ɢΛɱẐ£, bir alıntı ekledi.
 3 dk.

"Büyürken yanlışların yerine doğruları koymak istediğinde şunu anımsa: Yapılacak ilk devrim, insanın kendi içinde yapacağıdır. Evet, ilk ve en önemli devrim budur. İnsan kendi hakkında bir düşünceye sahip değilken bir düşünce uğruna savaşmak, yapılabilecek en tehlikeli şeylerden biridir."

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna TamaroYüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro
ibrahim can karta, Yeraltından Notlar'ı inceledi.
 5 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Biraz spoiler biraz konu anlatımı biraz da eleştiri.
Kitabımız Dostoyevski'nin hiç vazgeçemediği yalnız, ezilmiş, sapkın bir adamın hikayesi. Kitapta yer alan karakterimiz bir yazar ancak kendine yazar. Planlar yapıyor detayları inceliyor düşünüyor düşünüyor ancak her zamanki gibi bunlar sadece düşüncede kalıyor. Kitapta çoğu kez diyaloglar okuyor ve sonunda bunların karakterin kafasında olduğunu bunların aslında gerçek olmadığını farkediyoruz. Bir insan kendisini aynı anda gerçekten en fazla bu kadar sevebilir ve nefret edebilir. Karakterimiz çoğunlukla pragmatik bir ideolojiye sahip ama tabi bunlar sadece düşünce. Her zaman gururunu, erkekliğini ve egosunu ön plana çıkaran, okşayan planlar yapıp onları uygulamaya çalışıyor ancak hiçbiri başarılı olamıyor sonunda. Sapkınlık derecesinde kendisini ezdiklerini savunuyor ancak etrafındaki hiçbir insan onu ezecek kadar dahi umursamıyor. Bunun farkında olmak onu daha çok delirtiyor ve düşüncelerini çirkinleştiriyor.

"Hangisi daha iyidir,kolay elde edilmiş bir mutluluk mu, yoksa insanı yücelten acılar mı? Evet,hangisi daha iyidir?"

Ah, bu cümle insanın içini kemiriyor, bu kitap insana bir yandan yüzlerce şeyi sorgulatıp yolunu şaşırtırken bir yandan da cevabı veriyor aslında, sadece kabul etmek gelmiyor insanın içinden. Kim seçer kolay edlimiş mutluluğu? Uğruna savaşıp ter döktüğü, geceleri onun yüzünden uyuyamadığı, onu düşünmekten başka şeyleri düşünmeyi unuttuğu, ona acı verdiği halde elde ettiği takdirde onu dünyanın en mutlu insanı yapacak şeyi insan uğraşmadan elde edecek olsa, bu kadar mutlu eder miydi? Hiç kimse elde etmeyi sevmez, savaşmayı sever. İnsan tartışmayı konuşmayı, düşünmeyi, hırsından kudurup yanlış şeyler yapmayı sever, onu çığrından çıkarıp istemediği halde bir sürü şey yaptıracak bir duyguyu sever. Huzur hepimize biraz batar aslında, İnsan egoist bencil bir varlıktır, zorluklar ister. O zorluklarını aşıp hedefine ulaştığını görmek ister sonunda istediğini aldığında ise önemini yitirmiştir o şey, çünkü uğruna kaybedecek başka şeyin yoktur. Öyle ister ki insan istemeye arzulamaya özlem duyar, çünkü ne kadar arzulayıp ne kadar zor elde ederse o zaman tadı daha güzeldir.

"Şüphesiz ki biz arzulamanın kendisini seviyoruz."

Kendi düşüncelerim;
1. Dostoyevskinin karakterlerindeki her zamanki içine kapanık, düşünce adamı, ezilmişlik, dışlanmışlık özelliklerini bu karakterde de görüyoruz. Okuduğum Dostoyevski kitaplarındaki karakterler arasında en sağlam ve en oturaklı karakter tahlili yapılmış karakter bu.

2. Baştan sona hiç tutarsızlık yaşamayan bir karakter, dozajı muazzam.

3. Suç Ve Ceza kitabının ana karakteri olan Raskolnikov aksine konuyu kendisinden saptırmayan, ne halde olduğunun farkında, sapıklığını başka kişi ve olaylara değil de kendi hırs ve düşüncelerine bağlayan bir karakter karşımızda. Hikayeye de sapasağlam yerleşip kendisine almış. İnsana kendi yerine hiç kimseyi koydurmuyor.

4. Yazarın diğer kitaplarının aksine kitapta kendinizden parçalar bulmanız değil, "Böyle bir insan olabilir mi?" yi düşünmeniz hedeflenmiş nitekim olabilirmiş.

5. Kitabın beni en çok çarpan bölümü omuz atma konusunun işlendiği bölüm oldu, karakterin kendisini en çok belli ettiği kısım orası.

Son olarak toparlamak gerekirse Dostoyevski'nin muhteşem zekası ve mükemmel karakter tahlili yeteneğini gözler önüne seren bir kitap. Olağanüstü bir eser, tam bir başyapıt.

Bünyamin Müftüoğlu, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

İlhan Başgöz
"Cumhuriyeti kuranlar işbaşına vatanı kurtararak gelmişler, bu yüzden herkes gibi âşıklardan da büyük saygı görmüşler, onlar tarafından alkışlanmışlardır. Cumhuriyet Osmanlıların kültürünü her alanda irdelemiş halk kültürü temeline oturtmak istemiştir. Bu kültürün sözcüleri olan âşıklara Halkevlerinin, devlet radyosunun ve başka kurumların kapıları açılmış, âşıklar oralarda ağırlanmış saygı görmüşlerdir. Onların eserleri toplanmış, basılmış, daha geniş kitlelere duyurulmuştur. Bu sıcak ilgiye âşıklar, yeni idarenin başlarına ve kurumlarına övgüler düşüp, alkışlar tutarak karşılık vermiştir.
Bu balayı, İkinci Dünya Savaşının bunalım yıllarına kadar sürmüştür. Âşıklar kent kültürü ile daha yakından tanışınca ya da kente yerleşip de ekonomik zorluğun ve farklılaşmanın içine düşünce protesto geleneği yeniden belirmiştir."

Eşkıyalık ve Eşkıya Türküleri, Mehmet Bayrak (Sayfa 169 - Özge Yayınları, 3.Basım)Eşkıyalık ve Eşkıya Türküleri, Mehmet Bayrak (Sayfa 169 - Özge Yayınları, 3.Basım)
Zehraca, Sesleri Görmek'i inceledi.
7 saat önce · Beğendi · 10/10 puan

DİL- DÜŞÜNMEK- DELİLİK

Aklın peşinde koşa koşa varacağım noktanın delilik olacağını bilsem hiç girer miydim bu yola? Tabii ki girerdim. Hakikatin karşı konulmaz çekiciliğine kim karşı koyabilmiş ki biz karşı koyabilelim. Rodin'in felsefe sembolü heykelini (http://gazetemanifesto.com/...heykeli-bakirkoy.jpg ), bir tımarhanenin bahçesine bulunduran ülkem için fazla düşünmek deliliğe eşdeğer de olsa bu yanlış algının hakikate bakan bir tarafı olduğunu keşfettim. Bütünlüğün olduğu yerde keşif mümkün olmuyor düşünce kardeşlerim. Eksiklik varlığa bir övgü aslında. Tıpkı kötülüğün iyiliğe, çirkinliğin güzelliğe bir övgü olması gibi delilik de aklın anlaşılacağı bir övgü, bir yadı cemil, bir eşik.

Biraz geç ve düşe kalka, deneye deneye öğrendim bu hakikati. Tabi bu keşiften sonra bu kuralın hayatın her noktasına uygulanabilirliği üzerine de düşünmeye başladım. Bize eksik gibi gelen parçalardan tüme varmayı öğrendim adım adım. Düşünmenin ne demek olduğunu düşünme sistemlerinde eksik olmayanlardan değil de, bu mekanizmasında bir şekilde aksaklık olan insanları gözlemleyerek öğrenmeye çalıştım. Konu düşünce olunca dilden bağımsız önermeler bulmak mümkün olmuyor haliyle. Wittgenstein '' Dilimin sınırları dünyamın sınırlarıdır. '' sözüyle ışık tutar dil ve düşünce arasındaki çerçevesi belirsiz karanlık deryaya.

Peki dilini, dolayısıyla düşüncelerini sesleri taklit ederek geliştiren insanoğlu sesleri duyamayacak olsa yani doğuştan sağır olsa, dil yeteneğini geliştiremediği için düşünce kabiliyetini de mi hiç kazanmadan yitirir mi? Kafanızda deli sorularla sizi baş başa bırakmadan bu kitabı nasıl okumaya karar verdiğimi anlatmak istiyorum sizlere. Tractatus Logico-Philosophicus 'u okuduktan sonra bir sabah uyanmış, yatağımda kitabın kafamda patlattığı havai fişek gösterilerini izlerken birden aklımda şu soru canlandı; '' Doğuştan sağır bir insan hangi dilde düşünür? Şartlar gereği herhangi bir dilde düşünemiyorsa düşünme eylemini hangi araçla yapar? Ya da en korkuncu dil yeteneği gelişmemiş bir insan düşünme eylemini gerçekleştirebilir mi? '' Bir durup düşünelim hakikaten; dil ve düşünce arasındaki bu kopmaz bağ doğuştan sağır, ya da işitme duyularını dil gelişimi öncesi evrede kaybedenlerde nasıl işler?

Karısını Şapka Sanan Adam gibi ikonik kitapların yazarı ve aynı zamanda kendisi de nörolog olan Oliver Sacks , çok şükür ki bütün bu soruların cevabını bizden önce merak edip böyle enteresan ve enteresanlığı ölçüsünde de yol gösterici Sesleri Görmek 'i kaleme almış. Sağırların dünyasının anlatıldığı kitapları okuduktan ve Gallaudet'e yaptığı ziyaretler esnasında işaret dilinde verilen felsefe derslerine, tümüyle sessiz ortamlarda verilen kimya ve matematik derslerine şahit olduktan sonra sağırların kendine özgü bir dili ve kültürü olan insanlığın geri kalanından bağımsız bir millet olduğunu keşfetmiş Sacks.


Yuhanna'da; '' Başlangıçta Söz vardı. Söz Tanrı’yla birlikteydi ve Söz Tanrı’ydı. '' diye bir ifade geçer. Buna çok yakın ifadelere İslam dininde olduğu gibi diğer tüm inanç ve düşünce sistemlerinde rastlayabiliriz. Peki her şey söz ile başlıyorsa böyle bir durumda kavramları nasıl oluşturabilirsiniz. Bu düşünce, sembollerin sözcüklerden oluşması gerektiği yönündeki yargının yaslandığı arketip düşünce/ düşünce arketipinden temel alır. Düşünmek sembollerle, semboller de ancak sembolleri imgeleyen bir dil ile mümkün olur düşüncesidir bu tarz düşüncelerin kaynağı. Sağırların dünyasına girdiğimizde söz ve düşünce arasındaki bu tabularımızın o kadar sağlam temelli olmadığını görüyoruz. Doğuştan sağır ressam ve fotoğrafçı Theophilus d’Estrella'nın ; “Okula başlamadan önce resimlerle ve işaretlerle düşünürdüm.” (s. 52) sözü bu faktörü ispatlar nitelikte. D’Estrella’nın kozmolojik ve etik fikirlerini yansıttığı eserleri onun yalnız başına düşünmesinin meyveleriydi. Bu durumda okuyucuya şu yargıya varmak kalıyor; dil olmadan da soyut düşünce mümkündür.


Düşüncenin birimleri olarak görev yapan psişik bağlantılar, görsel ve bazen kas hareketleriyle ilintili… Bazı imler ve az ya da çok berrak olan imgeler’dir. Bildiğimiz sözleri ve başka işaretleri ikinci bir safhada, bir çaba sonucu üretiriz.” Einstein
Bir bebek konuşma aşamasına gelmeden önce işaretlerle çevresi ile iletişim kurar. Bunun nedeni işaret dilinin kolaylığıdır. Konuşmada yüzlerce farklı beyinsel işlevin aynı anda yıldırım hızıyla koordine edilmesi gerekir. Günlük hayatta bize çok basit gelen, düşünme, dil, iletişim, sohbet etme zinciri aslında insan beyninin yürüttüğü en kompleks ve karışık işlemidir. 100 kişi toplansak bir haftada yapamayacağımız matematiksel işlemleri bir saniyede yapabilecek yapay zekaların yani bilgisayarların hala normal bir insan gibi sohbet edecek yetenekte olamamasının nedeni de budur.

Bize çok sıradan gelen ve sıradanlaştığı için ülfet peyda olan bu eylem aslında insanın sahip olduğu en mükemmel ve kompleks mekanizmalarından birinin sonunda ancak vücut bulur. Sesleri görmek, bu ve benzer konularda da insana çok büyük farkındalıklar sağlayan bir kitap. Sacks' 'ın bu noktadaki en büyük katkılarından biri de insana farkındalık dediğimiz şeyin paket program gibi yüklenen bir şey olmadığı , çabaya ve meraka tabi olduğunu göstermesi.


Tanımadığımız , bilmediğimiz kültürlerin , dünyaların ancak içine derinlemesine dalarak bir şeylerin farkında olabiliyoruz. Sağırların dünyası için farkındalık , körlerin dünyası için farkındalık , yürüme engelli olanlar için farkındalık , dünyanın gürültüsüne mahkum ama kendi sesine hasret lalların dünyası için farkındalık derken insan bir de bakıyor ki bütün bu eksikler aslında bütünün kendisine bir övgü. Ve onların eksikliği aslında bir eksiklikten ziyade insan anlayışının çeşitlendirilmesi ve derinleşmesi için birer nimet.

İç konuşmada sözcükler ölür ve düşünce öne çıkar. İç konuşma büyük oranda saf anlamlarla düşünmektir. Schopenhauer; “ Düşünceler sözcüklerle somutlaştıkları anda ölürler.” der. Kişi en derinde müzikle ya da denklemlerle düşünmez; sözcük ustaları bile dille düşünmez. Schopenhauer ve Vygotsky büyük söz ustalarıdır ve düşüncelerini sözcüklerden ayırmak imkansız gibi görünür ama her ikisi de düşüncelerinin sözcüklerin ötesinde olduğunu söylemişlerdir. “Kelimeler düşünceyi dile getirirken ölür.” Doğuştan sağır olmayan biri için bu yazdıklarım akıl almaz olabilir. Zira ne kadar zorlarsak zorlayalım biz '' normal '' olanlar, '' eksik olmayanlar '' bütüne sahip olduğumuz için bütünü anlama yetisine kendimiz üzerinden ulaşamıyoruz. Dilden bağımsız bir düşünce bize imkansız gibi geliyor ama sağırların dünyasında bu mümkün. Hatta doğuştan sağır olan insanlar bizim düşünce de bile kapısına varamayacağımız kadar mükemmel bir dünyada yaşar ve bu kitap o dünyanın ne olduğuna anlamak değil ama en azından anlamaya yaklaşmak anlamında çok büyük '' farkındalık '' sağladı bana.

Tabii burada değinmek istediğim bir nokta daha var. Esasen dil insanın yalnızlığının hatırlatıcısıdır. İlk ses çıkarmamız yani ağlamamız bile annemizin bir parçası olmadığımızı, ayrı ve yalnız bir varlık olduğumuzu anlamamızla olur. Ağlamak, ses çıkarmak dil oluşumunun ilk adımıdır. Anneden ayrı düşen tatminsiz bebek, ses ve dil aracılığıyla bu ayrılığı gidermenin, kendini çevresine ifade etmenin yolunu önce kendi sesini keşfederek, daha sonra da çevresinden duyduğu sesleri taklit ederek arar. Kısaca dil, bireyin düşünmek ve iletişim kurmak için duyduğu bastırılmaz ihtiyaçtan türer. Doğuştan sağır insanlarda düşünce tamamen kaybolmasa da form değiştirir. Çünkü iletişimin bozulması durumunda, entelektüel gelişim, sosyal ilişkiler, dil gelişimi ve duyusal tavırlar, hepsi birden ve aynı anda bundan etkilenir. Buna karşın Aydınlanma’nın temel ilkesi; “ insan kültür olmadan var olamaz '' dır. Kitle ile olan iletişimimiz bizi düşünce temelinde daha insan yapar. Hatta burada bir şey de ekleyeyim. Çoğumuzun duyduğu bir geyiktir bu. '' İnsanlar ve maymunlar arasındaki DNA dizilimi yüzde 99 oranında aynıdır. '' Peki kalan yüzde bir hangi farktan kaynaklanıyor? Bizi maymun değil de insan yapan o yüzde bir nedir diye baktığımızda kaşımıza çıkan şey; dil oluyor. Dilin temel fonksiyonu ise bize iletişim için imkan veriyor olması. Doğuştan sağır olan insanlarda temel sorun bir dilleri olmaması değil, yeterli eğitimi çevrelerinden alamadıkları için iletişim yeteneğini geliştirememeleri. “ Sağır çocukların çoğu, sekiz yaşlarında soruları anlamada gerilemeye başlarlar, her şeye bir etiket yapıştırmaya devam ederler, yanıtlarında “meselenin özüne” ilişkin bir yan bulmak zorlaşır. Nedensellik merakları zayıftır, gelecek hakkında pek az fikir yürütürler.” (Schlesinger) (s. 76)

Toparlayacak olursak dil iletişimden, iletişim de düşünceden bağımsız olmadığından doğuştan sağır insanlardaki temel sorun iletişimsizlik yüzünden kendi kültürlerini oluşturamamaları. Bu noktada oluşturulacak farkındalıklar hem onların sorunlarına çözüm olacak hem de bizim onlara göre daha karanlık olan dünyamızın daha aydınlık olmasını sağlayacaktır.

Sağırların dünyasını anlamanıza yardım edecek, bu konuda size en büyük katkıyı sağlayacak olan şeylerden biridir bu kitap. Kitap ile ilgili tek sıkıntım ise çok fazla dipnot vermesiydi. Bazen öyle anlar oldu ki dipnotun devamını okumak için üç dört sayfa ilerleyip geri dönmek zorunda kaldım. Bu yüzden bana okuması en zor gelen kitaplardan biriydi Sesleri Görmek. İnsan deneyiminin en uç örneklerini okumak isteyenler için Oliver Sacks 'ın diğer kitapları ile beraber Sesleri Görmek kitabını da şiddetle tavsiye ederim.

NOT: Dil ve düşünce arasındaki bu karmakarışık ilişkiye bir değişken daha katmak (dil- düşünce-zaman) ve beyinlerinizi biraz daha yakmak için bir de film tavsiyesinde bulunmak istiyorum. Son zamanlarda izlediğim en etkileyici ve başarılı filmlerden biri olan Arrival: http://www.imdb.com/title/tt2543164/ filmini izlemenizi ve dil üzerine olan fikirlerinizi bir daha düşünmenizi rica ediyorum. Ve tabii şu harika soundtrack için ne kadar minnet duysam az filmin yapımcılarına: https://www.youtube.com/...a2jPvZxCA0IYXcopcYJc

Keyifli okumalar, keyifli izlemeler ve de keyifli keşifler

İTHAF NOTU: İncelememi bu kitabı beraber okumalıyız deyip, beni yarı yolda bırakan Hayriye Gül 'e ithaf ediyorum :)

ömer selçuk, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · 5/10 puan

«Hiçbir yerde Taslamadığınıza göre söylediğim söz doğru değil demektir. Doğru bir düşünce olsaydı mutlaka bir başkası da aynı şeye dikkati çekmiş olurdu.»

Bulantı, Jean-Paul SartreBulantı, Jean-Paul Sartre
Yelvenur Cici, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

Yolda Olma Hali
Yolun önüne çıkardıklarını görebilmek için kendini tanımalısın. Hep gördüklerinden fazlası için bakış açını, düşünce biçimini değiştirmelisin. Uyanık olmalısın olup bitene. Yaprağın rengine, sokak kedisinin bakışına, fırtınanın kopuşuna dikkat etmelisin. Neyle karşılaşacağını, duyduğunun, gördüğünün kalbinin neresine dokunacağını bilemezsin. Kendini kötü hissettiğinde bunun gerçekten neden kaynaklandığını dürüst bir şekilde içine sorabilirsin. Eğer çok dikkatli dinlersen seni sinirlendiren, hırslandıran her şeyin, hepimizin içinde olan ve kötüyle beslenen egodan kaynaklandığını duyabilirsin. O güzel olanı görmeni engeller. Tek yapman gereken bunun o an farkına varman. Bu senin yoldan alabileceğinin en fazlasını almanın, yolu içine sine sine katetmenin anahtarı.

Kafka Okur Sayı 25, Kolektif (Sayfa 35 - Gizem Demirel)Kafka Okur Sayı 25, Kolektif (Sayfa 35 - Gizem Demirel)
irem subaşı, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

Nikita panin, "Bir insanın keyfi yönetiminin en yüksek yasa olduğu yerde kalıcı ve birleştirici bağlar olamaz;ortada bir devlet vardır ama bir babayurt yoktur;uyruklar vardır ama vatandaşlar yoktur;üyelerinin görevler ve haklar ağıyla birbirlerine bağlı bulunduğu bir siyasal organizma yoktur"

Rus Düşünce Tarihi  Aydınlanma'dan Marksizme, Andrzej Walicki (Sayfa 75)Rus Düşünce Tarihi Aydınlanma'dan Marksizme, Andrzej Walicki (Sayfa 75)
Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
 9 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

İLKELLERİN "ENSEST'' KORKUSU
İlkel insanı, geçirmiş olduğu gelişim evreleriyle tanıyoruz; yani biz ilkeli bize
bırakmış olduğu cansız anıtlar ve araçlarla, sanatıyla, dinsel ve masalsı, efsanevi
ve düşsel öyküleriyle, yaşam üzerine düşüncelerine ilişkin bize ya doğrudan
doğruya ya da dolaylı yoldan gelen bilgilerle ve sonuç olarak bizim bugünkü
âdetlerimizde arta kalmış bir durumda yaşayan düşünce biçimleriyle tanırız.
Üstelik bir anlamda o hâlâ bizim çağdaşımızdır, öyle kimseler vardır ki, biz
onları hâlâ kendimizden çok ilkel insana daha yakın sayarız ve onlarda eski
insanın doğrudan doğruya asıllarını ve temsilcilerini seçebiliriz. Vahşi ve yarı
vahşi dediğimiz insanlar hakkında böylece bir yargıda bulunabiliriz. Onların ruh
yaşamının bizim için özel bir önemi vardır; çünkü onların ruh yaşamında kendi
gelişimimizin iyi korunmuş ilk evresini buluyoruz.
Bu varsayım doğruysa, etnografyanın bize öğrettiği "ilkel insan psikolojisi'' ile
psikanaliz araştırmalarının bize öğrettiği "nevrozluların psikolojisi'' arasında
yapılacak bir karşılaştırma birçok benzer noktayı ortaya çıkaracak ve az çok
bildiğimiz konuları aydınlatacaktır.
Gerek iç, gerekse dış nedenlerden ötürü bu karşılaştırma için etnografyacılar
tarafından en geri ve en ilkel olarak gösterilecek boyları alıyorum: Bugüne kadar
en arkaik ve başka yerlerde bulunmayan özellikleri hayvanlar dergisinde bile
saklamış olan en yeni anakaranın, yani Avustralya'nın yerlilerini seçiyorum.
Avustralya yerlileri en yakın komşuları olan Melanezyalılar, Polinezyalılar ve
Malayalılarla ne bedence, ne de dilce ilişiklik göstermeyen ayrı bir budun
sayılıyor. Bunlar ev ya da kalıcı kulübeler yapmasını bilmez, tarım bilmezler,
köpekten başka evcil hayvanları da yoktur. Hatta çömlek yapmasını bile
bilmezler. Salt avladıkları hayvan etleriyle ve toprağı kazarak çıkardıkları
köklerle yaşarlar. Kralları ya da başkanları yoktur. Tüm topluluklar ilgili
sorunlar yaşlılar meclisinde kararlaştırılır. Bunlar arasında yüksek varlıklara
tapmak biçiminde bir din olduğu söylenemez. Suyun kıtlığından dolayı en katı
yaşam koşullarıyla savaşmak zorunda olan Avustralya'nın iç bölgelerindeki
boyları, kıyı bölgelerinde yaşayanlardan daha ilkel görünüyor.
Elbette bu zavallı çıplak yamyamların, cinsel yaşamlarında bizim kendi
düşüncelerimiz bakımından ahlaklı olmalarını ya da cinsel dürtülerini büyük
ölçüde sınırlamalarını bekleyemeyiz. Bununla birlikte yakın akraba arasında
cinsel ilişkide bulunmak yani "ensest''(*) yapmaktan kaçınmak konusunda
bunların en titiz özeni ve en büyük şiddeti göstermeyi görev saydıklarını da
öğreniyoruz. Gerçekte bu insanların bütün toplumsal örgütlenmesi bu amacamet ediyor gibi ya da onun elde edilmesiyle ilgili bir duruma getirilmiş gibi
görünüyor.
Avustralyalılar arasında totemizm sistemi bütün dinsel ve toplumsal kurumların
yerini almaktadır. Avustralya boyları küçük küçük birtakım klanlara ayrılmıştır.
Bunların her biri kendi toteminin adını alır. Öyleyse totem nedir? Kural olarak
yenebilen, zararsız ya da tehlikeli ve korkunç bir hayvan, ender olarak da bir
bitki ya da (yağmur, su gibi) bir doğa varlığıdır. Totemin bütün klanla özel bir
ilişkisi vardır. Totem her şeyden önce klanın atasıdır. İkincisi, klanın koruyucu
ruhu ya da gözetenidir, klan halkına güç zamanlarda yol gösterir, çocuklarını
daima tanır ve korur. Bunun için, totemdaşlar totemlerini öldürmemek ya da ona
zarar vermemek, onun etini yememek ya da ondan herhangi bir biçimde
yararlanmamak konusunda kutsal bir borç altındadır. Bu yasağın herhangi bir
biçimde çiğnenmesi otomatik olarak cezalandırılır. Bir totemin özelliği yalnızca
tek bir hayvanın ya da bir varlığın içinde değil, türün bütün üyelerinde gizlidir.
Zaman zaman şölenler yapılır ve burada totemdaşlar birtakım törenli danslarla
totemlerinin hareketlerini ve özelliklerini temsil eder ya da onlara öykünür.
Toteme bağlı olma durumu, ya anne tarafından ya da baba tarafından elde edilir.
Totemin anne tarafından geçme durumunun, baba tarafından geçmesinden önce
ve daha eski olması olasıdır. Bir toteme bağlılık, Avustralyalının bütün diğer
toplumsal görevlerinin temelini oluşturur. Bir yandan boy bağlarının, diğer
yandan da kan akrabalıklarının üstünde bir şeydir.

Totem ve Tabu, Sigmund FreudTotem ve Tabu, Sigmund Freud
münteha acar, Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı'ı inceledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tekrar okumak istediğim kitaplar arasında bunu buraya yazarak kendime not bırakıyorum.Tabiki bazı yerler benim hayata bakış açımla çelişse de çok doğal ve hayata farklı bir açıdan bakılarak yazılmış bir kitap. İlerde tekrar okumak istiyorum çünkü bakalım hayat bana neler getirecek ve bu kitap ile aramdaki düşünce farkı ne yönde değişecek :) okuyun bence

Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Yavuz Sultan Selim Han, "Acaba askerim, sahibinden izinsiz üzüm veya elma koparıp yer mi?" diye düşünmeye başladı. Bir müddet tereddüt içinde kaldıktan sonra, yeniçeri ağasını huzuruna çağırdı ve,

"Ağa! Fermanımızdır. Bütün yeniçeri, sipahi ve azeb askerlerinin heybeleri yoklansın. Heybesinden bir elma ve üzüm salkımı çıkan asker, derhal huzurumuza getirilsin" diye emretti.

Yeniçeri ağası derhal harekete geçerek, saatlerce heybeleri araştırdı. Daha sonra Sultan Selim Han'ın huzuruna gelerek,

"Hünkârım! Askerin heybelerini araştırdık üzüm veya elma bulamadık. Asmaları ve elma ağaçlarını inceledik koparılma izlerine rastlamadık" dedi.

Bu habere sultan çok sevindi. Üzerindeki ağırlık ve zihnindeki düşünce kalkmıştı. Sonra ellerini açarak,

"Allah'ım! Sana sonsuz hamd ve senâlar ederim. Bana haram yemeyen bir ordu ihsan eyledin" diye dua etti.

Sultan Selim Han, sonra yeniçeri ağasına dönerek şöyle dedi:
"Eğer askerlerim içinde bir tek kimse, sahibinden izinsiz meyve koparıp yese idi, Mısır seferinden vazgeçerdim. Çünkü haram yiyen bir ordu ile beldelerin fethi mümkün olmaz."

Dost Hazinesi, Mehlika Can (Sayfa 127)Dost Hazinesi, Mehlika Can (Sayfa 127)