Cemre Yıldırım, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Bize alın yazımızı değiştiremeyeceğimizi anlatarak, cesaretimizi kırarak boyun eğdirmek isterler. Ama iyi yönetilen bir devlette bunun tam aksi olmalı bence

Rahibe, Denis Diderot (Sayfa 88 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)Rahibe, Denis Diderot (Sayfa 88 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)
Cemre Yıldırım, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Tanrı mıydı kendimi öldürmeme engel olan? Öyleyse neden bütün bana yapılanların önüne geçmiyordu?

Rahibe, Denis Diderot (Sayfa 40 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)Rahibe, Denis Diderot (Sayfa 40 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)
Cemre Yıldırım, bir alıntı ekledi.
23 Mar 20:15 · Kitabı okuyor · Beğendi

İnsan yalnız içinde yaşadığı durumun acılarını duyar.

Rahibe, Denis Diderot (Sayfa 28 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)Rahibe, Denis Diderot (Sayfa 28 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)
Cemre Yıldırım, bir alıntı ekledi.
23 Mar 20:06 · Kitabı okuyor · Beğendi

İnsan ancak ne yapacağını bilmediği zaman Tanrı'yı yardıma çağırır. Ama onun da bize boyun eğmekten başka bir şeyi öğütlediği çok az görülmüştür.

Rahibe, Denis Diderot (Sayfa 23 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)Rahibe, Denis Diderot (Sayfa 23 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)
Cemre Yıldırım, bir alıntı ekledi.
23 Mar 19:43 · Kitabı okuyor · Beğendi

Yaşam uçurumlarla dolu ama onlara sürüklenmenin bu kadar kolay olucağını hiç düşünmemiştim.

Rahibe, Denis Diderot (Sayfa 7 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)Rahibe, Denis Diderot (Sayfa 7 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)

Denis Diderot
— Sorgulamak bana ne kazandıracak? — Sadece gerçekleri.Bu koca evrenin seni umursamadığını,hayatın kısa bir yolculuk olduğunu fark edeceksin ve bu sayede hayata daha çok değer vereceksin

Gün İlke Yıldırım, Rahibe'yi inceledi.
19 Mar 22:40 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Saramago'nun Çatıdaki Pencere'sinde geçtiği için merakımı cezbeden kitapta; rahibe olmayı yaradılışına aykırı bulan bir genç kızın, isteği dışında gönderildiği manastırlarda çektiği sıkıntılar konu edilmiş. Anlatımda zaman zaman kopukluk olsa da tahminimden daha akıcı buldum. Cânım Saramago, güzel bir eserle buluşturdu beni. Demek ki neymiş, doğru yazarlar sizi doğru eserlere götürürmüş. Tavsiyemdir. =)

Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
19 Mar 15:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yaşam, aldanışla umut arasında bocalar durur.

Rahibe, Denis Diderot (Sayfa 183 - Engin Yayıncılık)Rahibe, Denis Diderot (Sayfa 183 - Engin Yayıncılık)