Bahar T.

Yapay zeka ve yalan
"Yalanın yasaklanmasına ne dersiniz? Eski Ahit'e göre, sanırım Özdeyişler'di, yalan Tanrı'nın gözünde iğrenç bir şeydir. Ancak toplum hayatı zararsız, hatta yararlı yalanlarla doludur. Onları nasıl ayırt edeceğiz? Bir arkadaşınızın yanaklarının kızarmasını engelleyen küçük beyaz yalanın algoritmasını kim yazacak? Başka türlü olsa serbest kalacak bir tecavüzcüyü hapse gönderecek yalanı? Makinelere yalan söylemeyi nasıl öğreteceğimizi henüz bilmiyoruz. Peki ya intikam? Size kalırsa bazen hoş görülebilir, bunu yapan kişiyi seviyorsanız. Sizin Adem'inize göreyse asla hoş görülemez."
Sayfa 251 - Yapı Kredi yayınlarıKitabı okudu
Reklam
256 syf.
8/10 puan verdi
·
31 günde okudu
Benim Gibi Makineler
Benim Gibi MakinelerIan McEwan
8.1/10 · 282 okunma

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Bahar T.
Bir kitabı okumaya başladı
Saklı Bahçeler Haritası
Saklı Bahçeler HaritasıNermin Yıldırım
8.6/10 · 2.101 okunma
Schopenhauer'ın hür irade hakkında söylediği gibi, neyi arzularsan onu seçebilirsin, ama arzularını seçmekte özgür değilsindir.
Sayfa 104 - Yapı Kredi yayınlarıKitabı okudu
Reklam
Her şey yükseliyordu - umutlar ve çaresizlikler, sefalet, can sıkıntısı ve fırsatlar. Her şey bol boldu. Bolluk zamanıydı.
Sayfa 99 - Yapı Kredi yayınlarıKitabı okudu
Teorisyenler, iyi tasarlanmış ilkelere göre hareket eden, binlerce, milyonlarca ahlaki ikilemi tarayarak öğrenecek düzeyli bir yapay zeka bekliyorlardı.Bu zekâ bize nasıl olacağımızı, nasıl iyi olacağımızı öğretebilecekti. Ínsanlar ahlak açısından kusurluydular - tutarsız, duygusal açıdan değişken, önyargılara, hatalı kavramalara yatkın, ki pek çoğunun kimseye yararı yoktu.
Sayfa 78 - Yapı Kredi yayınlarıKitabı okudu
Bilişsel gelişim kasklarına ne olmuştu, koku duyusu olan konuşan buzdolaplarına? Bilgisayar faresi altlığının, Filofax'ın*, elektrikli oyma bıçağının, fondü takımının başına gelen onların da başına gelmişti. Gelecek sürekli gelmekteydi. Parlak yeni oyuncaklarımız daha biz onları eve getirmeden paslanmaya başlıyorlardı, hayat da aşağı yukarı eskisi gibi devam ediyordu.
Sayfa 13 - Yapı Kredi yayınlarıKitabı okudu
Şeylerin bolluğu, fikirlerin kıtlığını ve inançların aşınmasını gizliyordu.
Sayfa 85 - Can yayınlarıKitabı okuyor
Herkes yaşlanırken farkına varmıyorsun yaşlandığının, yaşlandığının farkına asıl geriden daha gençler geldikçe varıyorsun.
Sayfa 22 - Iletişim yayınlarıKitabı okudu
Reklam
136 syf.
9/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Düş zamanında var olmak
Her okuduğumda bir kere daha hayran kalıyorum. Biraz önce 3. defa bitirdim. Hiç eskimiyor LeGuin 'in kitapları, hep güncel, hep derin... "Bazen bir tanrı gelir," "Birşeyi yapmak için yeni bir yol, ya da yapılacak yeni bir şey getirir. Yeni bir şarkı söyleme biçimi veya yeni bir ölüm şekli. Bunu dünya-zaman ile düşzamanı arasındaki köprüden getirir.Bunu yaptığında, artık yapılmıştır. Dünyada var olan şeyleri, düşe geri gönderip orada duvarlar arasında tutarak, olmadığını farz edemezsin."
Dünyaya Orman Denir
Dünyaya Orman DenirUrsula K. Le Guin · Metis Yayınları · 2019997 okunma
Bazen bir tanrı gelir," dedi Selver. "Birşeyi yapmak için yeni bir yol, ya da yapılacak yeni bir şey getirir. Yeni bir şarkı söyleme biçimi veya yeni bir ölüm şekli. Bunu dünya-zaman ile düş zamanı arasındaki köprüden getirir.Bunu yaptığında, artık yapılmıştır. Dünyada var olan şeyleri, düşe geri gönderip orada duvarlar arasında tutarak, olmadığını farzedemezsin.Bu deliliktir. Var olan, vardır. Rol yapmanın yararı yok, artık öldürmeyi bilmediğimizi söyleyemeyiz."
Sayfa 134 - MetisKitabı okudu
Bahar T.
Bir kitabı okumaya başladı
Seneler
SenelerAnnie Ernaux
8.2/10 · 1.479 okunma
423 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.