Levent Kılıç, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okuyor

okuma, yazarla okuyucu arasında bir cömertlik anlaşmasıdır; ikisi de birbirine güvenir, birbirine inanır, kendinden beklediğini karşısındakinden de bekler. Çünkü bu güven eliaçıklılığın ta kendisidir:

Edebiyat Nedir?, Jean-Paul SartreEdebiyat Nedir?, Jean-Paul Sartre
Mhtrm.Tş. Oğuz Altay Kağan / Kızıl Elma Ülküsü, bir alıntı ekledi.
22 Mar 16:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Timur ve Şair
Timur’un Semerkand ve Buhara’yı fethettiği günlere gidelim.

Çetin bir savaşın neticesinde alınmıştır bu güzeller güzeli iki şehir. Padişah savaşın yorgunluğunu daha üzerinden atmamıştır ki, İranlı meşhur şair Hafız’ın bir şiirini duyar:

“O Şirazlı Türk güzeli gönlümü öyle aldı ki
Semerkand ve Buhara’yı onun bir tek kara benine bağışladım gitti.”

Timur, küplere biner, öfkeyle bağırtır:

-Tez bulun getirin bana o şairi!...

Üstü başı perişan, saçı-başı dağılmış Hafız’ı Timur’un huzuruna çıkarırlar. Padişah hışımla yürür şairin üstüne:

-Bre şair, bilmez misin, biz buraların fethi için ne kadar savaştık! Bunca Müslüman kanı döküldü. Sen kalkmış Semerkand’ı, Buhara’yı bir güzelin kara benine bağışlıyorsun. Bu ne cömertlik böyle?!

Korku içindeki Hafız, yırtık elbiselerini, perişan halini gösterir.

-Hünkarım, der, kulunuz bu yüzden bu halde ya…

Timur gülerek yanındakilere seslenir:

-Şu cömert şaire bir kese altın verin’

İşte üslup dostlar, işte netice…

Satır Arası Hikayeler, Serdar TuncerSatır Arası Hikayeler, Serdar Tuncer

Kindi insanın yetkinleşmesini “insanın gücü ölçüsünde Allah’ın fiillerine benzemesi” şeklinde tarif eder. Razi ahlaki hayatın adalet ile gerçekleşebileceğini düşünür. Razi nefsi aklın karşısına koyar ve adaleti akla dayandırır. Ona göre nefsini denetleyen öfkesini ve bedenini de denetler ve öteki alemde kendini korur. Farabi iffet, şecaat, cömertlik ve adalet faziletlerinden sayar. Adalet onun siyasi bakışında şehir halkının ortak olduğu iyi şeylerin onların hepsinin arasında paylaştırılmasında ve bölüşümün korunmasında olur. Ayrıca ahirette ruhların layığını göreceğini ekler.

Bir dileğin varsa iste Allah´tan
Almak için uzak gitme topraktan
Cömertlik toprağa verilmiş Hak´tan
Benim sadık yarim kara topraktır.

Zeynep Sever, bir alıntı ekledi.
17 Mar 21:05 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sevdiğini sadece Allah için sevene,saf cömertlik ve asalet elbisesi giydirilir.

Gelin Tacı, Ataullah İskenderi (Sayfa 45)Gelin Tacı, Ataullah İskenderi (Sayfa 45)
Gözde, bir alıntı ekledi.
17 Mar 15:34 · Kitabı okuyor

"Bir kadına yönelik iyilik, cömertlik ve sevecenlik duyguları, arzunun harekete geçeceğinin bir müjdecisi olurdu her zaman."

Fima, Amos Oz (Sayfa 62 - Can)Fima, Amos Oz (Sayfa 62 - Can)
Nergis Bakış, bir alıntı ekledi.
16 Mar 21:14 · Beğendi · Puan vermedi

7 Ölümcül Sevap
"Merhamet, cömertlik, muhabbet, çalışkanlık, tevazu, sadakat ve cesaret. Bunların hepsi karşılıksızdır. İnsanı müebbet tesellisizliğe mahkum eder. Zehirler. Ve tabii ki öldürür."

Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 80)Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 80)

Hz. Ömer’in Duası

Hz. Ömer (radıyallahu anh) bir hutbesinde şöyle demiştir: “Dikkat edin! Şimdi ben dua edeceğim, sizler âmin deyin: Allahım! Ben katı kalpli bir kimseyim; beni hakka uygunluk ve senin rızan ile ahiret yurdunu arayan bir kimse olarak, sana itaat edenlere karşı yumuşak kalpli eyle. Düşmanlarına, fesat ve nifak ehli olanlara karşı da bana, zulme sapmayacağım ve kendilerine düşmanlık gütmeyeceğim şekilde katılık ve şiddet ver.

Allahım! Ben cimriyim; bana maruf veçhile harcama yapacağım, israf etmeyeceğim, saçıp savurmayacağım, riya ve gösterişe düşmeyeceğim şekilde cömertlik ver ve beni bu şekilde senin rızanı ve ahiret yurdunu kazanmayı hedef edinen bir kimse eyle.

Allahım! Ben gafleti ve nisyanı (unutması) çok biriyim. Bana her hal ve durumda seni zikretmeyi ve her zaman ölümü hatırlamayı ilham eyle.

Allahım! Senin ve dostlarının dostluğunu, senin velayetini ve yardımını üzerimden eksik etme; senin düşmanlarına düşmanlık göstermemi nasip eyle ve bu suretle beni her türlü âfetten muhafaza buyur. Ruhumu ebrar ile birlikte al, beni şakîler zümresiyle birlikte haşreyleme.”

Semerkand Takvimi

UlusalPeri, bir alıntı ekledi.
 15 Mar 19:20 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"' Dinleyin' diye bagırdı coskuyla. 'Dinleyin, normaller! Ne oldugunu ögrenmelisiniz. Nasıl oldugunu ögrenmelisiniz. Bariyerleri yıkmalısınız. Örtüleri parcalamalısınız. Sizin göremediginiz gercekleri görüyoruz...Yani insanın icinde sevgi ve inanc, cesaret ve nezaket, cömertlik ve fedakarlık dısında birsey olmadıgını. Geri kalanlar körlügünüzün bariyerleri. Bir gün kalp kalbe, akıl akıla olacagız.... ' "

Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 262 - Ithaki)Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 262 - Ithaki)

BM mutluluk raporu: En mutlusu Finlandiya, Türkiye 74. sırada
Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı tarafından yayınlanan Dünya Mutluluk Raporu'na göre Türkiye mutluluk sıralamasında 156 ülke içinde 74 sırada yer alıyor.

Vatikan'da bulunan Papalık Bilim Akademisi'nde bugün açıklanan rapora göre dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya. Finlandiya'yı sırasıyla Norveç, Danimarka, İzlanda, İsviçre, Hollanda, Kanada, Yeni Zelanda, İsveç ve Avustralya takip ediyor.

Türkiye ise Belarus ile Pakistan'ın arasında, 74. sırada yer alıyor. Türkiye geçen yıl aynı listede 69. sıradaydı.

TÜİK: Türk halkının yüzde 58'i mutlu

En mutsuz ülke Burundi
Rapora göre en mutsuz ülke ise listenin sonunda yer alan Burundi. Burundi'yi Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Tanzanya, Yemen, Ruanda, Suriye, Liberya, Haiti ve Malavi izliyor.

Mutluluk seviyesini belirlemek için, kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla, sosyal destek, sağlıklı ömür beklentisi, yaşam tercihlerini yapabilme özgürlüğü, cömertlik, yolsuzluk algısı gibi kriterler değerlendirildi.

Örneğin "sosyal destek" göstergesi olarak katılımcılara "Bir sorun yaşadığınızda, ihtiyacınız olduğunda güvenebileceğiniz akraba ya da arkadaşlarınız var mı?" sorusu soruldu. Yolsuzluk algısını belirlemek için de hem ülke yönetiminde hem de işyerinde yolsuzluğun yaygın olup olmadığı soruldu.

Raporda ayrıca, bu ülkelerde yaşayan yabancıların mutluluk seviyesi de sıralandı. Başka ülkelerde doğanların en mutlu olduğu ülke yine Finlandiya oldu. Bu sıralamada sonuncu Suriye olurken, Türkiye 53. oldu.
Kaynak: http://www.bbc.com/...=socialflow_facebook