Kurulmasın O Köprü
Hangi köprüden geçecek şimdiki zaman gelecek zamana?
Hırçın sabırsızlıklarımda daha kaç defa alabora olacağım?
Hangi duygu umut olacak endişelerime;
Zorla tutup, sürüklediğim yaşama sevincim mi beni ayakta tutacak?
Yoksa kavuşamayacağım Özlemlerim mi beni ikna edecek geleceğe gitmeye?
Belki de her şeye rağmen iyi günler vardır ?
Var mıdır ?
Olsun (be).
Yani Olmalı,
Olmak zorunda!
Şayet Yoksa eğer, kurulmasın o köprü!
Gömüleyim hayal kırıklıklarıma,
Razıyım.
Kursağımda kalan sevinçlerim süslesin yarım kalışlarımı.
Batsın sonum sonsuzluğa.
Ama yine de kurulmasın o köprü.

Bazen uyku tutmuyor o günlerden birisi galiba
Ama umut dolu bir yerlerde onu bulmak önemli
Saten aşktan çok o umudu sevmez miyiz?
Galiba oyle aşki biz aşk beklemiyi seviyoruz
O yüzden o gemi bir gün gelecek

Emin K., Yoksulluk İçimizde'yi inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Hızlı gelişen olay örgüsüne dayalı açık üslupla yazılmış kitaplarına alıştığım Kutlu, bu kitabındaki üslubuyla şaşırttığı gibi içeriğiyle de çok etkiledi. Detaylı tasvirler, karakterlerin psikolojik yansımalarının verilmesinin yanında, bir senariste nazire yaparcasına sahne sekanslarının ayrıntılandırılması, olayları bir filmi izler gibi takip edebilmenizi sağlıyor. Engin'in nasıl bir yerde nasıl bir heyûlanın içinde gezindiğini görürken, Süheylâ'yı tüm o vakarıyla takip edebiliyorsunuz. Bu bir ustanın başarısıdır işte.

[Bu kısımdan sonrası kitabı okumamış olanlar için iştah kaçırıcı detaylı bilgi içerebilir!]

İçeriğe gelecek olursak, burada da o üslubu tamamlayacak bir hikaye var. Ölmeden önce sırra vakıf olan Süheylâ'nın seyr-û sülukunu görürüz önce. Mecazi aşkı tanıyan sonrasında ise şer gibi görünen bir hayırla Mevla'sına eren Süheylâ, kesretten vahdete bir yola çıkar ve yavaş yavaş içindeki o kalabalıktan kurtulmaya başlar. İçindeki kalabalıktan kurtuldukça dışardaki kalabalık da gözüne gelmeye başlayacaktır. Böylece kendi kemalât sürecinde yol alır. Bu yolculuk esnasında bir gün karşısına mecazi aşkı Engin çıkar ve Engin'e söyledikleriyle bir hayatı temelinden sarsar. Bu andan itibaren Süheyla'yı bırakır, ikinci yolculuğa şahit oluruz. Bu yolculuk tam bir Mecnun yolculuğudur. Engin, kendi çölünde Leyla'sının, remzini bıraktığı hakikatin izini sürer. Bu herkesin talip olamayacağı bir yoldur zira. Rahatı ve mülkü terk ederek, zora talip olmayı gerektirir.

"Ne kadar sürer bu arayış, ne zaman biter bu hasret.
Arıyor Engin; bıkmak yüksünmek ne demek. Uzaktan uzağa yankılanan bir ses, nadir gecelerde görülebilir bir rüyâ, yardıma muhtaç bir el ona yol gösterebilir. Artık ilk günlerin kabaran dalgaları yok içinde. İçi bir çöl sükûneti ile mütevekkil. Bu yolculuk onu şehrin surlarından çıkarabilir; ıssız dağ başlarına, kuş uçmaz kervan geçmez yerlere götürebilir."

Hikaye, birebir benzemese de, arada dini ve kültürel kod faklılığından dolayı belli ayrışmalar olsa da, bana yıllar evvel okuduğum Andre Gide'in Dar Kapı'sını hatırlattı. Orada da kadın karakter "dar kapı"dan geçerek mecazi aşkından soyutlanıp yüzünü Tanrı'sına dönüyordu.

Ecem İspir, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hayırlı bir iş için geldik
"Birçok kadın hayatlarının tek çiçeğini istenirken aldılar, onları da doya doya koklayamadan misafir odasındaki vazoya koymak zorunda kaldılar."

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Sayfa 241 - Can Yayınları)Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Sayfa 241 - Can Yayınları)
Ecem İspir, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Arkadaşlıklar, Aşklar
"İnsan insanla varoluyordu. Aileler büyüktü, akrabalar çoktu. Komşular önemliydi. Oturulan sokaklar, mahalleler ait olunan mekanlardı."

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Sayfa 226 - Can Yayınları)Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Sayfa 226 - Can Yayınları)
brhm szn, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ve sonra o büyük savaş insanları nereye götürecek, başlarına ne gelecek? Bir kuvvet, başka bir kuvvetin üzerine davullar çalarak, sanacaklar açarak niçin yürüyor? Seni felakete iten bu insanlar ne istiyorlar?

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz AytmatovCengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov
Ecem İspir, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Size baba diyebilir miyim amca?
"Hayatları Beyoğlu'nun arka sokaklarında hazin bir şekilde biten sinema emekçileri, figüranlar kahvesinde son sigaralarını içerek son günlerini yaşadılar ve sessiz sedasız öldüler, sessiz sedasız gömüldüler. Yeşilçam Sokağında bir arada bulundukları kahvelerin camlarına küçük kağıtlar asıldı ve cenazeleri için para toplandı. "

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Sayfa 177 - Can Yayınları)Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Sayfa 177 - Can Yayınları)
Ecem İspir, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ekranla Tanışma
"Görmenin ne demek olduğunu televizyonla birlikte fark ettik. Odalarımıza giren değişen görüntüler, hayatımızdaki durgunluğu hızla dağıttı. Televizyon, radyo gibi alçakgönüllü ve sakin değildi. Şaşırtıcıydı. Gözlerimizi ondan alamıyorduk."

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Sayfa 98 - Can Yayınları)Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Sayfa 98 - Can Yayınları)
gülay çetkin, Konstantiniyye Oteli'yi inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

hadi ben okudum da yazar bunu nasıl yazmış dedim bitirdiğimde. hem güldüm hem düşündüm. o geçmiş gelecek arasındaki bağlantılar, o davete gelen insanların profillerini çıkarışı yani yazarın çok uzun zamanını almış olması lazım. ayrıca konsantrasyon içinde yazılmış olmalı. ciddi bir emek. okuyucu açısından ise görünüşte kalınlık korkutucu başlangıç sıkıcı olabilir ama sonrasında bırakamayacaksınız.

Bir zaman gelecek insanlar yalnız parayı düşünüp helal haram düşünmeyecekler.

(Buhari)