Kitap
Üvercinka

Üvercinka

50 Yaşında Özel Baskısı

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.7
2.476 Kişi
11bin
Okunma
2.493
Beğeni
50bin
Gösterim
64 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 1 sa. 49 dk.
Adı
Üvercinka (50 Yaşında Özel Baskısı)
Basım
Türkçe · Türkiye · Yapı Kredi Yayınları · Mayıs 2008 · Karton kapak · 9789750814389
Diğer baskılar
Üvercinka
Üvercinka
Üvercinka
Üvercinka
Üvercinka
Üvercinka
Üvercinka
Cemal Süreya, ilk kitabı Üvercinka 1958 Şubatında Yeditepe Yayınları’ndan çıktığında, 27 yaşında, ilk şiiri (“Şarkısı Beyaz”) daha beş yıl önce (8 Ocak 1953) ve üstelik bir meslek grubunun dergisinde (Mülkiye Fikir ve Sanat Dergisi) yayımlanmış genç bir şairdi. Bu kitapla çağcıl Türk şiirinin en çok konuşulan, en çok tartışılan akımlarından İkinci Yeni’nin öncülerinden biri olacağını ne kendisi ne de bir başkası bilebilirdi. Şairine böyle ün getiren bu kitap, yayımlandığı günden beri, dünya şiir tarihinde pek az ilk kitaba nasip olan bir efsane aylasıyla çevrili durumda. Yayımlanışının 50. yılında, bir kereliğine, Üvercinka’nın özel baskısını sunuyoruz.
5 mağazanın 9 ürününün ortalama fiyatı: ₺6,61
7.7
10 üzerinden
2.476 Puan · 292 İnceleme
Hanım.mt
Üvercinka'yı inceledi.
64 syf.
Merhaba değerli okuyucular :) Öncelikle Üvercinka şiirinin hikayesini öğrenelim... :) Cemal Süreya eşi Seniha Hanım hamileyken “Üvercinka” adını taktığı genç bir kızla tanışır. Cemal Süreya ile bu kız arasında tutkulu bir aşk başlar. Ancak Cemal Süreya’nın 58 yıllık hayatında Üvercinka şiirini yazdığı bu genç kızın adını bilen ve yüzünü gören kimse olmamıştır. Şairin hayatında bir giz olarak kalan bu sır, Süreya'ya Üvercinka şiirini yazdıracaktır. Üvercinka şiiri aynı zamanda Cemal Süreya’ya da şöhreti getirecektir. Çalkantılı günlerde olan Cemal Süreya bir karar vermek zorunda kalmıştır. Eşi Seniha Hanım çocuklarını doğurmak üzeredir ve şair kararını verir. Cemal Süreya Üvercinka ile ayrılık kararı alırken bir Ağustos günü şu satırlar dökülür dizelere: “Acıların adını, ağustos koymalılar…” Cemal Süreya'nın soyadındaki y harfini de Üvercinka'nın anısına çıkarttığı rivayet edilmektedir. Cemal Süreya eşi Seniha Hanım’a dönmüştür. Geride ise bu aşkın izlerini taşıyan Üvercinka şiiri kalmıştır. Şimdi bu eseri incelmeye alayım :) Bu kitabı çok öven okuyuculara anlam veremedim. Ben beğenmedim hatta 30 sayfada bırakacaktım neredeyse... bir kadına salt beden üzerinde yaklasılıp vücudu üzerinden bunu dizelere dökmek bana günümüz aşklarının samimiyetsizliğini hatırlatıyor. “Üvercinka”yı cinsel çağrışımlarla yüklü dizeleri içeriyor kitap. Kadını adeta cinsel obje gibi görmesine hem şaşırdım hem üzüldüm hayal kırıklığı diyorum sadece... “Yüzünün bitip vücudunun başladığı yerde Memelerin vardı memelerin kahramandı sonra Sonrası iyilik güzellik.” İşte tam da bundan rahatsız olmaktan söz ediyorum. Bu tarz şeyleri okurken gerçekten irite oldum. Şimdi aşkın bu olduğunu düşünmüyorum... Aşk bu olmamalı Spoiler içerir. Okumasanız da olur bir şey kaybetmezsiniz :)
Üvercinka
7.7/10
· 11bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
19
401
Büşra
Üvercinka'yı inceledi.
64 syf.
·
Beğendi
Benim yüreğimde yeri,şiirleri bambaşkadır Cemal'in. Kaleminden çıkan en özel şiirleri içeriyor bu kitap. Herkesin alıp; evde, metroda, molada açıp açıp okuması gereken bir kitap. Harika.
Üvercinka
7.7/10
· 11bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
19
Büşra Mangaltepe
Üvercinka'yı inceledi.
64 syf.
·
1 günde
·
1/10 puan
Şiir kitabının %97 si erotizm, %3 ü laf olsun torba dolsun. Şuraya yazacak adam akıllı bir şiir bile bulamadım. Okuduğuma pişmanım çöpe atıcam. %3 lük kısımdan örnek bir şiir bırakıyorum. Dalga Bulutu kestiler bulut üç parça Kanım yere aktı bulut üç parça İki gemiciyken Van Gogh'dan aşırılmış Bir kadının yüzü ha ha ha. Bir kadının yüzü avucum kadar İki gözümle gördüm vallahi billahi Yıldızlar vardı kafayı çekmiştim Bu kimin meyhanesi ha ha ha Bu Ali'nin meyhanesi bu da masa Bu iki kimse için gezdirmiyorum Bir kere asılmıştım çocukluğumda Direkler gemideydi ha ha ha İki gemiciyken Van Gogh'dan aşırılmış Bir kadının yüzü kaçıyordu yetişemedim Ben ömrümde aşk nedir bilmedim Süheyla'yı saymazsak ha ha ha. Cemal Süreya/Üvercinka/19. Sayfa Cemal Süreya Cemal Süreya Üvercinka
Üvercinka
7.7/10
· 11bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
18
Ela Kaya
Üvercinka'yı inceledi.
64 syf.
Güzel bir Cemal Süreya molası oldu Önceleyin Önce bir ellerin vardı yalnızlığımla benim aramda Sonra birden kapılar açılıverdi ardına kadar Sonra yüzün, onun ardından gözlerin, dudakların Sonra her şey çıkıp geldi Bir korkusuzluk aldı yürüdü çevremizde Sen çıkardın utancını duvara astın Ben masanın üstüne kodum kuralları Her şey işte böyle oldu önce. Şiirler iyi ki var
Üvercinka
7.7/10
· 11bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
17