248 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Yıllardır okumak isteyip fakat elime alamadığım ilk Asimov kitabı; Ben,Robot. Kitabı bitirdiğim anda ilk hissettiğim “ben neden daha önce kısa öyküler okumadım ki” duygusu oldu. Sanki dizi izlemek gibi oldukça keyifli bir kitaptı. Bundan sonrası elbetteki gelecektir…

Kitabın konusuna geçmeden önce Isaac Asimov’a şöyle en güzelinden bir parantez açmamızın elzem olduğunu düşünüyorum. Bilimkurgu yazarlarının ve başkalarının da içerisinde yüzebileceği ortak bir fikir havuzu olan 3 Robotbilim kanunun yaratıcısıdır. 1940’lı yıllarda yazılan bu kısa öykülerdeki robotların gelişimi ve evirimi ile ilgili düşünceleri ne kadar hayalperest ve ileri görüşlüğü olduğunun sağlam kanıtları olduğunu düşünüyorum.

Kitabın konusuna geri dönersek; ana karakterimiz ABD Robot ve Mekanik İnsan A.Ş’ye uzun süre hizmet vermiş Robopsikolog Susan Calvin. Bu hizmet süresince karşılaştığı ve başına gelen en ilginç olayların anlatımından oluşan toplamda 9 öykü yer alıyor kitapta. Her öyküde robotların evrimine ve insanlığa etkilerine aşama aşama tanıklık edeceksiniz.

Son olarak, Asimov derki “Üç kanun net ve kusursuz olsaydı, anlatacak hikaye kalmazdı.” Çok da güzel demiş ki bizi kitabın sonunda bu kadar düşünmeye ve yorum yapmaya itiyor.

Keyifli okumalar…