Gönderi
Hanım.mt
Üvercinka'yı inceledi.
64 syf.
Merhaba değerli okuyucular :) Öncelikle Üvercinka şiirinin hikayesini öğrenelim... :) Cemal Süreya eşi Seniha Hanım hamileyken “Üvercinka” adını taktığı genç bir kızla tanışır. Cemal Süreya ile bu kız arasında tutkulu bir aşk başlar. Ancak Cemal Süreya’nın 58 yıllık hayatında Üvercinka şiirini yazdığı bu genç kızın adını bilen ve yüzünü gören kimse olmamıştır. Şairin hayatında bir giz olarak kalan bu sır, Süreya'ya Üvercinka şiirini yazdıracaktır. Üvercinka şiiri aynı zamanda Cemal Süreya’ya da şöhreti getirecektir. Çalkantılı günlerde olan Cemal Süreya bir karar vermek zorunda kalmıştır. Eşi Seniha Hanım çocuklarını doğurmak üzeredir ve şair kararını verir. Cemal Süreya Üvercinka ile ayrılık kararı alırken bir Ağustos günü şu satırlar dökülür dizelere: “Acıların adını, ağustos koymalılar…” Cemal Süreya'nın soyadındaki y harfini de Üvercinka'nın anısına çıkarttığı rivayet edilmektedir. Cemal Süreya eşi Seniha Hanım’a dönmüştür. Geride ise bu aşkın izlerini taşıyan Üvercinka şiiri kalmıştır. Şimdi bu eseri incelmeye alayım :) Bu kitabı çok öven okuyuculara anlam veremedim. Ben beğenmedim hatta 30 sayfada bırakacaktım neredeyse... bir kadına salt beden üzerinde yaklasılıp vücudu üzerinden bunu dizelere dökmek bana günümüz aşklarının samimiyetsizliğini hatırlatıyor. “Üvercinka”yı cinsel çağrışımlarla yüklü dizeleri içeriyor kitap. Kadını adeta cinsel obje gibi görmesine hem şaşırdım hem üzüldüm hayal kırıklığı diyorum sadece... “Yüzünün bitip vücudunun başladığı yerde Memelerin vardı memelerin kahramandı sonra Sonrası iyilik güzellik.” İşte tam da bundan rahatsız olmaktan söz ediyorum. Bu tarz şeyleri okurken gerçekten irite oldum. Şimdi aşkın bu olduğunu düşünmüyorum... Aşk bu olmamalı Spoiler içerir. Okumasanız da olur bir şey kaybetmezsiniz :)
Üvercinka
7.7/10
· 11,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Yorum
19
Paylaşım
404
Beğeni
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
En Yeniler 
Kayra
Sanılanın aksine Cemal Süreya soyadındaki y harfini Üvercinka sebebiyle değil Sezai Karakoç ile üniversite yıllarında girdiği bir iddia sonucu çıkartmıştır. Ve burada yapılan betimlemeler bana hep eski dönem heykellerini hatırlatmıştır. Hani şu herkesi çıplak bir şekilde gösteren heykeller. Çünkü onlara göre aşk bir bütündür. Beden ve ruhun bütünüdür. Ki kendisi sürekli böyle yazan bir yazar değildir, şarkısı beyaz ve sana giden yollar kapalı şiirlerini tavsiye ederim :) Saygılarımla
2
Rosalía
Cemal Süreyya tarzı cinsel aşktır çünkü o aşkı sevişmek olarak adlandırabilecek biridir. Ben kitabı severek okumuştum çünkü bütün erkeklerin gözünde aşk iki bacaktır. Şiir fazlasıyla gerçekçi bu yüzden bu kitabı hep sevmişimdir. Tabi şunuda belirtmeliyim erkeklerde cinsellik durumu kadınlara oranla çok fazla... Kadın sevişmeden durabilir ama erkek değil. Bu yüzden kitap sana kötü geliyor. ;)
5
3
5 YANITIN TAMAMINI GÖSTER
Urazca
Umarım karşınıza öyle bir "adam" çıkar...Ve size bu düşüncelerinizi bıraktırır. ;))
2