CEM AKDAG, bir alıntı ekledi.
43 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bütün duygular arasında insanı sevgi ile çekememezlik kadar saran, büyüleyen bir duygu daha yoktur.

Denemeler, Francis BaconDenemeler, Francis Bacon
CEM AKDAG, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Her duygunun kendi kontrol mekanizması vardır. Aşırı zorlandığında her duygu kontrolden çıkar.

Hiçbir Şey İstememenin Mutluluğu, Fernando PessoaHiçbir Şey İstememenin Mutluluğu, Fernando Pessoa
Esma Gun, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

Her şeye korku ve nefret karıştığı için, artık hiçbir duygu katıksız değildi.

1984, George Orwell (Sayfa 141)1984, George Orwell (Sayfa 141)

Zorla olan şeylerde hep bir tek düzelik olur sırıtır dışardan bakıldığında, dogallağını koruyan taşra kasabası ile kozmopolit olan şehir arasındaki fark kadar nettir aradaki fark, bence kendiliğinden olmayan samimiyetsiz her duygu, her iş boş ve gereksizdir...

Betül Erdoğan, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

...uyku yekpare bir şey değildir. Karmaşık safhaları, inişleri çıkışları, içe içe geçmiş dönemeçleri, dehlizleri, kuyuları ve çeşitli basamakları vardır onun. Kimi zaman dünyanın dışına taşacak kadar kalınlaşır mesela, kimi zaman da tutar, tıpkı bir tülbent gibi incelir. İnceldiğinde, çeşitli sebeplerle delindiği de olur uykunun. Ne bileyim, bazen zihnimizdeki sivri uçlu bir hatıra deler onu; bazen henüz hazmedemediğimiz bir sözün acısı, bazen kolu bacağı aklımızın dışında kalan bir düşünce yahut bir duygu, bazen de etrafımızda olup biten, bizim fark edemediğimiz meçhul bir şey deler. İşte o vakit delinen yerden içerisi görünmez ama dışarısı görünür. Hakikat oradan gerçekte olduğu gibi görünmez tabii; uykunun sisi yüzünden, kendisinin biraz berisinde yahut gerisinde görünür.

Heba, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 110)Heba, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 110)

"Aşk, bir duygu uğruna yaşadığın hayatından vazgeçip yeni bir hayata başlamaktır..."

Ali Ünal, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Nietzsche felsefede vazgeçilmez bir kaideye uyup da düşünce için duyguyu feda etmemiştir. İnsan zihninin geçimsiz kardeşleri olarak tanıtılması bir gelenek haline gelmiş düşünce ve duygu, bu eserde adeta harmanlanmıştır.

Friedrich Nietzsche, Murat Türkoğlu (Sayfa 35)Friedrich Nietzsche, Murat Türkoğlu (Sayfa 35)
Abdullah, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

Rüyadaki İmgeler
Freud'a göre zihnin bilinçdışı bölümüyle bilinçöncesi düzeyi arasındaki sınırın korunması için gerekli bir sansür mekanizması vardır. Bu mekanizma bilinçdışı isteklerin bilinç düzeyine çıkmasına engel olur. Uyku süresinde bu gevşer ve bilinçdışındaki bazı duygu ve düşüncelerin, biçim değiştirdikten sonra bu sınırı aşmasına olanak verilir. Rüya gören kişinin algıladığı imgeler, sınırı aşmış olan bilinçdışı duygu ve düşüncelerin maskelenmiş biçimleridir.

Psikanaliz ve Sonrası, Engin Geçtan (Sayfa 23 - Metis Yayınları)Psikanaliz ve Sonrası, Engin Geçtan (Sayfa 23 - Metis Yayınları)
Cüneyt Beşirli, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ben çoğu zaman, unutmak, kendimden kaçmak için hatırlıyorum çocukluğumu. Kendimi hasta olmadan önceki gibi hissetmek için. Sağlıklı hissedeyim kendimi. İçimde gene o duygu, bir çocuk olduğum duygusu belirtmişti ve ikinci bir varlık, öleceğime, yok olacağıma acıyordu. Halime, bu çocuk ölecek ona acıyordu.

Kör Baykuş, Sadık Hidayet (Sayfa 55)Kör Baykuş, Sadık Hidayet (Sayfa 55)
Mürsel Yurtoğlu, Amok Koşucusu'yu inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kisa bir oyku. Satrancin izlerini hissettim. 2 kisi arasindaki karsilikli konusmalar ile olusturulmus cerceve ve kisilerden doktor bey anilarini anlatiyor icindeki acilari olaylarini duygu sellerini. Diger kisi ise dokturu dinleyen ve ana kisi olarak zannedecegiz kisi uzerinden hikayaye giris yapiliyor. Bos zamani olanlar okuyabilir fakat kaybedeceginiz bir sey oldugunu dusunmuyorum.