aslixan, bir alıntı ekledi.
2 dk. · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düş Yollara
Ve derler ki onlar için
kendilerinden başkasını
ele vermemişlerdir

Saklı Kalan, Ahmet Telli (Sayfa 17 - Everest)Saklı Kalan, Ahmet Telli (Sayfa 17 - Everest)
MR.NOBODY, bir alıntı ekledi.
18 dk. · Kitabı okuyor

Bazı Hayatlar!
Ömrü boşa geçmiş, yaşamın çirkinliklerinden bıkmış ve sevdiklerinin düş kırıklığında boğulmuştu.

Apartman, Emile ZolaApartman, Emile Zola
Nâr Hanım, bir alıntı ekledi.
40 dk.

...tam da özenle kurup sakladığım o en güzel sözü söyleyecekken gidiyorsun. Yaşanmış ve yaşanmamış ne varsa sana ilişkin, dünya kadar bir yumruk olup oturuyor boğazıma. Sıcakla soğuğun aykırı yol ağzında; hevesle düş kırıklığının, bekleyişle bitişin birbirini yediği karmakarışık duygular içinde kaskatı kalıyorum.

Bütün Şiirleri 1, Şükrü ErbaşBütün Şiirleri 1, Şükrü Erbaş
Büş, Kör Baykuş'u inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ben buraya niçin geldim, nasıl geldim, beni buraya kim getirdi? Ben şimdi bu kitabı okudum mu yoksa okumuş gibi mi yaptım? Ana fikir neydi, amaç neydi, neden neydi, sonuç ne oldu? Bu sorulardan beni kurtarın. Sen neymişsin be Sadık abi! Bu incelemeyi yapmaktan açıkçası korkuyorum. Çünkü yanlış bir şey yazarım da roman yanlış anlaşılır düşüncesi sardı beni. Ama romanı tam anlamıyla doğru anlayabilen var mıdır ki?
Öncelikle sayın “Kör Baykuş” okuma adayları: Okuma yapınız olay üzerine kuruluysa, diyalog üzerine kurulmuş romanlardan hoşlanıyorsanız ve özellikle romanın sonunda açıkça ne olduğu bilmek isteyen okuyuculardansanız bu kitaba başlamayınız. Zira ne oluyor lan şimdi, böyle mi bitti yani kitap , çok saçma , sevmedim... gibi düşüncelerle kitaptan ve yazardan nefret edebilirsiniz.
Romana ağır melankoli halinde bir adamın nevrozlarıyla selamlaşarak başlıyorsunuz ve bu melankoli haline roman boyunca maruz kalıyor , kendinizi de o havaya adapte ediyorsunuz. Romandaki karakterlerin kim olduğuna da karar vermek yine size düşüyor. Yani Hidayet sizden biraz özveri bekliyor diyebilirim. Öyle armut piş, ağzıma düş yok. Aklın karışacak bir kere. Romanı okumadan önce de mutlaka yazarın hayatına da bir bak derim. Aksi halde “Bu adamın derdi ne lan şimdi, bu konudan koyunlara , kasaplara nasıl gitti .”demezsin.
Kendine acı çektirmeyi seven okuyucular için yoğun şekilde öneririm. Çünkü bu kitap beni en az üç kere daha okuyacaksın ama yine de demek istediğimi çözemeyeceksin, diyor. “Kitabı ben çok iyi anladım , kesinlikle mesaj bu!” diyen varsa ya yalan söylüyor ya da o da bir edebiyat dâhisi falan. Eğer öyle biri varsa yorum yapsın da karanlık dünyamı aydınlatsın. Şimdiden iyi okumalar ve bol kafa karışıklığı dilerim.

Doru Yağmur, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Düş kırıklıklarımızın yegane sebebi, çabanın hissesini daha yüksek sanmamızdır.
...
Kendimi bilmek ruhumu sıkıyor. 
Kendini bilenler de canımı.
...
Ne yapmak ve ne olmak istediklerini çok iyi bilen insanlara ise acıyorum. Hiç mi hayal güçleri yok?

Şeytan'ın Fısıldadıkları, Emre YılmazŞeytan'ın Fısıldadıkları, Emre Yılmaz
#sîya#, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

Gizem ve düş
Gizem ve düş gücünün batıda hızla yok olduğuna beni inandıramazsınız. Size büyük sevgim ve inancım ve dostluğum var, bu kadar sert konuşurken doğrusu çok üzülüyorum, gizem ve düş gücünün bitmesi, insanlığın insani yönünün, en önemli bir yerinin çökmesi, hastalıkların başlaması demektir.

Yaşar Kemal Kendini Anlatıyor, Yaşar Kemal (Yky)Yaşar Kemal Kendini Anlatıyor, Yaşar Kemal (Yky)

Jung; "Görünüşünüz, yalnızca kalpten bakabildiğinizde berraklaşır. Dışarı bakanlar düş kurar; içe bakanlar uyanış yaşar" der. Modern dünyanın temel algısı dışarı bakmak ve düş kurmak üzerine kurulu. Sosyal medya, yazdıklarımız, fotoğraflarımızı paylaşırken temel düşünce beğenilmeye ve fark edilmeye olan ihtiyacımızın en belirgin hali olarak duruyor karşımızda. Narsisizmin bulaşıcı bir hastalık olarak yayıldığı bir çağ yaşıyoruz. Çünkü içe bakamıyor; deli dolu düşlerle avunuyoruz. Narcissus'un aynaya bakıp kendine aşık olduğu yerdeyiz tam olarak.

osman yalçıner, Kekeme Çocuklar Korosu'yu inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tarık Tufan. Tarık ağabey. Çok sevdiğim hatta en sevdiğim yazar. Yaklaşık 10 yıldır hem okurum hem de şahsen tanırım. Tanışma hikayemi belki başka bir sefer anlatabilirim. İnceleme için niye bekledim, demek ki bugüne nasipmiş. Diğer 6 kitabı hakkında da bir şeyler söylemek istiyorum ilerleyen günlerde.

Şimdi bu kitaptan bahsedelim. Kekeme Çocuklar Korosu. Sanırım yeryüzündeki en ilginç kitap isimlerinden biridir. 2000 yılında yayınlandı. Kitabı ilk olarak 2008 yılında okumuştum, sonrasında başucu kitabı olarak benim en iyi arkadaşlarımdan biri oldu.

Tarık Tufan’ı bilenler bilir, bilmeyenler ise kanaatimce mutlaka öğrenmelidir, tanımalıdır. 90’lı yıllarda radyoculuğa başlamış ve 2009 yılında sonlandırmıştır radyo macerasını, yazık ki radyo kısmına son birkaç ayında yetişebildim, öncesinde haberdar değildim. Her işte bir hayır vardır elbette. Şöyle bir fon müziği vardı, isteyen dinleyebilir. https://www.youtube.com/watch?v=J47S6dBjCsg

Düş Vakitleri” isimli bir program. Kitap da yaklaşık olarak bu radyo programının etrafında şekilleniyor diyebiliriz. 90’lı yılların ülkemizdeki karmakarışık hali kitaba da yansımıştır. Tarık abi muhafazakar, İslamcı, dindar diyebileceğimiz dünya görüşünün içinden gelen ama asla hiç kimseyi ötekileştirmeyen, vicdandan ödün vermeyen bir güzel adamdır.

Bizim ülkemizde malesef neredeyse her dönem hep bir şeyler yasaklı ve hep bir şeyler suç olmuştur. İşte 90’lı yıllarda da bu ülkede en büyük suç “Müslüman” olmaktı. 28 şubat diye bir şey yaşandı bu ülkede, yaşı 30 ve üzeri olanlar hatırlayacaktır. Kimi zaman da kürt olmak, alevi olmak, Atatürkçü olmak,sosyalist olmak,eşcinsel olmak vesaire yasak veya suç oldu bu ülkede.

Kitaba gelelim, söz bitmez. Kitapta işte bu dönemde ötekileştirilen ve sesi çıkmayan veya ancak adeta “kekeme” şekilde konuşabilen bir nesil anlatılmaktadır. 90’lı yılların yasaklarından nasibini alan, inancına göre yaşamaya çalışan ve her anlamda sürüklenen- hem yerlerde hem ruhlarında- bir nesil.

Fakat bu kitapta herkes kendinden bir şey bulacaktır. Her inançtan her görüşten insan bu vicdanlı anlatımda bir şeyler yakalayacak ve okumanın lezzetine varacaktır.
Tutunma arayışı, isyan,hüzün ve daha pek çok mesele.

DİKKAT!! BUNDAN SONRASI SPOİLER İÇERİR, FAKAT OKUSANIZ DA NE ÇIKAR SİZ BİLİRSİNİZ

Başlayalım biraz deşmeye,

“-Bu nedir
-Mektup doktor bey.
-Kim gönderdi bunu?
-Geçen gün gelen hasta var ya o !
-Hangisi radyocu olan mı?
-Evet o.
-Tamam sağol.

Sevgili Doktor,

Beni rencide ettiniz.Ve ben açıkçası bunu sizden beklemiyordum, insanlara hasta olduğumu söylüyorsunuz. Onlarla konuşmaya çalıştım fakat hiçbiri dinlemedi. Tam konuşmaya başlarken acele laflar edip gitmeleri gerektiğini söylüyorlar. Sanırım size daha çok inanıyorlar.Önemsiyorlar da üstelik.Bir defasında şizofren dediğinizi duydum. Sonra anlayamadığım bir sürü şey. Siz anlattıkça, onlar kafalarını sallıyorlar.Sınıfta ön sıralardaki çocuklar gibi. Kahretsin ! Haklı olamazlar. Onlara nasıl zarar verebilirim. Onlar yaşamıyor doktor! Türkü söylediklerini duymadım inanabiliyor musun?Aşık olmuyorlar, uykusuz geçirdikleri bir tek gece yok.”

Biraz daha devam edelim, kitapta yoğun olarak kendisine eşlik eden bir iç ses bir kişi adeta,

“-Artık bırak beni lütfen. Her yerde karşıma çıkıyorsun. Biraz nefes almak istiyorum anladın mı?
-Bana bak ben senden başkası değilim, sen de bunu anla artık.Her tökezleyişinde bana bağırmandan bıktım üstelik. Bak oğlum, kendinden kaçamazsın !”

“Allah’ım annemi ve aklımı koru lütfen”

Sonra ilkolul ve ortaokul çağlarında hem okuyup hem çalışmak zorunda kalan bir çocuk görüyoruz,
“Ellerinizi makineye kaptırmayın. Ruhunuzu da makineye kaptırmayın. Çocuklara dikkat edin, onları da kaptırmayın makinelere.Yaz aylarından nefret ediyorum…”

Radyo,
“Hayatını kalabalıklaştırdıkça ölümü içinden çıkılmaz bir hale dönüştürüyorsun. ‘sevgilim hayat’ palavralarını bırak artık. Ona çoğu zaman bir fahişe gibi davranıyorsun”
“Hiç işte radyoda Eric Clapton çalıyor.’Tears in Heaven’ Sana kullanılmamış çocukluğumu bırakıyorum. Üstü kalsın…
https://www.youtube.com/watch?v=8ppn0CtSDS8

Devam edelim,

‘On iki yaşındaki çocuk iş bulamadığı için intihar etti’ gazetelerden.
‘dile benden ne dilersen ‘ mastercard

“On iki yaşındaki çocukların iş bulabilmelerini diliyorum. On iki yaşındaki çocukların intihar edebilecekleri bir ip bulamamalarını diliyorum.On iki yaşındaki çocukların sokaklarda yürürken akıllarına ölüm düşmemesini diliyorum”

Sonra 90’lı yıllarda okumaya çalışan başörtülü kızların çilesi, okursunuz anlarsınız.

Sonra ‘aşk arası’ yine o dönemin kendi halinde, çekingen, belki bilinçsiz genç erkek ve kızlarının dünyası. Okursunuz , Müslüm babanın şarkı sözlerini de iliştirmiştir yazar bu yazının başına.
https://www.youtube.com/watch?v=D2KHhePhWzc

Sonra daha neler neler, çok mu uzattım aslında bilemedim. Ama yetmiyor anlatmaya bunlar da, lütfen bu kitabı okuyun. Son olarak az bilinen şairlerden İlhami Çiçek’le bitiriyor yazar kitabını, şairin de hayatına biraz değinerek.

“Her şey eninde sonunda sessizdir
Bir günün kırılganlığından
Kalan ve tekrar tekrar kırılan
Müteellim bir insan sesinin başlattığı
Ağlamanın kırı
Sessizdir “

Doru Yağmur, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Zaruret ve kısmetle pazarlık yapılmaz. Çaba ise yüzde bir hissesine bakmaz, anasının nikahını ister. Düş kırıklarımızın yegane sebebi ise, çabanın hissesini daha yüksek sanmamızdır...

Şeytan'ın Fısıldadıkları, Emre YılmazŞeytan'ın Fısıldadıkları, Emre Yılmaz