511 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
NNT ile tanıştığım kitap. Aslında bu kitapla kavramlanmış siyah kuğu deyişini, yazarın isminden önce duymuştum. Başta ekonomi olmak üzere birçok alanda spesifik bi durumu anlatmak için çokça kullanılan bu terim bile aslında kitabın ne derece başarıya ulaştığını kanıtlar nitelikte. 

Ekonomi demişken kitap 2008 amerika finansal krizinden çok önce yazılmasına rağmen krizi bilen kitap olarak da un kazanmıştır. Kitap finansal sistemde biriken riskler hakkında doğru nedenlere ışık tutarak uyarılarda bulunmaktadır. Kuvvetle muhtemel, kitabın ünlenmesinde krizin etkisi de büyük olmuştur. 

Ancak bana sorarsanız kitap gücünü ne kahinliğinden ne de yarattığı yeni kavramdan alıyor. NNT'nin kimseden korkmadan kral çıplak deme konusundaki cesareti beni en çok etkileyen yanı oldu. Burada bahsettiğim cesaret; kapitalizm eleştirisi gibi muhaliflik kavramının içine otomatik olarak sokulan ama birçok entellektuelin görece üzerinde uzlaşı sağlayabileceği ezberlerden ziyade, belki çok daha provakatif yine de okuru katılsın katılmasın düşünmeye sevk eden itirazlar. Tabii burada itirazlarınızı ne kadar temellendirebildiğiniz de en az cesaretiniz kadar değerlidir. NNT, bazen teknik detaylara çok savruluyor gibi gözükse de, çoğunlukla mantığınıza hitap ederek bunu da başarıyla yapmakta.

Kitaba benim en büyük eleştirim ise NNT nin üslubuna- ki bundan kastım edebi üslup değil. Bilmiyorum siz adab-ı muhaşeret mi dersiniz, asgari nezaket mi ama bende özellikle kitabın sonlarına doğru bir ağız dalaşının ortasına düştüğüm hissi uyandı. Sanki NNT, bütün kişisel kavgalarına bir güzel cevap vermek istemiş, nasıl olsa masum okur da ne oluyoruz demeye kalmadan son sayfayı çevirmiş olur diye dilini kimseden sakınmamış.