Vejetaryenliğin Yararları

·
Okunma
·
Beğeni
·
2719
Gösterim
Adı:
Vejetaryenliğin Yararları
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
77
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753638302
Orijinal adı:
Fevâyid-i giyâhhâri
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Vejetaryenliğin Yararları
Vejetaryenliğin Yararları
Modern İran edebiyatının büyük ustası Sadık Hidayet'in Vejetaryenliğin Yararları, vejetaryenliği kişisel bir seçim olmaktan öte, bir dünya görüşü olarak ele alıyor. "İnsan kan döküyor, zulüm tohumu ekiyor. O halde sonuçta savaş, acı, yıkım ve toplu kıyım biçecek. İnsanlık ilerlemeyecek, huzur bulmayacak; mutluluk, özgürlük ve barış yüzü görmeyecek etobur olduğu sürece." Vejetaryenliğin Yararları, Mehmet Kanar tarafından Farsça aslından dilimize çevrildi.
77 syf.
·3/10
İran edebiyatının önemli birkaç isminden biri olan, Kör Baykuş gibi ağır ve bunaltıcı tarzda yazdığı eserlerle bilinen Sadık Hidayet'in pek uzmanı olmadığı ve bir yerinden uydurduğuna emin olduğum bu inceleme kitabını büyük bir hayret ve kahkahayla okudum bir günde sadece. En son söyleyeceğimi baştan söylemek istiyorum; Sadık Hidayet bize kullandığın maddeleri ve bunları temin edebileceğimiz adresi keşke ölmeden önce yazmış olsaydın. Çok sevdiğim işin uzmanı birisi kitabı okuyordu ve benimle birkaç alıntı paylaşınca dikkatimi çekti ben de bir göz atmaya karar verdim. Kitabın dili oldukça sade ve anlaşılır. Kesinlikle edebi bir olay yok zaten, amaç insanı etten tiksindirip sadece meyve, sebze yiyen bir canlıya dönmesi konusunda ikna etmek. Ben bir beslenme uzmanı, diyetisyen, gıda mühendisi, doktor değilim ancak sıradan bir insan olarak vejetaryenlikle ilgili yazılan bu örnekleri okuduğumda hiçbir mantık görmedim ve ilişki kuramadım. Genel olarak kitap sürekli insan meyve yiyen bir canlıdır, et yerse zehirlenip hasta olur, etobur yaratılmamıştır paralelinde geçiyor. Sadık Hidayet'in bu yazdıklarını hiçbir şekilde araştırdığına inanmamakla beraber sözlerinden örnek verdiği insanların sarf etmiş olmaları meçhul çünkü herhangi bir kaynakça yok, ben nereden bileyim bu cümleleri senin esrar içtikten sonra kafadan atmadığını. Okurken sinir olmakla birlikte bayağı güldüğüm oldu, inceleme yerine mizah kitabı olarak satılması daha mantıklı. Meyve yiyen maymunlarla yazarın bir sorunu var sanırım kaç kere maymun okudum hatırlamıyorum. Çinlileri ve Japonları vejetaryen yapması ayrı bir komedi. Çinlilerin vejetaryen olmak gibi bir lüksü olamaz, adam zaten aç fare, çekirge, akrep, köpek vb. ne bulursa yiyecek seçme şansı neredeyse yok. Kendileriyle çok kez ilişki kurmuş biri olarak hayatımda hiç vejetaryen bir Japon görmedim, vejetaryen oluyorsa bilin ki çok zengindir çünkü Japonya'da meyve, sebze et ürünlerine göre çok daha pahalı. Özellikle kuru incir, badem ve ceviz duyarları beni benden aldı, insan her gün bunları yerse tam anlamıyla beslendiğini söylemekte ki, o ürünler etten çok daha pahalı. Sadık Hidayet ya bir kuruyemiş firmasının sponsorluğunu almış ya da o sıralar kabzımallık yapıyordu. Vejetaryenlik merakını Hindistan'da fazla kalmasına bağlıyor ve fazla bir şey söylemek istemiyorum.
73 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
12 bölümden oluşan, içerisinde vejetaryenliğin faydaları, et yemenin vücut üzerindeki bilimsel olarak açıklanan zararlı etkilerinden bahsediliyor. İnsan anatomisinin eti sindirmeye uygun olmadığı, otobur sınıfta olduğunu ve bunun detaylarıyla açıklıyor. Bugün kurban bayramı Müslüman bir ülkede yaşıyoruz birçok kişi kurbanını kesti bugün, kitapta hayvanlara nasıl acı ve ızdıraplar verildiğinden ve vejetaryen olmanın uzun ömür ve sağlık konularında çok pozitif etkileri gösterilmiş. Benim gibi vejetaryen olmayan büyük çoğunluk gibi artık yavaş yavaş vejetaryenliğe geçiş yapabilirim diyebilirim. Bir sağlıkçı olarak etrafımda etin insan bünyesi için çok ağır bir Besin olarak kabul edip mümkün olduğunca az yenmesini söylemişimdir. Damak tadı için değilse bile sağlığımız için vejetaryenliği deneyelim diyorum. İyi okumalar.
78 syf.
·2 günde·2/10
İncelemeye nereden başlamam gerektiğine karar veremiyorum. Kitabı okurken ciddi anlamda sinirlendim. Saçmalamalardan seçmeler gibi.
Yazar hakkında;
İlk başta diş hekimi olmak isteyen Hidayet, ardından mühendislik okumaya karar verdi. Mühendislik eğitimine Fransa’da başlasa da devam etmeyen Sadık Hidayet ardından İran’a dönerek devlet memurluğu yaptı. Hayatına baktığımda kafasının karışık olduğunu anladım. Ne yapmak istediğine karar veremeyen bir kişi. Bu kitabı yazma amacını çözememek ile birlikte kitabın ilk sayfasına yazdığı;
"Midelerinizi hayvan mezarlığı yapmayın. Ali b. Ebi Talib" sözünü anlamış değilim. Hz.Ali (r.a.)'ın böyle bir sözü yok. Araştırmalarım sonunca yanlış olduğunu öğrendim.
Bir diğer konu yazar gıda analizi yapmamış, insan vücudunun işletim sistemini bilmiyor bu apaçık ortada. Yapsa zaten böyle eti kötülemezdi. İslam diniyle hiçbir bağlantısı yok zaten orası ayrı, bu konuya girmek istemiyorum çünkü uzun meseleler bunlar.
İyi hoş alıntılar ile yazdığı kitabı desteklemeye çalışmış ama yaptığı alıntıları kendi fikrine uygun olan kısımlarını almış. Sürekli bir insan meyve yiyen büyük maymunlar kategorisindedir, diyip duruyor. Yazarımız insanların hepçil olduğunu algılayamadan eti kötülemiş de kötülemiş. Mezbahalarda hayvanlara işkence edildiğinden bahsetmiş. İslam dininde helal gıda olabilmesi için kesim şartlarına uygun olması gerekiyor zaten.
Söylediklerini de yapılan deneyler ile desteklemeye çalışmış. Örneğin; "İnsan yiyeceğine ilişkin yapılan deneylerden birinde tanınmış profesörlerden biri birkaç köpeğe çiğ et, başka bir köpek grubuna da pişmiş et vermiştir. Çiğ etle beslenen köpekler oldukça sağlıklı kalıp kuvvetlenmişler, pişmiş et yedirilen köpekler ise çok geçmeden ölmüştür. " Köpekler ile insanları neden bir tuttuğunu algılamak zor. Köpekler benim bildiğim etçil, insanlar hepçil.
Kitap böyle saçmalıklar ile dolu. Keşke bıraksaydı da işin uzmanları insanları doğruya yönlendirmek adına kitap yazsaydı. Kitap fazlasıyla bilgi kirliliği içeriyor.
Ette çok fazla protein ve demir mevcuttur.
Dolayısıyla,eğer artık et yemiyorsanız, bedeninizin ihtiyacı olan bu gerekli besin maddelerine sahip olamazsınız.Bunları almazsanız, tek kaynağı et olan bu besin maddelerinden yoksun kalırsınız.Sonuçta, kansızlığa bağlı hastalık riski ile karşı karşıya kalırsınız.
Söyleyecek daha çok şey var.
77 syf.
·2 günde·10/10
Kitapçıda gezinirken karşıma çıktığında hemen alıp okumaya başladım. Yazıldığı yıla göre çok iyi bir kitap. Vejetaryenlık hakkında verilen çarpıcı örneklerle dolu bir kitap okuyorsunuz. Günümüzde en azından sorgulamak için bile okunması gerektiğini düşünüyorum.
Hayvan yetiştiriciliğinin küresel ısınmaya R katkı sağladığını biliyor musunuz? Hayvan atıklarının kontrolü ne kadar yapılıyor? Geleceğe olan zararı nedir?

Uzun zamandır vejetaryen olarak besleniyoruz. Eti hayatımızdan çıkardığımızda yiyecek hiç bir şey yok gibi geliyor önce daha sonra hiç yemediğin sebzeleri yemeye başlıyorsun.
73 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Vejetaryenliğin Yararları İncelemesi ve Sadece Vizyonlulara Özel Yorumlarım
Kitaba başladığım esnada buradaki yorumları okuma ''gaflet''inde bulundum ve her zaman karşıma çıkan cümlelere burada da rastlama şanssızlığına eriştim. Esrarlı kafayla yazıldığına dair herhangi bir emare göremedim açıkcası. Sözlerin doğruluğunu da sorgulamadım ı çünkü vejetaryen olmak için geçmişteki birinin verdiği bilimsel verilere ihtiyacım yok. Kitabı da böyle değerlendirmek lazım 1927 yılında yazıldığını unutmadan. Kitapta güncel bilimsel veriler HALİYLE yok bu kimseyi şaşırtmamalı. Atalarımızın meyve ve tohumlarla karnını doyurduğu inancında da doğruluk payı vardır. Bkz. Sapiens.
Vejetaryen/ vegan beslenme tarzının dalga geçilecek, küçümsenecek bir beslenme tarzı olduğunu düşünmüyorum. Yanlış kanıların aksine doğru beslenildiğinde bireyin sağlıksız olması için herhangi bir sebep göremiyorum. Vegan/ vejetaryenlerde anemi yani kansızlığın et ile beslenen popülasyondan farklı olmadığının gözlendiği çalışmalar mevcut.
Doğal kaynakları kirlettiğimiz, yenilebilecek hayvan popülasyonu sayısını bilinçli olarak beslenme ihtiyacı uğruna artırdığımız düşünüldüğünde bu artışın sera gazı etkisi ile küresel ısınmaya sebep olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir.
Mezbaha veya hayvan ''üretim'' merkezlerinde hayvanlar doğal olmayan yollarla gebe bırakılıp, neredeyse doğum yapar yapmaz yavrularından ayrılıyorlar. Tabiri caizse lokum gibi leziz bulunan etler hayvanın ne kadar tutsak olduğunu derecelendiriyor. Erkek buzağılar minik klubelerde hapsedilerek hareketi kısıtlanıyor etini yumuşak olması için vs.
Marketde ya da tabakta gördüğümüz et çoğumuzda küçüklükten gelen beslenme alışkanlıkları sebebiyle bir canlı, bir hayvan bedeni imajı oluşturmuyor bir çok insanın hayvanları sevmesine rağmen halen et yemeye devam etmesinin sebeplerinden biri de budur.
Bu tür bilgiler gözümüzle görmediğimiz sürece birçoğumuz için herhangi bir anlam ifade etmeyecek ne yazık ki. Sadece tek ricam itiraz etmeden, küçümsemeden önce birkaç saniye empati kurmamız.
Her canlı bilinç düzeyine sahip ancak hayvanlarda sinir sistemi ,bilinç ve duygular da mevcut.
İnsan evrim gereği bütün canlılardan zekasıyla ayrılmış ve bedeni hiiiç müsait olmasa da şuan ki besin piramidinin tepesine kurulmuştur. Kitapta sevgili Sadık Hidayet'in de bahsettiği gibi onlardan daha üstün olmamız onlara eziyet etmemizi gerektirmez. Aksine onları koruyup kollamamızı gerektirir diye düşünüyor sözlerime tüm canlıların yaşam hakkına saygı duymamız gerektiğini bir kez daha vurgulayarak son veriyorum.
77 syf.
·Puan vermedi
Kitabı bölüm bölüm kısaca inceleyeceğim.

İlk bölüm "Mide Fedaileri"; bu bölümde hayvanları kesmeden önce nasıl davranıldığını, hayvanların gözünden katledilmenin nasıl olduğunu anlatmış. Açıkçası müslüman olmayan bir ülkenin yazarı olsaydı normal karşılayacağım durum İran'da kesilmeden önce hayvanlara böyle mi davranılıyor sorusunu sordurtmayı başardı.

İkinci bölüm "İnsanın Doğal Besini": burada özellikle Darwin ve Darwinist yazar/bilim insanlarının yazılarına yer vermiş ve insanın çene yapısı, bağırsak yapısının etçil olmaya uygun olmadığını belirtmiş.

Üçüncü bölüm "Besinlerin Kimyasal Tahlili": Bu bölümde meyvesel gıdaların besin değerleri, yararları üzerine durmuş.


Dördüncü bölüm "Vejetaryenliğin Tarihi": Burada Darwinist görüşlere yer vermeye devam etmiş. Yazar ısrarla ilk insanların meyve yediğini, "et yemeye başladıktan sonra hastalıkların çıktığını" söylemiş. Ayrıca ilk insanların sadece meyve yediğini ve "çok mutlu" olduklarını belirtmiş.
Açıkçası onbinlerce yıl önce yaşayan ilk insanların hiç hasta olmamalarını ve çok mutlu olduklarını hangi veriye dayanarak söylediğini çok merak ediyorum.

Beşinci bölüm "Etin Zararları": yazar dönemin otobur doktorlarının ve uzmanlarının et hakkında olumsuz düşünce/yazılarına yer vermiş.

Altıncı bölüm "Yiyeceğin Pişirilmesi": yazar nihayet kitabın yarısına geldiğimizde yiyecekleri pişirmeyi düşünüyor. Tabi yiyeceği pişirmenin onu "harap ettiğini" belirterek.
Yazar, canlıların besinlerini bitkilerden veya "diğer canlılardan" sağladığını belirtiyor. Bir sonraki cümle ise "hiç bir varlık besinini pişirmez veya öldürmez." Yazar bitkilerin birer canlı olduğunun farkında değil sanıyorum ki. Ayrıca etçil hayvanların da avlandığını bilmiyor olabilir.

Yedinci bölüm "Ahlak ve Vejetaryenlik": Bölümde kısaca et yemenin vahşileştirdiğinden bahsediyor. Şu cümlesi bütün bölümü açıklamaya yeter sanırım. "Utanç verici cinayetler, ahlak ve insanlık yasalarına ihanet edilen ortamda büyüyen CANAVAR çocukları vahşi babalarını taklit etmeye sevk ediyor."

Sekizinci bölüm "Vejetaryenliğin Üstünlüğü": İlk cümle "vejetaryenliğin üstünlüğü tartışma götürmez" . Konu kilit, bölümü atlayabiliriz.

Dokuzuncu bölüm "Deneyler": Mısır piramitlerini yapan işçilerin soğan turp ve sarımsak ile beslendiklerini öğreniyoruz. Bu sayede tonlarca ağırlıktaki taşları kaldırmışlar.

Onuncu bölüm "Ekonomi ve Vejetaryenlik": bu bölümde yazar anlayamadığım bir şekilde herkes vejetaryen olsa dünya nüfusu 3-5 kat olabilirdi diyor. Kitabın yazıldığı 1930 yıllarında bilinen dünya nüfusu 2 milyar şuan da ise yaklaşık 4 katı.

On birinci bölüm "Eleştirilere Yanıtlar": Açıkçası yazarın bu bölümde otçul düşünce eleştirilerine cevap vermesini bekliyordum ancak yine eti gömüp otu yüceltmiş.

On ikinci bölüm "Sonsöz": Et yemek vahşileştirir, ot yemek ise hidayete erdirir.

Kitap hakkındaki görüşüm: kitap Darwinist otçulların egolarını tatmin edebilecekken bana göre oldukça boş. Açıkçası kitabı okuduktan sonra yaptığım ilk iş yan dükkandan köfte yemek oldu.
77 syf.
Hayvanları yemeye neden ihtiyacımız olmadığını, gerekli vitaminleri sebze, meyve ve baklagillerden yeterince alabileceğimizi, doğamızın neden etçil veya hepçil olmadığını, hayvan yemenin sağlığa zararlarını ve hayvanların çektiği acıları edebi bir dille, birçok kaynaktan alıntı da göstererek anlatan bir kitap. Veganlığın ancak 1944 yılında tanımlandığını düşünürsek, kitabın 1927 yılında yazılmış olması da takdire değer. Bu kitapla birlikte vejetaryen oldum, ancak veganlığın daha mantıklı ve sağlıklı olduğuna ikna olunca, 2 gün sonra vegan oldum...
77 syf.
·2 günde·3/10
vejetaryen arkadaşlarımın şiddetle tavsiye ettiği bir kitaptı (tavsiye üzerine fuardan aLdım) amma velakin bu kitap hiçbir etseveri vejetaryen etmez. Çünkü gereğinden fazla mantıkdışı, bilimsel dayanağı olmayan söylemler var. İnsanları etten soğutup meyveye yönlendirmeye çalışmış yazar ama dayanak ve kaynakları çok çok zayıf. Belki de bu yazarın eski tarihlerde bu kitabı yazmasından kaynaklıdır. Çünkü kitapta insanların atasının büyük maymunlar olduğunu iddia ediyor. O zamanlar birçok kişi Darwinin bu teorisi üzerine yoğunlaşmış ve inanmıştı. Acaba Sadık Hidayet şimdiki zaman olsa nasıl yazardı?
77 syf.
Kendim de bir süre vejetaryen yaşadığım için bu kitap hakkında bir kaç düşüncem var. Vejetaryen olma kararından çok sonraları bu kitabı gördüm ve okudum. Yazarı Sadık Hidayet'in diğer kitaplarını okumuştum. Bunu da daha sonraları okudum. İçerisinde bölümler halinde deneme havasında yazılar var. Aslına bakarsanız vejetaryen beslenmenin daha barışçıl ve insani olduğu yönünde fikirler sizde de belirebilir. Şöyle düşünelim, sokak hayvanları için hemen hemen her şey yapılırken( barınma, yeme içme vs), tavuk, hindi, inek, vs yenen hayvanların en temel hakları olan yaşam hakkı sağlanmıyor. Yani ortada bir iki yüzlülük var. Hayvan haklarından dem vurup daha sonra gidip tavuk döner, iskender falan yemesi düpedüz alçaklıktır. Bir kadın ne kadar dişi ise, bir inekte o kadar dişidir. İkisi de annedir.
Evcil hayvanların beslenmesi için satılan mamalarda yaşlı atlar, eşekler, katırlar gibi hayvanlar kullanılıyor. Günümüzde et, süt, yumurta üretiminde akıl almaz acımasız ve canice yöntemler uygulanıyor.Bir örnek, yavrusu olan bir ineğin yavrusu öldürülüyor(süt içtiği için), yerine yapay bir yavru yapılıyor ve annenin süt vermeye devam etmesi sağlanıyor.
Kitaptaki bir söz "Eğer herkes yiyeceği hayvanı kendi kesseydi, çoğu bunu yapamazdı." diyor. Ben de hayatımda hayvan kesmedim kesemem de. Neyse bunlar başka konular.
Kitabı okursanız şayet, hemen savunmaya geçmeyin. Önce yazarın düşüncelerini dinleyip mukayese edin. Yoksa ilk sayfadan bırakabilirsiniz. Vejetaryen olma adaylarının çok faydalı bulabileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum ve finali bir alıntıyla yapıyorum.
Yine de düşüncelerinden dolayı kimseyi suçlu bulamam. Çünkü bu, modern yaşamın getirdiği bir şey.

"İnsan kan döküyor, zulüm tohumu ekiyor. O halde sonuçta savaş, acı, yıkım ve toplu kıyım biçecek. İnsanlık ilerlemeyecek, huzur bulmayacak; mutluluk, özgürlük ve barış yüzü görmeyecek etobur olduğu sürece."
77 syf.
·Beğendi·9/10
Vejeteryanliktan yola çıkarak yazarın duygu ve düşüncelerini kaleme aldığı deneme türü. Böylesi duygulu ve ince fikirli olan İran' lı yazarın intiharının nedenlerini dünyanın acimasizliğindan bahsederken farketmek zor değil.. Ölümü seçen yazarlar keşke yaşayıp daha fazla eser verseydiler diyorum..
77 syf.
Sadık Hidayet hayatının her yönüyle ilginç bir insan. Vejetaryenliğin Yararları'nda ise ''neden et yeriz? Yemesek ne olur? Biz etçil miyiz otçul muyuz?'' gibi sorulara yanıt vermiş. Kitap güzel tabii ki tezini heyecanla savunuyor ama tökezlediği birkaç yer var. Mesela İslami düşünürlerin et yememeyi savunması neden normal karşılanmış Hidayet tarafından? Bu çok ilginç kurban bayramı gibi bir ibadete sahibiz. Diğer yandan dünyanın her yerinde kurban törenleri yapılıyor bu sadece bize özgü değil ama bizim vejetaryenliği buradan savunmamız da pek mümkün görünmüyor. ^^ Genel hatlarıyla bilgilendirici bir kitap.
Bugün birçok insan için yaşam, hiçbir değer taşımayan, karanlık, güç ve anlamsız bir şey olmuştur.
Sadık Hidayet
Sayfa 43 - Yapı Kredi Yayınları
"İnsan, bilgisizlik ve gevşeklik içinde kendisine hazırladığı yapay zevkten elini çekmek istemez. Sonunda bu, onun kendi uygarlığına ve üstünlüğüne indirdiği bir darbedir."
"İlk Buda yasası şöyle der: "Öldürmeyin, sevgi dolu olun. Canlıların evrim dairesini bozmayın." Bu yüzden yeryüzündeki nüfusun büyük bir çoğunluğunu oluşturan Japonlar, Çinliler ve Hintliler vejetaryendirler."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Vejetaryenliğin Yararları
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
77
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753638302
Orijinal adı:
Fevâyid-i giyâhhâri
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Vejetaryenliğin Yararları
Vejetaryenliğin Yararları
Modern İran edebiyatının büyük ustası Sadık Hidayet'in Vejetaryenliğin Yararları, vejetaryenliği kişisel bir seçim olmaktan öte, bir dünya görüşü olarak ele alıyor. "İnsan kan döküyor, zulüm tohumu ekiyor. O halde sonuçta savaş, acı, yıkım ve toplu kıyım biçecek. İnsanlık ilerlemeyecek, huzur bulmayacak; mutluluk, özgürlük ve barış yüzü görmeyecek etobur olduğu sürece." Vejetaryenliğin Yararları, Mehmet Kanar tarafından Farsça aslından dilimize çevrildi.

Kitabı okuyanlar 284 okur

  • Merve
  • Gulshan21
  • Beyza GÜVEN
  • Umut Ök2
  • Sigorgon
  • Nur Banu
  • Büşra Nazlı
  • Emine
  • Leylâ
  • Yiğit Kubilay

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.3
14-17 Yaş
%4.7
18-24 Yaş
%18.6
25-34 Yaş
%60.5
35-44 Yaş
%9.3
45-54 Yaş
%2.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%62.9
Erkek
%37.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.5 (23)
9
%16.7 (17)
8
%24.5 (25)
7
%14.7 (15)
6
%6.9 (7)
5
%2 (2)
4
%4.9 (5)
3
%2.9 (3)
2
%2.9 (3)
1
%2 (2)