78 syf.
·2 günde·2/10
İncelemeye nereden başlamam gerektiğine karar veremiyorum. Kitabı okurken ciddi anlamda sinirlendim. Saçmalamalardan seçmeler gibi.
Yazar hakkında;
İlk başta diş hekimi olmak isteyen Hidayet, ardından mühendislik okumaya karar verdi. Mühendislik eğitimine Fransa’da başlasa da devam etmeyen Sadık Hidayet ardından İran’a dönerek devlet memurluğu yaptı. Hayatına baktığımda kafasının karışık olduğunu anladım. Ne yapmak istediğine karar veremeyen bir kişi. Bu kitabı yazma amacını çözememek ile birlikte kitabın ilk sayfasına yazdığı;
"Midelerinizi hayvan mezarlığı yapmayın. Ali b. Ebi Talib" sözünü anlamış değilim. Hz.Ali (r.a.)'ın böyle bir sözü yok. Araştırmalarım sonunca yanlış olduğunu öğrendim.
Bir diğer konu yazar gıda analizi yapmamış, insan vücudunun işletim sistemini bilmiyor bu apaçık ortada. Yapsa zaten böyle eti kötülemezdi. İslam diniyle hiçbir bağlantısı yok zaten orası ayrı, bu konuya girmek istemiyorum çünkü uzun meseleler bunlar.
İyi hoş alıntılar ile yazdığı kitabı desteklemeye çalışmış ama yaptığı alıntıları kendi fikrine uygun olan kısımlarını almış. Sürekli bir insan meyve yiyen büyük maymunlar kategorisindedir, diyip duruyor. Yazarımız insanların hepçil olduğunu algılayamadan eti kötülemiş de kötülemiş. Mezbahalarda hayvanlara işkence edildiğinden bahsetmiş. İslam dininde helal gıda olabilmesi için kesim şartlarına uygun olması gerekiyor zaten.
Söylediklerini de yapılan deneyler ile desteklemeye çalışmış. Örneğin; "İnsan yiyeceğine ilişkin yapılan deneylerden birinde tanınmış profesörlerden biri birkaç köpeğe çiğ et, başka bir köpek grubuna da pişmiş et vermiştir. Çiğ etle beslenen köpekler oldukça sağlıklı kalıp kuvvetlenmişler, pişmiş et yedirilen köpekler ise çok geçmeden ölmüştür. " Köpekler ile insanları neden bir tuttuğunu algılamak zor. Köpekler benim bildiğim etçil, insanlar hepçil.
Kitap böyle saçmalıklar ile dolu. Keşke bıraksaydı da işin uzmanları insanları doğruya yönlendirmek adına kitap yazsaydı. Kitap fazlasıyla bilgi kirliliği içeriyor.
Ette çok fazla protein ve demir mevcuttur.
Dolayısıyla,eğer artık et yemiyorsanız, bedeninizin ihtiyacı olan bu gerekli besin maddelerine sahip olamazsınız.Bunları almazsanız, tek kaynağı et olan bu besin maddelerinden yoksun kalırsınız.Sonuçta, kansızlığa bağlı hastalık riski ile karşı karşıya kalırsınız.
Söyleyecek daha çok şey var.