Ayşegül, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cesur insanların çoğu da, iyilikleri kötülüklerinden çok olan insanlardır.

Cezaevinden Memet Fuat'a Mektuplar, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 112 - Sözcükler Yayınları)Cezaevinden Memet Fuat'a Mektuplar, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 112 - Sözcükler Yayınları)
Tertuliano Maximo, Cesur Yeni Dünya'yı inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı sadece bilim kurgu veya distopya kategorisine sokmak biraz haksızlık. Toplumsal düzen, ekonomik sistem, bireysel haklar, özgürlük gibi ucu açık birçok konuya değinmiş ve sorgulanmasına vesile olmuş bir kitap.

Yazarın öjenik görüşü kitapta şartlandırma yoluyla bireylerin topluma adapte edilmesi, lsd kullanması da soma olarak yansımıştır.

Kitaptaki karakterlerin isimlerinin gerçek kişilerin isimlerinden esinlenerek oluşturulduğu malum. Mustafa Mond karakterinin isminin Mustafa Kemal Atatürk ve Sir Alfred Mond isimlerinden geldiği üzerine genel bir kanı var. Huxley’ in ojenik görüşü göz önünde alındığında, mk ultra deneyinde görevli olan arkadaşı Humphrey Osmond isminin de es geçilmemesi lazım.
Herkes herkes içindir, yeni iyidir, eskiyi at gibi anlayış biçimi hem sosyalizme ve liberalizme eleştiri niteliğinde.

İstikrar kavramının vurgusu kitabın yazıldığı dönemdeki siyasi ve ekonomik belirsizliğin dışavurumu gibi.
Yazarımız Amerika’ nın geleceği dünyanın geleceğidir düşüncesindedir. Kurduğu üretim bandıyla kapitalizmi ve sosyal yaşamı farklı bir yola sokan Henry Ford Cesur Yeni Dünya’ nın İsa’ sıdır. Bir bölümde Ford Hazretleri’ nin kendi adı için Freud dediği de yer almakta.

Toplumun mihenk taşı aile kitapta yok. Özellikle bizim yaşadığımız coğrafyada aile kavramı daha fazla kutsallaştırılır. Cennet anaların ayaklarının altındadır denir. Doğum yapan her kadın kadın kutsallaştırılır. Baba evin direğidir, ailenin reisidir, babaya el kalkmaz denir, baba ne yaparsa yapsın saygınlığının korunması istenir. Çünkü aile kavramının yüceltilmesi bunu gerektirir.
Aile kavramını yüceltiyoruz, çok eşlilik bizde ahlaksızlık olarak benimseniyor, çünkü bizler de şartlandırılarak büyütülüyoruz. Aile ortamında ve okulda pişirilerek. Biz de çok eşliliğin etik olduğu, aile yapısının olmadığı bir ortamda büyüyüp yetiştirilseydik cesur yeni dünya yurttaşlarından farksız olurduk. Tek eşliliği ve aile kavramını iğrenç bulurduk.

İnsanların laboratuvarlarda dünyaya getirilmesi biyoteknolojinin geldiği konuma bakılarak çok da hayal değil. Kopyalanan koyun, maymun var. İnsan kopyalandığına dair söylentiler, komplo teorileri var. Bazı bilim adamları günümüzde insan kopyalanabilecek seviyede teknolojik imkanların bulunduğunu söylüyor. Tabi kitabın yazıldığı dönemde biyoteknolojinin bu kadar gelişmemiş olması yazarın takdir edilmesini sağlıyor.

Sosyal sınıf farklılıklarıyla ilgili Kıbrıs’ ta yapılan bir deneyden bahsediliyor. Bütün bireylerin alfa olduğu bir ülke. Büyük bir çoğunluğu aralarında çıkan iç savaşta ölüyor. Mustafa Mond tarafından sen ağa ben ağa inekleri kim sağa mantığıyla sınıfsal farklılıkların gerekli olduğu savunulmuş.

Somanın oluşturduğu mutluluk hissini günümüzde farklı yollardan alıyoruz. Uyuşturucu, alkol, oyun konsolları, sosyal medya vs. örnekler çoğaltılabilir.

Yaşadığımız dünyadan daha korkunç gelmiyor.

Gerçekten de Mustafa Mond ve John arasında geçen konuşmada Mustafa Mond’ a hak vermeyen var mı?

" Aslında, " dedi Mustafa Mond, " siz mutsuz olma hakkını istiyorsunuz. "
" Öyle olsun, " dedi Vahşi meydan okurcasına, " mutsuz olma hakkını istiyorum. "
"Eklemek gerekirse, ihtiyarlama, çirkinleşme ve iktidarsız kalma hakkını da istiyorsunuz; frengi ve kansere yakalanma haklarını, açlıktan nefesi kokma hakkını, sefil olma hakkını, sürekli yarın ne olacak korkusu içinde yaşama hakkını, tifoya yakalanma hakkını ve her türden ağza alınmaz acıyla işkence çekerek yaşama hakkını da istiyorsunuz. "

Fatih, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

LIV
Bir tavşan bile ölü bir aslanın yelesini yolabilir. Cesaretin şakası olmaz. İlk gelene izin verirseniz ikincisine de teslim olmak zorunda kalırsınız ve bu durum böyle sürüp güder. Hakkınızı en sonunda korumak, başında korumuş olmanızdan daha pahalıya mal olacaktır. Yürekteki cesaret fiziksel cesaretin ötesine geçer. Cesaret, gerekli anlarda kullanmak üzere kınında hazır bekletilen bir kılıç gibi olmalıdır. O sizin kalkanınızdır. Yürekteki korkaklık fiziksel korkaklıktan daha alçaltıcıdır. Birçok insan seçkin nitelikleri olmasına karşın, cesur bir yürekleri olmadığı için tatsız, tuzsuz hayatlar yaşayıp, sonunda da miskinliklerini belgeleyen mezar taşlarına sahip olmuştur. Bilge doğa, balın tatlılığını ve iğnenin keskinliğini, arının bedeninde birleştirmiştir.

Akıllı Yaşama Sanatı, Baltasar Gracian (Sayfa 33 - Maya kitap)Akıllı Yaşama Sanatı, Baltasar Gracian (Sayfa 33 - Maya kitap)
Fatih, Akıllı Yaşama Sanatı'ı inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir tavşan bile ölü bir aslanın yelesini yolabilir. Cesaretin şakası olmaz. İlk gelene izin verirseniz ikincisine de teslim olmak zorunda kalırsınız ve bu durum böyle sürüp güder. Hakkınızı en sonunda korumak, başında korumuş olmanızdan daha pahalıya mal olacaktır. Yürekteki cesaret fiziksel cesaretin ötesine geçer. Cesaret, gerekli anlarda kullanmak üzere kınında hazır bekletilen bir kılıç gibi olmalıdır. O sizin kalkanınızdır. Yürekteki korkaklık fiziksel korkaklıktan daha alçaltıcıdır. Birçok insan seçkin nitelikleri olmasına karşın, cesur bir yürekleri olmadığı için tatsız, tuzsuz hayatlar yaşayıp, sonunda da miskinliklerini belgeleyen mezar taşlarına sahip olmuştur. Bilge doğa, balın tatlılığını ve iğnenin keskinliğini, arının bedeninde birleştirmiştir...

Gülce ERİŞMİŞ, Cesur Yeni Dünya'yı inceledi.
 6 saat önce · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 7/10 puan

2007 yılında yazdığı önsözde Cesur Yeni Dünya'yı "Tıpkı gözü bozuk bir yazardan bekleyeceğiniz gibi görsel duyular ağır basar; renkler yoğundur, ışık ve karanlıksa son derece canlı bir şekilde tasfir edilir" (sf.14) diye anlatmış Margaret Atwood. Kitabın anlatımı bakımından daha yerinde bir yorum yapılabileceğini sanmıyorum. Her mekanın, her insan kastının, her bölgenin kendine has bir rengi var. Alfaların, betaların, deltaların ve epsilonların kendilerine has renkleri var ve herkes sadece kendi rengini sever. Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi, Londra'da olduğu için beyazdır ama alt katları kırmızı. Uygar insanın, uygar yaşam yelerinin kesin ve net renkleri var ve bu renkler birbirine karışmaz. Çünkü uygar toplum mutlak bir düzen ve istikrardadır. Öte yandan Ayrıkbölge genellikle yeşil, kahverengi ve grinin birbirine karışmış olarak canlandı benim gözümde. Uygar insanın şartlandırılmasına göre Vahşilerin yaşadığı, kaosun hüküm sürdüğü, geri kalmış bir bölge. Düzensizliği ve karmaşası sanki o bölge dumanaltındaymış hissi uyandırdı. Eğer uygar insanların şartlandırılması oradan tiksinme yönünde olmasaydı, farklı kültürlerin küçük bir alanda yaşayabiliyor olması düzen için bir tehdit unsuru oluşturabilirdi.

Farklı yerlerdeki eş zamanlı konuşmaların (Lenina ile Fanny’nin konuşması, Denetçi’nin çocuklara verdiği konuşma, Sosyal Belirleme Yardımcısı ile Henry Foster’ın konuşması) aynı yerde alt alta anlatılması biraz karışık olsa da dikkatli okuyunca ritmik hatta melodik bir anlatıma dönüşmüş. Sayfalar ilerledikçe orkestranın hızı artıyormuş, heyecan yükseliyormuş gibi... Buna benzer olarak Lenina’nın fermuarını her açışında çıkan “cırt cırt” sesi ve kitabın son bölümünde “toplu seks poplu seks” sloganları kitaba müzikal bir hava vermiş. Hatta son bölüm bana Johan Strauss’un The Blue Danube eserini hatırlattı. En çok o kısmını sevdim kitabın. Sanki robotların kendi fonksiyonlarını bozmadan bir açık yakalayıp kontrolden çıkması gibi, sakin bir katliam havası vardı. Süregelen çılgınlığın sonucu...

Ana karakterlerin ve düzende üst düzey yöneticilerin erkek oluşu fazlasıyla dikkatimi çekti. Lenina’ya sadece bir et parçasıymış gibi davranılmasını, kitabın yazıldığı dönemin kadınlara toplumsal bakış açısı ve Bernard’ın buna çok sinirlenmesini, yazarın kadınlara yönelik bu bakışa gösterdiği tepki olarak yorumlamıştım. Fakat kitabın geneline bakacak olursak üst düzey yetkililerin erkek oluşu beni rahatsız etti ve o kısmı ya yanlış yorumladığımı ya da yazarın bu tepkiyi zayıf bir itirazdan öteye taşıyamadığını düşünmeme yol açtı. Açıkçası Lenina’nın da bir ana karakter olmasını beklerdim. Ayrıkbölgeye olan merakı, onda daha büyük bir potansiyel olduğunu düşünmeme yol açtı. Fakat Lenina’nın, kendisine edilen onca hakarete rağmen sadık bir köpek gibi erkeğinin peşinden ayrılmayışı ve bir beta olsa bile hiçbir şeyden anlamayışıyla kendisine methiyeler düzülen aptal sarışın modelinde bir karakterden öteye geçememiş. Böylece kitabın geneline hakim olan “Herkes, herke içindir” görüşü “Kadınlar, herkes içindir” görüşüne dönüşmüş.

Bernard ve Helmholtz, kitabın en gerçekçi iki karakteri. Bernard, hayatı boyunca toplumdan dışlanmış, zayıf bir karakterin güçelde ettiğinde nasıl kişilik değiştirebileceğinin muhteşem bir örneği. Helmholtz ise toplumun önemli bir parçasıyken önce farkında olmadan içsel bir duyumsamayla, sonra bir farkındalıkla toplumdan sıyrılıp güçlenebilmiş bilge bir karakter. Her ne kadar Denetçi ile birbirlerine çok benzeseler Denetçi, daha çok ilahi bir bakış açısı, yazarın kendi düşüncelerini ifade etme şekliymiş gibi gösterilmiş.

John, okuduklarına, Shakespeare’e körlemesine bağlı bir karakter. Kendi düşüncelerini oluşturmak yerine Shakespeare’in kitaparını ezberleyip sadece alıntılarla konuşan, bağnaz bir karakter. Aslında onun şartlandırılmış uygar insan kişiliğiyle neredeyse aynı, sadece tam olarak zıt düşünceleri körlemesine savunuyorlar. Birbirine iki uç düşüncenin böyle bir felaket senaryosuyla önümüze sunulması okurken kafamı karıştırdı. Devletin devasa bir şirket gibi gösterilişi, kast sistemi kapitalist yönetimi çağrıştırdığı için kitapta anti-kapitalist bir hava uyanıyor. Gerek önsözde erek sonsözde bahsedilen yazarın Amerika’dan nefret edişi ve bunun üzerine kitabı kaleme alışı kitabın bu anti-kapitalist yönünü doğrular nitelikte. Öte yandan “Herkes, herkes içindir” politikası ve artık kadınların çocuk doğurmaması, tamamen devlet için çalışılması da kitabın komünist yönü ve bu distopyanın felaket senaryosunun bir parçası. Dolayısıyla kitap aynı zamanda anti-komunist olarak da değerlendirilebilir. Denetçi tarafından kesin yönetim ve düzene uymayanların sürgün edilişi de sert bir dikta rejimini işaret ediyor. Sürgün edilen kişilerin sürgün edilecek yerleri seçebilmesi ya da düzene uymak için son bir şans verilmesi her ne kadar bu tek elden yönetimi yumuşak göstermeye çalışsa da gerçeği değiştirmiyor. Belki de sonsözde bahsedildiği üzere yazarın “tek elden yönetim dahi olsa iyi birinin yönetmesi” fikrini okuyucuya daha yumuşak bir biçimde vermek isteyişinden kaynaklanıyordur.

Okumayı tavsiye eder miyim derseniz, artık klasikleşmiş bu zamana meydan okuyan eseri okumayın dersem hem haksızlık etmiş hem de haddimi aşmış olurum.

Rûhberûh, Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı'ı inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı
Giz adamının yüzünü gösteren kitap..

Bu kitap Abdülhamid’i daha yakından tanımamızı ve en önemlisi onu anlamamızı sağlayacak. Abdülhamid, yıkılmakta olan devleti 33 yıl ayakta tutan bir padişah.. Emperyalizme karşı son kale.. Gücünü gizinden alan bir hükümdar..

Kendisini sarayına kapatıyor ama tüm imparatorluk onun elinde. İzlediği siyasetlerle çöküş için gün sayan devleti ayakta tutuyor. Suikast karşısında bile soğukkanlılığını koruyor..

Ve bu olanlara rağmen kimse onu anlamıyor..
-Kurtlarla dans hala devam ediyor, bitmiş değil.-


“Asıl önemlisi, onun toplum için, bu millet için, bu ümmet için ifade ettiği manadır. Emperyalizme karşı soylu bir direnişin sembolüdür o. ‘Son kale’nin ‘insanlığın son adası’nın cesur neferlerinden birisidir Abdülhamid...”(Mustafa Armağan)

bighero, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

Bir adamın gerçekten cesur olabileceği tek an korktuğu andır..

Taht Oyunları, George R. R. Martin (Sayfa 175)Taht Oyunları, George R. R. Martin (Sayfa 175)
Doru Yağmur, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsan yalanını itiraf ederken bile düzinelerle yalan söyler. Detaylar yumuşatılır, sahneler değiştirilir, figüranlar gizlenir. Bazı dostlar aklanır. İtirafçılar akıllıdır. Ayrıntıların toplamından ortaya çıkacak manzara, itiraf edilen o alelade gerçekten çok daha katlanılmazdır çünkü. Büyük ve asıl yalan hep ayrıntılarda gizlidir. Ve hiçbir zaman, en içten itiraflarda dahi ortaya çıkmasına izin verilmez. Kimse ama hiç kimse gerçeğin tamamına katlanamaz, içimizdeki en mert ve en cesur olanlarımız dahil...

Şeytan'ın Fısıldadıkları, Emre YılmazŞeytan'ın Fısıldadıkları, Emre Yılmaz

Filistin'deki mahallesini kuşatan İsrail askerini tokatladığı için evi basılarak gözaltına alınan 16 yaşındaki Ahed Tamimi, iki gün önce gizlice mahkemeye çıkarıldı.. Hakim Ahed’e sordu;

“.. Bir İsrail Askerine Nasıl Tokat Atarsın?..”

Cesur Yürek Ahed şöyle dedi;

“..Ellerimi Çözersen Nasıl Atılacağını Gösteririm…”

S. Ali, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okuyor

‘Tanrı Olmayı Oynayan’ Genetikçiler
14 Nisan 2006’da Roma Katolik Kilisesi’nin en yüksek otoritesi Alman kökenli Papa 16. Benedict net ve cesur bir demeçte bulundu ve genetik bilimcileri ‘Tanrı olmayı oynamakla’ suçladı. Papa, genetik mühendisliği alanındaki en son bilimsel gelişmeleri işaret ederek, ‘Tanrı tarafından istenilen ve plânlanan yaşamın gramerini değiştirme’ teşebbüslerine karşı sert bir şekilde uyardı. Genetikçilere ‘Tanrı olmadan Tanrı’nın yerini almaya çalışmak riskli, tehlikeli ve delice bir cürettir’ diyerek eleştirdi.

Modern sosyal ‘satanik’ gelenekleri keskin bir şekilde suçlayarak, bunların insanlığı yok etme çabasında olduğunu söyledi. 16. Benedict daha sonra ‘aileyi ortadan kaldırmayı hedeflemiş şeytani bir gurur’ olan ‘anti-genesis’den (yaratılış karşıtlığı) bahsetti.

Ölüm Tohumları, F. William Engdahl (Sayfa 285 - Bilim + Gönül Yayınları - 3.Basım 2010)Ölüm Tohumları, F. William Engdahl (Sayfa 285 - Bilim + Gönül Yayınları - 3.Basım 2010)