Biz ne zaman küssek, şairler kalemle barışır dı/doru
" Bütün dargın çiçek isimleri gibi adın...
Sen,
Yaşamak adına tek bir fotoğraf çektirmenin büyüsü kadın."

Okurken Hayal Etmenizi Düşünmenizi Rica Ediyorum..
Bir arkadaşınız var. Lise de aynı sınıfa düşüyorsunuz. Müzik zevkleriniz sevdiğiniz derler her biri aynı. Arkadaşlığınız güzel bir şekilde ilerliyor. Lise dönemi işte bilirsiniz türlü iğrençliklerde şakalar yapıyorsunuz yeri geliyor canınızı yakıyorsunuz ama bi ufak gülümseme ile canınızın yanması geçiyor. Beraber okuldan çıkıp trene biniyorsunuz. Tren demişken şu banliyö trenlerden elbette. Trene binmek için bilet alıyorsunuz ve arkadaşınız her gün sadece 2 durak sizinle geliyor. Trenden inmeden o kağıt biletleri gemi yapıp size veriyor. " Al bunu gidene kadar oynarsın eve gidince de at " diyor.

Bir gün hava çok soğuk hastasınız ve yağmur yağıyor. Üzerinde gri bir hırka var. Kendisi M beden giyerken XL almış olduğu hırkayı giydiğinize içerisinde kayboluyorsunuz. " Al bunu üşüyeceksin " dediğiniz halde " saçmalama be kızım ben üşümem erkek adam üşümez ama senin gibi minnoş kızlar üşür " diyip gülerek trenden iniyor. O geceyi arkadaşınızın verdiği hırka ile geçiriyorsunuz. Sonra teslim ediyorsunuz ve diyor ki " ıslanmış kedi yavruları gibi eve göndermedim seni, bir süper kahramanım "

Koskocaman bir sınıfta herkesi güldüren, dinlediği müziklerle millete " kardeş nasıl dinliyorsun " dedirten bir insan düşünün. Kıvırcık saçları ile oynamanıza izin veren, beraber basketbol oynadığınız eğlendiğiniz bir insan hayal edin işte..

Ve sonra mezun olduğunuzu, mezuniyetten sonra telefonunuzun bozulduğunu ulaşamadığınızı düşünün.

Bir gün Kızılay'da yürürken acelece koştururken bu arkadaşınıza denk geldiğinizi sımsıkı sarıldığınızı 2 saat ayakta sohbet edip hasret giderdiğinizi ve mutlaka görüşelim deyip ayrıldığınızı düşünün.

Şimdi ise şunu düşünün.
Takvim 13.03.2016 'yı gösteriyor. Saat ise 20:30 'u gösteriyor. Güven Park'ta patlama olduğunu biliyor ve yana yakıla arkadaşlarınıza mesajlar atıyorsunuz. Hepsi hayatta.. Ama o heyecan ile birini unutuyorsunuz. Unutulacak bir insan değil ama o lisede en sevdiğiniz arkadaşınız olan, 1 hafta evvel Kızılay'da karşılaşıp " mutlaka görüşelim haftaya" dediğiniz arkadaşınızı unutuyorsunuz işte..

Sonra bir mesaj
" kardeşim Elvin kayıp bulamıyoruz haber alabildin mi ? "
bu mesaj ile başınızdan kaynar sular dökülmesi bir oluyor.
Arıyorsunuz, haber almak için çırpınıyorsunuz, saatler geçmiyor dakikalar asla ilerlemiyor. Dua etmekten başka şansınız yok.
Saat güç bela 12 oluyor ama herkesler Elvin'i arıyor. Bulamıyoruz ulaşamıyoruz. " Anne ben otobüse bindim eve geliyorum " dediğini söylüyor annesi.

Sonra gece 02:00 - 03:00 sularında hala bir umut ararken bir arkadaşınız "özür dilerim" deyip bir fotoğraf gönderiyor. Hayatını kaybedenlerin listesi..

Allah'ım ne olur olmasın ismi olmasın diyerek dua ederken ismini görüyorsunuz.. Sonrası yok işte.. Sonrasında Elvin yok.. Görüşelim dediğiniz canınızdan çok sevdiğiniz arkadaşınız yok..
Cenazesine gidiyorsunuz hava soğuk. Cenazeye giderken ne giydiğimi ne yaptığımı sonrasında yanımda olan üniversitede tanıdığım arkadaşımdan dinlediğim vakit dalga geçiyor sanmıştım ama öyle imiş.
Elvin üşürken kalın giyinemem deyip ince bir gömlek siyah bir pantolon giyip gitmişim cenazeye. Ve en sonunda arkadaşımla armızda geçen konuşma şu oldu
+ iyi misin
- Ne kadar iyi olunabilirse
+ Hastasın gibi
- Değilim iyiyim
+ Yüzünü yıkayalım mı
-İyiyim gerçekten
+ Dün neler dediğini hatırlıyor musun
- Düne dair tek hatırladığım şey Elvin'i toprağa koydukları an
+ Ne dediğini söylememi ister misin ama ağlamayacaksın tekrar.
- Ne demiş olabilirim ki
+ Benim kardeşim daha küçük, çok üşür o toprağa koymayın nolur daha ufacık lan nasıl kıydınız diye bağırdığını hatırlamıyo musun
- Benim kardeşim gerçekten çok küçük ama
+ Ağlamayacaksın söz verdin..

Lisedeyken dalga geçerdik bu ölüm konusu ile
" ohooo ölsen ne ağlayacağım ki, kafama sim döküp halay çekerim cenazende " lafını etmiştim. Önce gülmüş ardında da " sen öldün diye ben de gitar falan çalarım herhalde arkandan ne üzüleceğim " demişti. Sonrasında ise " Ağlama olur mu sakın ölürsem falan " deyip güldüğünü ve benim de ağlamamak için söz verdiğimi gayet iyi hatırlıyorum..

Özür dilerim kardeşim. Sözümü tutamıyorum. Özür dilerim affet.. Seni çok özlüyorum..


-Alıntı-

2. Ankara Buluşması
Selam olsun kitap dostlarına ^_^

Bugün ikincisini gerçekleştirmiş olduğumuz buluşmamız bol tebessümlerle, kitap vesilesiyle kurulan dostluklarla, içtenliklerle son buldu. Kitabı bitirenler, yarım bırakanlar ve okumayanlar olarak renkli dünyalara muhabbetle yoğurarak yelkenler açtık.

Toplantımızın ilk yarısında kıymetli moderatörümüz Zafer K. eşliğinde yazar hakkında temelimizi atıp kitabın anlaşılabilmezliğini tartıştık :P çıkardığımız sonuç herkese hitap etmeyen, yazarın güç gösterisinde bulunup üst seviyede okumalar yapanlara hitap edecek, ikinci tekil şahıs dilinin kullanımıyla anlamın daha da zorlaştığına vurgu yaparak ortak bir yorumda bulunduk. ^_^

Murat Sezgin arkadaşımızın esere dair hakkını vererek bilgilendirmesi linç girişimini engelledi :D :P gerçekten çok emek harcayıp bilgiler sundu bize, taşlar yerine oturdu. ^_^ Kübra A. arkadaşımızın bakış açısıyla böyle okumalar yapmaz isek bir daha nasıl bu güzel ortamı yakalayıp konuşabilirdik demesi ile nokta atışımız gerçekleşti. ^_^

Birbirimizi yargılamadan, rahatlıkla keyifle kendimizi ifade edebilmemiz bu zamanı gerçekten kıymetli kıldı, her yaştan katılımla toplantı daha da zenginleşiyor 2. buluşmada daha net olarak kavradık.

3.buluşma için kitap önerilerimiz:
Bir Bilim Adamının Romanı
Konteyner Zaafı
Yanardağın Altında
Utanç
Zeno'nun Bilinci
Zorba
Karanlığın Yüreği
Bu Ülke
Köle
şeklinde idi ve oy birliği ile
Bir Bilim Adamının Romanı'na karar kıldık.

Toplantıya katılan arkadaşlarımız:
Zafer K.
Kübra A.
Murat Sezgin
kirmizicekic
Tuco Herrera
ibiaryu
Fatih Karakaya
Hatice
Beyza
Halil ÜÇAĞAÇ
A.rahim Kara
ceren
AsiRuh
Konya'dan gelen Ömer Gezen
Ay Hatun
Haydar Zaitsev

Gelemeyen güzel insanların yokluğunu hissederekten bir sonraki buluşma için gelmelerini temenni ediyoruz. Kalben bizimleydiler. ^_^

Bir sonraki buluşma tarihi : 29.04.2018
Saat:15.00
Okunacak Kitap :Bir Bilim Adamının Romanı
Mekan:Çukurambar http://www.limankitap.com kitap kafede olacak.


Not: Farkımız tarzımız olsun dedik fotoğraf çekinmedik :P Latife idi sadece unutuverdik efendim ^_^
Sağlıcakla, huzurla ve kitaplarla kalın. Görüşmek dileğiyle.

1000Kitap Bursa 11.Buluşması Gerçekleşti
Bahar gelirken 1000Kitap buluşmaları tüm heyecanıyla devam ediyor.

Bursa 1000Kitap olarak 11.Buluşmamızı gerçekleştirdik.

Aldığım duyumlara göre 1000Kitap'ın popstarı Anıl ve NigRa // Andronikos paralelleşip cumartesiden daha buluşarak Bursa'yı boydan boya yürümüşler, buralarda dönen videolu iletilerden anladığım kadarıyla da epey de eğlenilmiş. Hatta sonrasında bu ikiliye sevgili öğretmenimiz Yadigar Soydan da katılmış. Tabi beni çağıran yok, ben kimimki zaten... Neyse alınmadım zaten devam ediyorum.

Pazar günü biraz da erken buluşarak sohbet etme fırsatı yakaladık, herkes toplanınca kitap değerlendirmesine başladık. Volkan çok güzel bir özet geçti kitabın konusu ile ilgili. (Volkan 1000k dışından). Herkes kitaba bayılmış, NigRa // Andronikos başta pek sevmediğini söyledi ama hep birlikte değerlendirme sonrasında daha çok beğendi kitabı. Ölü evrim konusu herkesin bayıldığı kısım olmuş, bunun üzerine uzun uzun değerlendirme yaptık, hatta bir ara kitap olduğunu unutulup film devam etse gibi tabirler kullanılmaya başlandı. Kitabın ucu açık biten sonuna devam senaryoları yazdık, bilim ve etik konusunda biraz lafladık. Grupta 3 tıpçı, 1 veteriner, 1 de yarım biyolog olunca evrim konusu açıldığında kapanamıyor. :) Kitabı en çok sevenin Furkan olduğunu düşünüyorum, bıraksak daha saatlerce konuşacaktı. :)

Bundan sonrası rutin fotoğraf çekinme, kitap ve tarih belirleme şeklinde. Bu arada fotoğrafı da bana çektirdiler, çıkmayayım diye. :// Bu ay bebeğimiz gelemediği için kurayı yeni katılan arkadaşımız Burcu Erol çekti.

Etkinlik sonrası katılmak isteyenlerle after party yaptık. Önce yemek yedik, sonra bir şeyler içmeye gittik. Muhabbet, sohbet, gırgır şamata dolu bir gün oldu. Ortam o kadar keyifliydi ki normalde 20:00'de gidecek olan Anıl bizden ayrılmayı hiç istemediğini söyleyerek gidişini 21:30'a erteledi. (: Daha da erteleyecekti fakat grup daha fazla trollenmeyi kaldıramayacağı için gitti.

Anıl gidince arkasından derin bir ohh, şükür çekip 30-40 dakika sonrasında dağıldık. Böylece güzel bir buluşma gününün daha sonuna gelmiş olduk. Katılan herkese teşekkürlerimi ve sevgilerimi sunarak bu iletiyi sonlandırıyorum.

Bir sonraki buluşma 13.04.2018
Saat: 18:30
Okunacak Kitap : Yedikuleli Mansur

Katılımcı Listesi :

NigRa // Andronikos
Ahmed Yasir Orman
Fatih Yıldırım
Samet Ö.
Oğuz Beyiniz / Auri
Furkan
Yadigar Soydan
Anıl
Burcu Erol
yasemin öztürk
Volkan

https://i.hizliresim.com/6J1N0k.jpg
https://i.hizliresim.com/W7PDdE.jpg
https://i.hizliresim.com/3EVzdj.jpg

Sisyphos, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Şimdi her fotoğrafta defolu bir kelebek
uçar. Şimdi her fotoğraf bizi dışlar..

Pulbiber Mahallesi, Didem Madak (Sayfa 97 - Metis)Pulbiber Mahallesi, Didem Madak (Sayfa 97 - Metis)
Ali Deniz TUNÇ, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Fotoğraf
Durakta üç kişi
Adam kadın ve çocuk

Adamın elleri ceplerinde
Kadın çocuğun elini tutmuş

Adam hüzünlü
Hüzünlü şarkılar gibi hüzünlü

Kadın güzel
Güzel anılar gibi güzel

Çocuk
Güzel anılar gibi hüzünlü
Hüzünlü şarkılar gibi güzel

Üstü Kalsın, Cemal Süreya (Sayfa 67)Üstü Kalsın, Cemal Süreya (Sayfa 67)

Doya doya yaşayın hayatı :)
Farklı dillerde seni seviyorum demeyi öğrenin..
Hayal kurmayı bırak !
Hayalini kurduğun şeyleri gerçekleştirmek için ilk adımı at hemen şimdi..!
"Bizimle çalışmak istermisiniz" yazısını gördüğünüz dükkana girip Hayır istemiyorum diyip çıkın.
Çoçukluk fotoğrafları çektirdiğiniz yerlere gidip yeniden fotoğraf çektirin..

Sadece düşünün ve hayal edin
Bir arkadaşınız var. Lise de aynı sınıfa düşüyorsunuz. Müzik zevkleriniz sevdiğiniz derler her biri aynı. Arkadaşlığınız güzel bir şekilde ilerliyor. Lise dönemi işte bilirsiniz türlü iğrençliklerde şakalar yapıyorsunuz yeri geliyor canınızı yakıyorsunuz ama bi ufak gülümseme ile canınızın yanması geçiyor. Beraber okuldan çıkıp trene biniyorsunuz. Tren demişken şu banliyö trenlerden elbette. Trene binmek için bilet alıyorsunuz ve arkadaşınız her gün sadece 2 durak sizinle geliyor. Trenden inmeden o kağıt biletleri gemi yapıp size veriyor. " Al bunu gidene kadar oynarsın eve gidince de at " diyor.

Bir gün hava çok soğuk hastasınız ve yağmur yağıyor. Üzerinde gri bir hırka var. Kendisi M beden giyerken XL almış olduğu hırkayı giydiğinize içerisinde kayboluyorsunuz. " Al bunu üşüyeceksin " dediğiniz halde " saçmalama be kızım ben üşümem erkek adam üşümez ama senin gibi minnoş kızlar üşür " diyip gülerek trenden iniyor. O geceyi arkadaşınızın verdiği hırka ile geçiriyorsunuz. Sonra teslim ediyorsunuz ve diyor ki " ıslanmış kedi yavruları gibi eve göndermedim seni, bir süper kahramanım "

Koskocaman bir sınıfta herkesi güldüren, dinlediği müziklerle millete " kardeş nasıl dinliyorsun " dedirten bir insan düşünün. Kıvırcık saçları ile oynamanıza izin veren, beraber basketbol oynadığınız eğlendiğiniz bir insan hayal edin işte..

Ve sonra mezun olduğunuzu, mezuniyetten sonra telefonunuzun bozulduğunu ulaşamadığınızı düşünün.

Bir gün Kızılay'da yürürken acelece koştururken bu arkadaşınıza denk geldiğinizi sımsıkı sarıldığınızı 2 saat ayakta sohbet edip hasret giderdiğinizi ve mutlaka görüşelim deyip ayrıldığınızı düşünün.

Şimdi ise şunu düşünün.
Takvim 13.03.2016 'yı gösteriyor. Saat ise 20:30 'u gösteriyor. Güven Park'ta patlama olduğunu biliyor ve yana yakıla arkadaşlarınıza mesajlar atıyorsunuz. Hepsi hayatta.. Ama o heyecan ile birini unutuyorsunuz. Unutulacak bir insan değil ama o lisede en sevdiğiniz arkadaşınız olan, 1 hafta evvel Kızılay'da karşılaşıp " mutlaka görüşelim haftaya" dediğiniz arkadaşınızı unutuyorsunuz işte..

Sonra bir mesaj
" kardeşim Elvin kayıp bulamıyoruz haber alabildin mi ? "
bu mesaj ile başınızdan kaynar sular dökülmesi bir oluyor.
Arıyorsunuz, haber almak için çırpınıyorsunuz, saatler geçmiyor dakikalar asla ilerlemiyor. Dua etmekten başka şansınız yok.
Saat güç bela 12 oluyor ama herkesler Elvin'i arıyor. Bulamıyoruz ulaşamıyoruz. " Anne ben otobüse bindim eve geliyorum " dediğini söylüyor annesi.

Sonra gece 02:00 - 03:00 sularında hala bir umut ararken bir arkadaşınız "özür dilerim" deyip bir fotoğraf gönderiyor. Hayatını kaybedenlerin listesi..

Allah'ım ne olur olmasın ismi olmasın diyerek dua ederken ismini görüyorsunuz.. Sonrası yok işte.. Sonrasında Elvin yok.. Görüşelim dediğiniz canınızdan çok sevdiğiniz arkadaşınız yok..
Cenazesine gidiyorsunuz hava soğuk. Cenazeye giderken ne giydiğimi ne yaptığımı sonrasında yanımda olan üniversitede tanıdığım arkadaşımdan dinlediğim vakit dalga geçiyor sanmıştım ama öyle imiş.
Elvin üşürken kalın giyinemem deyip ince bir gömlek siyah bir pantolon giyip gitmişim cenazeye. Ve en sonunda arkadaşımla armızda geçen konuşma şu oldu
+ iyi misin
- Ne kadar iyi olunabilirse
+ Hastasın gibi
- Değilim iyiyim
+ Yüzünü yıkayalım mı
-İyiyim gerçekten
+ Dün neler dediğini hatırlıyor musun
- Düne dair tek hatırladığım şey Elvin'i toprağa koydukları an
+ Ne dediğini söylememi ister misin ama ağlamayacaksın tekrar.
- Ne demiş olabilirim ki
+ Benim kardeşim daha küçük, çok üşür o toprağa koymayın nolur daha ufacık lan nasıl kıydınız diye bağırdığını hatırlamıyo musun
- Benim kardeşim gerçekten çok küçük ama
+ Ağlamayacaksın söz verdin..

Lisedeyken dalga geçerdik bu ölüm konusu ile
" ohooo ölsen ne ağlayacağım ki, kafama sim döküp halay çekerim cenazende " lafını etmiştim. Önce gülmüş ardında da " sen öldün diye ben de gitar falan çalarım herhalde arkandan ne üzüleceğim " demişti. Sonrasında ise " Ağlama olur mu sakın ölürsem falan " deyip güldüğünü ve benim de ağlamamak için söz verdiğimi gayet iyi hatırlıyorum..

Özür dilerim kardeşim. Sözümü tutamıyorum. Özür dilerim affet.. Seni çok özlüyorum..

Sarışın mavi gözlü bir kızdı
Anılarımda yaşattığım
Bir türlü sevgimi anlatamadığım
Geçmişe özlem duyarak andığım

Sarışın mavi gözlü bir kızdı
Gözlerinin sıcaklığıyla
Koskoca bir buzdağını eriten
Gülümsediğinde bir fotoğraf misali
Zamanı donduran
İlgisi asla bana eksik olmayan
Sarışın mavi gözlü bir kızdı

Dayanılmaz acılarla dolu kalbimde
Yer bulan
O yeri sonsuza kadar kaybetmeyecek
Ağladığımda beni teselli edecek
Sarışın mavi gözlü bir kızdı

Saçları güneş renginin aynısı mıydı
Gözleri denizin uzantısı mıydı
Hatırladığım gibi hâla aynı mıydı
Sarışın mavi gözlü bir kız mıydı

Sadece rüyalarımda hayat bulan
Gerçeği ise asla bir daha göremeyeceğim
Bir yerde olan
Sarışın mavi gözlü bir kızdı
Bana bu satırları yazdıran...

Yazanın yüreğine sağlık çok güzelmiş

Duygu çiçek, bir alıntı ekledi.
20 saat önce

FOTOĞRAF


Durakta üç kişi
Adam kadın ve çocuk

Adamın elleri ceplerinde
Kadın çocuğun elini tutmuş

Adam hüzünlü
Hüzünlü şarkılar gibi hüzünlü

Kadın güzel
Güzel anılar gibi güzel

Çocuk
Güzel anılar gibi hüzünlü
Hüzünlü şarkılar gibi güzel

Üvercinka, Cemal SüreyaÜvercinka, Cemal Süreya