Giriş Yap
Bize fedakarlık ve itaat öğretmiş yüzyılların Hristiyanlığını bir kenara bırakalım. Rahipleri, patronları, devrimci önderleri, daha az devrimci önderleri, hiç devrimci olmayan önderleri bir kenara bırakalım. Sayıları, nicelik yanılsamalarını, pazar yasalarını bir kenara bırakalım. Bir an zulmedilenlerin tarihinin yıkıntıları üzerinde oturalım ve düşünelim.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
"Olanlara bakma. Kendine bak da dik dur! Gevşek konuşma. Benim ere verilecek kızım yok arkadaşım de. Ufak daha o de. Kestir at. Düşünelim danışalım ne demek? Ne düşünecen, kime danışacan? Karıya mı? Karıya tenezül ettiğin var mı senin? Karının aklını akıl saydın mı heç ömrünce?"
"Her şey güzel olmayı fazlaca hak ediyor. Yeter ki güzel düşünelim.."
Platon, Devlet diyaloğunda sonunda her ruhun yeniden doğuşta nasıl kendi kişiliğini ve kaderini hazırladığını ya da seçtiğini anlatır. Yine Phaion'dan alıntı: " Ölen insanların ruhlarının yeraltı aleminde olup olmadığını bir düşünelim. Hatırladığım eski bir sözde diyor ki, buradan gittiklerinde oradadırlar ve tekrar buraya dönerler, ölüler arasından yeniden doğarlar."
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Hayatta ihtiyacımız olan her konuda bize yol gösterecek en az bir âyet öğrenmeyi ve yeri geldiğinde istifade etmeyi ve ettirmeyi kendimize amaç edinebiliriz. Bu çok dinamik bir süreçtir. Bugüne kadar o kadar çok şey ezberledik. Bize faydası olmayacak sözlerle zihnimizi ve gönlümüzü doldurduk. Bundan sonra kendimize ve sevdiklerimize iyilik edelim. Hayatımıza yön verecek âyetleri anlamları ile birlikte öğrenelim. Haftada bir âyet bile olsa azımsamayalım. Çünkü bir yıl sonunda elli iki âyet ezberlemiş ve anlamış olacağız. Şimdi ezberimizde olan âyetleri düşünelim. Şu ana kadar ne kadar âyet ezberlediğimizi düşündüğümüzde kaybımızın ne kadar çok olduğunu daha iyi anlayacağız. Öyleyse bundan böyle haftada bir âyet ezberlemeye çalışalım. Bu çalışmanın neticesinde olaylara Kur'ân'ın penceresinden bakacağız. Böylece konuşan Kur'ân, yaşayan Kur'ân olacağız. Hayatımız Kur'ân'la bereketlenecek. Kur'ân bulunan gönül ne bahtiyardır. Kur'ân'sız gönül ne bedbahttır.
Sayfa 154 - Timaş
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14