1000Kitap Logosu

Gönderi

mehmet temiz
Kızılderililer'i inceledi.
145 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Böyle bir kitaba nasıl bir inceleme yapılabilir? İnanın ki yazmaya, nasıl ve nereden başlanacağını hiç bilemiyorum. Bu güne kadar gerçekleri anlatan tarihi kitaplar, kurgulanarak yazılan kitaplar ve romanlar da dahil olmak üzere bir çok kitapta türlü türlü vahşetler okudum ama bu kitapta anlatılan kadar büyük çapta ve acımasız vahşetlere rastlamadım diyebilirim. Sadece bir örnek vermek gerekirse : Tamam anladım keyfi olarak insanları öldürüyorsunuz, bu hep yapıldı, onları diri diri yakarak öldürüyorsunuz, bu da yapıldı ama be vicdansızlar ! suçsuz, günahsız insanları ızgaralarda yavaş yavaş kızartarak öldürmek nasıl bir vahşettir . Bunu nasıl yaptınız ? Bunu nasıl yapabildiniz ? Maalesef kitapta, akla hayale gelmeyecek şekilde gerçekleştirilen vahşet ve katliamlar anlatılıyor. İşin en acı tarafı ise bütün bunların gerçekten yaşanmış olması. Çünkü olayı anlatan kişi direk olarak bütün bu olayların şahidi olan yazar. Kitap tamamen bir anı kitabı. Yazar, ''gördüklerimin sadece küçük bir kısmını anlatıyorum'' diyor. Peki anlatamadığı büyük kısımlarda neler oldu acaba ? Hatta yazarın gidemediği diğer bölgelerde neler yaşandı acaba ? Vahşetin boyutunu düşünebiliyormusunuz ? Milyonlarca yerli, en vahşi yöntemlerle katledilmiş. Yazar Bartolome De Las Casas, aslında bir rahip. Kolomb'un seferlerinden biriyle Amerika'ya giderek bir süre sonra Küba' ya yerleşiyor. Fakat gözlemlediği vahşetleri önlemek için tekrar İspanya'ya dönerek, Kral'a başvuruyor ama bazı tedbirler alınmasına rağmen yine de başarılı olamıyor. 1547 yılına kadar Amerika'nın çeşitli bölgelerinde bu vahşetlere karşı mücadelesini sürdürüyor ancak katliam ve vahşetler durdurulamıyor. Tamamen bu vahşetin görgü tanığının anılarından oluşmuş bu çok kısa kitabın, Amerikan'ın asıl sahibi olan yerlilerin, nasıl bir acımasız vahşetle yok edildiğinin öğrenilmesi bakımından, mutlaka okunması gereken çok değerli bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Kızılderililer
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Yorum
4
Paylaşım
77
Beğeni
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
En Yeniler 
Bêrîvan
Amerika keşfedildikten sonra Avrupalılar buraya akın edince, Kızılderililerin zaten %90’a yakını bağışıksız oldukları hastalıklardan öldü. Beyazlar onlarla el sıkıştığı anda başladı yani katliam. Tabii bu doğal seçilimde eliminasyon dediğimiz, doğada güçlü olanın yola devam etmesine bağlı bir durum. Buraya kadar normal karşılanabilir. Ama kalan %10’un yaşadıkları çok daha acı, çünkü insani değil. Avrupalılar her zaman olduğu gibi ortalık karıştırdı, silah pazarladı ve sömürdü. Kızılderililer zaten kendi kabileleri arasında çok savaşan insanlardı, silahlarla da daha ciddi kayıplar vermeye başladılar. -Zaten hayran olduğum Kızılderililerin şu kendi aralarındaki kavgalarını bir türlü anlayamam...- Avrupa’nın işe yaramaz insanları-bugünün Amerikalıları- gitgide yayılmaya başladılar ve Kızılderililerin topraklarını ellerinden almaya başladılar. Satın aldılar baktığımızda, ama zaten satmaya yanaşmayanlara işkence edip öldürüyorlardı. Kızılderili Şef Seattle’ın Beyaz Saray’a yazdığı mektubu mutlaka okumalısınız. Linkini bırakacağım aşağıya; ama bir şey daha ekleyeceğim. Bu kadar adilik yaptıktan sonra, nasıl olur da Washington’daki şehre Seattle adını verebiliyorlar utanmadan ve ikiyüzlüce. Akıl erdirmek zor. haytap.org/index.php/200706012...
2
7
2 YANITIN TAMAMINI GÖSTER
Tukama
Yerlilerin Gözyaşları bu kitabın farklı yayınevi basımı kanımca...
1
1
mehmet temiz
Evet, Tukama kardeşim. Yazarın bu kitabı farklı isimlerde Türkçeye çevrilerek basılmış. ''Yerlilerin Gözyaşları, Kızılderili Katliamı, Kızılderililer Nasıl Yok Edildi '' gibi isimlerle baskılar yapılmış. Aradaki farklar sanırım çevirilerden kaynaklanan metinlerin uzunluğu ve kısalığı olsa gerek. Yoksa içerik genelde aynı. Selamlar.
1
Ne Kitapsız Ne Kedisiz
YORUM GÖRÜNTÜLENEMİYOR.
2
5
2 YANITIN TAMAMINI GÖSTER
Ne Kitapsız Ne Kedisiz
YORUM GÖRÜNTÜLENEMİYOR.
1
Özgürlük ♾
YORUM GÖRÜNTÜLENEMİYOR.
2
3
2 YANITIN TAMAMINI GÖSTER
Özgürlük ♾
YORUM GÖRÜNTÜLENEMİYOR.
2