Bir insanın elleri böyle mi güzel olabilir ?Nasıl güzel tempo tutuyor o pakmalar, o kitaba çarpa çarpa.O eller nasıl çay pişiriyor, kahveyi nasıl karıştıyor anlatsana.Sen anlatırken bende gözümün önüne getiririm anlattıklarını ama yavaş ol ayrıntılarına kadar anlat ne olursun en ince detayına kadar bilmek istiyorum. Ve sakın korkma tutmayacağım hemen daha zamanı değil biliyorum. Ama avuçlarımda kayboluşunun hayalini kurabilirim değil mi o ellerin .Ya burnuna ne demeli birden “Aylak Adam`ı” hatırladım ”bir insanın burnunun da güzel olabileceğini hiç düşünmemiştim” diyor. Bana söz bırakmayan kitaplardan işte. Şimdi biz böyle oturmuşken sen elini şaçlarınla atıyorsun ya ; sen saçlarınla oynadığın vakit yer yerinden oynuyor .Sonra arada bir gülüyorsun o an gözlerinin bir kayboluşu var sadece gözlerin değil ben de kayboluyorum. Sonra biz kalkıp gidince hiç gitmediğim sessiz sokaklar çekicilik kazanıyor o sokaklardan eve gidiyorum  hiç gitmediğim o sokaklarda hiç olmayacak hayaller kuruyorum . Sonra o hiç olmayacak  hayaller hiç gerçekleşmeyecek diye korkmaya başlıyorum o ara sokaklar kararmaya başlar içim kararmaya başlar sonra bir kış başlar içimde yersiz .Her şey kötüye gitmeye başlar  ardından gülümseni hatırlarım .Her güldüğünde mevsimler değişiyor ve ben çoğu zaman baharda bulurum kendimi ismine inat. Yanakların var bir de  unuttum sanma avuçlarıma saklıyorum sadece.
Bunlar öylesine çoğalıyorki içimde o kadar güzel söz kurabilecekken kalkıp havadan sudan şaçmalamaya başlıyorum  biliyorum.Yani demem şu ki bir gün yargılayacaksan beni dediklerimi kale alma olur mu? Bu kadar söyleyemediğim varken.

Ricardo Hani Vatansız Ricardo

Bağımsız cümleler
Boş bardaktan içtiğim çay ve kaşıksız çıkardığım sese eşlik eden kahkahalarım bir de şekersiz sevdiğimi varsayarsak, içi dolu otobüsün sonsuzluğa durduğunu görebilirdim. Yazdıklarımla değil ama anlattıklarımla ifade etmek ister gibiydim. Ruhsal yönümü de koyarsak içine, karıştırıp bir psikiyatrist çıkarabilirim belki dahiliyeye. Hem sonra yıldızlarda parlaktır güneş sayesinde , alakasız ama benim de duyduklarım var sağır kulaklarımla, Görmediklerimi anlatsam şaşarsınız duymadıklarınıza. Anlatılır, yaşanmaz diyebilmekti en doğrusuyla sevgiden bir parça. Maviyi sevmek mi? Asla... Kötülük varken bu dünyada. Değil mi zaten, beyaz ifade eder iyiligi insanlıkta.

Bakmayın öyle... Durgunluğumdandır bu çılgınlığım. Bu vurdumduymazlığım bağlılığımdandır size. Bir kaç söz ötede oynamak gibidir bizde çocukluk; tozu yutmadan kazanılmaz dediğimiz bağışıklığa benziyordu kitap okuma alışkanlığımız. Alakasız ama okul müdürümüz de vardı " Ben size ön bahçede top oynayamazsınız demedim ki. Bensiz oynayamazsınız sadece" diyebilecek kadar sevimli bir kişiliğiyle...

Sevmek çay
Sevilmek şeker
Bizim gibi garibanlar
Çayı şekersiz içer...

Nuri Torun, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Babam çay yapmanın dünyadaki en iyi referans olmadığını düşünse de deneyimlerime dayanarak bir fincan demli çayla düzeltilemeyecek bir şey olmadığını söyleyebilirim."

Senden Önce Ben, Jojo Moyes (Sayfa 41)Senden Önce Ben, Jojo Moyes (Sayfa 41)

Ne uyursun uyursun,
uykunda ne bulursun
kalk da bir çay demle
sahura hayrın dokunsun