“Dış dünyaya verdiğimiz her tepkimiz, pozitif ya da negatif olsun, bilinçaltımızdan geliyor. Bilinaçtımızsa, hiç hatırlamasak da, hayatımızın ilk yıllarında edindiğimiz deneyimlerden oluşuyor. Aslında hepimizin içinde bir hayvan var, korktuğu zaman bizi yönlendiren, sinirlendiğinde rasyonel düşüncenin önüne geçebilen, kontrol edilmezse çok tehlikeli olabilen ama özünde bize güç veren ve bilinçaltımıza sahip bir hayvan bu. Bunun kocaman bir fil olduğunu düşünelim. Güçlü, dev, asla unutmayan, hatta kinci...”
36 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
✮✮✮✮✮HERKESE TAVSİYE, DOSTLARA EMİR✮✮✮✮✮
Elimizdekinin kıymetini ne zaman biliriz? Gidince mi? Bitince mi? Peki ya gitmese de, bitmese de öyle bilsek. Var olanın içinde bulsak kendimizi. Elimizde olanlarla mutlu yürüsek, mutluluk dağıtsak bu dünya yolculuğunda ve pişmanlıklarımızı azaltsak. İşte bu eser bunların hepsine cevap niteliğinde. Okul öncesi alanında ödüllü bir kişisel gelişim kitabı. Ama 99 yaşa kadar herkesin okuması, anlaması ve hayatına uygulaması gereken bir kitap. Çocuklarımızla okuyalım, içinde geçen cümleler üzerine düşünelim ve bu hayat yolculuğunda mutlu olacağımız o küçücük gibi görünen ama kalbimizi dolduracak olanlara odaklanalım. Her şeye rağmen güneşi, bulutları, kutupları ve de çocukları çok ama çok sevelim.
Bir Penguenin Dertleri
Bir Penguenin DertleriLane Smith · Çınar Yayınları · 201517 okunma
Mazi ne halde olursa olsun şimdi hiçlik mezarına gitti. İlerisini düşünelim.
“Çapkınlara neden kurt dediğimizi düşünelim. Kurdun sadık, tekeşli bir eş ve fedakar bir ebeveyn olduğu göz önüne alınırsa…”
Sayfa 78 - Kafka KitapKitabı okudu
Yılın bitmesine bir ay var. Şunu da bu seneye sıkıştırsam, bu sene neler yaptım gibi sorularla huzursuz oldum bir an. Bir aya neler sığar düşünelim?
Günün birinde dostluklardan, insanlardan ve hayvanlardan ve ağaçlardan ve kuşlardan ve çimenlerden yapılmış vazife hissi ile çarpan yüreklerle dolu bir âlemde yaşayacağımızı düşünelim. Bir ahlakımız olacak ki hiçbir kitap daha yazmadı. Bir ahlakımız, bugün yaptıklarımıza, yapacaklarımıza, düşündüklerimize, düşüneceklerimize hayretler içinde bakan bir ahlakımız.
Kendi başarılarımızı, isteklerimizi bir kenara bırakalım ve diğer kişilerin iyi yönlerini düşünelim. Dalkavukluğu unutalım. İçten övgüler konusunda cömert davranalım. İnsanlar sözlerinize değer verecek ve siz unutsanız da yıllarca bunları hatırlayacaklardır.
Meclisin açılması, onun Meclis Reisligine seçilmesi, bir Vekiller Heyetinin seçilişi, yani hükümetin kuruluşu ve aynı zamanda Hükümet Başkanı da olarak Mustafa Kemal'in hemen bütün yetkileri Meclis namına elinde toplaması hiç de kolay olmamıştır. Meselâ daha Meclisin açıldığı günlerde Hacı Bayram tekkesinde, Mevlevi çelebisinin başkanlığında toplanıp, "Yapacağımız işler için Padişahtan izin almak lâzımdır" kararına varan şeyhler, hocalar heyetinin hazırladıkları takrire hâkim olan havayı düşünelim.
Sayfa 256 - Remzi KitabeviKitabı okudu
Ağacın yazgısı ateş olmaktır. Toprağın yazgısı dağ olmak... Suyun yazgısı bulut olmak...Her elementin yazgısı göğe ulaşmaksa bu elementleri barındıran bizlerin yazgısı ne olabilir düşünelim...
Şerif Güralp, hatıralarında şunları nakleder: "Mustafa Kemal Paşanın bulunduğu Ziraat Mektebi binasına gittim. Paşanın kapısını vurarak içeri girdim. Paşa ile İsmet Bey (İnönü) dar, çıplak bir tahta kanapenin üstüne yan yana oturmuşlardı. Vaziyet aldım. Selamlayıp tam haberi vermek istedim.
Sayfa 223 - Remzi KitabeviKitabı okudu
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.