarda ezmek hakkına sahip değil. Birkaç profil var öyle. Kibarca derdini anlatan erkeklere saldırgan gözü ile bakan, kadınlara dahi laf sokmaya çalışan kadınlar. Kusura bakmayın. Erkek ve kadın diye ayrılmaz ahlaksızlık, aşağılamaya çalışma girişimleri. Benim burada mesajlaştığım son derece beyefendi ve hanımefendi insanlar var. Onlara yazık oluyor.

Ukala insan ukaladır. Kadın erkek ayırmaz.