1000Kitap Logosu

Gelecek

Bir Hadis: Kıyâmet günü müminin amel terazisinde, güzel ahlaktan daha ağır gelecek bir şey yoktur. Şüphesiz Allah, söz ve fiili çirkin olan kimselere öfkelenir. (Tirmizî, "Birr", 62)
4
Nhlsncr
bir alıntı ekledi.
Yönetimde demokrasi, toplumda kardeşlik, hak eşitliği, genel eğitim toplumun gelecek, daha yüksek aşamasını kutsayacak, deneyim, mantık ve bilime doğru sürekli ilerleyecektir. Eski gensin, özgürlük, eşitlik, ve kardeşliğinin -ama daha yüksek biçimde- yeniden canlandırılması olacaktır.
August Bebel
Sayfa 477 - inter yayınları
4
Eskiden olsa savaşmaya devam edebilirdik çünkü savaşlarımız çok etkisizdi, bir tehlike yoktu. Bu yüzden geçmiş üç bin yılda beş bin savaş yaptık. Sorun yoktu; sadece bir oyundu bu. Ve egoist erkek zihni bundan çok hoşnuttu, buna çok ihtiyacı vardı. Eğer atom bombası olmasaydı savaşlar devam ederdi. Atom bombası savaşın sonudur. Gelecek kasvetli değil. Atom bombasının varlığının kendisi artık şu anlama geliyor; eğer savaşmaya karar verirsen bu evrensel bir intihar olacaktır. Kim bu riski almaya hazır? Hiç kimse kazanamayacak ve herkes ölecek. Hiç kimse galip gelemeyecek; o halde oyunun ne anlamı var? Eğer birileri kazanır, birileri de kaybederse savaş anlamlıdır. Eğer kimse kazanamayacak ve herkes yok olacaksa savaş saçma olur. Rusya ve Amerika’yı savaşmaktan alıkoyan tek şey atom bombasının varlığıdır; aksi takdirde savaştan başka bir seçenek görünmemektedir. Her ikisi de hazır, tamamıyla hazır ama atom bombası bunu imkansız kılıyor. Savaşmak artık saçmadır. Eğer her iki taraf da yok olacaksa ne anlamı var? Atom bombası savaşı anlamsız kılmıştır. Atom bombasını düşündüğüm zaman büyük bir umut görüyorum. Hiç de kötümser değilim. Günden güne her şeyin daha iyi ve daha iyi olacağına inanıyorum. Şaşıracaksın ama eğer anlarsan bu çok basit bir şeydir. Savaşı topyekûn yapan şey atom bombasıdır. Şimdiye kadar savaş kısmî bir şeydi -birkaç kişi ölürdü -ama artık bütün yeryüzü ölecek. Öldürmekten öte bir noktaya ulaştık artık. O kadar çok bombamız var ki her insanı bin defa öldürebiliriz, bunun gibi bin tane yeryüzünü yok edebiliriz. Yıkıcı güçlerimizin önünde bu yeryüzü artık ufak kalmaktadır; yıkıcı güçlerimizle karşılaştırıldığında bu yeryüzü hiçbir şey değildir. Artık riski kim alacak ve ne için? Zaferine şeytani bir zevkle bakmak için orada olamayacaksın, kimse olamayacak. Savaş olmayacak. Üçüncü Dünya Savaşı olmayacak ve olmamasının sebebi Buda ve İsa ve onların şiddet karşıtı öğretileri ve sevgi öğretileri olmayacak, hayır! Atom bombası yüzünden olmayacak. Artık ölüm mutlak olduğu için intihar da eksiksiz olacak. Sadece insan değil kuşlar, hayvanlar, ağaçlar bütün yaşam dünyadan silinecek. Bu, savaştan vazgeçmenin tek ihtimalidir. Osho
4
Bir okur
Vadideki Zambak'ı inceledi.
144 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Beni derinden etkileyen çok ustaca yazılmış harika bir roman diyebilirim. Balzac romanını ilk defa okuyorum ve diğer eserlerini de bu romandan sonra okumaya karar verdim şimdiden. Çok güzel bir olay örgüsü bağlamış yazar. Romana gelecek olursak buradan sonra #ipucu# iceriyor. Aile sevgisinden uzak büyüyen felix kendi ayakları üzerinde durmayı başarıyor ve kendini güzel bir şekilde yetiştiriyor. Babasının eğitimine yön vermesi ve fransa da yaşanan taht kavgalarından dolayı paristen ayrılması gerekiyor ve o olayların gerçekleştiği şatonun oldu vadiye gidiyor. Zamanla Mortsauf ailesiyle tanışıyor hatta bu tanışmaya baş kahraman bir baloda madam mortsaufun cazibesine dayanamayıp omuzlarını öpmesiyle başlıyor ve tesadüfen bu vadide misafir olarak kaldığı şatonun yakınında oturduklarını öğrenmesiyle kendisini affettirmeye çalışmasıyla devam ediyor. Kadın evlidir ve 2 çocuğu vardır ama kocası kendisinden yaşca oldukça büyük ve oldukça sinirli bir adamdır. Felix zamanla adam ile sıkı dost oluyor ama amacı deli gibi aşık oldugu kadındır. Tüm aşk ihtiraslarına rağmen (takdir ettiğim) kadın teklifleri reddediyor içinde bulunduğu kötü duruma rağmen 2 cocugunun babasını bırakamayacağını böyle bir ihanete kalkışmayacagını söylüyor ve felixle başta dost olsada sonra o da dayanılmaz hisler duymaya başlıyor. Felix çok güzel yerlere geliyor sarayda görev alıyor ve sarayda ingiliz güzel bir kadının felixe aşık olması sonucu gençliğin verdigi heyecanla birlikte madama bir ihanette bulumuyor ve bu ihanet kadının kulağına gidiyor. Hastalanan kadın artık kendi içinde sakladığı hislerden bir mide rahatsızlığından dolayı geride bir mektup bırakarak felixi son kez görerek ölüyor. Felix sarayda bulduğu ingiliz kadınını da kaybediyor, vadideki zambaga benzettigi ilk aşkı olan mortsaufu da kaybediyor ve aslında tüm bu başından geçen olayları anlatmakta olduğu sevgilisi olan natalie nin de felixi terkettiğini kitabın sonundaki mektuptan anlıyoruz. Natalie de felixi bırakıyor ve nedeni olarak da felixin hep sevgilierini birbine gore kıyasladıgını aslında bunun yanlış olduğunu boyle yapıldığı zaman kadın ruhunda aslında ben onun kadar sevemedim düşüncesine kapılabilecegini öğüt ederek mektubunu sonlandırıyor. Aslında kendinden önceki aşklarını da anlatarak onlar gibi sevemedigini natalieye hissettirmesi onun bunu herzaman dile getirmesi terketmesinin nedeniydi. Bu arada benim kitapta mortsaufun felixe bıraktığı son mektup yoktu internetten bulup okumuştum o da ayrı dokunaklı bir yazıydı. Genel hatlarıyla böyle olayların geçtiği çok begendigim ama bi o kadar da üzüldüğüm bir romandı.
Vadideki Zambak
7.9/10
· 25,2bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1