Ahlâ, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Puan vermedi

Depresyon, yeryüzünde sevgisiz kalmaktır, ruhu besleyememektir; güvensizliğe, belirsizliğe ve endişeye terk edilmektir. Dua bu ruhsal ıstırabın en etkili ilacıdır.

İstemenin Esrarı, Muhammed Bozdağİstemenin Esrarı, Muhammed Bozdağ

depresyon
Yaşadıklarımı, gördüklerimi, başka insanlarla paylaşmak, anlatamadıklarımı bir kağıta dökmek, eskiden beri bende bir alışkanlık olmuştu, ağladığım zamanları, sevindiğim anları bu kağıt ve kalemimle paylaşmayı sanki bir görev gibi bilmiş ve herşeyimi şiirlere dökmüştüm.
Gece karanlığının yerini Güneşin ışıklarına bıraktığı, dağların zirvesinden ve denizlerin derinliklerinden gelen sis tanelerinin Güneşin sıcağından kaçtığı, şu minicik canlıların bile şen şakrak oynaştığı, çiçeklerin rengarenk açtığı,
şu bahar sabahında, ben neden burdayım? Ben nerede yanlış yaptım? 
Yapılanlarda ne kadar haklı yada suçluydum? Bilmiyorum ama! Bildiğim birşey var? Ben yanlızım hemde yapayalnız.
Ne yapayım? Ne anlatayım? Acı çekmek acıyı yaşamak, duyduklarımıza üzülmek, gördüklerimize ağlamak tam bizim yapımız..

Mesut Öztürk

Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
25 May 20:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seyir Halinde Duygusallık: 1. Seyahat esnasında, örneğin arabanızda, negatif duygular oluşturabilme yeteneği. 2. Seyir halindeyken duygu halinizi geliştirme ya da koruyabilme yeteneği. Örnek: Depresyon halini sürdürmek için ayağını sürüyerek yürüme, Av Köpeği Sendromunu uygulama gibi.

Kendini İmha Etmenin Kolay Yolları, Bill Little (Sayfa 26)Kendini İmha Etmenin Kolay Yolları, Bill Little (Sayfa 26)
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
25 May 20:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Döngüsel Depresyon: Döngüsel düşünme sonucu ortaya çıkan depresyon veya üzüntü duygusu.

Kendini İmha Etmenin Kolay Yolları, Bill Little (Sayfa 26)Kendini İmha Etmenin Kolay Yolları, Bill Little (Sayfa 26)
Esengül E., Mutsuz Olmak'ı inceledi.
25 May 15:09 · Kitabı okudu

Öyle çok da mutlu olmaya gerek yok hani. Çünkü bir süre sonra mutluluktan mutsuzluk doğuyor. İnsan mutsuzluğuna da alışıyor. Alıştıkça ruhu melankoliye yatkınlaşıyor yahut depresifleşiyor. Melankolik olanlardan bir kısmı yeteneklerinde melankolisini kullanarak başarılı olsa da bir kısım melankolikler aksi olup dibi buluyor.

Dibi bulan insanın o dipten çıkması kolay olur aslında. Çünkü elindeki tüm kartları oynamıştır. Kartlar işe yaramadıysa artık tüm benliğini ortaya koyup kendini ileri sürecektir.

Tüm mutluluğuyla, mutsuzluğuyla ben de varım, cesaretim de var, hadi çıkın çıkın gelin, siz mi yaman ben mi yaman diye meydan okuyarak tüm gücünü ortaya dökecektir. İşte bu seviyede insan, ruhunu unutup, kendi varlığından uzaklaşıp apayrı bir insan oluyor. Tabiri caizse erkekleşiyor.

Çevremde kadın-erkek birçok insan gördüm. Bir kısmı mücadeleyi bırakıp melankolisini çocuk gibi kucağına alarak büyütmeyi ve depresifleşmeyi tercih ediyor. Hadi her neyse diyorum da bir yaşam bu kadar kolay harcanır mı ki? Aklıma çok takılmıştır. Ne olacak insanların hali?

Yahut insan illaki mutlu olmak zorunda mı? Televizyon reklamlarında mutluluk satılıyormuş gibi mutluluğa özendirici unsurlar bulunuyor. Mutfaktaki yemek Bizim yağ ile yapılırsa aile mutluluğunuz oturduğunuz yemek sofrasında artıyor. Ya da deterjan reklamı. Ne olacak yani, mis kokulu çarşaflar, yastıklar, çamaşırlar giyilince aile saadeti mi artacak? Bir araba almak mutluluğu çok mu etkiliyor?

Anlamıyorum, anlamış değilim. Mutluluğun, mutsuzluğun metalaştığı, marketten şampuan alır gibi mutluluğun satın alındığı, sadece mutlu olmak insani ihtiyaçmış süsü verilerek insanların mutluluğa yönlendirildiği bir çağdayız.

Yoktan var edilen bir canlı olarak insanın sürüklendiği şu dünya denen hayat macerasına iteklendiğimiz andan beri insanın maneviyatını donatan her ne varsa o yaşanmalı, naçizane. Bir mutsuzluğun dahi kıymeti bilinmeli. Ya da en ufak şeylerden mutlu olmak bilinirse yaşam standardı da yükselecektir.

Daha bir çok şey yazılabilecekken biraz Mutsuz Olmak kitabına dair bilgi de vermeli hani.

Mutsuz Olmak kitabı 10 bölümden oluşurken gayesi 'insanı hayata hazırlamak' olan mutsuzluğu mutlulukla harmanlayarak bizlere insanlık çağının ve günümüz çağının mutluluğuna, mutluluk ve mutsuzluk ayrıştırmasını yaparak gerekli olanın hangisi olduğuna, melankoli, depresif, depresyon hallerine de değinerek bize bizi anlatmaya özen gösteren bir Wilhelm Schmid kitabı. Açıkçası bizi yaşamaya yüreklendiren bu kitaba bir şans vermeli.

Canan Karatay haklı ekmek öldürüyo
Son yıllarda çölyak hastalığının korkunç hızlı yayılan problem haline gelmesinin sebebi, "buğdayı ıslah etme" adı altında yapılan çalışmalar esnasında, buğdayın içindeki glutenin yapısal değişikliklere uğramasıdır. Genetiği değiştirilen buğday, vücudun gluten dayanıklılığını yok ediyor ve çölyak hastalığına sebep oluyor. Bu ise, hazımsızlık, iştahsızlık, saç kaybı, halsizlik, depresyon, baş ağrısı, kas spazmları, anemi, sebebi bilinmeyen vücut ağrıları, kısırlık, romatizmal hastalıklar, vitamin yetersizlikleri, vücut döküntüleri gibi semptomlara sebep oluyor.

Saklı Seçilmişler, Soner YalçınSaklı Seçilmişler, Soner Yalçın
Yunus, bir alıntı ekledi.
23 May 14:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Depresyon hakkında çok şey biliyorsunuz." dedi genç kız.
"Ah evet," dedi Ricky. "Genelde geçicidir. Bazen de değildir. Geçici olan, hayatın gerektirdiği sıradan bir durumdur. İkincisi ise gerçek ve kötü bir hastalıktır."

Psikoanalist, John Katzenbach (Sayfa 381 - Koridor yayıncılık)Psikoanalist, John Katzenbach (Sayfa 381 - Koridor yayıncılık)

bütün depresyon sebeblerimiz :

geçmişin pişmanlığı
geleceğin endişesi
geleceğin korkusu
metafizik alemi algılayamamak ...

Psikoloji günlükleri,