Dervişmisali, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Yavuz Sultan Selim Han'ın ruhu şad olsun.
Peygamberimizin hırkasını sakladığımız cennet gibi yeşil bir odanın türkkari penceresi önünde durduk. İçerde iki hafız vardı. Biri ellerini kavuşturmuş gözlerini yummuş oturuyordu, diğeri diz çökmüş müsterih ve yüksek bir sesle okuyordu, rehberime sordum: "Hırka-i Saadet önünde Kur'an ne zaman okunur?" dedi ki: "Dört asırdan beri her saat! geceli gündüzlü. "

Aziz İstanbul, Yahya Kemal BeyatlıAziz İstanbul, Yahya Kemal Beyatlı

— Chuck Palahniuk
Cennet bahçesindeki sürekli ve kesintisiz mutluluk belki de o kadar sıkıcı hale gelmişti ki, elmayı yemek aslında çok anlaşılabilir bir durumdu.”

Ben seninle diyardan diyara göçmek istiyorum. Göçmen kuşlar gibi hür, özgür. Hiç bi yeri sahiplenmeden. Sadece birbirimize ait. bi' gün tren vagonunda en uzun yolculuk ile bi' gün kelebek vadisinde, bi' gün cennet vadisinde. İki damla su ile dudağının kıyısında öpücükler ile dizlerinin dibinde. Avuçlarının arasında yaşaya yaşaya yaşlanarak göçmek istiyorum. Çok değildir ya.

Nisanur, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Bedi bir uykuda, ebedi düşler vardır. Cennet, düşlerin olduğu yerde değil midir? Sadece bir düş bitip diğeri başlayacak işte.

Efrasiyab'ın Hikayeleri, İhsan Oktay Anar (Sayfa 217)Efrasiyab'ın Hikayeleri, İhsan Oktay Anar (Sayfa 217)
Resul, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

Arkadaş!

Cennet ve Cehennem; şecere-i hilkatten ebede doğru uzanıp giden iki daldan tezahür eden iki semeredir ve kâinatın teselsülen gelmekte olan silsilelerinin iki neticesidir ve ebede doğru akıp giden kâinat seylinin iki mahzeni ve iki havuzudur.

İşaratü-l İ'caz, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 125 - Sözler Neşriyat. San. Tic. A.Ş.  ( Şecere-i hilkat: hilkat şeceresi, yaratılış ağacı.  Tezahür: görünme, belirme, ortaya çıkma, mrydana çıkma.  Teselsül: teselsül ederek, zincirleme birbirine bağlanarak, zincirleme olarak.  Seyl: sel.)İşaratü-l İ'caz, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 125 - Sözler Neşriyat. San. Tic. A.Ş. ( Şecere-i hilkat: hilkat şeceresi, yaratılış ağacı. Tezahür: görünme, belirme, ortaya çıkma, mrydana çıkma. Teselsül: teselsül ederek, zincirleme birbirine bağlanarak, zincirleme olarak. Seyl: sel.)
Dilan, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · İnceledi · Beğendi

Kimse kimsenin yerini dolduramıyor, zaten doldurması da gerekmiyor. Sevgiyle yad edeceğimiz birileri kalmalı geride ve onların yerleri başkaları tarafından doldurulmamalı bence. Eskide kalmalı, eskimeli bir şeyler. Her şey eskisi gibi kalabilseydi, hiçbir şey eskimezdi. Yoksa ne varlığına doyuluyor, ne yokluğuna dayanılıyor. Ama hayat bizden hep bir bedel istiyor. Hayatın devam edebilmesi için bu bedellerin ödenmesi gerekiyor. Çocukluk bile, büyümeyle kaybedilen bir cennet oluyor. Büyüdüm ve çocukluğumu tüm masumiyetiyle birlikte kaybettim. Sen benim çocuk kalbimin çocuk aşkıydın. Ve çocukluk aşkı bir kere yaşanırdı; ben sende o hakkımı kaybettim.

Vazgeçtim, Kahraman TazeoğluVazgeçtim, Kahraman Tazeoğlu
{YALINKILIÇ}, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Ebu Said el-Hudri (r.a)'dan
Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Cennet ve Cehennem atıştılar, Cehennem: Bende, zorbalar ve büyüklenen kibirliler var. Dedi. Cennet de : Bende de zayıf ve yoksullar var. Dedi. Bunun üzerine Allah ikisinin arasını şöyle buldu: " Ey Cennet sen, Benim rahmetimsin. Ben, seninle dilediğime rahmet ederim. Ey Cehennem sende, Benim azabımsın. Ben, seninle dilediğime azap ederim. Her ikinizede de dolu dolu yetecek halk vardır. Buyurmuştur.

Riyazü's-Salihin, İmam NeveviRiyazü's-Salihin, İmam Nevevi

Öyle bir şiir yazmalıyım ki;
Tüm mevsimlerin günahını yakmalı
Cennet iklimlerinde yeniden neşvunema bulsun diye
Kalemimin aşka tutulan kelamı.

Nuray Ayhan

Meili Meylis, bir alıntı ekledi.
9 saat önce

Cennet bir yer, bir mekân değildir, bir zaman dilimi değildir. Cennet öğrenmektir, mükemmelliktir.”

Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 60)Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 60)
Emre başatlı, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

Bir adam öldü, sırat köprüsünü geçti, ve beklemeye alındı. Orada Cennete mi Cehenneme mi gönderileceğini bilmediğinden endişe içinde oturup bekledi. Kapı açıldığında içeri ünlü bir aziz girdi.
Adam sevindi, "Cennette olmalıyım!"
Tam o sırada kapı yine açıldı ve içeri ünlü bir fahişe girdi. Adamın aklı karışmıştı. "Bu durumda Cehennemde olmalıyım!" diye düşündü.
O hala merak içindeyken aziz fahişeyi yakalayıp sevişmeye başladı. Adam şaşkınlık içinde Cebrail'e koşup sordu, "Bana söyleyin lütfen: burası Cennet mi Cehennem mi?"
"Anlamıyor musun?" dedi melek. "Adam için Cennet, kadın içinse Cehennem."

Martıları Seven Adam, OshoMartıları Seven Adam, Osho