Ridvan Bahadır Togrul, 1984 inceledi.
 2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

O zamanın yazıldığı dönem ve geleceğe atıf yapması uzmanlık gerektiren bir kitap. Kitabın yazarı da bunu çok güzel bir şekilde yerine getirmiş. Sıkıcı bir kitap gibi gozukebilir fakat sikilmazsaniz kitap size çok şey katicagini söyleyebilirim.

C. Ömer Karalar, Hayvan Çiftliği'yi inceledi.
 2 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitap gerçekten muhteşem. Çok iyi taşlamalar yapılmış. Stalin'i ve komünizmi bu kadar iyi anlatan gerçek yüzlerini gösteren, totaliter rejimlerinin içyüzünü eleştirebilen bir kitap yoktur galiba. Herkesin okuması gereken kitaplardan klasik bir baş yapıt.

Abdullah Okur, Hayvan Çiftliği'yi inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Harika. Kitap 150 sayfa, 30 sayfasi resim. Bir gunde bitirebilecek bir kitap. Ama icerigi özgün ve dopdolu yazilmis. Kurulan devletler, yonetim sekilleri, halkin sorgusuz sualsiz kabul reaksiyonu, iktidarlarlarin sitmayi gosterip olume razi etmesi, cahillik, gucun hakta degil hakkin gucte olmasi .... daha bir cok sey anlatmaya kalsan 150 sayfadan fazla edebilir

Şüheda Büşra, Hayvan Çiftliği'yi inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bir isimden korkmak, gerçeğine yönelik korkuyu arttırır.." Hermione Granger
Hayvanlar, çiftlik sahibi Jones'ın adını dahi duymaktan o kadar çok korkmuşlardı ki adamın onlara yaptığı şeyleri hafızalarında silip, sadece korkmak gerektiğine koşulanmışlardı..
Hayvan çiftliği belirtildiği üzere siyaset, politika gibi birçok şeyi fabl türünden ele almış, bu şekilde biçimlendirerek okuyucuya sunmuş..
Kitap güzeldi ve fazla acımasızdı.. Her koşulda koyunların önce kandırılması ve bu sayede herkesin boyun eğmeye mahkum edilmesi genel hattıyla her toplumda var..
Bu kitaptan sonra insan "siyaset nedir, ne için gereklidir, doğru lideri seçmiş miyim?!" tarzı soruları kendisine yöneltiyor.. Açıkçası her ne kadar siyasi bilgim varsa da birçok şeyi öğrenmek gerek..
Hayvanlar inatla okumayı öğrenseydi bir şekilde bunun dizginini ele alırlar mıydı?!
Tarihte böyle olmuş muydu?!
İnsanı kendi içinde sorularla bırakan bir kitap.. Hep bilinçli olmak dileğiyle..

Şüheda Büşra, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsan üretmeden tüketen tek yaratıktır.. Süt vermez, yumurta yumurtlamaz, sabanı çekecek gücü yoktur, tavşan yakalayacak kadar hızlı koşamaz.. Gene de, tüm hayvanların efendisidir..

Hayvan Çiftliği, George Orwell (Sayfa 24)Hayvan Çiftliği, George Orwell (Sayfa 24)
Change, Hayvan Çiftliği'yi inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Yaklaşık iki sene önce bir öğretmenimin tavsiyesi idi, son günlerde çok fazla önüme çıkmaya başlayınca okuyayım dedim..

Kitap kapağı ve içindeki resimleri sebebiyle bir çocuğun okuması için de çok kolay ve keyifli olacaktır.."Yalnız biz yetişkinlerin her pasajı birkaç defa yarım kesip kendi hayatımızdaki yerini görmemiz için mutlaka en az bir defa okunması şart."

kitabın her cümlesi çok dikkat çekebilir, benim için şu başlangıç kitabı bitirmem için sebep oldu "Bütün Hayvanlar Eşittir, Ama Bazı Hayvanlar Daha Eşittir"

insanlık 1940larda ne idiyse ve neye inanmak istediğimiz ve dahi kandırıldık istediğimizi zannettiklerimizle, aklımda çok şey var ama ben yazmaktan çok anlamam zaten ne diyor bu diye okumayı bırakmışda olabilirsiniz, ama siz yine de okumadıysanız kitabı alın ve hemen okuyun..

Nedendir bilmiyorum. Sabahattin Ali , Yaşar Kemal ve George Orwell okumaya bir türlü cesaret edemeyen bir yapım vardı. Sebahattin Ali ve Yaşar kemal okumaya cesaret edebilmemi bu degerli iki yazara yoğun hayranlık duyan ( Ahmet Arif'i de unutmadım :) ) Roquentin sayesinde edinebildim. Incelemeye başlamadan önce sevgilerimi sunmak istiyorum.

Kitap elime geçtiği gibi hiç korkmadan tanıtım bültenini okuyup yapraklarını çevirmeye, mis kokusunu içime çektikten sonra kafamda kurduğum yaşar kemal ile gerçek yaşar kemal'i tanımaya çalıştım. Aslında bu kitapla üstad'i okumaya başlamış olmanın doğruluğu da büyük bir rastlantı oldu benim için.

Alain Bosquet 'in sorularına öyle samimi ve içten cevaplar vermiş ki bu kitapla yaşar kemal'i tanımak mümkün. Anadolu toparaklarina olan sevgisi, demokrasi ve özgürlük mücadelesi, insanlara olan sevgisi ve yapıtlarındaki başarısı beni etkileyen unsurlar oldu. Bir insanın bu kadar şey yaşadığı halde karamsarlık duygusu beslememiş olması bana şaşırtıcı geldi. İnsan gerçekten her koşulda iyimserliğini ve umudunu koruyabiliyormuş bunu da yaşar kemal'de hissetim.
Halk ozanlarına, destanlara, dengbej'lere ve doğaya, akdenize olan tutkusu her satırda apaçık ortadaydı. Yapıtları ile bir evrensel yazar olmayı başaran" Yaşar kemal "dürüstlüğü ve öngörüsü ile de takdir'e şahan .
En büyük pişmanlığı; gerçek adı ile eserlerini yayımlamamış olması. Çok üzücü bir durum ki bunun da gerekçesini belirtmesine rağmen yine de yaşar kemal olarak onu tanımak en güzeli:-)

Kitabı bitirdikten sonra düşündüğüm tek şey! Yaşar kemal'in Türkiyesi ile bugünün Türkiyesi arasında var olan büyük benzerlik. Elli yıl önce de Eşitlik, adalet ve özgürlükten yoksun bugün de yoksunmuşuz. Yaşanılanlara ve yaşatılanlara hiç yabancı olmamak güldürdü beni:-) Ama yine de karamsarlığa yer vermeyen yaşar kemal'i örnek almak mümkün. " özgürlüğün geldiği gün bize ölmek yasak!! :-))

Çok severek ve beğenerek okudum. Kesinlikle okunması gereken bir kitap. Benim gibi ilk kez yaşar kemal tadı alacakların ilk başlayacağı kitap " Yaşar Kemal kendini anlatıyor. Yaşar Kemal bizi anlatıyor.
Keyifli okumalar dilerim...

Irmak, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bütün hayvanlar eşittir; ama bazı hayvanlar daha eşittir.

Hayvan Çiftliği, George Orwell (Sayfa 141)Hayvan Çiftliği, George Orwell (Sayfa 141)
Fatih Baybars, Hayvan Çiftliği'yi inceledi.
 9 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir dönem İspanya İç Savaşında Cumhuriyetçilerin safında da Franko kuvvetlerine karşı savaşan, İngiltere de sol kanadın temsilcilerinden olan Orwell ın içinde bulunduğu camiada Bolşeviklerin bilinen hatalarına karşı eleştirel olarak ele alınan iyi bir fabl örneği olmuş.Karakterlerin yansıttığı kişilikler ve olaylar romanda reel gerçekliği yansıtmış.Yüzeysel olarak ele alınan konularla birlikte kitap iyi bir eleştiri örneği olmuş.