Bir insanı hiçbir sebep yokken yüreğinizde sıcacık hissediyorsanız: işte bu gerçek sevgidir... Erich Fromm

Veronika, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doyurulması zorunlu fizyolojik gereksinimler olduğu gibi, doyurulması gereken ve engellendiğinde belirli tepkiler doğuran psikolojik gereksinimler de vardır.

Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Sayfa 236)Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Sayfa 236)
Veronika, bir alıntı ekledi.
 16 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Robot gibi uyum gösteren birey, biyolojik olarak canlıdır ama duygusal ve zihinsel olarak ölüdür. Yaşamının gerektirdiği hareketleri yapar durur, ama yaşamı kum gibi parmaklarının arasından kayıp gider. Bir doyum ve iyimserlik maskesinin ardındaki çağdaş insan, aslında son derece mutsuzdur.

Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Sayfa 212)Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Sayfa 212)

“Önemli olan sözler değil davranışlardır.Sevdiğini söyleyen değil,sevgisini gösteren birine inanın.”

Erich Fromm

Birisini sevmek yalnız güçlü bir duyguya kapılmak değildir; bir karardır, bir yargıdır, bir söz vermedir. Sevgi yalnızca duygudan oluşsaydı birbirine ölünceye dek sevmek için söz vermek gerekmezdi. Duygular gelip geçicidir. Eyleme yargı ve karar karışmamışsa o duygunun ölünceye dek süreceğini nasıl bilebiliriz? - Erich Fromm - Sevme Sanatı

Sevgi bir etkinliktir; edilgen bir olay değildir; bir şeyin içinde olmaktır, bir şeye kapılmak değildir. Sevginin etkin özelliği, en genel biçimde şöyle tanımlanabilir; Sevgi vermektir, almak değildir. Erich Fromm - Sevme Sanatı

Mehmet Kaplan, bir alıntı ekledi.
19 Mar 15:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanların çoğu başkalarını dinler gibi görünür, giderek öğüt bile verirler; ama gerçekte dinlemiyorlardır. Karşıdaki insanın söylediklerini ciddiye almadıkları gibi kendi yanıtlarını da ciddiye almazlar. Bunun sonucu olarak konuşma yorar onları. Dikkatle dinleseler daha çok yorulacakmış gibi aldatıcı bir sanıya kapılırlar.

Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 109)Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 109)
Mert Hamdi, bir alıntı ekledi.
19 Mar 00:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sevmek kendini hiçbir güvence olmaksızın adamak, sevgimizin sevdiğimizde sevgi uyandırmasını umarak kendimizi bütünüyle ona vermek demektir .

Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 120)Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 120)