YEŞİM ERDAL, bir alıntı ekledi.
Dün 01:47 · Kitabı okudu

Yüreğime bir şey oturdu... Yazın susamışken, birdenbire bir soğuk su içtiniz mi bir sancı, bir ağırlık oturuverir; öyle bir şey oturdu can evime.

Mahalle Kahvesi, Sait Faik AbasıyanıkMahalle Kahvesi, Sait Faik Abasıyanık

Biri var; karanlığıma ışık, canıma can, benden öte ben olan, biri var göğüme komşu, ruhuma eş olan.

Deniz Ilgaz, bir alıntı ekledi.
Dün 01:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Siz bilmezsiniz albayım: İnsanlık tek başına kollarımda can verdi. Yanında kimseler yoktu.

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 257)Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 257)
şeyda altındal, bir alıntı ekledi.
Dün 01:22

Kendimizinki hariç her acı bize meşru ya da gülünçlük derecesinde anlaşılır görünür; böyle olmasa, duygularımızın değişkenliği içinde tek sabit şey matem olurdu. Fakat yalnızca kendimizin matemini tutarız. Eğer etrafımızda sürünen sonsuz sayıdaki can çekişmeyi, birer gizli ölüm olan bütün hayatları sevip anlayabilseydik, acı çeken varlık sayısında kalp gerekirdi bize. Ve geçmiş üzüntülerimizin tamamını mevcudunda bulunduran, mucizevi bir şekilde güncel bir hafızamız olsaydı, böyle bir yükün altında çökerdik.

Hayat, ancak muhayyilemizin ve hafızamızın zayıflığıyla mümkündür.

Çürümenin Kitabı, Emil Michel CioranÇürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran
Pol Gara, bir alıntı ekledi.
Dün 01:03

Yaralarım Aşktandır...
İçinde olmayanı bulamazsın. İçinde olmayanın yokluğunu hissedemezsin. Aşkın içine gömülmüş olan kişinin, yola çıkmasına gerek yok. O, bir mıknatısın demiri çektiği gibi hakikati kendine çeker. Yol onun ayaklarına bükülür. Sonunda hepimiz yeryüzünde yürüyoruz ve yeryüzünde bitiyor yolumuz. Arada ruh kanatlanıyor, göklere yükseliyor ve sonra beden kafesine dönüyor. Ten toprağa, can semâya çekiyor. Yeryüzünün bittiği yerde gökyüzü başlıyor. Lütuf, görmesini bilen kalpler için, her yerdedir. Varlığın kaosunda bir düzen gizli. İlahi bir plan bizi beşikten mezara kadar idare ediyor, en zor ve çaresiz anlarda, kederin hayatı paramparça ettiği anlarda bile umutla görmemizi sağlıyor. "İnsan sadece umut ettiği şeyi görür. Umut ettiği sürece görür," demiş Christian Bobin, ne güzel söylemiş.

Ölümden Önce Bir Hayat Vardır, Kemal Sayar (Sayfa 17 - Kapı Yayınları 562   Psikoloji 10   /   1. Basım: Kasım 2017 2. Basım: Aralık 2017)Ölümden Önce Bir Hayat Vardır, Kemal Sayar (Sayfa 17 - Kapı Yayınları 562 Psikoloji 10 / 1. Basım: Kasım 2017 2. Basım: Aralık 2017)
poetika, bir alıntı ekledi.
Dün 00:25 · Kitabı okuyor

hayatım şekilsiz, şemasız, değersiz görünüyordu. büyüdükçe etrafımda oluşan duvarların arasına hapsolmuştum. özgür olmayı çok özlüyordum. zincirlerimden kurtulup kaçmak için can atıyordum.

Sol Ayağım, Christy Brown (Sayfa 94)Sol Ayağım, Christy Brown (Sayfa 94)
Ege Gürsoy, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'yu inceledi.
Dün 00:02 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Güzel bir kitap olduğunun ve okumanmaya değecek bir kitap olduğunu düşleyerekten bu kitabı okumaya koyulacağım eğer uygun görüyorsanız bu kitap okumak için can atıyorum

Brunello, bir alıntı ekledi.
23 Nis 23:34 · Kitabı okuyor

Schopenhauer bunun evrensel insan durumu olduğunu düşünmüş -istemek, anlık tatmin, can sıkıntısı, daha fazla şey istemek.

Bugünü Yaşama Arzusu, Irvin D. Yalom (Sayfa 104)Bugünü Yaşama Arzusu, Irvin D. Yalom (Sayfa 104)

Bahadır Yenişehirlioğlu
Bir derviş ararım ana rahmi misali
Aşk cenginde canım gitti
Canım gitti can geldi
Göğü dam belledim
Arzı döşek
Seyre dalarım
Dilimde aşk
Teslim oldum ey aşk