Nur kod, Şeker Portakalı'ı inceledi.
1 saat önce · Kitabı okumadı · Beğendi · 8/10 puan

Çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim bu kitabı okumak büyük bir zevk herkese çok ama çok tavsiye ederim bu kitabı okumak için tıklayın bağlantısıyla görünümler arası ve çocuklara kötü haber geldi bana ve gençlere taş çıkartır ne kadar çok güzel bir şey değil bu kitabı ve gençlere taş okuyun ..

%99 pokerface, bir alıntı ekledi.
6 saat önce

Benim gençlere önerim,, ne öğreneceklerinden çok kendilerine bir şeyler öğretecek işler aramaları.

Zengin Baba Yoksul Baba, Robert T. KiyosakiZengin Baba Yoksul Baba, Robert T. Kiyosaki
Cihat Fatih Baybars, bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Oklar uçuşup durmada, onları atan yay da, gayb aleminde gizlidir. Gençlere, ihtiyarlatıcı yüzlerce ok saplanmaktadır.

Mesnevi Tercümesi (6 Cilt), Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 57 - Ötüken Neşriyat, Tercüme: Şefik Can, 16. Baskı: Mart 2017, Cilt: 3, İstanbul)Mesnevi Tercümesi (6 Cilt), Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 57 - Ötüken Neşriyat, Tercüme: Şefik Can, 16. Baskı: Mart 2017, Cilt: 3, İstanbul)
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
14 Mar 12:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Gençlik döneminde...hayatta kaldığımız süre içinde mutluluğu yakalamamız gerektiğine inanır, bu inanca sıkı sıkı sarılıp mutluluğun peşinden koşmaya başlarız. Sonuçta ortaya çıkan boş umutlar ve tabii tatminsizliktir. Düşlerimizdeki mutluluğun bulanık, aldatıcı imgeleri, rastgele seçilmiş görüntüler halinde belirir gözlerimizin önünde ve biz bunların hakikilerini ele geçirmek için boş yere çabalarız...Eğer gençlere zamanında öğüt ve eğitim verir, onların, dünyada elde edilebilecek çok şey olduğuna ilişkin yanlış düşünceyi kafalarından atmalarını sağlarsak çok şey kazanmış oluruz."
Arthur Schopenhauer

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 245 - Sel Yayıncılık)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 245 - Sel Yayıncılık)
Sümeyye TETİK, Aşkın 7 Hali - Bişnev!'i inceledi.
12 Mar 19:47 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 9/10 puan

AŞKIN 7 HALİ- BİŞNEV !
Selamünaleyküm kitapseverler, nasılsınız? İyisiniz iyi :)) Kötü olsak bile buraya iyi olmak için geliyoruz yanlış mıyım?
Evet kitabı sonunda bitirdim… Uzun sürdü okumam, kabul ediyorum. 1. kısım daha başlar başlamaz kitabı bırakmama neden oldu. Bir hafta kadar Aylin ve Cengiz yüzünden kitabı elime almadım. Beklentimi yüksek tuttum galiba? (Arkadaş inceleme yazmak neden bu kadar zor?) Biraz kitabımızdan ve hissettirdiklerinden bahsedeceğim. O yüzden spoiler dediğinizden içeribilebilir… (:
Kitabımız 7 bölüme ayrılmış 5 farklı aşkı anlatıyor...Diğer ikisini sorarsanız birincisi; birinci kısım Aylin ve Cengiz (okurken çok zorlandığım ve beğenmediğim kısım) yani henüz aşk yok ortada, ikincisi ise dördüncü kısım; Safvan ve Hz. Aişe’ye atılan iftirayı anlatıyor yani bu kısımda da aşk yok, beşeri aşk yok. (okurken göz yaşlarımı zorlukla tuttuğum arada kaçanlar da oldu ya neyse, en çok Peygamber Efendimize (sav.) yapılan işkenceler, hakaretler, zulümler üzdü beni… Hem de akrabaları tarafından. O (sav.) bunlara rağmen tek kelime dahi söylemedi... Hz. Aişe’ye atılan iftira ve aklanma sürecinin anlatıldığı kısımda en etkilendiğim yer ise; Hz. Aişe’nin aklanması üzerine ayetler inince annesi Resulullah’a teşekkür etmesini istedi ama O “Hayır ! Vallahi onun için kalkmam ve Allah’tan başka kimseye de hamd etmem…” demesi beni çok etkiledi… Ve bu kısmı çok beğendim zaten ondan sonra kitap akmaya başladı.)
Ferhat ile Şirin’in aşkının yaşandığı şehir Amasya… Bu büyük aşkın yankılandığı dağları görmek isterdim. Evet kitapta öyle bir anlatıldı ki bu şehir hem tarihiyle hem de doğayla iç içe insanlarıyla bir harika yaşanılası bir yer… İmkanım olursa görmek istediğim yerlerden biri…
Ferhat ile Şirin’in aşkı ise çok güzel… Zaten güzel dediğimiz aşklar bu dünya da kavuşamayanların ki değil mi?
Yok yok en güzeli beşeri aşk değil ilahi aşktır tıpkı Leyla ile Mecnun’un hikayesinde olduğu gibi… Leyla, Leyla diye çöllere aşkını haykıran Kays aslında Mevla’yı arıyordu nitekim buldu da. Beşeri aşktan İlahi aşka kavuşmuştu. Soran Leyla’ya verdiği cevap çok güzeldi ; 'Ben seviyorsam sen bahanesin, asıl sevdiğim Hakk'tır...'
O aradığını buldu biz ise hâlâ arayıştayız tıpkı Aylin ve Cengiz gibi… Evet onlar arayıştaydılar; benliğinin, kimliğinin, yanlışı nerede yaptığının, doğrunun peşindeydiler. Hakk’ı arıyorlardı, ilahi aşkın ne olduğunu bulmaya, anlamaya çalışıyorlardı. Kayıptılar… Bir boşlukta, karanlıktaydılar…
Aylin ile Cengiz ve Cemil… Farklı hayatlar, farklı imtihanlar… Kesişen yollar… Tesadüflere inanmam ama tevâfuk evet olsa olsa tevâfuktur bu.... Mevlana ve Şems, Ferhat ile Şirin, Leyla ile Mecnun, Sezai karakoç ve Mona Roza’nın öyküleri bu kayıp gençlere birer rehber ve ışık oldu. Batakta çırpındıkça daha çok batan bu gençlere tutunacak dal olmuşlardı.
Bu kitabı okuduğumda bende arayış içine girdim. Bende kayıp olmuştum… Şaşırmıştım yolumu… Ama sabretmeyi ve affetmeyi öğrendim… Eee bunları öğrenince mutlu da oluyorsun… Hâlâ çok soru var aklımda cevaplanmayı bekleyen… Sanırım onları da başka kitaplarda, başka hayatlarda bulacağım...
İbretlerle dolu hayatlardan öykülerden dersler çıkardım. Yalnız son kısmını anlamadım. Aylin neden Cengiz’in aşkına karşılık vermedi? Aslında o da tıpkı Mecnun gibi ilahi aşka kavuşmuştu… Aşk romanlarını sevmem zaten bunu okumamın sebebi ilahi aşkın geçmesi… Pişman değilim aksine çok huzur buldum okurken… Yazarımızın diğer kitaplarını özellikle serisini çok merak ediyorum… Tavsiye olunur… Eminim sizde benim gibi kendinize bir pay çıkaracaksınız. Mevlana'nın en sevdiğim sözüyle veda ediyorum incelememe.

“Bazen bitmek bilmeyen dertler yağmur olur üstüne yağar. Ama unutma ki, rengarenk gökkuşağı yağmurdan sonra çıkar.”

Allah’a Emanet Olun Canlar...

Shimo, Hayat Yolunda'yı inceledi.
11 Mar 21:54 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Genclere yol haritası niteliginde yazılmış, bence tarafsiz, onyargisiz ve elestirel bir dil kullanilmakla beraber, kendini caresiz hisseden bircok insan icin rehber olabilecek guzel bir eser, okumaktan keyif aldim

Neyzen Tevfik, bir alıntı ekledi.
11 Mar 19:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Demokrasi içindeyiz, ama demokrasinin en kötü biçimini yaşamaktayız. Aristoteles hükümet biçimlerini sıralarken her hükümet biçiminin iyi de kötü de kurulabileceğini vurgulamıştır. Demokrasilerin en kötü biçimi olarak da tüccarların eline geçen bir hükümet biçimini gösterir. Bugün gençlere, öğretmenlere, memurlara, sendikalara politika yapma yasağı uygulanması sonunda demokrasimiz de sanayici ve tüccarların eline kalmıştır.

Cogito Dergisi Sayı 1, Kolektif (Sayfa 33 - Bedia Akarsu-YKY)Cogito Dergisi Sayı 1, Kolektif (Sayfa 33 - Bedia Akarsu-YKY)
Çisem, Sodom'u inceledi.
 11 Mar 14:39 · Kitabı okudu

Kitabın yazarı olan Marquis De Sade Sadizmin fikir babasıdır. Sadist- Ruhsal veya fiziksel acı çektirmekten zevk alan kimselerdir.

Bittabi kırbacı ve kelepçeyi oyuncak edinmiş bir adamın elinden çiçekli böcekli bir yapıt beklemek absürd kaçar. Kitaba başlamadan önce Sade'nin biyografisini gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Sade bu kitabı hapishanede yazmış ve akıl hastanesinde nakil sırasında yazının son 3 bölümünü kaybetmiştir.

Servet sahibi 4 sefih, yarısı kız yarısı erkek 18 genç tutup bir kaleye hapseder. Bu gençlere aklınıza gelebilecek her türlü ruhsal fiziksel ve cinsel işkenceler uygularlar. Bunların yanında ensestlik ve tecavüz gibi iğrençlikler baş gösterir.
Gözümde edebi değeri olmayan bir kitap. Kapağını kapatır kapatmaz aklıma Stefan Zweig'in şu sözü geldi;

"Tokluk da açlıktan daha az kışkırtıcı değildir".

selim koç, bir alıntı ekledi.
11 Mar 08:42

Günümüzde toplum gençleri ancak yaşlandırmıştır . •
Kapalı salonlarda hiç kimsenin dinlemediği, ya da insanların
zorla getirilip oturtulduğu konferanslar düzenlenerek
gençlere sahip çıkılmaz.
Toplumda yükselmenin en meşru yolu olan yükseköğrenim
kapılarını beş liseliden sadece birine açarak gençlik eğitilmez.
Hele hele toplum depolitize edilirken, ilkokul çocuklarını
yağmurda, karda kışta, Başbakan karşılamaya çıkarmakla,
gençliğe hiç sahip çıkılmaz.
Gençliğin kimlik kartı katılımdadır. Bir toplumda ne yapılıyorsa,
gençlerin o yapılan işlere katılımı ile gençliğe sahip çıkılır.

12 Eylül Kültürü, Emre Kongar12 Eylül Kültürü, Emre Kongar