Kağan Kalava, Einstein'ın Düşleri'ni inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Herkese merhaba ! Uzun zamandır bu sitede işimin yoğunluğundan dolayı inceleme yazısı yazamamıştım ne yazık ki !

Bir kaçamak yaptım ve değerli bir kitap için bir inceleme yazısı yazmaya gayret edeceğim:

-Zaman nedir ? Einstein'in söylediği gibi 4.bir boyut mu ?

-Sürekli mi yoksa durağan mı ? Bir duyumsama mı bir olgu mu ? Gerçek mi hayali mi ?...bir dünya soru zaman hakkında.İşte bu kitap da zaman şöyle olsa idi böyle olsa idi sorularına fantastik bir şekilde cevap veriyor olay örgüsü ve betimlemelerle tarih tarih not ederek.

Kitap da tarihler ve tarihlere bahşedilen zaman şöyle ise bu sorulara verilen cevaplar var.Dikkatimi çeken tarihler daha doğrusu zaman şudur sorusuna cevap veren durumları inceleyeceğim kitapta bazı tarihlere gönderme yaparak.


14 Nisan 1905
-Zamanın bir çemberden ibaret olduğu her yaşanan günün tekrar tekrar yaşandığı örnekleyen kuram ''Groundhog Day(Bugün Aslında Dündü) (1993) filmine esin kaynağı olmuş.

http://www.imdb.com/title/tt0107048/


16 Nisan 1905
Zaman içinde geçmişe dönük yolculuğun gelecekte kırılmalara yol açacağı fikri;''Kelebek Etkisi'' filmine esin kaynağı oluşturmuş.

http://www.imdb.com/...289879/?ref_=nv_sr_1


19 Nisan 1905
Uzay üç boyutludur,eni,boyu ve yükseliği.Yazar zamanın da uzay gibi üç boyutlu olduğunu ve zaman içinde sonsuz dünyalar olduğunu belirtiyor bu bölümde .


24 Nisan 1905
Dünyada iki zaman vardır diyor yazar biri mekanik saat diğeri bedensel saat.
Mekanik saate göre yaşayanlar saatlerin esiri olmuştur.Saat 8.00 iş başı 12.00-13.00 öğle tatili,17.00 iş sonu...

Bedensel saate göre ise yaşayanlar canı istediği zaman yer,içer,canı istediği zaman çalışır...Kısaca saatlere ve toplumsal bir düzene bağlı değil,özgür bir yaşam içinde !

''Kapitalizm, çalışanların bedenlerini olduğu kadar zamanlarını da satın almıştır.'' Paul Lafargue(Tembellik Hakkı)

Tembellik Hakkı />

24 Nisan 1905
Zaman dünya merkezinden uzaklaştıkça yavaşlar kütle çekiminin etkisi ile''.İkizler paradoksu''.

Hızlı yaşamak mı daha iyi sizce yavaş yaşamak mı ?

8 Mayıs 1905
Eğer dünyanın yok olacağı tarihi,gün-saat-dakika-saniye...olarak bilseydiniz ve tek günlük ömrünüz kalsaydı siz ne yapardınız ? Dünya nasıl bir yer olurdu '

Yazar bu soruyu şu şekilde cevaplamış:

''Tek günlük dünyada herkes eşit.''(Sayfa 39)


29 Mayıs 1905
Hareket arttıkça zaman yavaşlar.Kitapta anlatılmayan bir örnek gerekirse;bir kişinin karadeliğin içine girdiğini düşünelim(Kütlesel çekimin gücüne karşı koyduğunu,gemisinin parçalanmadığını varsayalım ).O kişi ışığın bile kaçamayacağı ufuk çizgisinden sonra kütlesel çekimin en yoğun olduğu karadeliğin merkezine geldiği anda zaman durma noktasına gelir ve zaman durur.Sonrası mı sonusuz tekillik,fizik kurallarının çöktüğü uzay alanı.Açıkcası bu noktadan sonrasını bilim adamları dahi bilmiyor.Birbirinden farklı kuramlar mevcut bu noktada !


2 Haziran 1905
Zamanın tersten aktığını,yaşlı iken bebekliğe doğru giden zamansal dalgalanma da şu filme örnek oldu;yaşlı iken sürekli gençleşen ve en son bebekliğe dönen film'':Benjamin Button'in tuhaf hikayesi ''

http://www.imdb.com/...421715/?ref_=nv_sr_1


5 Haziran 1905
Zamanın bir duyumsamadan ibaret olduğu görüşü...Bir olay yaşandığında x kişisi,y kişisi ve z kişisi ve o olayı gören,duyan,hisseden...kişilerin her biri olayı farklı yorumlar.Bu görüşü anlatan bir film:'' Vantage Point ''

http://www.imdb.com/...443274/?ref_=nv_sr_1


Sonuç:Zaman şöyle olsaydı böyle olsaydı sorularına günlük hayattan eğlenceli öyküler yazarak anlatan bir kitap.Dili ve okunması basit,anlatmak istedikleri ise ağır hem toplumsal hem bilimsel yönde !


Ayrıca zaman nedir? sorusuna kısmen cevap veren değerli filmleri(Yukarıda verdiğim örnekler dışında) de izlemenizi öneririm:


1.Donnie Darko
http://www.imdb.com/...246578/?ref_=nv_sr_1


2.La Jatee(Dalgakıran)
http://www.imdb.com/...119/?ref_=fn_al_tt_1


3.Yaşam Şifresi
http://www.imdb.com/...945513/?ref_=nv_sr_1

S. Ali, Yüz Yıl Sonra Savaşan Çizgiler'i inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Şöyle düşünelim ya da şu şekilde düşünürsek eğer bu kitabı bir nebze anlamış oluruz. İl ya da ilçe merkezine "1.Dünya Savaşını anlatan, karikatür ve kartpostallardan" oluşan bir sergi gelmiş ve çeşitli tanıtımlarla bundan haberiniz olmuş ve gitmek istiyorsunuz ama bir şekilde gidemiyorsunuz ve o görsellikten mahrum kaldığınızı düşündüğünüz an da bu kitap size yardımcı olabilecek.

"Yüz Yıl Sonra Savaşan Çizgiler " / Karikatür ve kartpostallarla birinci dünya savaşı - alt başlığı ile okuyucuya seslenen kitapta, 1. Dünya Savaşı boyunca Avrupa'da yayınlanmış karikatür ve kartpostallarla savaşın bir diğer yüzüne tanıklık edeceksiniz.

Zaten yazarlarda, "Bu kitabın yayımlanma amacı yakın tarihe dair yeni bir tez öne sürmek değil, okura efemera aracılığıyla farklı bir tarih okuma deneyimi yaşatmak. Kitapta kullanılan karikatür ve kartpostalların büyük çoğunluğu dış kaynaklı ve savaşın iki tarafının birbirlerine bakışı kadar kendilerini nasıl göstermek istediklerinin de ipuçlarını barındırıyor." diyerek kitabı esas amacını okura anlatmış oluyor.

Zengin görsel malzemenin harmanlanması sonucu ortaya çıkan bu kitapta
1914 OLAYLARI
1914 KARİKATÜR VE KARTPOSTALLARI
1915 OLAYLARI
1915 KARİKATÜR VE KARTPOSTALLARI
1916 OLAYLARI
1916 KARİKATÜR VE KARTPOSTALLARI
1917 OLAYLARI
1917 KARİKATÜR VE KARTPOSTALLARI
1918 OLAYLARI
1918 KARİKATÜR VE KARTPOSTALLARI
1919 VE BİLANÇO

bu şekilde sıralanıyor.

Eğer koleksiyon amaçlı olarak da düşünüyorsanız bu kitap okumaya, bulundurmaya değer nitelikte. Emeği geçen herkese teşekkürler.

Gül, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Örneğin küçük, sessiz, içine kapanık, yoluna çıkan kaza 'hişt' bile diyemeyecek bir kız çocuğu düşünelim. Bu çocuk dış dünyaya inançlı bir insanın huzurunu ve dinginliğini sergilerken, İç dünyasında cehennem ateşiyle kıvranıyor olabilir.

Mezopotamya'da Cinayet, Agatha ChristieMezopotamya'da Cinayet, Agatha Christie
Rumeysa Özel, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okuyor

Şimdi de kendi vatanımızı düşünelim: Ülkemiz için ne şekilde çalışıyoruz? Yapıcı mıyız, yoksa yıkıcı mı?

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 70)Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 70)
Salih Karagöz, bir alıntı ekledi.
20 Mar 21:38 · Kitabı okuyor

Ama iyi düşünelim, çok defa, çok iyi bildiğimizi sandığımız şeyler, hiç bilmediklerimizdir.

Günlük Yazılar 4 - Gün Saati, Sezai Karakoç (Sayfa 183)Günlük Yazılar 4 - Gün Saati, Sezai Karakoç (Sayfa 183)

Bediüzzaman Said-i Nursi Hazretleri en büyük müfessirlerden biri olmakla beraber,O'nun tefsirlerini her açıp okuduğunuzda daha evvel görmediğiniz bambaşka bir buutla hakikatin keşfine mazhar olur,sonunu getiremeyeceğiniz bir ilmin nuruyla serfiraz olursunuz.
Lemalar, Otuzüç Lema ve Münacaat'tan oluşan,pek çok meselenin bir bütün içinde sırt sırta verdiği bir hazine...

Hz. Yunus'un (a.s.) kıssası ile başlayan eser,Hz. Eyyûb'un (a.s.) duasının tefsiriyle devam ediyor.

Bediüzzaman Hazretlerinin risalelerini ve diğer eserlerini okuyanların aşina oldukları 'nükteler' ve 'sırlar' la genişletilen mevzularda ki örgü ve belâgat hayret uyandırıcıdır.

Lemalar'dan birkaçı Sözler ve Şualar eserlerinde de neşredilmiş.

Böyle muhteşem bir ilim membagını tahlil etmek şöyle dursun,tedrisine mazhar olmak en büyük temennimdir.

Yalnız bir paragrafı bile üzerinde günlerce mütalaa gerektirir ki,ayrı bir kitap konusudur.

"Ey hadsiz acz ve nihayetsiz fakr içinde yuvarlanan bîçare insan! Rahmet ne kadar kıymetdar bir vesile ve ne kadar makbul bir şefaatçi olduğunu bununla anla ki: O rahmet, öyle bir Sultan-ı Zülcelal'e vesiledir ki, yıldızlarla zerrat beraber olarak kemal-i intizam ve itaatle -beraber- ordusunda hizmet ediyorlar. Ve O Zât-ı Zülcelal'in ve o Sultan-ı Ezel ve Ebed'in istiğna-i zâtîsi var ve istiğna-i mutlak içindedir. Hiçbir cihetle kâinata ve mevcudata ihtiyacı olmayan bir Ganiyy-i Alel-ıtlak'tır. Ve bütün kâinat taht-ı emir ve idaresinde ve heybet ve azameti altında nihayet itaatte, celaline karşı tezellüldedir."

Bu kısmı anlıyabilmek için dimağlarınızı,
kâinatın bütününü ve içinde ki en küçük misgâl zerrelerini (ki bu bilinen en küçük ağırlık birimidir.),atomu ve atomun içindeki çekirdeği, elektronu, nötronu,güneşi,ayı, gezegenleri yekün tefekküre davet ediyorum,aralarında öyle bir yardımlaşma, dayanışma, bütünlük, haberleşme ve birbirini koruma altında, emniyette tutma vardır ki,hiçbir ordu donanımıyla,hiçbir birim iştiyâkıyla,hiçbir harekât proğramıyla bu aksamayan teşkilâta misâl teşkil edemez.Örneğin çekirdek elektronu ve protonu şevkâtle kollamasa atomda işler karışır,şimdi uzay boşluğunu düşünelim, sayısız göktaşı,sayısız gezegen,sayısız yörünge,birbirine dostluk ve vefa sunmasa, yeryüzü kendini koruyabilir mi? Ve atmosferin katmanları bu müthiş kenetlenmeyi stâbil ve dengeyi aksatmadan yürütebilir mi?Peki Rahman'ın bu olağanüstü işbirliğine ihtiyâcı var mı?Kainatla birlikte 70 bin âlemi ve içindekileri Rabb'im şefkâtinden ve Rahmetinden nâsipdar etmese,onlara kim merhamet edebilir.Onları kim helâk olmaktan kurtarabilir.

Bu Rahmetin sahibi Allah (c.c),hem mükemmel yaratılışımızın bütün tasarrufunu, kullanma hakkını elimize veriyor,hem de benim dostluğum senindir, dilersen yakınlığım senindir,hem de bunun için söze gerek yok,hissetmeyi dilemen yeter, perdeler,engeller,koşullar hiçbiri aramızdaki konuşmayı ve buluşmayı engelleyemez diyor. Yani uyuman gerekmez,uyanman gerekmez,yol yürümen,bedel ödemen gerekmez,yeter ki beni bulmak için dön kalbine,ritmini ve işleyişini sonsuzmuş gibi varettiğim kalbin,sonsuz lezzetleri yâlnız haz duygusunu yaradana,emrine verene,seni nefes nefes kuşatana tâlip olursan beni sana getirir diyor.Ben meselâ en aciz anlarımda,elimin kulağımın, gözümün, bütün uzuvlarımın silindiğini hissederim, sanki sadece ilticâ makamı ve benim tâkâtsiz ruhum kalır,demek ki sâdece ruhtan ve O'nun ünsiyetinden ve dostluğundan ibâretiz.Madde âleminde ise toprağın içine akıtılan bir damlanın güneşin mevcudiyetine yakın olabilmesi nasıl izafiyete sığmaz,akla aykırıdır,öyle de Mevlâ yalnız bize kendini Esması,isimleri ve şefkâtiyle gösterebilir.

Rabbim'in rahmeti üzerinize olsun...
Feyizli okumalar...

Biz ne kadar başkasını düşünürsek düşünelim herkes kendini düşünüyor.

( Bir paragraf sorusundan :)
Batı'nın tekniğinden, sanatından yararlanalım ama onun üzerine hiçbir şey katmayalım. Çocukların bu dünyada yaşamaya haklarının olduğunu bilelim ama onlara kirli bir dünya bırakalım. İnsanların yanlışlarını bulmakta becerikli olalım ama kendi yanlışlarımıza kılıf bulmaya çalışalım. Toplumumuzu düşünelim ama toplum adına bir şeyler yapmaktan kaçınalım. Bu nasıl bir düşünce şekli böyle !

Kendimizi sorgulayalım...
Hep biz mi haksızlığa uğradık, hep biz mi incindik, hep.. Hep bizi mi üzdüler... ?

Hep bi bencillik, hep ben daha mağdurum söylemleri... Arkadaşlar biz hiç mi kimseyi bile bile kırmadık, incitmedik, hiç mi kötü olduğunu yanlış olduğunu bile bile bir şeyler yapmadık?

Kendimize soralım, itiraf edelim bencilliği bırakalım ve bir kerecik de olsa empati kuralım.
Çok mu ağır geliyor o zaman kimseye belli etmeden sadece düşünelim ve biraz toparlanalım.

Ve bunu yaptıktan sonra insanları yargılamayı bırakalım ve herkesi olduğu gibi kabul edelim veya ön yargılarımızdan uzakta bakalım insanlara.

Naçizane tavsiyem sizlere/kendime.

Ayça, Gece'yi inceledi.
 17 Mar 23:28 · Beğendi · 9/10 puan

Gece korkutur,
Gece ürkütür,
Gece merak uyandırır,
Gece kötülüklerin yansımasıdır.
Gece aynı zamanda bir bitiş,bir sonlanıştır.

Geceye bir inceleme yazmak benim harcım değil.ama bir kaç cümle kurmadan da kendimi eksik hissedeceğim.Edebi,felsefi,psikolojik,sosyolojik açıdan güçlü bir birikime sahip olmak gerekiyor.Benim elimde ise bir tek’ben ‘ varım.
Bilge Karasu,imgelemlere kaleminde can veren oyun bozan bir yazar Belirliliğin içinde belirsizlik yaratmak gayesinde.Mesela kurgusal karakterlerin cinsel kimlikleri bile değişkenlik gösteriyor.Erkek diye düşündüğüm kadın olarak karşıma çıkıyor ileriki sayfalarda.
Veya Okuru var ediyor;aynı zamanda da okura acaba ben var mıyım gerçekten? diye düşündürüyor.
Yine de Bir şeylerin gizli kalmaması için uğraşmış.İçindeki bütün duyguları cümlelerine nakşetmiş.Olayın içinde olay,kurgunun içinde kurgu,anlamsızlığın içinde anlamlılık,yalnızlığın içinde kalabalık.Karşıtlık,kuramsal karışıklık,önemli olayların bağlamlarla anlatılması.Okuduğumu anlatırken,cümlelerimdeyüklemlerim bile olmayacak belki de.Çünkü nokta olmadan sadece virgüllerle,noktalı virgüllerle,üç noktalar kullanılarak yazılmış bir kitap okudum.
Karman çorman bir kurgu.Anlatan,yaratan,düzelten,okuyan hepsi birbirine içine geçmiş.Cümleler devamlılığın içinde kesiliyor.Tam alıştım diyorum;bir bakmışım ki başladığım noktadayım.Bütün anlamlandırmaların sıfırlanmış,yanılgıların içinde kaybolmuşum.
BK,bu kitabı yazarken hangi duyguların esiriydi acaba? diye düşünüyorum şimdi.Artık yeter mi!”demişti.Gizli kalan bir şey kalmasını istememiş sanki.
Şiddetin ,kötülüğün soğukluğunu hissedin;ama bunu size öyle bir anlatmalıyım ki hem korkun hem merak edin;düşünün,sorgulayın aklınızın ve
duygularınızın en uç noktalarını yaşayın diye de gecenin kapılarını sonuna kadar açıyor.
Gecede gizlilik esastır.Tek bir kişi bilmeli aynı zamanda bir çok kişide bilmeli.Şimdi düşünelim birine bir şey söyleriz “Kimse bilmesin.”deriz.Karşımızdaki insan kendini önemli değerli güçlü hisseder bu durumda.İpler gizliliğin içinde asılı kalır.gerektiğinde kullanılmak üzere.İşte Karasu gecenin işçileriyle bu durumu yaratmış.Kitle imha uzmanları gibi olan bu işçilere insanların içindeki neşeyi sevinci umudu yok etmeleri ve haleflerini oluşturmak için emir verilmiş sanki. Şüphe en tehlikeli silah olarak ellerinde vücut bulmuş.Sadece Gece’nin ruhunun içselliğini çözebilenler var olabilir ve savaşabilir algısını yarattı yazar ben de.
Kitabı okurken beynimle oyun oynandı.Önce tamir edilebilir,engellenebilir olgusu yaratıldı sonra da yaratılan bu olgu yalanlandı.Aslında tüm bu düşünceler yazarın kendi dünyasını bize yönlendirmesinden başka bir şeydeğil.Yaratman,düzeltmen,söyletici hepsi Karasu.Ve bu durumda bir kaosun içine atıyor insanı.Hangi zamandaydım onu bile tam anlamıyla algılayamadım.Metinler ve olaylar arasında geçişler oldukça sancılı oldu benim için.
Yazar ve kitapla ilgili ise olumlu düşüncelerim var.Her okuyana farklı hisler uyandıran bir roman yazabilmek Karasu’nun en büyük başarısı olmuş bence.Kendine has kelimelerle var olan ,çoklu kişilik evrenleri arasında kendince kendini anlatan bir yazar olarak benim gönlüme taht kurdu.