• Sen nasıl bir aşk'tın ki
  bu kadar hür yaşamak varken
  yüreğimi imkansıza esir ettin.
  Eyy yărr...!
  Ahtım seni sevmekti ya...!
  Varsın mükafatım seni özlemek olsun..
 • Erkek kime denir?
  -Harp meydanında savaşçı,aşk meydanında esir.
 • Harp meydanında savaşçı;aşk meydanında esir
  Abdulselam GÖZÜTOK
 • Stephen King dünyanın en büyülü yazarlarından biridir. Çünkü her hikayesinde sizi farklı bir dünyanın parçası haline getirir. Duygularınızı geçici süre kontrol altına alır ve zihninizi yönetir. Zaten bu yüzden herkesten farklı, güçlü ve esrarengizdir. King külliyatının özel parçalarından biri ile tanıştırayım sizi.. Ejderhanın Gözleri...Baş karakterimiz Peter her yönüyle özel bir prens. Zeki, mağrur ve şartları zorlayıcı derece de gururlu biri. Kalbinde ki yabancı ile bütünleşen ve hikaye boyunca bize her daim umudu vaat eden bir Kral... Çok sevdiği babasının ölümü ile suçlanınca yıllarını bir kulede hapis geçiren Peter ve tüm bunların sebebi olan Flagg arasında ki korkunç savaşın anlatıldığı uğursuz bir masal diyebiliriz aslında. Gölgesinde kalan erkek kardeşinin korkaklığı yüzünden tahtından olan, en kötüsü etrafında ki herkesi kaybeden düşmüş bir kralın yürek burkan kurtuluş mücadelesi ile bizi kendine adeta esir ediyor. Bundan yıllar yıllar önce 19. yaş günümden bir gece önce bitirmiştim Ejderhanın Gözlerini. Evde tüm gün Flagg diye dolaşıyordum. Ondan en az Peter kadar korkuyor, Sasha kadar nefret ediyordum. Kaos ile beslenen bu kadim canavar iliklerime kadar işlemişti adeta.. Flagg o gece rüyama girmiş, kızıl bir amber gibi parlayan gözleri ile beni izliyordu kuzgini bir siyahlığın , adeta hiçliğin içinden...Sabah uyandığımda yattığım odanın duvarında mavi bir boya ile “İyi ki doğdun!” İmza: Flagg yazıyordu. Abim ve yengem bana bu korkunç kutlamayı yaptıktan sonra yaklaşık yarım saat gülmüştük. Eh zaman geçtikçe tıpkı ejderha kumu gibi eriyip gitmişti Flagg hayatımdan. 3 gün öncesine kadar. Onu ve sevdiğim tüm karakterler ile yeniden bir maceraya çıktım. Bu sefer genç ve tecrübesiz bir kız olarak değil, bir yetişkin olarak Flagg ve gerçek kötülük ile karşılaştım. Onu bir kez daha yendik hep birlikte. Ben , Thomas, Naomi, Denise, Peter ve inanılmaz dostumuz Fisky ile koskoca bir savaştan çıktık. Tıpkı hikayenin sonunda dediği gibi... Çok zevk alarak okudum ben bu masalı.. King seven herkes için özel bir yere sahip olabileceğine inanıyorum...Kurtuluşun, yokoluşun hatta tüm zorlukları ile sancılıda olsa yeniden varoluşun pamuk ipliğine bağlı olduğunu unutmayın...Flagg ve onun gibi karanlığa saklanan ifritleri ve sadece iyi olanların onları yenebileceği gerçeğini de...
 • Çerkez, esir kızlardan birini göstererek, '' Şu mavi gözlere bak! Bir paşa buna bir hazine verir. '' dedi.
  Samipaşazade Sezai
  Sayfa 11 - Ren Yayınları, 1. Bölüm
 • Cengizhan'a Küsen Bulut

  Cengiz Aytmatov'un "Gün olur asra bedel" kitabını okuyanlar bilirler ki kitabın ortalarına doğru Abutalib isminde bir öğretmen, eşi ve iki oğluyla birlikte hikayeye dahil olurlar. Bu öğretmen 2. dünya savaşı sırasında almanlara esir olmuş ve bu esaretten bir grup arkadaşı ile kaçmayı başararak Yugoslavya adına bir süre savaşmışlardır.
  Savaş bittikten sonra sscb ile Yugoslavya'nın arası açılmış ve savaşta Yugoslavya adına savaşan askerler vatan haini ilan edilerek haklarında araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmaları yapan sscb müfettişleri olayın vehametine göre türlü ödüller almış rütbeleri yükseltilmişti. Bunun bu şekilde olduğunu bilen Tansıkbayev adında bir müfettiş kendisine gelen bir ihbar ile öğretmeni tutuklamıştı. Buraya kadar anlattıklarım Gün olur asra bedel kitabında yaşananlar.
  Cengizhan'a Küsen Bulut kitabında ise Abutalib ismindeki bu öğretmenin sorgulamaları ve onun savaş sırasındaki esaretiyle sonrasında yaşadıklarını çalışmakta olduğu istasyonda geceleri günlük gibi yazmaktaydı. İşte bu günlükler Tansıkbayev tarafından delil olarak kabul edildi ve rütbe hevesiyle Abutalip aleyhine kullanıldı. Abutalip rejim tarafından öldürüleceğine emindi ve ne yapıp edip son kez ailesini görmek istiyordu.
  Nihayet bu fırsatı elde edebildi. Bir gün Tansıkbayev tarafından diğer savaş suçlularını, Abutalip ile yüzleştirmek için. Abutalibi tutuklanmadan evvel çalıştığı tren istasyonunun yanından geçirdiler. Bu vesileyle öğretmen son kez ailesini görüp onlara veda edebildi ve ilk istasyon da bir trenin önüne kendini atarak intihar etti.
  Bu kitabın içinde ayrıca efsane olarak Cengizhan'ın Avrupaya çıkacağı seferin ilk aşaması ile çıkılan seferin bir kısmı anlatılmaktadır. Efsaneye göre seferden önce kahin bir kadın Cengizhan'ın huzuruna çıkarak gök tanrısı Tengri'nin kendisi için bir bulut görevlendirdiğini, bu bulutun sadece Cengizhan'ı takip edeceğini söylemiş ve gök tanrıyı kızdırırsa ceza olarak bulutun yok olacağını da ilave etmişti. Fakat Cengizhan bu anlatılanlara inanmayıp deli saçması olarak kabul etmiti. Sonrasında bir gün bu bulutu tepesinde fark ederek kahine inanmıştı...
  Cengizhan şüphesiz eşi olmayan bir savaşçıdır. Ancak efsaneye göre bir hata yapmıştır. Daha doğrusu yanlış bir emir vermiş ve sonrasında bu emre uymak zorunda kalmıştır. Emir "maiyetindeki asker ve hizmetine bakan diğer kişiler "avrupa seferi bitene kadar kimsenin çocuk yapmayacağı ve böyle bir düşünceden kaçınmalarını" gerektiriyordu. Emre karşı gelen veya gelenler ölümle cezalandırılacaktı.
  Ne yazık ki Cengizhan'ın kendi subaylarından bir yüzbaşı Han'ın bayrak ve sancağını dikmekle görevli genç işçi kadına aşık olmuş ve bir çocukları olmuştu. Cengizhan bu olayı haber aldığında yüzbaşı kadını çocuğu ve kadının kölesini kaçırma planları yapıyordı. Ancak geç kalınmıştı. Cengizhan suçu affetmedi ve bu iki aşığı astırdı. O gün üstünde onu takip eden bulut onu terk etti ve Cengizhan avrupa seferini torunlarına devrederek kuzey Çin'e yerleşti. Orada da öldü...

  Aytmatov'un akıcı kaleminden çıkan bu eser Gün olur asra bedelin devamıdır. Gayet düzgün ve akıcı bir şekilde yazılmıştır. Zaten Aytmatov'a dünyaca ünlü bir yazar payesi bu anlatımı özgün dili sayesinde verilmiştir.

  Okunmalı...

  Vesselam.
 • Gönül birdir aşk da bir olmalı, aşıklara bir sevgili yeter
  Kıble de bir olmalı, gönüllere gönülçelen bir sevgili yeter

  Bir zülfüne esir olup pir-i aşka verdim gönlümü
  onun için aşk ihramını giyip zünnar bağlamak yeter

  MelayêCizîrî